Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/2747/mid_dama-s-kameliemi-cFW-2747.png 4 1242 191

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

La Dame aux camélias , 1848

Adelajda_4
13.01.2016 5 z 5

Ačkoliv se tato kniha velmi často objevuje v "nudných" seznamech povinné četby, pro mě opravdu strhující čtení plné zvratů. Opravdu výborné čtivo!

ZajDa37
14.11.2015 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, co k této knize napsat. Ano, mohl bych zde říct, že je jedním z nejvýznamnějším romantických románů, který kdy byly napsány, nebo, že je psána s krásným stylem a nebo, že v ní dokážeme cítit tu všeobjímající autobiografičnost.
Ze začátku vztahu Markéty a Armanda mi připadlo, jako by si z něj slečna Gautierová chtěla udělat jenom dobrý den a vysmát se mu, ale potom skoro na konci knihy, když se začal Armand ubohé kurtizáně mstít, tak mi zase připadalo, že miluje nejvíce sebe a svou uraženou ješitnost.
Křivdím jim.
Je to jeden z nejromantičtějších párů v knihách.
Někdy bych si měl koupit kamélie a čekat jestli vykvetou bílé nebo červené květy.

Red_Fox
10.10.2015 3 z 5

Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Mě kniha nenadchla, ale ani neurazila.

Margueritě jsem po celou dobu jako ženě moc nevěřila. Bylo to způsobeno právě jejím "povoláním" kurtizány. O to příjemnější bylo zjištění důvodu, proč se v příběhu zachovala tak, jak se zachovala.

Armand na mě působil jako naivní snílek a slaboch. Snad polovinu děje probrečel. Avšak i on nakonec překvapil, že je schopen pomsty.

Alexandre Dumas nám krásně vykreslil dobu, kdy společenské postavení bylo na mnohem větší výši, než dnes.
Počátek vztahu hlavních hrdinů mi připomněl trend dnešních náctiletých, kdy na sociálních sítích někoho po jednom dni vztahu/známosti strašně milují.

Veverka_26
21.09.2015 5 z 5

Dáma s kaméliemi mě začala zajímat už na střední škole kdy profesor oní neskutečně básnil. Když sem jednou byla v knihkupectví a viděla jsem ji v poličce musela být jasně mojí i kdybych měla poslední peny :-) Nelituju že jsem ji koupila čte se velmi dobře a považuju ji za jedno z nelepších děl francouzské literatury

JeKa
02.09.2015 5 z 5

Ačkoliv jsem příběh již znala z operního zpracování, kniha mě vůbec nenudila a vtáhla mě do děje hned po několika stránkách. Nejen že se jedná o poutavý romantický příběh, ale je rovněž napsán velmi svižným stylem, jehož vyznění umě dokresluje kompozice rámcového vyprávění. Silný zážitek byl o to větší, že příběh je v mnoha ohledech autobiografický.

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Svým popisováním pocitů štěstí, lásky, bolesti, žárlivosti, zrady, šílené posedlosti a smutku, je Dáma s kaméliemi naprosto neodolatelná. Určitě se k ní ještě vrátíte, protože příběh Markéty a Armanda je dechberoucí. Toto je román, který si zamilujete a přečtete jej mnohokrát.

parxel
11.08.2015 5 z 5

Moc krásná kniha plná hlubokých citů, na které je vidět, že byla napsána srdcem a vlastní hlubokou zkušeností.

Co na tom, že se mladý hrdina chová naivně a někdy až přihlouple. Taková byla kdysi většina z nás. To podle mého názoru neubírá knize na čtivosti, ale právě naopak.

Knihu bych doporučil každému, kdo chce zavzpomínat na období kdy byl mladý a viděl lásku pouze v její kráse a bez komplikací, které ji doprovázejí.

marcela6183
21.07.2015 3 z 5

Krásný příběh a bezbřehá naivita. Životně impotentní hlavní hrdina a nezapomenutelná hlavní hrdinka. Velká odvaha k oběti a nezměrná chuť vyrthat posledních 40 stránek. Co říct víc? Zaujalo, ale nenadchlo.
Pokud bych měla hodnotit pointu, byl by za pět. Nicméně ona je tam i nějaký děj, překlad a jazyková stylizace. A v té mne vydání z 1998 prohrává na celé čáře.
Mám oba Dumase jinak ráda; nevím, co se stalo. Není to "jen" červená knihovna. Spíš citlivý příběh citu a překážek. Moc rozporů na jednu knihu. Příliš nesourodých motivů, jež je nutno sledovat.
Výsledná za tři a půl mne mrzí. Podle mne větší sousto, než bylo možné skousknout na opravdu kompaktní příběh.

Alma5
14.07.2015 3 z 5

Nemůžu se ztotožnit s tou spoustou kladných komentářů. Vůbec jsem nepochopila, čím si Armand mohl takovou lásku získat, byl mi protivný tím jak se pořád urážel a potom odprošoval. Hvězdičku navíc dávám za závěr.

Liduka
20.06.2015 4 z 5

Krásný, čtivý, ale smutný příběh.

FMMMM
04.05.2015 5 z 5

Pěkné čtení, první kniha, u které jsem uronil slzičku...

svickop
25.03.2015 4 z 5

Červená knihovna 19. století. Je to plné lásky, plné citu a po přečtení knihy toho budete plni... a sem tam i nějaká ta slzička. Rozhodně to však stojí za přečtení.

RobertRoberts
17.03.2015 5 z 5

Dobový román vyprávý skutečný příběh vznešené, vydržované ženy. Při čtení této knihy jsem se nemohl zbavit pocitu, že muzikálový film Moulin Rouge čerpal námět právě z tohoto díla. Oba příběhy mají stejnou dějovou linii - nádherná a žádaná kurtizána se zamiluje do hezkého, nemajetného muže a chce opustit bohatsví a přepych ve kterém doposud žila. Nakonec pro vyšší zájmy od své lásky odchází a znovu se vrhá do světa peněz a prodejné lásky. Silný a dojemný příběh však neodsuzuje dívku, která prodává své vlastní tělo, ale hledá především důvody proč tomu tak dělá! Hlavní hrdinka Markéta je rozumné a milující stvoření, které se počas celého děje vyvíjí. Od dívky do větru, až po člověka se srdcem překypujícím láskou.

Dumas v této knize bravurně vykreslil čistotu a oddanost lásky dvou mladých lidí a v žádném případě nejde o jakýsi laciný erotický příběh jak by se mohlo zdát. Dumasové ve Francii jsou pro mne totéž co Shakespeare v Anglii.

Petrstik
08.03.2015 5 z 5

Hezký a na čtení nenáročný romantický příběh.

Mikik
31.01.2015 5 z 5

Nádherný a dojemný příběh.

Radka_p
26.01.2015 4 z 5

Príbeh lásky medzi kurtizánou a slobodným mladým mužom odohrávajúci sa v Paríži v roku1847 bol pre mňa tak trochu zvláštne krásny. Začiatok knihy sa síce rozbieha pomalšie a kým sa dostanete k hlavným postavám príbehu môže to trvať aj 30 strán. Dej nie je nijako zvláštne dynamický no napriek tomu sa číta dobre, autor sa pekne pohral s mojimi názormi na postavy. Najprv som mala rada Armanda, ktorého som na konci knihy obviňovala z toho, že sa príliš ľahko vzdal a potom vypočítavo ubližoval a mstil sa. A naopak kurtizána Marguerite mi na začiatku pripadala ako bezcitná, vypočítavá žena no ako príbeh postupoval menila sa na citlivú ženu, schopnú trpieť pre lásku Armandovi. ......na záver musím konštatovať, že som očakávala, že kamélie budú zohrávať v príbehu významnejšiu úlohu.

Mikiem
26.01.2015 5 z 5

Pěkná kniha od začátku do konce mě zaujala:-)))

Dáma s hrnstjm
19.01.2015 4 z 5

Dívčí román 19. století okořeněný uvolněnými pařížskými mravy, takže nepůsobí tak naivně a puritánsky (narozdíl třeba od anglického venkova). Způsob vyprávění příběhu je svěží a velmi čtivý. Ač je děj - a především jeho konec - dost předvídatelný, nepůsobí úplně kýčovitě. Neměla jsem žádné očekávání a jsem mile překvapena, je to pěkná kniha.

Kotrlat
10.01.2015 5 z 5

Možná zbytečně romantické, možná zbytečně dobré.

embi
17.11.2014 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem.