Odvrácená tvář města

Odvrácená tvář města je dech beroucím čtením o nebezpečném pronikání do temných rodinných tajemství a krevní mstě na odvrácené straně Washingtonu, D.C. – na té straně města, kam se politici a diplomaté nikdy neodváží vkročit. Derek Strange, bývalý policista a majitel detektivní agentury Strange Investigations, dostává nejnovější případ: při noční přestřelce zabije policista svého kolegu. Matka mrtvého policisty požádá Strange, aby smrt jejího syna objasnil. Strange tak proniká do nejtemnějších vrstev washingtonského podsvětí, kde platí jiná pravidla, než v civilizovaném světě, a kde lidský život nemá prakticky žádnou cenu. Společně s Terry Quinnem, policistou, který má údajně smrt kolegy na svědomí, jsou konfrontováni s nemilosrdným obchodem s drogami a korupcí přímo v policejním sboru....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23125/odvracena-tvar-mesta-ZVU-23125.jpg 4.712

Derek Strange a Terry Quinn 1.

Literatura světová
Vydáno, BB art

Right as Rain

Kniha Odvrácená tvář města

Killingjoke
28.02.2019

Dva bývalí poldové, jenž sloužili u sboru v rozdílných érách. Jeden se živí jako soukromé očko, druhý jako knihkupec. Jeden je lovec a druhý lovná zvěř, tedy aspoň na začátku. Okolnosti zdánlivě vyřešeného případu je však svedou dohromady a americký Washington jim ukáže odvrácenou tvář města... První případ svérázné a nesourodé dvojice Strange a Quinna, z pera výtečného a v naších končinách bohužel zcela nedoceněného George P. Pelecanose, jednoho z autorů kultovního krimi seriálu The Wire. Kdo zná seriál nebude Pelecanosovým přístupem ke psaní nijak překvapen. Ona to totiž není žádná prvoplánová akční jízda, nýbrž sociální noirové drama a teskné blues ulic amerického velkoměsta a jeho okolí. Pelecanos postupuje příběhem velmi pomalu, více než na vyšetřování se zpočátku soustřeďuje na pečlivé vykreslení všech charakterů, dotýká se palčivých otázek rasismu, drog a policejní korupce. Když jsem napsal, že je příběh spíše sociálním dramatem, nesmí chybět výtečné vykreslení života postav za hlavním příběhem, jejich zázemí, city a bolístky. Postavy jeho knihy nejsou černobílé, tak jako není černobílý reálný svět a téměř každý v sobě nese trošku dobra či naopak zla. Je na čtenáři, aby si sám stanovil morální odstíny šedé. Pak je tu samozřejmě i kriminální linka, která svým vústěním zkušeného čtenáře detektivek nepřekvapí, ale je jasné, že to ani nebyl autorův záměr... Odvrácená tvář města je výtečná krimi, jejíž hlavní síla spočívá v poznání, že je až neuvěřitelně a bolestně skutečná.

pulcher
19.11.2018

Stejný žánr jako skvělý seriál The Wire, ke kterému Pelecanos napsal scénář. Velice čtivá kniha s jednoduchým dějem. Zábava od začátku do konce. Učaroval mi stručný a jasný popis věcí.

Roubas
24.09.2018

Takhle jsem předl blahem snad jen u Kenzieho s Gennarovou, nebo u Špinavejch kšeftů. Ideální rozsah, kdy se na každé stránce něco děje, dialogy jsou stručné ale naprosto všeříkající a neustále se něco děje. Postavy plastické a tak obyčejné, civilní a zároveň neobyčejné, až z toho mrazí. Chtěl jsem číst další tři stovky stránek. Škoda, že u nás vyšel jen jeden díl, obrovská škoda.

trudoš
11.08.2015

Opět naprostá spokojenost. Pro mě je George P. Pelecanos král pouličního noiru, kterému jednoduše není rovno. Vyhovují mi rozporuplní hrdinové, vyhovuje mi pomalá a nejednoznačná zápletka, vyhovuje mi drsný až cynický humor, se kterým hrdinové přistupují k životu. Na malém prostoru dokáže autor rozehrát neskutečně silné drama, přičemž hlavními postavami jsou obyčejní lidé s běžnými tužbami, sny a cíli.

George P. Pelecanos
americká, 1957

Kniha Odvrácená tvář města je v