Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1085 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

dalia1769
20.10.2016 4 z 5

Zajímavý a neobvyklý příběh, psaný čtivou formou. Nejzajímavější osobou pro mne byla Greta, která projevovala svému manželovi opravdu neobvyklou míru tolerance, lásky a podpory. Zaujaly mne i pasáže z minulosti hlavních postav, které nám pomáhají pochopit pozadí jejich jednání. Postava Einara/Lili pro mne byla obtížněji pochopitelná a nedařilo se mi s ní příliš sžít. Kniha je prodchnuta dobovou atmosférou, zneklidňující jsou některé dobové lékařské praktiky, i když jistě používané v dobré víře. Člověk se musí ptát, jak by se asi Einarův osud utvářel, pokud by ho Greta tehdy poprvé nevybídla k pózování v ženských šatech, nebo pokud by lékaři odoperovali jeho nevyvinuté vaječníky a zůstal nadále mužem. Zvláštní mi připadal fakt, že 48letý Einar je po proměně i před ní v roli Lili popisován jako mladá dívka a okolí ji za takovou považuje, ačkoliv se logicky po proměně stal opět ženou 48letou?? Zajímavé je také najít si na internetu fotografie skutečných protagonistů příběhu.

Katyys
15.10.2016 5 z 5

Kniha je výrazně odlišná od filmového zpracování. Ačkoliv hlavní téma zůstává nedotčené, pocity, které jsem měla z knihy se nedají srovnat. Knihu prožíváte.

NemcovaKN
14.10.2016 5 z 5

Už ani nevím, jestli jsem první viděla film nebo četla knihu, ptž obojí na mě udělalo dojem. Ovšem kniha mě velmi zasáhla. Emoce, osudy, děje postav - hodně myšlenek a pocitů ve filmu chybělo. Líbilo se mi, že jsem se více mohla seznámit se životem Grety a ostatních postav a také samotné myšlenky Einara-Lili.

stavinohova
21.09.2016 3 z 5

Nejdriv jsem knihu odkladala a pak se do ni hryzla.... Lepsi jak film...

NeradovaKatka
19.09.2016 5 z 5

Asi jsem udělala dobře, že jsem dala přednost knize před filmem. Kniha na mě působila zajímavě, dýchala na mě atmosféra doby, dovedla jsem se do knihy plně vžít a situace si představit. Einar a Lili, těžko si představím dvě komplikovanější osobnosti a Gretin smysl pro lásku a trpělivost je naprosto obdivuhodný. Těším se na filmovou verzi, až budu moci srovnat.

kaja77
16.09.2016 3 z 5

kniha se mi líbila, příběh byl plný vůní, obrazů a pocitů... co přesáhlo moje chápání byla poddajnost tolerantnost a ohleduplnost Grety jako manželky. Bylo neuvěřitelné co vše byla ochotná tolerovat a podřídit se ....

wiix
13.09.2016 5 z 5

Stránky som si vychutnávala dlho, priznávam. Nenastala fáza hltania jednej kapitoly za druhou, pretože už od prvej stránky kniha netají, čo sa s Einarom deje, to ani nie je cieľom tejto takmer biografie. Je jasné kam Einar smeruje. Preto mi stále išli na rozum otázky. A čo Greta? Prečo ho v tom podporuje? Toto je láska? A čo na to ľudia? Veď sú dvadsiate roky dvadsiateho storočia!
A čo Einar? Kniha nám ponúka príbeh človek s vnútornou ťažobou a potrebou, ako vrstvy cibule predostiera jeden problém za druhým a odhaľuje tak pravú podstatu ich manželstva a ich samotných. Je to pravá láska “v čase cholery” alebo v inom nečase. Silná. A priznávam, že mnou nepochopená aj keď obdivovaná.

čohynka
03.09.2016 3 z 5

Knížku jsem četla až po shlédnutí filmu - a to byla asi ta chyba... :) Knížka mě už nijak zvlášť nenadchla, byly tam i celkem nezáživné kapitoly, chyběl mi tam šmrnc... Tentokrát u mě lepší film než knížka...

PetraBery
22.08.2016 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, pak se to rozjelo a byla jsem zvědavá, jak kniha dopadne. Příběh o toleranci manželky Grety, která dokázala manžela podpořit v jeho rozhodnutí o změně pohlaví. Příběh o rozpolcenosti člověka, který je mužem Einerem a cítí se být ženou Lili. Zajímavě pojaté vyprávění stavěné na skutečných událostech.

janica09
04.08.2016 5 z 5

Kniha se mi velice líbila, zvažovala jsem zda si nejdřív přečíst nebo se podívat na filmové zpracování. Knížka dočtena, teď uvidíme jak se s tím poprali filmaři, ale myslím, že všechno to trápení Einara-Lili nejde přenést na plátno.

Dnes asi po 14 dnech filmové zpracování. Proč se tvůrce nedržel trochu víc knižní předlohy... Kdybych nečetla knížku, tak by se mi snad film i líbil...možná. Stále jsem se snažila zapomenout, že v knize je hodně věcí jinak, ale moc se mi to nedařilo. Vím, že do úst nelze vložit všechny myšlenky...Einar přece byl drobné postavy, jeho žena naopak mohutnější. To vážně nešlo najít podobné představitele?Einar neměl v knížce moc vztah k sexu, byl spíše stydlivý, snažil se mu vyhýbat a ve filmu se prvních snad 15 minut točí kolem sexuálních scén. Kde nechali Gerdina bratra? Určitě by se do filmu vešel.... Velké filmové zklamání a o to víc plusů knize.

DriftBooks
30.07.2016 3 z 5

Poměrně specifická záležitost. I v tom dnešním – zdánlivě osvíceném – 21. století jde stále o téma, které není pro běžnou společnost úplně přijatelné. Jde samozřejmě o silný a průlomový a inspirativní příběh. Díky odvaze a neúprosnosti a zejména díky pochopení nejbližších se z Einara nakonec stává – Lili. Příběh o to silnější, že vypráví o skutečné události, o skutečném muži, který jako jeden z prvních podstoupil operativní přeměnu na ženu.

Co se týče samotné knihy – myslím, že i ta je poměrně specifická. Hodně lyrická, až snivá. Zastřená. Příběh vyprávěný v jemných konturách. Jako by i samotné psaní jaksi postrádalo mužnost a halilo se do šátků a sukní. Je plná náznaků a nedořečených věcí. Snad se to právě k takovému tématu i hodí. Jen máte stále pocit, jakoby ten svět v knize byl zahalen jemnou prodyšnou látkou. Závojem… celou knihu čekáte, že bude zvednut, a že příběh odhalí svou skutečnou tvář. Jenomže tomu tak není a já nedokážu říci, zda to pro mě bylo zklamání, či úleva…

Elisbooks
26.07.2016 2 z 5

Od začátku mě kniha moc neoslovila. Jenže když už začnu číst knihu, tak jí prostě vždycky musím dočíst :) Četla jsem ji déle a neoslovil mě ani příběh ani autorův styl psaní.

pe.placha
24.07.2016 3 z 5

Asi jsem čekala vzhledem ke komentářům něco víc.. Chvílemi jsem se nudila ale dočetla jsem ji :)

jllv
23.07.2016 2 z 5

Téma příběhu je pěkný, o tom nepochybuji. Ale mám veliký problém se začíst. Jsem v pulce a už podruhé se mi stalo, že jsem na knihu 3-4dny nesahla.

leuska
20.07.2016 5 z 5

Mně se ta kniha strašně moc líbila! Jelikož se o takové "věci" zajímám tak to pro mě bylo dost zajímavé! Oblíbila jsem si postavu Lili a to ve všech směrech. Ale překvapilo mě jak potom profesor Bolk zjistil co Lili měla od narození v té dutině břišní potom mi to do sebe zapadalo to záhadné krvácení z nosu a ty křeče břicha. Krásně napsaná kniha a myslím, že tohle ve světové literatuře chybělo.

weberda
19.07.2016 5 z 5

Zajímavá knížka, krásný příběh, doporučuji.

mira.l
18.07.2016 5 z 5

Když si člověk na wikipedii přečte pár základních údajů ze života E. Wegenera (anebo si přečte v knize doslov či rozhovor s autorem), tak zjistí, že proti skutečnosti je pravdivá jen základní kostra příběhu, zbytek věcí z života Einara i Gerdy (nebo Grety, ono je to skoro jedno) autor vynechal, pozměnil či si vymyslel, v románové verzi je Greta Američanka - ve skutečnosti byla Dánka, byla tak trochu na holky, její manželství s Einarem bylo nakonec anulováno, nikoliv rozvedeno, a tak bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale nebudu.
Ten příběh do sebe krásně zapadl, D. Ebershoff tady vytvořil to, co mám rád - knihu, která se jen těžko odkládá po dočtené kapitole, příběh plyne tak nějak sám, naprosto samozřejmě, ačkoliv je to z větší části fikce. Vlastně se dá říct, Greta nebyla jen vedlejší postavou, ale je vlastně stejně důležitá jako Einar/Lily. Strůjcem celé přeměny Einara Wegenera v Lily Elbe byla vlastně jeho žena, která v něm probudila tu ženu v jeho těle. Z celé knihy čiší její neuvěřitelná láska, oddanost a pochopení vůči Einarovi, byla to ona, kdo od začátku nepochyboval, že její muž není vlastně muž a srdnatě vzdorovala názorům většiny tehdejších lékařů, hledala tak dlouho, až našla doktora, který byl ochotem se do tak riskantního kroku pustit. I když ke konci knihy je zřejmé, že Greta v sobě sváděla velký vnitřní boj, protože k sobě s Lily měly velmi blízko, ale zároveň s její postupnou přeměnou Gretě docházelo, že se vzájemně oddalují. Nevadily mi tady ani časté flasbacky především do Gretiny minulosti, které velmi vhodně doplňují a skládají dohromady její povahu a vlastnosti.
Krásná kniha, ke které se budu chtít jistě někdy vrátit. Film byl také pěkný, ale tohle bylo o fous lepší.

Erudite
17.07.2016 5 z 5

Kniha je jako pomalované plátno, kdy se z postavy stojící vpředu pomalu přesouváte do pozadí, kde se mezi šednoucími bažinami skrývá celý svět, celé tajemství a celá krása detailů a drobností.
Čtete a pohlížíte na štětec, kterým autor postupně domalovává na plátno pomerančovníky a slunce, co pomalu prosvítá mezi mraky a vrhá světlo na dívku, která se vám ze začátku jevila spíše jako muž.
A autor dále míchá barvy podle svých představ a nekonečné fantasie a štětcem nanáší další a další vrstvy do děje, ze kterého se tají dech.

NoCha
04.07.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala víceméně náhodou, proto mě mohla jen překvapit. Kniha je velmi lehce a příjemně čtivá a téma mě jen nadchlo. Hlavně potom, co jsem zjistila, že je založena na skutečné události, jsem úplně nadšená. Mohu jen doporučit :)

Lidmila_2008
02.07.2016 3 z 5

Námět dobrý, samotný příběh ale nevtáhne. Pozice pozorovatele dění zvenku nebaví. Říkám to málokdy, ale zde je film mnohem lepší než kniha - příběh zhutnil, dal mu atmosféru.