Ďábelské novely

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autorem šesti brilantních próz (Karmazínová záclona, Nejkrásnější láska Dona Juana, Štěstí v zločinu, Rub karet whistové partie, Na hostině ateistů, Pomsta ženy) z r. 1874 je udivující stylista a výtečný duch Francie 19. století, blízký myšlení Baudelairovu. Rozvíjí v nich svou myšlenku, že ztělesnění zla ďábel, převtělující se do ženské podoby, zasahuje všude do lidských počínání. Představuje toto ďáblovo úsilí v obrazech spjatých rodem s romantismem i sadismem, domníval se Barbey, že každého od podobných skutků odradí. Neboť jak sám říká, ďábelskost jeho novel je pouze v tom, že jsou to "skutečné příběhy dnešní doby pokroku a tak ušlechtilé a vznešené vzdělanosti, že přijde-li někomu na mysl je napsat, má dojem, že mu je diktoval Ďábel! ... "...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113260/dabelske-novely-113260.jpg 48
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Odeon
Orig. název

Les Diaboliques, 1907

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ďábelské novely

Přidat komentář
ziriant
27.11.2019

Některé novely lepší (většina), některé horší. Trochu jednostranné - zajímalo by mě totéž zpracování o mužích :-) Ale nechci sem tahat vyrovnanost jen kvůli statistikám. Přeci jen to v tehdejší době mělo větší smysl psát o ďáblu v ženské podobě. A dá se to brát i z jiného úhlu pohledu, Múzy vidíme také především jako ženy...

fleurmilk
20.10.2019

Můj první zážitek s Barbey d'Aurevillym, ohromný zážitek, který mi pootevřel dveře jak k ostatním knihám Barbeye, tak k celé řadě katolických francouzských mistrů, počínaje současníky (jako hrabě de L'Isle Adam) až ke špičkovým překladům do češtiny zejména z družiny kolem Dobrého díla Josefa Floriana a kolem nakladatele Ladislava Kuncíře, totiž zejména překlady Jana Čepa, Bohuslava Reynka, A. Heyduka, J. Zaorálka nebo Jana Zahradníčka (M. Baring, Georges Bernanos, Henri Pourrat ad.).

Les Diaboliques mohu doporučit každému, nejen čtenáři, který má nějakým způsobem profilovaný vkus, ale zkrátka každému čtenáři, který docení originální umělecké dílo.


Admiva
28.06.2019

Někdy se každý z nás ocitne v situaci, kdy prostě neví kudy kam. A tak je zde Církev, jež shromažďuje naše srdce... (k Hostině ateistů)