Čtyři ženy a jeden pohřeb

Čtyři ženy a jeden pohřeb https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512775/bmid_ctyri-zeny-a-jeden-pohreb-hxk-512775.jpg 4 127 31

V arménském městečku Berd zemřel nejlepší místní zedník a pokrývač Simon, který byl mimo svou zručnost známý jako velký záletník. Spolu se všemi příbuznými a sousedy se s ním přicházejí rozloučit také jeho bývalé milenky - každá se svým životním příběhem, každá s dávnou šťastnou vzpomínkou. Jejich osudy jsou tragické, poznamenané toxickými vztahy z minulosti. Simon procházel životem těchto ztrápených žen jako životodárná síla, která jim vrátila sebevědomí, radost a pocit, že svět může být přese všechno strádání krásný. Autorka s upřímností a laskavým humorem zobrazuje proměnu ženských hrdinek na pozadí traumat dvacátého století: arménské genocidy, občanské války, dvou světových válek a sovětské nadvlády. Silný příběh o silných ženách, nominovaný na prestižní literární ocenění Bolšaja kniga, čtenáře znovu přesvědčí o nevyzpytatelnosti života, o tom, že štěstí přichází, když ho nejméně čekáme. Především však vypráví o lásce - té, která je často nedosažitelná, ale když ji konečně najdeme, zůstane nám na celý život.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

Simon , 2020

EvženOněgin
13.07.2023

Prvních deset stran jsem litovala, že jsem knihu koupila. A pak jsem ji nemohla odložit.
Skutečně velmi dobře napsaný román.

Eva745
04.07.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Autorka umí skvěle vykreslit postavy a prostředí, ve kterém se děj odehrává.

Ronny
21.06.2023 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha,moc se mi líbila.

Helena568
12.06.2023 5 z 5

Moc pěkné čtení!

eva3992
04.06.2023 5 z 5

Simon, šikovný kameník, ale také velký záletník. Dožil se vysokého věku a na jeho pohřbu se sejdou čtyři jeho milenky. Vzpomínají na dobu před Simonem i po něm. Nechybí tu ani jeho manželka, která sice občas přivřela obě oči nad jeho nevěrou, ale někdy mu dokázala pěkně vyčinit.

Autorčina předchozí kniha Tři jablka spadlá z nebe se v mém žebříčku dostala mezi TOP 10 za rok 2022. Není tedy divu, že jsem měla vysoká očekávání i u této novinky. Narine opět nezklamala a předložila mi příběh plný krásných i smutných věcí.

Ocitáme se v Arménii v malém městečku, kde se skoro všichni znají. Čtyři ženy nám začínají vyprávět svůj příběh. Ani jedna neměla snadný život, každá si prošla různými nelehkými situacemi. Simon jim pomohl opět vrátit úsměv na tvář.

Kniha je krásně napsaná, tak, jak to autorka umí. Je to úsměvné i smutné a dojemné, je to tragické i krásné, je tu láska i krutost. A samozřejmě tu nechybí magie. Ta příběhům dodá vždy něco navíc a pro mě je to jako pohlazení po duši. Navíc nesmím zapomenout i na různé zvyky a pověry, které se v Arménii dodržují, to mě moc baví.

Je to psáno až povídkově. Seznamujeme se s každou z milenek. Občas se nám příběhy krásně prolnou. Je vidět, jak má celý příběh autorka skvěle promyšlený, postupně nám dávkuje ty správné historky a to, jak se to celé propojí, tak z toho dostaneme nádherný ucelený příběh.

Tři jablka spadlá z nebe pro mě byla první a asi je autorka už jen tak nepřekoná, ale její knihy pro mě budou vždy skvělé a jejich čtení mi přinese nádherný zážitek.

stea
24.05.2023 5 z 5

Tahle kniha mi sedla. Vzala jsem si ji, abych zjistila něco o arménské kultuře, což se povedlo, ale příběhy žen jsou univerzální na celém světě. Trpí, trápí se, a to často ne vlastní vinou. Děsí mě, že to není zas tak dávno, kdy se takové věci děly u nás a leckde se dějí i teď.
Příběhy z knihy mě každopádně vtáhly a každé z žen jsem držela palce a radovala se s nimi i z té nejmenší maličkosti.

kaja77
15.05.2023 5 z 5

Tato arménská autorka a její styl vyprávění je prostě můj šálek kávy. Nadchla mě už její první knížka Tři jablka spadlá z nebe a tato druhá mě rozhodně nezklamala. Super výlet do arménské provincie Berd, mám pocit, že kniha je čtení typu 3D...člověk si text představuje skoro jako film, cítí vůní krajiny, jídel a k tomu to množství zajímavých osudů lidí, přídavkem je sonda do historie Arménie a osudů lidí v této, pro nás vzdálené zemi, no a jako bonus je to vše stejně jako sváteční bábovka posypáno cukříčkem - tajemnem, magičnem, kouzlem. Neumím to trefně pojmenovat, ale přesně tak to mám v knihách ráda a málokdy mám to potěšení potkat - o to více si to pak užívám. Hlavní hrdina Simon byl teda neskutečně zamilovávací a záletný týpek, ale člověk mu to ani neměl za zlé.. působil jako takový místní psychoterapeut. Zaujaly mě české sandály jako záruka lepšího zboží :) hezké

MarBra
08.05.2023 5 z 5

Narine Abgarjanová si mě získala už svou předchozí knihou Tři jablka spadlá z nebe. Její texty (zprostředkované ve výborném překladu K. Šimové) mě uchvacují svou poetičností. Nejinak je tomu u Čtyř žen... Krásná kniha.
Dávám knize maximální počet hvězdiček, bylo to literární potěšení. Nemůžu ale bohužel nezmínit, že v textu samotném zůstalo poměrně velké množství chyb (v interpunkci, ji/jí, chybějící písmena, dokonce i záměna jmen). Je to škoda, protože Prostor svým knihám věnuje velkou péči a jeho knihy tímto obvykle netrpí.

Ildi
18.04.2023 5 z 5

Arménska spisovateľka Narine Abgarian si ma získala svojou knihou Z neba spadli tri jablká až tak, že som ju zaradila medzi to najlepšie prečítané v danom roku.

Boh nás stvoril jeden pre druhého, ale my, hlupáci, sme to nevedeli, a preto sme sa minuli, - povedal jej raz Simon.

Áno to je náš Simon, miestny murár, ktorý miloval ženy - oddane a nekonečne, zamilúval sa do nich za pár sekúnd, žiarlil na ne, zbožňoval ich a na konci vzťahu im darúval lacné, ale krásne šperky.
A aj napriek tomu, že išlo o záletnika, ktorý každej svojej milej hovoril tú istú vetu, nešlo o nesympatického hrdinu.
Práve naopak. Keď arménskou dedinou otriasla Simonová smrť pri truhle sa stretli vdova Melánia a jeho niekdajšie lásky, popíjali domáce víno a zahriate buď alkoholom, alebo bezmocným Simonovým výzorom pretriasali svoje životy.
A tak nahliadneme do života štyroch pozoruhodných žien, s neľahkým osudom, ktorým Simonova láska zanechala hrejivý pocit pri srdci.
Veľmi pekné čítanie z ktorého cítiť bolesť, utrpenie na pozadí tráum 20.storočia: arménskej genocídy, občianskej vojny, dvoch svetových vojen, ale aj napriek tomu ide o príjemné čítanie, miestami humorné a láskavé.
Jednotlivé postavy sú výborne vykreslené, autorka sa s ich životom dokonalo vyhrala a záver knihy poňala vo veľkom štýle za mňa úplne dokonalo.

netopýr088
07.11.2022 3 z 5

Ako aj Tri jablká i táto kniha mi príde len priemerná, Abgarianová písať vie, ale nie pre mňa.

Lessana
18.10.2022 5 z 5

Výborná kniha! A dokonalý preklad. Dávno som nečítala nič také dobré od súčasnej autorky. A myslím, že čokoľvek vyjde u nás od Narine, zoženiem si to. Simon je podmanivo zručne, ľahkým perom spracovaný, vlastne akoby životopis muža, ktorý pomohol mnohým ženám. A hoci je v konečnom dôsledku záletník, nejde o nesympatického hrdinu. Všetko je vždy nádherne a nenásilne psychologicky vysvetlené, takže čitateľ rozumie. Pohnútkam, motívom, príčinám, dôsledkom konania všetkých postáv, ktoré sú (majstrovsky) napísané (s celým životným kontextom) tak, že s nimi žijete, dýchate a prajete im. Aj Simonovi, aj jeho láskam. Vidieť, že autorka má v živote a v medziľudských vzťahoch jasno. K tomu je citlivá a múdra a má talent dať to na papier v príbehu, ktorý má dušu a rezonuje. Plus dávam aj za arménske reálie a kuchyňu. No a samotná stavba príbehu, teda úvod, jednotlivé kapitoly a záver, je úplne kúzelná a presne podľa môjho gusta. Bravo!

nevěra Arménie ženy rodinné vztahy genocida žárlivost arménská literatura osudy žen maloměsto

Narine Abgarian (p)
arménská, 1971