Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu

Čurda z Hlíny: Tři dokumentární povídky z protektorátu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403593/bmid_curda-z-hliny-tri-dokumentarni-povi-C2P-403593.jpg 4 133 34

Jaký je pád do „kalné stoky“ dějin? Jak reaguje člověk v mezních situacích? Jaké následky nese spolupráce s okupantem či úpis ďáblu? Naše novodobá historie není dlážděna jen hrdinstvím, obětavostí a zásadovostí, ale také selháváním, zrádcovstvím a kolaborací. Miloš Doležal, který se dlouhodobě zabývá postavou mučedníka komunismu faráře Josefa Toufara, se tentokrát zaměřil na období protektorátu. Stopy po hlavních aktérech jeho knihy jsou i dnes znatelné a krvavé. Autor však nesoudí lidi ani dějiny, spíše pozorně rozplétá osudové okamžiky, snaží se porozumět vnitřním pohnutkám a nahlédnout do tragické partie, kterou s člověkem rozehrává Zlo. Tři dokupovídky nejsou historickou studií, ale živým a čtivým portrétem několika temných postav: Bohuslava Bušty alias „Zwirna“, krejčího z Vysočiny, který se stal agilním konfidentem gestapa v Táboře. Oskara „Kariho“ Felkla, předválečného československého četníka, posléze příslušníka gestapa na Kladně a jednoho ze strůjců vyvraždění a vypálení Lidic, a jeho manželky. A konečně parašutisty Karla Čurdy, člena paraskupiny OUT DISTANCE, vysazeného do protektorátu na jaře 1942, který zradil své kamarády a spolupracovníky a z kterého se stal spolupracovník gestapa Karl Jerhot.... celý text

engelmar
dnes 3 z 5

Zajímavá kniha, takové útržky, kde člověk koukne to příběhů lidí, kteří byli na druhé straně. Asi nejzajímavější byl příběh Čurdy, kde to podle mě bylo selhání, těch, kteří ho vybrali pro operaci, že nejen síla a schopnost a umění skákat padákem je pro tuto akci potřeba. Jinak je v textu docela málo textu a hodně obrazového materiálu, takový nepoměr jsem ještě nezažil, ta kniha byla přečtená v podstatě za dva večery.

Katka2382
26.09.2023 4 z 5

Jo každý národ a každá doba má nejen své hrdiny,ale i své zrádce a kokaboranty.Co všechno s člověkem dokáže udělat moc,peníze nebo strach.

Blíženec
08.09.2023

Velice dobře napsaná kniha. Pana Doležala znám spíše z dokumentů na YouTube.
Heydrichiádou se zabývám poměrně dlouho a detailně. Ale z knihy jsem se dozvěděl , jak se Čurda snažil zachránit po osvobození... Člověk bez svědomí.

douchova11
07.08.2023 4 z 5

Na začátku mě moc nevyhovovaly krátké kapitolky - přišlo mi to strohé. Ale postupně jsem zjistila, že právě tyto "strohé" informace dodávají knížce na dramatičnosti.

frantisek0724
07.11.2022 1 z 5

Úplně nechápu záměr autora a poselství knihy,je-li nějaké...Kolaboranti a zrádci byli,jsou a budou v každém režimu. Styl psaní úsporný a nezáživný. Zklamání. Jediné + je množství fotografií, které tři příběhy dokumentují.

jan.para
14.09.2022 4 z 5

Velmi lehce psané tři povídky, které vygradují tvrdým příběhem Karla Čurdy. Název knihy je trochu zavádějící, protože Karla Čurdy se týká jen třetí povídka.

Pítrs85
10.05.2022 4 z 5

Knih přímo či nepřímo se dotýkajících operace Anthropoid jsem přečetl už více, ale až s Čurdou z Hlíny jsem se konečně dozvěděl, jak to bylo s tímto zrádcem dál, tudíž vrchol knihy není ani atentát na Řezníka z Prahy, ani "souboj o kostel v Resslově ulici", ale poprava Karla Čurdy. Neméně zajímavé jsou i další dva osudy kolaborantů, kterým se tu autor věnuje. Tudíž za mě spokojenost, včetně moc pěkného designu knihy.

konicekbily
01.02.2022 5 z 5

Tři povídky na základě historických skutečností o selhání, zradě či prospěchářství za protektorátu našich třech spoluobčanů. Kniha je napsána stylem "krátkých odstavců" - asi podle toho, jak se je autor rozhodl zařazovat do povídek a neztratil linii vyprávění od historických faktů. Lidice a Karla Čurdu sleduji dlouhodobě a opět jsem si doplnil některé další informace. Pro ty, kdo sledují historii druhé světové války, je to vhodná doplňující četba se spoustou dobových fotografií.

Ivana.Ka
27.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak tedy pozor, nevím, jak se mohlo stát, že tato kniha mi v roce 2019 unikla a narazila jsem na ni teprve teď na začátku roku 2022... Jsem ráda, že mi přišla pod ruce, protože je to naprosto něco skvostného a neměla by uniknout ani ostatním... No, nebudu se tu moc rozepisovat, ať si každý přečte a udělá obrázek sám... Jen jedno mne nenechá jen tak, ti "lidé" byli vlastně vždy nějací "chudáci", kteří měli touhu být mocní, až z toho byli nemocní a vlastně, to se stále opakuje... A vůbec by si tu knihu měli přečíst všichni, trochu mne zarazilo, že často člověk naráží na obhajování činu p. Čurdy, aby ochránil rodinu apod., ale po přečtení tohoto díla, ho tak nějak vidím v úplně jiném světle...
EDIT.: A málem bych zapomněla, kdo ještě neslyšel, doporučuji Doskočiště protektorát...

Páájinka
03.06.2021 4 z 5

Zajímavá kniha. Hrozné, co udělá člověk člověku. Čurdovi se nedá nikdy odpustit. Špatně ho odhadli, bohužel. Hrdinové mohli být z krypty převezeni a mohlo být vše jinak.

Gabi13
23.05.2021 5 z 5

Jsem ráda za tyto fakta, méně již za to, že někdo mohl takto změnit a zničit život druhým. V každé době jsou hyeny, ale když to člověk čte bez všech příkras, prostě skutečnost, jak to bylo, je mu z toho všeho smutno. Díky za doporučení této knihy.

n.ezn.amy
06.04.2021 5 z 5

Tři povídky o třech mužích, které spojovalo jedno, za druhé světové války se jako češi dali do služeb gestapa a měli na svědomí smrt mnoha československých občanů. Pro mě neznámý Bohuslav Bušta, krejčí z Vysočiny, Oskar Ferkl, jehož jsem měl spojeného s vypálením Lidic, ale hlavně nejznámější Karel Čurda, který jako parašutista Out Distance začal pravděpodobně ze strachu spolupracovat s gestapem a díky němu byli odhaleni parašutisté v kostele Cyrila a Metoděje. Vcelku stručně a dobře napsaná kniha, která odhaluje i pohnutky za jakých okolností a proč tito začali spolupracovat s gestapem. Nevím zda jiný národ měl tolik udavačů jako zde v Česku, ale přijde mi to snad jako národní tradice, když vidím jak toto pokračovalo za komunistů a pokračuje i dnes.

engelbert
03.01.2021 3 z 5

Řekl bych lapidární kniha o hnusných lidech v hnusné době. Moje hodnocení plyne z opravdu nepříjemného pocitu, který z této knihy prýští. Ale asi by to mělo být připomínáno.

MilanCFC
10.11.2020 4 z 5

Čurda z Hlíny... Nejprve jsem si říkal, co to má znamenat - to z něj někdo udělal nějakého golema nebo co? Teprve pak mi vše došlo :D Ale tím tady smích končí. Je dobře, že i takovým je věnována jistá, ale správně mířená a naladěná pozornost. Samozřejmě, paní z Billy (nebo odkud) na konci knihy za své předky nemůže, ale ani na takové … postavy? … se rozhodně nesmí zapomenout.
Krátce - jen si na ně ukažme!

veronika1998
14.06.2020 3 z 5

Knihu jsem četla spíše pro informace o Čurdovi, ale nakonec jsem ji přečetla kompletně celou. Přečtena za jedno odpoledne.

kuruteku
03.04.2020 4 z 5

Zvláštní kniha, ani dokumentární, ani beletrie, trochu něco mezi tím. Sbírám síly na Toufara, tak jsem doufal, že se touto knihou naladím na autorovu notu, ale nějak to nevyšlo. Ten dramatický moment, kdy se z hrdiny stane zrádce v knize není. Jak to, že Opálka nezradil a Čurda ano? Ta otázka je tak zásadní, že se každému z nás může v životě stát, že překročíme onu hranici. Buďme rádi, ža často nejde o životy, ale jen o naše zásady. Ale i tak. Přijde mi, že to autor přeskočil jako potůček, ale ono jde o hlubokou propast. Nicméně za fotografickou přílohu, kterou jsem si bohužel v e-knize tolik nevychutnal, bod navíc.

Radunnie
18.03.2020 5 z 5

Stručné, jasné, zábavné. "Dehonestující" přívlastky mi v tomto případě vůbec nepřišly na škodu, naopak místy byly více než trefné a nad některými popisky k fotografiím jsem se i pobavila. Autor zvolil, dle mého názoru, tón odpovídající danému tématu, takový, jaký si naši tři hrdinové za své činy více-méně zaslouží.

XbookwormX
23.02.2020

Tohle máte v sobě dřív, než vám vystydne kafe. Což nijak nesnižuje výpovědní hodnotu a nic to nemění na faktu, že tyhle zrůdy tady s námi byly, jsou a budou. Je jedno jakej režim je zrovna u kormidla, některý zástupci druhu homo sapiens mají tyhle charakterový rysy zakódovaný ve svý DNA. Není nic horšího, než kolaborant...snitches get stitches...tak si to pamatujte, oportunistický kurvy.

Kakho-Oto
31.01.2020 4 z 5

Velmi krátké pojednání o českém konfidentovi Bohuslavu Buštovi alias agentu Zwirnovi, poměrně krátká stať o \"sudetském\" Němci a kladenském gestapákovi Oskaru Felklovi, na závěr přece jen delší pojednání o českém parašutistovi a poté velkém zrádci českého odboje Karlu Čurdovi. Nejvíce mě zaujal příspěvek o Buštovi, poněvadž jsem o něm snad nikdy neslyšel. Další dva negativní protagonisté knihy jsou známí, hlavně Čurda. Publikace se velmi dobře čte (dá se v pohodě přečíst během dvou večerů), polovinu knihy tvoří obrazové přílohy. Kniha je příkladem opravdu dobré a kvalitní popularizace historie. Jenom se mi moc nezdá, že by Alfréd Bartoš, Josef Gabčík, Jan Kubiš a Adolf Opálka neměli Čurdu v oblibě. Samozřejmě tím míním dobu, kdy byl jedním z nich, tedy parašutistou a vlastencem. Řeči o tom, že Čurda byl zrádcem již v době, kdy opustil protektorát, nejsou zřejmě pravdivé (jedná se o nedoložené domněnky).

Srni
04.01.2020 4 z 5

A mně se to líbilo. Sice je pravda, že se autor mohl mírnit v osobních popisech postav ale zas tak rušivě to nepůsobilo. Úsečný styl vyprávění mi vyhovoval plus jsem ocenila spoustu fotografií, které tvoří podstatnou část knihy.

druhá světová válka (1939–1945) povídky kolaborace české povídky Protektorát Čechy a Morava podle skutečných událostí

Miloš Doležal
česká, 1970