Posel v temném lese

Posel v temném lese https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421717/bmid_posel-v-temnem-lese-BaU-421717.jpg 4 127 127

Dárce série

Představte si, že žijete ve světě, kde si lidé pomáhají, jsou ke všem soucitní a laskaví. A pak se to zvolna a nenápadně začne měnit. Zdá se, že zlobu, bezcitnost a lakotu sousedů mají na svědomí divné obchody, takzvané handly. Nehandluje se ale o věci, nýbrž o něco, co není vidět… Uplynulo šest let od doby, kdy malý rošťák Matty dorazil do Vesnice uzdravení. Pod laskavým dohledem Jasnovidce dospěl v spolehlivého mladíka, který pro vesnickou komunitu obstarává kontakt s okolním světem. Jen on totiž dokáže ve zdraví projít záludným lesem, který obklopuje vesnici. Doufá, že díky této jedinečné schopnosti si vyslouží označení všemi ctěného Posla. Jenže do vesnice, ve které dosud nacházeli útočiště lidé vyhnaní pro tělesné postižení či pokročilý věk ze sousedních osad, začíná prosakovat zlověstná síla – mezi obyvateli se šíří nesváry, laskavost a soucit se vytrácejí. Vesničané se rozhodnou nepřijímat další příchozí. Pro Mattyho tak začíná závod s časem. Musí projít lesem a přivést Jasnovidcovu dceru Kiru dřív, než se vesnice zcela uzavře. Les se však mezitím změnil a klade mu jednu nástrahu za druhou… Ve třetím dílu tetralogie se čtenáři znovu setkají nejen s Mattym, Jasnovidcem a Kirou z Hledání modré, ale také s Jonasem z Dárce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Messenger , 2004

parvitas
09.03.2021 5 z 5

Tretia časť série Darca prepája prvý a druhý diel a na mnohé nezodpovedané otázky som dostala konečne odpoveď.
Konečne viem, kde a kedy sa dej odohráva a ako to spolu všetko súvisí. Hlavnou postavou je tentoraz Matt, ktorý žije v osade za lesom, kde ho prichýlili. S láskavou opaterou nevidiaceho muža aj on dospieva, roznáša ľuďom správy a dúfa, že čoskoro dostane svoje pravé meno. Je zaujímavé, aké majú ľudia schopnosti a aj ako les okolo nich reaguje. Je zloba a bezcitnosť, ktorá sa objavuje medzi dedinčanmi spôsobená ich handlovaním a obchodom s neviditeľným vecami? Knihu odporúčam pre deti od 8-9 r. a už sa teším, ako sa o nej budeme rozprávať.

modrykomar
22.02.2021 4 z 5

Poeticko mýtická metafora entropie v ľudských vzťahoch, prenášajúca sa aj do prírody. Veľmi silné.

helusa2
20.02.2021 5 z 5

Nepustilo mě to, dokud jsem to nedočetla - tak jsem byla napjatá a sevřená strachem, kdo z nich (kolik z nich) zemře... Děsivé a zlověstné změny to byly...

Makaja
06.01.2021 4 z 5

Z celé série se mi tento díl líbil asi nejméně, moje preference vlastně přesně kopírují díly. Nicméně jsem to přečetla na jeden zátah, kniha je to dobrá, ne-li skvělá. Autorka dokáže výborně vystihnout jednotlivé postavy i nálady místa (plíživou ponurost lesa). Potěšilo mě protnutí dvou předchozích knih a nepotěšil závěr, samozřejmě. Přestože jsem na něj byla připravená, stejně mě dostal. Ach jo. Já vlastně kdysi měla stejný pocit i u dárce s tím otevřeným koncem, jak jsem si ho vyložila, ale..................... Pokud se chystá další díl, tak se těším :-).

zandu
14.12.2020 5 z 5

Opět velmi čtivé dílko. Opravdu je třeba oběti, aby se zlo opět v dobro obrátilo...? Opravdu to skončilo tak, jak se zdá...? Jsem zvědavá na čtvrtý díl.

GYROTOURBILLON
11.11.2020 4 z 5

Další zajímavá kniha od LL. Souhlasím s Kexina. Přesto pěkná kniha , o lidech, citech, lásce a poznávání. Určitě se těším na další tytul.

gustavo-woltman
16.10.2020

Četl jsem od autorky Dárce a Hledání modré, takže dárek pod stromeček mám jasný! Nemohu se dočkat na další příběh, který bude určitě stejně strhující jako ty dva předchozí.
Gustavo Woltmann

PetraBery
26.09.2020 4 z 5

Třetí, zřejmě předposlední díl... Zase skvělý, oba dva předchozí příběhy se tady pěkně potkaly. Ale co ten konec? Hlavní hrdina Matty od minulého dílu pořádně vyrostl a i on objevil své "nadání". Les kolem klidné vesničky ožívá a začínají se dít divné věci. Doufám, že poslední díl vyjde brzy :o).

Anna 13
27.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Třetí díl série Dárce byl opět nabitý lidskostí, jedinečnou atmosférou a tajemnem. Přesto se mi ale z celé série líbil zatím nejméně.
Občas mi přišlo, že děj stagnoval a autorka ho protahovala na místech, kde to nebylo tolik nutné, a zase některým skutečnostem, které byly natolik zajímavé, že by mohly být rozvedeny, se věnovala méně.

Přesto Posel přináší silné poselství. Oběti.
Konec je nesmírně smutný, avšak dal se očekávat.

Tento díl mi přišel nejvíce nadpřirozený, bylo tam spousta čar a kouzel, které neměla vysvětlení. Nejsem čtenářka, kterou by tohle bavilo, ale chápu, že je to literatura pro děti a že se pohybujeme v žánru fantasy. Přesto jsme se s tímhle v předchozích dílech tolik nesetkávali a tak mě to trochu překvapilo.
I když musím uznat, že nápad zabijáckého lesa byl nádherně popsán a děsil.

Na knihu jsem se moc těšila, ale asi jsem čekala trochu víc. Připadalo mi, jako by se autorka trochu zastavila... Zkrátka mě to neohromilo tolik jako předešlé díly.

Pořád je to ale nádherná četba a pozoruhodný příběh, který bych doporučila všem dětem světa...

kate9326
24.07.2020 5 z 5

Krásný alegorický příběh...

Yuuki24
15.07.2020 5 z 5

Paráda. Propojení příběhů je naprosto geniální a hlavně nečekané. Do poslední chvíle jsem byla napnutá jak to tentokrát dopadne, i když toho malého divouse jsem naprosto milovala ;-) Všechny postavy jsou úžasné je těžké nefandit všem.

zupri
13.07.2020 5 z 5

Nádhera!
Krásný příběh, který jsme hltaly jak já, tak děti. Nádherné stmelení Dárce a Hledání modré.... a naděje, že bude 4.díl a třeba se ještě něco vyvrbí jinak, než jak se zdá ....

certik003
12.06.2020 5 z 5

Dva předchozí zdánlivě nesouvisející díly se tady krásně spojili do třetího. Je vlastně jedno, v jakém politickém zřízení žijeme (tady v knížce ve vesnici), lidi jsou lidi a ti všechno pokazí. Nikdy se nepoučí z vlastních chyb, vždycky se najde někdo, kdo je nespokojený a chce víc a víc. Škoda, že to odnesou ti nevinní, což se stalo i v tomto příběhu a opravdu mě ten konec vůbec nepotěšil.

JankaV80
27.05.2020 5 z 5

Za mě osobně super pokračování série Dárce, i když smutné (ale takový je život). Moc se těším na poslední díl celé této série.
Rozhodně doporučuji, i když to nutnost není, přečíst si předchozí dva díly.

Kexina
16.05.2020 3 z 5

Zatím nejslabší kniha série. Příběh hezký, psaný svižně, ale chybí mu ta promyšlenost předchozích dílů. Postavy jednají často bezdůvodně, nebo je odůvodnění tristní a vágní.
Třetí kniha zřejmě slouží jen jako můstek k závěrečnému dilu. Nezbývá, než se nechat překvapit.

rarášek
15.05.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně dočkala i třetího dílu! :D A myslím, že to čekání za to stálo. Ještě předtím, než jsem se pustila do čtení, jsem si dala re-reading předchozích dvou dílů a jsem vážně ráda. Připomněla jsem si tím příběhy a postavy, které mám tak ráda. A z jedna z těchto postav - Matty, který se objevil jako kamarád Kiry v Hledání modré - se stal přímo hlavním hrdinou tohoto příběhu. Mám Mattyho strašně ráda, je to tak roztomilý a veselý kluk. Funguje jako spojnice mezi jinými společenstvími a čeká na své pravé jméno, které jak doufá, bude Posel. On jediný se totiž nebojí chodit skrze les, kterého se jiní lidé z vesnice bojí. Vesnici považuje za svůj domov a Jasnovidce, u kterého bydlí, považuje za svého otce. Proto ho začne velmi zneklidňovat, když se lidé a les začnou měnit k horšímu. Musí rychle pro Jasnovidcovu dceru Kiru a dovést ji do vesnice, dřív, než bude příliš pozdě.
Jsem opravdu šťastná, že jsem se mohla vrátit do světa Dárce, který mi tak moc chyběl. Knihu jsem přečetla na jeden zátah, tak moc mě to do sebe vtáhlo. Vrátili se staří známí - Kira, Matty a také postava, která si nyní říká Vůdce a která se snaží udržet klid a mír ve společnosti. Žádný z dílů série na sebe přímo nenavazuje, ale znalost předchozích dílů určitě nezaškodí, hlavně co se znalostí postav v knize týče. Kniha v sobě, stejně jako předchozí díly, skrývá určité poselství a i když autorka napsala knihu už v roce 2004, dokáže vyobrazit i situaci v dnešní době. Při cestě lesem tam i zpět jsem tajila dech a přála jsem si, aby vše dobře dopadlo. Kniha podle mého skončila hořkosladce, nemohla jsem se ubránit slzám a myslím, že mi to i zlomilo srdce na kousky. Souhlasím s Bara94 a taky doufám, že se posledního dílu dočkáme dřív než Posla. :D

Dáma s hrnstjm
15.05.2020 5 z 5

Kniha skvěle doplňuje předchozí dva díly a zařazuje je do určitého kontextu, mimo jiné do kontextu chronologického, což hodně oceňuji. Po vyjasnění "kdo, kdy a jak" se propojí mnoho souvislostí a především druhý díl začne dávat zpětně mnohem větší smysl. Posel je krásný příběh, lehce znepokojivý tím, jak odhaluje lidskou povahu. Takový konec jsem nečekala, nepotěšil mě...

sadlo
07.03.2020

Moc pěkně čtivé,podobně jako ostatní knihy paní spisovatelky.

vlckovka
04.03.2020 5 z 5

Knihy od Lois Lowry ve mně probouzí něco, co jiné knihy málokdy dokáží. Po přečtení mi zůstává intenzivní pocit, který mě nutí přemýšlet o životních alternativách a ocenění toho co máme a to velice nenásilnou a čtivou formou. Na to, jak málo má kniha stránek dokáže srozumitelně předat poselství jak dospělým tak i dětem. Obzvláště musím ocenit práci s jazykem a významy, které se rozkrývají tomu kdo jim dokáže rozumět, ale nezatěžuje jimi příběh tak, aby jej mohly prožívat jiným způsobem i děti. Třetí kniha ze série Dárce nás zavádí na místo, kde se dva předchozí na první pohled nesouvislé díly propojí. Postavy jsou sympatické, a proto jejich příběh umí vlézt pod kůži a ještě dlouho po přečtení se nepustí. Jsem zvědavá jak se příběh vyvine v posledním díle.

Aprilek
14.02.2020 5 z 5

Výborná kniha.
Ke knihám od Lois Lowry mě před třemi lety přivedl učitel angličtiny, když jsme četli v hodině ukázku z knihy The Giver (Dárce). Od té doby jsem přečetla všechny knihy od této autorky, které v češtině vyšly. Nemohu se dočkat až vyjde další.
V jejích knihách nechybí napětí a autorčin styl psaní je proste jedinečný.

pro děti americká literatura budoucnost fantasy pro děti pro chlapce

Lois Lowry
americká, 1937