Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1085 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

SteveP1
04.03.2016 4 z 5

Ještě doplním svůj komentář dole - film je moc moc dobrý, plný emocí a má náááádhernou kameru ! A jak jsem předpokládal, splnilo se i mé očekávání, které jsem vkládal do Alicie Vikander v roli manželky Grety - její výkon je naprosto fascinující a tato dívka je nesmírně talentovaná herečka. Takže není se co divit, že si před pár dny za svou roli odnesla Oskara. A kdo film viděl mi dá nejspíš za pravdu, že plným právem !!!

astina
04.03.2016 5 z 5

Film jsem zatím neviděla, ale kniha naprosto jedinečná - čtivá, děj má spád, za mě plný počet bodů

Dadula118
02.03.2016 4 z 5

do téhle knihy jsem šla se smíšnými pocity..ale od samého začátku mě příběh vtáhl a nepustil.Stále mě to nutilo přmýšlet o životě těchto lidí(Einar) a obvzlášť v dobách minulých.
Styl psaní mě také sedl.Jen konec se mě zdál trochu víc useknutý...

adelaska
25.02.2016 2 z 5

Námět skvělý, svým způsobem nevšední příběh, nicméně se to táhlo. Kniha těžko dokázala udržet moji pozornost. Jsem zvědavá na film, obávám se, že to bude jedna z těch výjimek, kdy film je lepší než kniha.

bibi.r
22.02.2016 3 z 5

Námět příběhu byl rozhodně strhující, jeho podání bylo v některých částech poměrně rozvláčné a trochu se táhlo. Celkově však kniha opravdu zaujala.

anoti
21.02.2016 3 z 5

Nebylo to špatné, ale místy nudné, opakující se.Ale zajímavé :-).

Atuin
20.02.2016 5 z 5

A dala bych i o hvězdičku navíc kdyby to šlo ( a to právě za ten konec), obrovský vypravěčský talent a výborný styl který nezazdil zajímavý námět. V knize není žádná vata, což je luxusní zážitek. Má umělecký podtext a přitom se snaží o co největší lidskost bez jakýchkoliv póz v tom o čem píše, toho si nejvíce cením. Vtáhne to do pórů a vytáhne to z člověka nezvyklé emoce a přitom je to velice, velice komorní.

I_love_books
20.02.2016 4 z 5

Dánská dívka je román inspirovaný skutečnými událostmi. To mě na konci knihy šokovalo, protože jsem měla za to, že je naprosto podle pravdy, nikoliv jen inspirovaná pravdou, ale po autorově vysvětlení to chápu. Možná se to týká i ostatních, možná jen mě, ale když jsem knihu četla, něco mi bránilo se začíst - až ke konci jsem se docela začetla. Příběh je velice zajímavý a dobře napsaný, přesto se mi četl těžce. Nakonec jsem ale knihu dočetla a jsem za to ráda. Kniha stojí za přečtení, ráda jsem se dozvěděla něco o skutečné Lili Elbeové - i když je spousta věcí v příběhu odchýlená od skutečnosti, základ zůstává, a to je hlavní.
Téma mi přijde opravdu zajímavé a myslím si, že společnosti vůbec neuškodí se dozvědět více o transsexuálních lidech.
Autora obdivuji za schopnost proplést fakta s fikcí a napsat z toho dobrý román.
Knize dávám čtyři hvězdičky, možná by jich bylo i pět, ale něco mi prostě ztěžovalo čtení.

ally74
17.02.2016 5 z 5

Do knížky se určitě pusťte. Já četla nejprve knížku, která mě naprosto uchvátila a minulý týden jsem shlédla film. Děj ve filmu je maličko pozměněný, ale přiznám se, že pro mě to byl hodně silný příběh.

nemeckovatereza
09.02.2016

Minulý pátek jsem viděla film a moc se mi líbil. Teď nevím, zda se mám pouštět i do knížky....

msjadepaton
09.02.2016 4 z 5

Zajímavá kniha. Flashbacky mi vůbec nevadily, naopak mě hodně zajímaly a byla jsem zvědavá jak se to tehdy událo dál, i když jsem četla o "přítomnosti". Na druhou stranu jsem ale trochu v rozpacích, co si vlastně o tom celém mám myslet a celá kniha mě v té nerozhodnosti až do úplného konce (včetně toho konce) podporovala. Takže jsem dočetla, ale moc nevím, co s tím mám dělat. V podstatě se cítím, jako by mě někdo pozval na výlet na nějaké tajné místo a pak mě uprostřed cesty surově vykopl z auta, aniž bych se dozvěděla, kam jsme vlastně mířili. Paradoxně mi chybělo uzavření příběhu právě u vedlejších postav. Autor ukončil jen Liliin příběh a všechny ostatní tím prostě utnul.
Možná s výjimkou Grety na mě všechny postavy v knize působily jako když mají nějaké postranní úmysly (i když jsem se nedozvěděla jaké) a u samotné Lili mi chvílemi přišlo, že tam bude ještě nějaký jiný problém než "jen" transsexualita. Ačkoliv je dost dobře možné, že to celé byl způsob, kterým se vyrovnávala s něčím, co tehdy nebylo lidem známé. Těžko říct.
Každopádně, ačkoliv bych ocenila nějaký konec, celkově se mi ta kniha líbila, bavila mě a osobně jsem tam na žádná velká hluchá místa nenarazila. Ale hodně podle mě záleží, proč člověk tu knihu čte. Pokud to čtete vyloženě jen kvůli té ústřední zápletce a nic jiného vás nezajímá, tak se možná místy nudit budete. Ale pokud vás zajímají ty postavy jako takové, řekla bych, že oceníte i ty odbočky.

fruitbueno
08.02.2016 4 z 5

Velice zajímavá sonda do duše zmítané nejistotou. Vše umírněné, otevřené a upřímné. Dánská dívka se moc dobře čte, nemůžu se tedy připojit k ostatním komentářům, které upozorňují na řadu odboček atd. Nemůžu si pomoct, ale během celého čtení jsem potichu a pak i nahlas obdivovala postavu Grety...

Jodie
06.02.2016 2 z 5

Téma super, zpracování hrozně nezáživné, zdlouhavé, autor neustále přeskakuje od jednoho k druhému, bylo pro mě hodně náročné se tím prokousat. Těším se na film, snad z něho budu mít lepší dojem.

Pistácie
05.02.2016 3 z 5

Opravdu nevšední téma. Ve 20.století asi ještě celkem leckdy pobuřující téma, které bylo považováno za tabu a sneslo by se s velkým odporem. Dnes už vcelku ne tak šokující. Kniha se mi líbila. Ale mnohdy mi tam přišly některé pasáže zbytečně dlouhé a protáhlé. Často jsem se při čtení nudila a musela jsem se doslova prokousávat popisnými částmi, které bych si klidně odpustila. Ale celkově moc krásný příběh. Škoda jen, že dopadl pro dvě hlavní hrdinky tak, jak dopadl. Už v půlce jsem věděla, jak to celé skončí. Ale i tak si myslím, že velká odvaha pronásledovala jak Gretu, tak Einara (Lili). Hlavně v té době s něčím takovým se vypořádat. I když je to z velké části založené na fikci. Věřím, že to byl nelehký krok a risk ve společnosti. Jen těžko si to i z příběhu představit, čím si procházeli.

Petrasuvicka
05.02.2016 3 z 5

Bezesporu zajímavá kniha neotřelého a kontroverzního příběhu. Bohužel přijde nějaké to "ale". Je čtivá, to rozhodně, ALE... s milionem odboček v každé kapitole, v každém druhém odstavci. Nemuselo jich být tolik. Trochu mi třeba vadilo, jak je přímá řeč zakomponovaná dovnitř do textu a nestála sama o sobě na novém řádku, špatně se hledala, snadno se přehlédla a pak to působilo jen jako čistě holé vyprávění. Horší je to ale s opakováním. Autor se snažil vyjádřit Einarovy pocity co možná nejlépe, jak se pere uvnitř s Lili, ale nakonec omílal jedno a to samé dokola, což mě v půlce knížky začínalo hodně rušit. Vysvětlil to dost jasně, několikrát, a je jasné, že na straně 200 se nic nezmění, pořád bude chtít být Lili a je jen málo pravděpodobné, že bych na ty vnitřní pochody zapomněla.

Tak jako tak, Gerda je tou hlavní hrdinkou, tou dánskou dívkou, která musí snést labilní a subtilní povahu nového člověka, ani Einara, ani Lili, zkrátka něco mezi. Protože není nic lepšího a povzbuzujícího, než přijít urvaná domů a tam najít svého manžela v dámských šatech.

Jenže "ALE" převažují, takže proto jen za tři, ačkoli by si příběh jako takový zasloužil víc. Za mě tedy nad knihou zvítězil film.

alnahu
04.02.2016 3 z 5

Včera jsem měla možnost shlédnout tento životopisný film a všem doporučuji --je naprosto úžasný, vtáhne vás do děje ,že ho sledujete bez dechu. Je to velmi emoční film. A právě v roli ženy je Eddie Redmayne naprosto skvělý. Film doporučuji všem ,kdo věří v lásku a spravedlnost. Knize jsem dala tři hvězdičky, ale filmu dávám pět.

citronekodvedle
03.02.2016 5 z 5

Nekde jsem viděla trailer na stejnojmenný film a když jsem poté spatřila knížku musela jsem si ji přečíst, má velmi zajímavé téma a skvěle se mi četla

SteveP1
01.02.2016 4 z 5

Kniha k mání za pár korun v Levných knihách, sáhl jsem po ní vlastně intuitivně a dobře jsem udělal, protože jsem se do ní začetl hned v prodejně. Příběh je dojemně napsaný, má to velmi dobrou atmosféru a styl autora je vkusný, jemný a elegantní. Psychologie postav je velmi dobře vykreslena. Nakolik je příběh fikcí a do jaké míry se drží reálií, těžko říct. S ohledem na dobu, společenské poměry a tehdejší konvence, v nichž se příběh odehrává je tak trochu otázkou, zda by opravdu nejbližší okolí mělo pro Einara takové pochopení, jak autor popisuje, a zda by kolem Einara/Lili chodili všichni tak "po špičkách" a se zatajeným dechem, a zda by manželka Greta (milující manželka) tohle vše tak klidně, samozřejmě, s nadhledem a s grácií snesla a snášela. Konec je jaksi "do ztracena", ale i přes drobné výhrady knihu mohu doporučit, protože je hezky napsaná.
Hodně se mluví o filmovém zpracování, uvidíme. Mně osobně Eddie Redmayne do hlavní role moc nesedí, už jen proto, že Einar/Lili byla údajně hezká jemná dívka, a i když Eddie je sympaťák, je to vyloženě mužný typ. Určitě zajímavější pro mě bude sledovat manželku Gretu, která je obsazena vynikající a talentovanou mladou švédkou Alicií Vikander, což vidím jako hlavní devizu filmu.

kalinkacz
01.02.2016 5 z 5

Tohle je kniha o neuvěřitelné odvaze jednoho muže a o nejsilnější ženě a manželce, kterou kdo kdy znal... Je to kniha, která vás pohltí a i když třeba tohle téma nevyhledáváte, tak k němu naleznete cestu.. Einar byl muž s neskutečným přesvědčením jít za svým cílem i přes ponížení a riziko smrti... A Greta byla žena, která věřila ve svého muže, tak jako žádná jiná... A rozhodně doporučuji i filmové zpracovaní u kterého ani jedno vaše oko neskončí suché... A taktéž se nepouštějte do tohoto příběhu s myšlenkou, že první pokus vždy šťastně skončí...

Mishuna
01.02.2016 5 z 5

Na knize se mi líbí jak Lili najednou vejde do příběhu a člověku chvíli trvá, než si zvykne, že chvíli mluví/myslí Einar a najednou Lili...prostě tam je a různě se noří.
Silné téma a mě se to líbilo a ukázalo trochu jiný pohled na tuto problematiku.