Dej mi své jméno

Dej mi své jméno https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419314/bmid_dej-mi-sve-jmeno-2Ml-419314.jpeg 4 986 251

Dej mi své jméno série

Příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o pár let starším Oliverem, odehrávající se ve vile na jednom útesu italské Riviéry. Ani jeden z nich není na následky vzájemné přitažlivosti připraven, oba proto nejdřív předstírají lhostejnost. Jenže v průběhu následujících neklidných letních dnů jejich vášeň nesená neúprosnými proudy posedlosti, strachu, fascinace a touhy vzrůstá a oba mladíci začínají opatrně prozkoumávat své pocity. V hloubi jejich duší se zrodí láska trvající šest týdnů a přinese jim zkušenost, která je poznamená na zbytek života. Ti dva totiž na Riviéře a během jednoho dusného večera v Římě objeví něco, co možná už nikdy znovu nenajdou: naprostou důvěrnost. André Aciman zachycuje ve své upřímné, nesentimentální a srdcervoucí elegii na lidskou vášeň psychologické manévry doprovázející přitažlivost tak bravurně jako málokdo. Román Dej mi své jméno se čtenářem nezachází v rukavičkách, nedělá si žádné iluze a je zcela nezapomenutelný. (filmová obálka)... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , #booklab

Call Me by Your Name , 2007

Falquar
27.06.2018 3 z 5

Možná si člověk nějakým takovým vztahem potřebuje nejdřív projít, aby pak o něm dokázal číst a neukousal se přitom nudou. (Ovšem když uvážím, že oním "vztahem" byla nezdravá obsese, táhnoucí se napříč dekádami..., děkuji, nechci. :)) Nebo možná byly na vině květnaté, dlouhé a líně plynoucí věty, které vykreslovaly atmosféru ospalých, letních odpolední s takovou bravurou, že se horkem klížily oči i mně. (A přitom popisovaly chvílemi neskutečné perverzity! Nebo jsem jenom prudérní a sra*í (?) ve dvou je ve skutečnosti děsně romantické, vyberte si.) Ať už tak či onak, za sebe nedoporučuji.

catto
26.06.2018 5 z 5

Je to čistá láska. Neviem či dnes, keď sme tak silní egoisti, spoločnosť si to tak želá, ignorujeme všetko okolo, sme len my, my a my, či dokážeme tak milovať, byť oddaní, túžiť po každom dotyku, vychutnať si každú spoločnú sekundu tak ako tí dvaja jedno krásne leto niekde v Taliansku, v B. Závidel som im všetko. To leto, to miesto, dom, rodičov, priateľov, Mafaldu, vodu, slnko, spoločné raňajky, spoločné večere. Všetko. Chcel som to byť ja. Chcel som byť jeden z nich. Milovať a byť milovaný. A prial som si aby táto kniha mala nekonečné stránky, aby som ich príbeh mohol čítať do nekonečna. Lásku Elia a Olivera. Daj mi tvoje meno je už navždy moje.

Matty
26.06.2018 5 z 5

„Je lepší promluvit, nebo zemřít?“ Hledání výrazů náležitě postihujících city k milované osobě je určujícím tématem většiny coming outových narativů s queer hrdiny, kteří zápasí s přijetím a vyjádřením vlastní sexuality. Málokterý z nich ale osvojování milostného diskurzu postihuje tak přesně, přesvědčivě a nenuceně jako Call Me By Your Name. Jak odhadnout správný moment, kdy je vhodné dát druhému najevo, že si jej vážíte, že jej máte rádi, že jej milujete? Kniha zlehka a pomalu směřuje ke zrušení pomyslné bariéry mezi intelektem a tělesnou rozkoší, při které jdou přemýšlení a intelektuální odstup stranou a nahrazuje je bezprostřední prožívání přítomnosti. Najít sám sebe v tom druhém je možná, jak naznačuje název, nejúčinnější způsob, jak překonat nedostatečnost jazyka. Následně ovšem společně s milovanou osobou můžete ztratit i sami sebe, jak Elia v bravurně napsaném monologu varuje jeho otec. Call Me By Your Name je jedním z nejpodmanivějších vyjádření stavu, v jakém se člověk nachází, je-li přesvědčen, že potkal jedinou bytost, která jeho životu dává smysl. Společně s Barthesovými Fragmenty milostného diskurzu stěžejní literatura k tématu lásky (homosexuální, heterosexuální i jiné). (Přečteno v originále. Dvakrát. Pokaždé jsem na konci brečel.)

2mig1
25.06.2018 5 z 5

To jsou osobní zážitky Andrého Acimana? Pokud ne, opravdu těžko chápu způsob, kterým se propojil se svou hlavní postavou. Ten tok myšlenek, opravdovost, hloubka, téměř hmatalená atmosféra italského letního venkova. Vrcholem je pro mě dialog Elia s otcem na konci příběhu. Jedna z nejpůsobivějších knih, kterou jsem četl.

jahex
24.06.2018 5 z 5

Sedím a přemýšlím, co mám vlastně o této knize napsat. Právě jsem ji dočetl a jsem nějak mimo.
Zjistil jsem, že existuje až díky filmu, který mě absolutně uchvátil.
A knížka jakbysmet. Jen nedokážu slovy popsat, co ve mně vzbudila za pocity.
Není to úplně jednoduché čtení. A možná proto jsem z ní úplně paf. Hltal jsem každou větu, každé slovo. Odkládal jsem ji s tím, že to teď nechci číst, že je to moc psychicky náročný, ale vzápětí jsem ji vzal zpátky do ruky a četl a četl a četl.
Záviděl jsem těm dvěma, co mezi nimi vzniklo. Záviděl jsem jim jejich lásku, jejich absolutní důvěru v toho druhého. Záviděl jsem jim jejich štěstí. Záviděl jsem jim, že prostě žili. Záviděl jsem jim, že našli to něco, co někoho nepotká za celý život.
A přesto se rozhodli, že budou žít “paralelní životy” a to všechno, co jsem jim záviděl, poslali do kytek. Nechali si jen vzpomínku.
A mně to přijde strašný.
A zároveň to chápu.

LibraryGirl
24.06.2018 5 z 5

Nádherná! Něžná! Skvostná!:-)

knihomolka525
23.06.2018 1 z 5

uf - hlavně že vše dobře dopadlo.Spisovatel bravurně udržuje čtenáře ve výšinách představivosti třeba popisováním krásy Oliverova chodidla na několik stran.Pasáž s broskví je taky nápaditě neotřelá.Vztah mezi Eliem a Marzíou a Oliverem a Chiarou už naznačuje že nic není takové jak se zdá.A podezřívám autora že tuto knihu napsal z čistě komerčního důvodu.Dané téma jí jistě dobře prodalo a PR jí udělal film? Nikdy se nedávám strhnout davem a mám svůj úsudek který se může lišit.Ale to je jen můj problém který si dokážu pořešit!

Veronicess
21.06.2018 5 z 5

Niekedy musíme byť vďační Holywoodu, lebo inak by sme mohli prehliadnuť klenot ako je toto, a bola by to fakt škoda.

Táto kniha vo mne vyvolala neskutočne veľa rôznych pocitov. Niektoré časti knihy boli krásne, zaujímavé, intímne a erotické, s nádhernou prózou. Pripadalo mi to ako ľúbostný list knihám a čítaniu. Boli tu však aj časti ktoré ma zmiatli, nahnevali a nudili. Jeden moment som túto knihu milovala a za chvíľu som sa modlila nech už ju preboha dočítam. Niekedy som zbožňovala vzťah medzi Eliom a Oliverom, inokedy mi obočie vystreľovalo tak vysoko až nebolo vidieť cez vlasy.

Frustrovala ma občas táto kniha? Ale áno. A zároveň to bola jedna z najlepších čo som v poslednej dobe čítala. Pripadalo mi že je o každom jednom z nás. Záverečná časť sa mi tak páčila že som sa pri čítaní skoro rozplakala na ulici.

Dej mi své jméno nebude pre všetkých. Ja mám z nej stále také krásne rozporuplné pocity. Ale donútila ma premýšľať a donútila ma cítiť. A to dobré knihy robia.

katchamccall
20.06.2018 5 z 5

Tahle kniha se na vás "podepíše". Srdcervoucí příběh, který vám udělá v srdci zmatek a na konci tomu zmatku dá smysl.

jullien
19.06.2018 5 z 5

Tahle kniha mi zlomila srdce.
"A takový dar člověk obdrží jenom jednou."

annamc
31.05.2018 5 z 5

(četla jsem v angličtině)
Jedna z nejnádhernějších knih, co jsem kdy četla