Dědictví

Dědictví https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21417/dedictvi-21417.jpg 4 20 4

Pozadí Dědictví tvoří jednak kanceláře ministerstva námořnictví, jednak domov ministerských úředníků Cachelina a jeho zetě Lesabla. Hlavním cílem manželství Lesablových je mít dítě, na jehož zrození je vázáno miliónové dědictví. Postup v úřadě, majetek, peníze a zase peníze určují smysl života těchto počestných pařížských měšťaků, ochotných připustit i nevěru, jen když dopomůže potomku a tím i k dědictví.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

L´Héritage , 1894

HelenBarbora
26.11.2020

Autor skvěle píše, je zajímavé, že povaha člověk je po staletí stejná :)

Skjaninka
23.06.2014 4 z 5

Akosi má človek zafixované, že žijeme v dobe, kde peniaze vládnu svetu. Omyl vážení. Prinajmenšom už v minulom storočí boli ľudia materialisticky založení a honba za bohatstvom, určitým životným štýlom. Dôkazom je toto nenáročné a pri tom tak aktuálne pôsobiace dielko od skvelého Maupassanta. 4/5

Alix
17.05.2012 3 z 5

Mladí manželé zdědí milionové dědictví po bohaté tetě, ovšem jen tehdy, když se jim do tří let narodí dítě. Jinak nedostanou nic. Manželé se sice snaží, ale dítě jaksi pořád není. Proč si však zoufat? Když to nejde tak, půjde to jinak, škoda tolika peněz, ne? Úsměvné a nenáročné dílko, které se opravdu dobře čte.

eraserhead
15.04.2012 3 z 5

Již během pár stránek jsem nabýval silného dojmu, že jsem to snad kdysi viděl jako televizní adaptaci. Hezky, svěže a realistickým humorem (ve smyslu, že to primárně snad ani není psané jako komedie s přehršlí vtipu, ale celá ta komediálnost vyplývá tak nějak z plynulého ubíhání děje v daných prostorách s danými postavami za daných situací) napsaný krátký komický příběh. Pohled do vyšších sfér, ne že by hnaný ad absurdum, ale je jakýmsi shrunutím, ztělesněním a kompilací všeho prohnilého, trapného a komického z těchto vyšších sfér (ovšem, ne že by to bylo průvodním jevem jen těchto sfér - jak se říká, nic lidského lidstvu není cizí). Stručná a výstižná "kritika" lidského pokrytectví, morální prohnilosti a humanitní degenerace. Aneb co všechno dokáže vidina milionového dědictví. Je to příjemné čtení, příběh se čte strašně rychle, Maupassant se s ničím nezdržuje. Je to zábavné, nenáročné. prostě dobré. Jen je to jaksi předvídatelné a jak postupné odvíjení příběhu tak ani jeho závěr v žádném případě nepřekvapí, neboť se to odvíjí a skončí přesně tak, jak si myslíte. Ale ono to jaksi nevadí a na čtivosti to nijak neubírá.

francouzská literatura

Část díla

Guy de Maupassant
francouzská, 1850 - 1893
1972  81%Miláček
1968  76%Kulička
2014  81%Kulička (19 povídek)
1990  72%Neteře paní plukovníkové
1967  72%Mont-Oriol