Dějiny světla

Dějiny světla https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232080/bmid_dejiny-svetla-9QD-232080.jpg 4 445 110

Román o fotografovi Františku Drtikolovi. Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Za prvé, nebyl by to obyčejný příběh, ale neobyčejný osud; za druhé, jeho hrdinou by byl fotograf, opatrovník světla; a za třetí, byl by to osud plný stínů, samozřejmě. Kdo to vlastně byl František Drtikol? Dandy z hornického maloměsta, světově známý fotograf, jehož živnost krachovala, mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy, mystik a buddhista, který uvěřil v komunismus; muž mnoha vnějších rozporů a jejich vnitřní syntézy. Jan Němec (1981) přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou, uměleckým a duchovním Bildungsromanem, který pokrývá více než půl století: ožívají zde příbramské stříbrné doly, Mnichov v době secese i prvorepubliková bohéma, po řádcích se procházejí nahé modelky a světlo zatím nepozorovaně splývá s vědomím… Jmenuji se Drtikol. Drtil jsem kola, která mě svírala. Jsem fotograf. Fotografoval jsem světlem. Píši lidem do duší světlem poznání. František Drtikol Cena Evropské unie za literaturu 2014, Cena Česká kniha 2014. nominace na Magnesii Literu 2014 za prózu, nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2014... celý text

Baiba
05.06.2014

Souhlasím s většinou komentářů, krásný jazyk, vhodně zvolená du-forma mi pomohla najít si k trochu komplikovanému hrdinovi vztah, autorovi se podařilo stručně a přesto poeticky vystihnout dobu i prostředí. K doplnění čtenářského zážitku bych doporučila sehnat si nějakou fotografickou publikaci o Drtikolovi.

Melanka
30.04.2014 5 z 5

Souhlasím, že ta druhá osoba dala knize šmrnc. Jako bych s Františkem neustále rozmlouvala. Čtivá, chytrá kniha, ve které se setkáte s největším z našich fotografů. Vřele doporučuji. A pak si prohlédnout jeho snímky...

filipika
17.04.2014 5 z 5

Krásný zážitek! Nádherný jazyk, viditelná pečlivá příprava, vtažení do doby. Plně souhlasím s předchozími komentáři.

KKlara
27.03.2014 5 z 5

to "ty" tomu pro me davalo obrovske kouzlo. A ty milostne pasaze, pritom cudne... neskutecne napsano.

vekune
19.02.2014 5 z 5

Pro mě definitivně jedna z nejlepších českých knih vůbec. Je prostě krásná se vším všudy. Nemohla jsem ji dát z ruky a to nejsem umělecky založená a dílo pana Drtikola jsem moc neznala. Autor si umí hrát s jazykem, román je psán čtivě a svižně. Trochu mě ze začátku mátlo nepoužívání první osoby (S.Beckett: " K čertu s první osobou", jak je uvedeno hned na začátku), ale pak jsem se do toho TY vžila a je to určitě velké plus.

pil
14.02.2014 5 z 5

Už dlouho se mi do rukou nedostal tak poctivě napsaný román českého spisovatele. I když se vlastně autor jmenuje Jan Němec:)Dějiny světla je kniha o vynikajícím fotografovi Františku Drtikolovi. O jeho rodině, tvorbě, láskách, o životních peripetiích. Jan Němec zvolil nezvykle vypravování ve druhé osobě. Bude se vám líbit stejně jako košatý sloh a nádherný jazyk vyprávění. Asi ze mě v příštím životě bude fotograf. :-)

a ukázka:

„Ještě jako malý chlapce jsi jednou na zahradě našel spadlé ptačí hnízdo. Obracel jsi ho na všechny strany a nechápal, jak vůbec může držet pohromadě. Donesl jsi ho domů a tatínek ti vysvětlil, co všechno je na takové ptačí hnízdo potřeba. Tři věci, řekl. Za prvé, materiál- tráva, snítky, větvičky. Za druhé, pojivo-ptačí sliny. A za třetí, létání- hodiny a hodiny, které ptáci stráví zavěšeni v povětří. Schoval sis to hnízdo v dutině stromu a o mnoho roků později tě napadlo, že také v hlavě člověka se postupně tvoří takové hnízdo. Jako materiál poslouží všechny ty dojmy, myšlenky a zážitky, pojivem je mysl, co má slinu, onen niterný apetit a vášeň věnovaná světu. A létání, samozřejmě létání, na tom se nic nemění.“

Janamarie
19.01.2014 5 z 5

Kniha, která zanechá stopy v mé mysli a duši... Román doporučuji hlavně lidem, kteří mají blízko k umění, lidem hloubavým, přemýšlivým. Doporučuji!

"V tom případě nezapomeňte, říkáš, že umění má smysl jen tehdy, když symbolizuje pravdu.
A nejvyšším symolem pravdy je krása - jen symbolem".

Janamarie
03.01.2014 5 z 5

Po prvních přečtených listech jsem pochopila, že držím v ruce kvalitní román o životě fotografa Františka Drtikola.
Dílo nadějného mladého, a už tímto románem, slavného českého autora Jana Němce!
Tento životopisný román doporučuji všem!

Karel_z_Brna
07.12.2013 5 z 5

Čtivý a nesmírně poutavý román. Rozhodně doporučuji.

maaca
03.11.2013 5 z 5

Při čtení románu si doslova prožijete a procítíte život Františka Drtikola. Nenaučíte se světlo zavřít do krabice nebo jej ovládnout, ale začnete se na něj dívat jinak a přemýšlet nad ním. Nevím proč, ale napadá mě přirovnání "Žítkovské bohyně naruby". Úžasná kniha ke které se určitě brzo vrátím.