Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1085 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

VenuseV
24.10.2017 3 z 5

Námět a příběh zajímavý, jen mi moc nevyhovoval styl psaní. Bylo tam pro mě až příliš popisů nesouvisejících s dějem.

misaa.p
22.10.2017 4 z 5

Příjemný příběh, oddychovka. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami a jsem velice zvědavá na film.

slunečnice777
17.10.2017 5 z 5

Nádherný příběh o lásce, přátelství sebezapření a samotné proměny člověka. Z každé stránky na Vás bude dýchat emoce. Tento příběh není má oblíbená space opera ani detektivky. Přesto má čestné místo v mé knihovně, rozhodně si jí časem opět přečtu. Většinou využívám své rychločtení, v tomto příběhu sem zpomalil a vychutnával každou stránku. Ještě mám pocit z dobrého čtení, který jen tak nezmizí.

aralka
26.09.2017 4 z 5

Je to jedna z knih, která vás nutí k zamyšlení, při čtení člověka napadne spoustu otázek ohledně míry tolerance a lásky mezi manželi... budu mít svého muže míň ráda, když zjistím, že se cítí být ženou? Je to jiný člověk nebo pořád ten samý, je kvůli tomu horší ? Není snad v každém z nás kousek muže i kousek ženy? Kniha řeší otázky identity člověka a je to hodně zajímavé a neotřelé téma, jistou nadstavbou je zde to, že kniha byla napsaná na základě reálného příběhu dánského malíře Einara Wegenera a jeho ženy Gerdy ve 20. a 30. letech minulého století... v takových případech si většinou zjišťuju dostupné informace, abych si mohla udělat celistvější obrázek a tady mě zaujalo, že zřejmě ve skutečnosti bylo všechno trochu jinak, na wikipedii jsem se dozvěděla, že některé zprávy tvrdí, že Gerda se oženila s Einarem Wegenerem, protože byli oba dva homosexuálové, a věděli, že ve své době potřebují zachovat toto tajemství, tomu by nasvědčovaly i lesbické motivy, které Gerda s oblibou kreslila... Když se vrátím ke knize, líbil se mi velmi poetický styl psaní, popisy odstínů barev přitom, když slunce dopadá Lili na tvář a chvějících se listů ve větru :-) k vyznění příběhu se to hodí, však oba z manželů Einar - Lili i Greta byli umělci - malíři, takže jim jistě nechyběl cit pro detail a pan spisovatel knihu nepojal jako literaturu faktu :-) ... Celkově bych knihu hodnotila 4 hvězdičkami.

Danago
19.09.2017 4 z 5

Musím říct, že mě to nenadchlo tolik jako ostatní. Námět je originální a naprosto neobvyklý. Příběh je podle skutečného příběhu a tím je docele i šokující. Jen mi to bohužel připadalo méně čtivé. Manželku malíře Einara Wegenera Gretu jsem velice těžko chápala, ale asi svého manžela musela moc milovat láskou bez podmínek. Byla opravdu velice plná pochopení. A to v té době muselo být moc těžké. myslím, že by to bylo těžké i v současnosti.
Za přečtení knížka stojí , ale za nějakou bombu ji zase nepovažuji.

sd1992
15.09.2017 4 z 5

Tak tuhle knížku jsem opravdu přečetla jedním dechem. Sice jsem prvně viděla film, který je mimochodem taky super, ale i tak jsem se do toho pustila s vervou. Tohle téma mě zajímalo, protože je částečně založeno na skutečné události a zajímalo mě, jakým směrem se bude příběh točit. Je to kniha plná napětí a zvratů. Opravdu silný příběh. Takže určitě doporučuji.. :-) knihu i film. Je to hezky natočené :)

Rendolet
10.09.2017 3 z 5

Pro mě průměr, je to dáno nejspíše tím, že jsem očekávala od knihy daleko víc. Někdy mi přišlo, že je zbytečně až moc popisu kolem.

Ruxandra
29.08.2017 4 z 5

Neubránila jsem se srovnání s filmem, který jsem viděla dříve. Kniha ukazuje více z pohledu Grety a co jí vedlo stát za Einarem v dobrém i ve zlém, což je velkým plus v pochopení celého příběhu.
Shrnula bych to tak , že kniha dává hlubší zážitek, ale film je více emotivní. Mohu doporučit obojí.

Ildi
23.08.2017 5 z 5

Nečítala som knihy s podobnou tématikou. Dobre napísané, ale musím sa priznať, že pre mňa ako manželku nepredstaviteľné....

Kif
17.08.2017 3 z 5

Asi jsem čekala víc.
Autor měl totiž dobrý nápad. Zpracoval příběh, který je sám o sobě dost zajímavý na to, aby měla kniha úspěch. Ale nebylo to ono. Román mohl být o polovinu kratší nebýt těch zbytečných zdlouhavých popisů naprosto nedůležitých detailů. Ze začátku mi to bylo jedno, ale postupem jich bylo už tolik, že jsem se pokaždé pozastavila nad tím, čemu tím autor prospěl. Ne, nejsem fanoušek popisů věcí, které nenesou v příběhu žádný význam.
Další věc, která mi vadila je ta, že když už si manželku Gretu autor tedy víceméně vymyslel a přibarvil, mohl více objasnit její myšlenkové pochody ke konci knihy. Ano, mohu si je domyslet sama, ale stejně mi její jednání už pak nedávalo moc smysl a nedokázala jsem se s tím vůbec ztotožnit.
Začetla jsem se, svým způsobem mě to bavilo, ale mělo to své mouchy. V mých očích spíš průměrný počin.

NaiTenshi
13.08.2017 5 z 5

Po tom, co jsem se podívala na úžasně zpracovaný film, jsem se o knížce chtěla dozvědět něco více, tak jsem šáhla po knize. Vyjímečný, zajímavý příběh hlavně díky době, ve které se odehrává. Operace je náročná i přes dnešní vyspělou medicínu. Na konci snad i slza ukápla a to se mi doposud stalo jen u Zlodějky knih. Pět hvězdiček zaslouženě.

Kerberos
09.08.2017 4 z 5

Zajímavý příběh,ale film výjmečně lepší než kniha.

JAG
06.08.2017 4 z 5

Skvělý příběh, neotřelé téma a pro mě až neuvěřitelné, v jaké době je děj zasazen (vlastně jsem vůbec netušila, že pvní přeměny pohlaví proběhly již před tolika desítkami let). Hvězdičku ubírám za to, že jsem se vlastně mnohem víc strachovala o Gretu. Osud Einara/Lili jsem sice se zájmem sledovala, ale bylo mi docela jedno, jak to dopadne... A také mi přišlo až přehnané, jak obrovkého pochopení a podpory se Lili dostávalo od jejího okolí (Greta, Hans, Carlisle, Anna), myslím, že to příběhu ubírá na přesvědčivosti, protože pochybovat, zvlášť v těchto otázkách je přirozené.

Romcha
29.07.2017 3 z 5

Tato kniha zkrátka a jednoduše dobré hodnocení dostat nemůže. Proč? Samotná začíná ve velkém stylu. Hodně vás chytne.

Avšak příběh opřený o fakty zakládajících se na skutečných událostech, který začíná jako hotový blizzard (sněhová bouře), ze které autor mohl vytěžit maximum, se mu postupně díky barvitým opisům toho, co jaké je (rozuměj např. na jedné půlce stránky se dozvíme charakteristiku celého saténu, židle a dalších nepodstatných věcí pro děj), namísto podstatného děje, se autorovi postupně onen blizzard mění v prašan dosedající na jeho ruce a nakonec roztopením mezi nimi jako voda proteče.

Jinými slovy bez metafor.
Kdyby se autor držel faktů, kterých posbíral víc než dost, a skutečných událostí a nevymýšlel si zbytečně k tomu beletrický román, kniha by tím pádem byla celá pojatá jako biografický dokument, pak by vše bylo správně a na svém místě. Takto spíš skutečným faktům velmi ublížil a nejen jim, což je velká škoda. Nejzajímavější postavou pak z celé knihy není první transgender člověk, kdy je zajímavý i literární přerod osoby jakože muže v ženu, ale paradoxně jeho vymyšlená vymyšlená žena Greta včetně opět jejího přibarveného charakteru a to je velká škoda. VELIKÁ ŠKODA.

Pokud hledáte náhradu doporučuji i zajímavěji popsaného Mendelova trpaslíka.

Fedex
24.07.2017 5 z 5

Dánská dívka. Kniha, ze které mám zvláštní pocit. Děj, ve kterém se muž stává ženou, velmi citlivé téma lidské proměny, avšak nepřijde mi, že by mi učaroval zrovna děj, ale hlavně styl psaní, autorovo psaní bylo naprosto dokonalé, každý řádek ubíhal a já hltal jeho slova, vlastně přesně nevím, co jsem četl, ale to nevadí, nechával jsem se unášet plynulostí každé věty, stránky, kapitoly. Velmi dobrá kniha, doporučuji.

luci6910
20.07.2017 5 z 5

Nádherný příběh, neskutečné detailní popisy. Tu knihu jsem si opravdu zamilovala.

greatbear
17.07.2017 5 z 5

Kniha je mnohem lepší, než film! Zajímavá kniha o citlivém tématu a první ženě, která prošla změnou pohlaví.

ewkat
17.07.2017 4 z 5

Četla se dobře, zajímavá.

sarekaslukova
28.06.2017 5 z 5

Z knížky jsem někdy měla opravdu husí kůži. Musím ale přiznat, že bych Einara občas ráda propleskla aby se vzpamatoval a začal se ke Gretě chovat lépe. Proto jsem si také víc oblíbila ji. Za její statečnost a věrnost a lásku k němu i když se jí od něho moc nevracela.

Kecallka
28.06.2017 2 z 5

nenadchla, ale ani neurazila.