Dcéry strážcu majáka

Dcéry strážcu majáka https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421422/bmid_dcery-strazcu-majaka-WCK-421422.jpg 4 206 67

Elizabeth prišla o zrak. Už si nemôže prečítať milované knihy ani sa nemôže pokochať obrazmi, ktoré hýbu jej vnútrom, no myseľ má stále ostrú a prázdnotu po slepote zapĺňa hudba. Keď sa na stroskotanej lodi nájdu denníky jej otca, poprosí o pomoc mladú delikventku Morgan, ktorá vykonáva verejnoprospešné práce v domove dôchodcov, v ktorom Elizabeth žije. Medzi dvomi ženami sa rozvinie nečakaný vzťah, keď sa spoločne snažia rozlúštiť knihy. Príbeh, ktorý zapísal strážca majáka na ostrove Porphyry pred viac ako sedemdesiatimi rokmi, ich pohltí. Časom zisťujú, že obe sú s izolovaným ostrovom prepojené a že ich životy ovplyvnila Elizabethina záhadná sestra Emily aj prekrásna, ale drsná príroda Horného jazera. Elizabeth však vyblednuté stránky otcovho denníka odhalia viac tajomstiev, ako čakala, a od základov otrasú jej vnímaním samej seba.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Fortuna Libri (SK)

The Lightkeeper's Daughters , 2017

cukrovka
21.06.2019 5 z 5

Zajímavý a čtivý příběh. Dojemné a napínavé. Moc se mi líbilo prolínání minulosti se současností.

rilajaan
07.06.2019 4 z 5

Kniha byla určitě zajímavá a čtivá. Konec jsem tedy musela číst dvakrát, abych pochopila.

Calibra
10.03.2019 5 z 5

Já jsem z knihy naprosto nadšená, mnohonásobně předčila mé očekávání. Popis Hořejšího jezera a jeho okolí bylo velmi důkladně popsáno a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco o práci a životě strážců majáku. Tajemný příběh dvojčat byl třešničkou na dortu i když mírně předvídatelný, ale přesto překvapivý. Trošku mi zápletka připomínala Třináctý příběh.

babsi66
06.03.2019 4 z 5

Zápletka tedy určitě nevyhraje cenu za originalitu, ale způsob i tempo vyprávění se mi v době čtení vyloženě trefil do noty. Škoda, že pasáže s Morgan jsou psané tak šablonovitě a ve výsledku snižují dobrý dojem, který se autorce povedlo vytvořit díky příběhu dvojčat.

tess.de.veles
20.01.2019

No asi to bylo zamysleno dobře, ale moc mě to nebavilo...a nakonci jsem byla úplně zmatená, KDO tedy byl KDO ....:-( Khihu jsem četla jen proto, ze miluju majáky. Jsem ráda, že už to mám přečtené a můžu se s chutí začíst do nějaké hezké knížky.

Mufa
23.11.2018 4 z 5

Náhodný výběr v knihovně. Nejdřív jsem se nemohla začíst, ale pak mě to začalo bavit. Ani Morgan mi nepřišla tak protivná, jak jí tu ostatní popisují. A konec mě překvapil, i když bylo jasné, jak to asi je, nakonec to bylo úplně jinak. Kniha se mi hodně líbila

adriane9
29.09.2018 4 z 5

Tady je zkrátka nutné milovat detailní popisy míst, kde se příběh nachází. Zamilovat si krajinu, kterou nikdy nepoznám, vidět ji před sebou a žít to společně s Elizabeth. Osobně jsem protivnou Morgan neřešila, líbil se mi svět dvojčat i celý jejich příběh a ačkoliv mě kniha nijak duševně nezasáhla, čtení to je krásné. Ať je to jakkoliv spojení dvojčat je pro mě srdcové a tohle se mi líbit prostě muselo :)

Arsi007
16.09.2018 3 z 5

Váhala jsem mezi 2 a 3 hvězdičkama. Nakonec jsem dala tři, protože se kniha velmi dobře četla a i přesto, že jsem z ní nakonec nebyla tak nadšená, jak jsem doufala jsem jí vlastně ve své podstatě při čtení hltala. Jen mi pak vždy trvalo pár dní než jsem se k ní zase vrátila. Konec byl pro mě trochu předvídatelný, ale věřím, že mnohé velice překvapí a budou z něj nadšené. Já mám bohužel už asi moc načteno a předpokládala jsem, že to takhle nějak dopadne. Doporučuji na dlouhé podzimní a zimní večery. Myslím, že atmosféra se k létu moc nehodí a to mi možná i trošku zkreslilo úsudek.

Miška.Miška
28.08.2018 3 z 5

Co o této knize říct...

Zápletka zajímavá ale to je asi vše.

A Morgan mi neuvěřitelně lezla na nervy.

Astonius
01.08.2018 1 z 5

Na straně 169 mi došla trpělivost a knihu jsem zaklapla :-) Bylo to rozvleklé, nezáživné, nezajímavé. Připadalo mi, jako by to autorka původně psala jen pro sebe, jako takové vybroušení stylu nebo zkoušku napsat knihu a pak zřejmě došla k názoru, že je to natolik dobré, že to vydá. Jsem dospělý čtenář a nebaví mě číst si o dětech a jejich hrách. Naznačená "tajemství" mě absolutně nezajímala a bohužel i postavy v příběhu z minulosti i z přítomnosti mi k srdci nepřirostly. Byla to jen nastavovaná kaše na jednoduchou zápletku, kterou si autorka vymyslela a obalila ji nepředstavitelným množstvím balastu. Styl podání by to mohl zachránit, ale je to psáno absolutně bez emocí, bez hlubšího vhledu, takže čtenáři je úplně jedno, k čemu došlo a o čem stařenka vypráví. Ani prostředí majáku nebylo vykresleno nijak zajímavě, atmosféru jsem z toho necítila. Bohužel.

verka5083
21.07.2018 3 z 5

Je to pěkná knížka, ale bohužel jsem čekala trochu víc.

zdenek5887
04.07.2018 5 z 5

Úchvatná knížka. Boží styl vyprávění, úplně mě to vtáhlo.

intelektuálka
25.06.2018 4 z 5

Elizabeth a Emily - dcery strážce majáku...

V začátku příběhu se seznamujeme s nevidomou Elizabeth, která žije v domě seniorů...
A tam se potkává s mladou Morgan, se kterou se postupně sbližuje...
A Morgan pomáhá rozluštit skryté tajemství, obsažené v denících strážce majáku...

Pěkné čtení pro odpočinkové dny, doporučím.

Restang
24.06.2018 2 z 5

Tak jsem asi výjimka, ale mně se kniha nečetla moc dobře. Příliš rozvláčné, zdlouhavé popisky.. Námět není špatný, ale.. Knihu předám dále.

Chytuš
13.05.2018 5 z 5

Dcery strážce majáku pro mě nebyly láskou na první pohled. Na začátku jsem totiž autorce trochu zazlívala, že vybrala motivy z jiných knih - Světlo mezi oceány skloubené s Vlakem naděje... Čím víc jsem ale měla přečteno, tím víc mé nadšení narůstalo. A závěr? Tak tam jsem už byla dokonale polapená v autorčiných sítích! Tu hlavní pointu jsem totiž dopředu neuhodla, takže závěr byl krásně překvapivý... Dokonce i na morální otázky došlo - jsme tím, kým se rodíme, nebo si svou cestu volíme a stáváme se vlastně tím, za koho se považujeme? Skvělé.

Silmarien
20.03.2018 4 z 5

Mladá Morgan dostane trest za výtržníctvo v podobe službe v domove dôchodcov. Tam narazí na starú Elizabeth Livingstonovú, ktorá pomaly ale isto prichádza o zrak. Začne jej čítať denníky jej otca a spolu narazia na tajomstvá, ktoré boli zabudnuté desaťročia a teraz pomaly vyplávajú na povrch.
A keďže "svět je malý a o náhody v něm není nouze" zistia, že ich vlastné životy sú prepletené viac ako by sa na prvý pohľad zdalo.

Príbeh plynul bez väčších zádrhelov, atmosféra na Hornom jazere a okolo majáka bola čarovná a i rozuzlenie bolo zaujímavé. Áno, v príbehu bolo možno priveľa náhod (stupeň kakaové skvrny velikosti mexického dolaru to predsa len nedosiahlo), ale ani mi to nevadilo. Morganin slovník mi vadil oveľa viac a musím povedať, že ma v celej knihe spoľahlivo rušil.

Uroborus
10.03.2018 5 z 5

Knihu som si požičal z dcérinej knižničky,... o čom to teda bude(?) Príbeh sa mi odvíjal pred očami, ako film. Že je tam veľa náhod? Aj o tom je dobrý príbeh, a ten ma zaujal a som spokojný, pretože určite nebol nudný či rozvláčny.

Jossie
26.02.2018 4 z 5

Výborně se to četlo, příběh je skvělý, dramatický a osudový, jen ta obrovská náhoda - Morgan se objeví právě v tom správném domově pro seniory - to je na mě trochu moc.

Racík
07.02.2018 4 z 5

Příjemné a dobře napsané počtení, ale... Závěr mi připadal moc překombinovaný. Proto 4 hvězdičky. Jinak ale určitě stojí za přečtení.

Hanin
06.02.2018 5 z 5