Sladké navždy

Sladké navždy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104949/bmid_sladke-navzdy-dZ1-104949.jpg 4 13 2

D.C. Quartet série

Thriller se odehrává v polovině 80. let 20. století, kdy dorazil kokain i do Washingtonu a celé čtvrti se proměnily ve válečné zóny plné ozbrojených dětí. Marcus Clay vlastnící řetězec obchodů s gramodeskami si otevírá nový obchod v centru washingtonských drogových obchodů a záhy i jeho nejlepší přítel Dimitri Karras propadá závislosti na kokainu. Před Clayovým obchodem havaruje auto a Clay vidí, jak z něj někdo vytahuje polštář a utíká s ním pryč. Svědkem útěku není ovšem sám, a místní drogový král velice rychle zjistí, kdo má jeho peníze, které byly v polštáři ukryté. Je odhodlán dostat je zpět a terorizuje čtvrť tak, že se Clay i Karras rozhodnou bezpráví ve spolupráci s policií postavit. Netuší ovšem, že i policisté, na které se obrátili, jsou na seznamu výplat drogového krále… Skvělý Pelecanosův thriller patří ke špičce tohoto žánru. (www.pitaval.cz)... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Oldag

The Sweet Forever , 1998

Roubas
04.11.2021 5 z 5

"Samozřejmě nebyl do Donny zamilovaný, aspoň mu to tak nepřipadalo. Ale nechtěl ji tak rychle ztratit. Nebo to možná bylo jen proto, že nechtěl prohrávat."

Další skvělý román. Washington pod rouškou kokainu a drogových obchodů, kde se dvanáctiletí kluci protloukají ulicemi se zbraní a pytlíčky drog, protože lepší budoucnost je nečeká. A v tomhle světě se pohybují plastické postavy se svými démony všedních dnů, které chtějí jen přežít a sem tam si pro sebe uloupit kousek štěstí. Tuhle špínu ulic a marnivost lidských osudů dokáže Pelecanos popsat asi jako málokdo.

kap66
05.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Kdo přežil divobijum ze závěru „Kufru plnýho drog a prachů“, je tu: Marcus Clay se svým hudebním obchůdkem, Tate s dcerou a Dimitri Karras, těžce si zkreslující svět kokainovým mozkem. Opět je tu pouze tenká dějová linka, postavená tentokrát na idiotovi, který okrade největšího padoucha a myslí si, že je vítěz. Důležitější než děj je ale zase atmosféra ulic D.C., na kterých, zdá se mi, mohou žít jen lidi bez pudu sebezáchovy. Varuji: neudělejte stejnou chybu jako já, která jsem tentokrát s některými z nich začala sympatizovat, ať nejste přehnaně smutní. A vůbec se nepouštějte do čtení vy, kteří těžko nesete spojení násilí + děti (aniž by v něm figurovali dospělí). Čtení je to ale výborné.

Marcus k Dimitrimu: „Zajímalo by mě, jestli někdy přemejšlíš o tom, jak tvý užívání toho svinstva ovlivňuje svět kolem tebe. Jak pokaždý, když si koupíš gram, nakrmíš draka, který nutí děti zabíjet jiný děti po celým městě.“

Rozhovor dvou dětí: „Moje teta zpívala v kostele jednu píseň, když byla ještě ve sboru. Zpívaly pořád dokola o tom, jak jdou na sladkou věčnost. Všechny ty kostelní dámy vypadaly děsně šťastný, když to zpívaly.“ Linney si mnul obličej. „Zní to pěkně, že?“
„Cokoliv by bylo lepší než tenhle náš svět.“

George P. Pelecanos
americká, 1957