Dáma ve zlatém

Dáma ve zlatém https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128328/bmid_dama-ve-zlatem-GXr-128328.jpg 4 141 49

Kdo vlastně byl Gustav Klimt? Geniální malíř, buřič, svůdce a satyr? Jeho milostné eskapády hýbaly vídeňskou společností, neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat. Jednou z nich byla Adele Bloch-Bauerová. Ti dva spolu stvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v idylických časech secesních salonů a vídeňských kavárniček, odkud jej smetl uragán válečných hrůz, aby se po dramatickém soudním sporu završil v aukční síni se ziskem 135 milionů dolarů. Dáma ve zlatém, Zlatá Adele přezdívaná též rakouská Mona Lisa se vrátila do rukou svých dědiců, ale některá její tajemství zůstávají… Začínáme v časech vídeňské secese, kdy nespoutaný Klimt tvoří své obrazy. Starosvětská Vídeň s kavárničkami a měšťanskými salony, kde se schází vybraná společnost, na ně vůbec není připravená. Až na výjimky. A jednou z nich je Adele Bloch-Bauerová. Nekonvenční mladá dáma s cigaretou v ústech a buřičskými řečmi. Začal tehdy kromě jejího portrétu, vznikat i vášnivý zapovězený vztah…? Čas ale nezůstává stát. Do vídeňských ulic vpochoduje Hitler a v patách mu táhne smrt. Donedávna bohatí a privilegovaní Židé jsou ožebračováni, deportováni a vražděni. Z mecenášů umění a intelektuálů je rázem méněcenná rasa, jejich majetek rozkraden nebo zničen. Hrůzy války jsou nekonečné a mnozí účastníci příběhu o Zlaté Adele je krutě zaplatí životem. Někteří ale přežijí a po válce se vrhají do boje za spravedlnost. A za vyrovnání křivd. Směs dech beroucího thrilleru o hrůzách války, ponížení a zoufalství s románem o umění, o lásce, vášni a síle lidského ducha…... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Metafora

The Lady in Gold , 2010

zanardi
06.07.2019 5 z 5

Kniha, ktorá je tak umne spracovaná, že čitateľ ani nezbadá, kedy popri umení dostáva lekciu z histórie, ktorá nám nie vždy býva odkrytá.

létavice
01.08.2018 5 z 5

Úžasná kniha, kousek dějin, které nám zůstaly skryty.

loudomar
03.05.2018 3 z 5

Kniha je rozhodně zajímavá, obsahuje neskutečné množství informací nejen o Klimtovi a Adel jejich životech a osudech, ale také o druhé světové válce, holokaustu, Hitlerovi a dalším. Na můj vkus ale bylo příliš "omáčky" takže mi to tak kolem třísté stránky přišlo až příliš táhlé a osudy některých postav zbytečně rozebírané.

Le Chat
20.04.2018 5 z 5

Výborná kniha, doporučuji i stejnojmenný film.

aralka
08.03.2018 4 z 5

Kniha má hooodně široký záběr, mě nejvíce oslovila ta první část knihy, kde Klimt a Adele ještě žili. Myslím, že kdyby paní spisovatelka zredukovala počet postav vyskytujících se v knize tak na polovinu, hodně by tím kniha paradoxně získala, byla by čtivější a ne tak rozdrobená, čtenář by si zapamatoval ty nejdůležitější informace a životní příběhy postav okolo Klimta a Adele. Takhle to je jeden veliký propletenec, ve kterém se špatně orientuje... ale i tak se mi kniha moc líbila, měl by si jí přečíst každý milovník secese, předválečné Vídně, obdivovatel malíře Klimta a jeho nádherných obrazů...

niknikita
23.01.2018 5 z 5

Číst Dámu ve zlatém je jako skládat puzzle. Vždycky, když už jste našli spojitost, zjistíte, jak jste se zmýlili a musíte hledat dál...dokonalá mozaika historie našich dějin v dobách fašismu a k tomu procházka uměleckou galerií a lidskými osudy. Fenomenální faktografická kniha s úrovní románové fresky a nebylo snadné ji použít jako filmovou předlohu, ale povedlo se.

Danka22
10.11.2017 5 z 5

Skvělá kniha a moc i moc hezký film :-D

85098211
01.10.2017 3 z 5

Téma jako takové zajímavé, ale jinak souhlasím s komentářem od Bosina - kniha je vyloženě průměrná a vyskytují se v ní i nudné pasáže, kterými se čtenář jen horko těžko prokousává.

Haen
01.10.2017 5 z 5

Knížka mě velice zaujala, nejvíce část o secesní Vídni, malíři Gustavu Klimtovi a osobnostech kulturního života, hlavně mě zajímal příběh Adele Bloch-Bauerové, která je zachycena na slavném obraze. Ale i události předválečné, válečné a poválečné Evropy dokázaly neobyčejně zaujmout, ani poslední část o životě Adeliných příbuzných v Americe a průběhu soudního procesu o navrácení majetku dědicům neztrácela dech. Zajímavá je i česká stopa v příběhu. Rozhodně stojí za přečtení, vyžaduje ovšem plnou pozornost vzhledem k množství postav a událostí.

Bosina
16.09.2017 3 z 5

Taková trochu roztříštěná kniha. Zpočátku jsou spíše prezentovány pikanterie ze secesní Vídně, později se kniha mění na válečné drama a poslední třetina je spíš taková soudní reportáž. V obrovském množství postav jsem se někdy obtížně orientovala a byly i pasáže, které by se daly nazvat velmi nudnými.

adorjas
16.07.2017 2 z 5

Hodnotím slabučko, nakoľko ma opäť sklamala naoko reportážna kniha. Čakala som fakty, overené citácie, a tu naopak autorka vkladá myšlienky a názory do postáv, ktoré možno ani tak necítili a nemysleli. Vadilo mi skákanie deja bez ladu a skladu, skok v strede odseku od jednej ku druhej rodine, bez toho, aby znovu vysvetlila , kde sme sa už s danou postavou stretli a podobne.

andrea5516
08.05.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha nás nejdříve zavede do Vídně přelomu století, poté prožíváme dopady anšlusu a světové války a následně se seznamujeme s poválečnými dějinami, osudy židovských rodin po válce spojených s portrétem Dámy ve zlatém - Adele Bloch-Bauerové a především s osudem samotného obrazu. Čtivé, nostalgické, umělecké.

ipe
15.04.2017 4 z 5

Pěkná kniha, líbila se mi. Leccos víme o poměrech v Evropě ve 30. a 40. letech, ale pro mě byla zajímavá i léta nedávno minulá. Restituce v Rakousku a boj potomků majitelky obrazu o vrácení obrazu do soukromých rukou, to bylo pro mě nejobjevnější. Trochu chaos v postavách jsem taky měla, bylo jich hodně, ale všechny jejich příběhy stály za zaznamenání, tak se nedivím autorce, že je do knihy zahrnula. Knihu jsem četla spíš jako dokument, tak mi nevadilo, že neskončila happy endem.

Anie94
03.03.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Některé pasáže věnované tomu, co se dělo za dob Adolfa Hitlera, byli fakt hrozné. Oproti tomu, co dnes považujeme za starosti, jsou naprosto malicherné blbosti...Můžu všem jenom doporučit.

122aksudil
24.02.2017 5 z 5

Poutavá faktografická kniha o slavném portrétu malíře Gustava Klimta a pohnutém osudu jak malíře tak obrazu.

122aksudil
13.02.2017 5 z 5

Viděla jsem stejnojmenný film, doufám, že kniha bude ještě lepší.

SilvaK
01.02.2017 3 z 5

Veľmi som sa na knihu tešila, ale bola som sklamaná. Priznávam, že som ju dočítala len preto, že nerada odkladám nedočítané knihy.
Páčil sa mi začiatok s opisom Viedne zo začiatku storočia, ale potom som sa už strácala v množstve postáv, príbuzných, dedičov...
Z knihy mám tie isté pocity ako MichelleS.

kalinka99
29.07.2016 5 z 5

Čekala jsem, že mě to nějak nebude bavit, ale byla jsem překvapena. Hlavně mě zaujala Vídeň koncem 19. a začátkem 20. století. Chvilkami jsem měla i pocit, že jsem se octla v příběhu. Myslím, že kdyby rodinu nepostihl během války takový osud, tak by ta kniha nebyla ani tak zajímavá. Za mě určitě plný počet hvězd a podle mě s filmem se tahle kniha nedá vůbec srovnávat.

MichelleS
24.07.2016 3 z 5

Tahle kniha se chce zalíbit všem, ale to je nejsnazší cesta jak mnohé zklamat. Všechny ty lákavé věty na obálce a v anotaci více slibují, než je pak splněno. Takže milovník umění bude otráven malým rozsahem informací věnovaným Klimtovi a vzniku obrazu, čtenářka očekávající vášnivý vztah mezi malířem a modelkou se nedozví nic a knihu odloží zahlcena informacemi, příznivec thrillerů (ano i to slibuje anotace) nejspíš nepřekoná ani několik kapitol, zájemce o historii bude na rozpacích - mnoho informací, ale co zdroje, je vše podloženo fakty nebo je část dílem fantazie?
Mně se líbila nejvíce první část, popisující atmosféru Vídně přelomu století. Osudy široké Adeliny rodiny a přátel byly určitě zajímavé, ale občas jsem se v jménech a vztazích ztrácela a musela listovat zpět, určitě by se hodil jmenný rejstřík postav s několika řádkami životopisu. Hodně prostoru je věnováno tomu, jak nacisté likvidovali Židy a získávali jejich majetek. Poslední část zabývající se navracením nebo spíš nenavracením majetku oprávněným byla už pro mne doslova vyčerpávající. Měla jsem pocit, že každému jde o majetek, ale navenek se očišťuje řečmi, že tak by to Adele chtěla. Právní kličky jsou pro mne španělská vesnice a náhled jednoduchým selským rozumem nebo jen optikou slušného člověka tu nefunguje.

kadgam
08.04.2016 4 z 5

Jednoznačne zaujímavá kniha zasadená do Viedne začiatku 20 storočia s pokračovaním osudov viedenských rodín. Myslím si ale, že atraktívny názov s odkazom na Klimtov obraz veľmi dobre "predáva" knihu, bez neho by nebola taká zaujímavá.