Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321804/bmid_probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4 1618 390

Creekwood série

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

sofi37
09.06.2019 2 z 5

Kniha byla velmi pěkně napsaná, to se musí nechat. Bohužel mě děj nezaujal, přišel mi chudý a velmi obyčejný. Také mi vadilo že tajemný 'blue' byl kluk o kterém jsme v knížce sotva slyšely. Popravdě, čekala jsem víc od knížky kolem které se udělala taková aféra.

Yogi
02.06.2019 5 z 5

Tohle je prostě paráda. Knížku jsem louskala asi do tří do rána, tak moc jsem se od ní nemohla odtrhnout - kolikrát jsem se i smála nahlas, což se mi normálně při čtení skoro nestává. Simon je skvělá postava a jeho e-mailový konverzace s Bluem jsou ještě skvělejší a po dlouhý době mi přišlo středoškolský prostředí a myšlenky a chování všech zúčastněných naprosto teenagerovsky autentický (včetně těch narážek na různý hry a filmy, to je přímo moje gusto teda - obzvláště mě potěšila zmínka o Elliottu Smithovi - jo, a taky ta část se slashema).
I přestože se jedná spíš o humorné YA se příběh nebojí dotknout citlivějších a vážnějších témat jako je coming out, vydírání nebo kyberšikana. A je to celý tak přirozeně, nenásilně podaný a čte se to tak rychle, až je vám to líto. Zaručený recept na dobrou náladu. Někdy si dám určitě re-read. (Film jsem neviděla, ale v nejbližší době se do něj určitě taky pustím.)

nejsemjackjack
26.05.2019 5 z 5

Spisovatelka opět nezklamala. Úžasná kniha.

Monni
21.05.2019 4 z 5

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem od ní očekávala. Je to taková milá oddechovka. I když nejsem cílovka, tak mě kniha bavila a odpočinula jsem si u ní. Prostě jednohubka na oddech se silným tématem. Přečetla jsem si ji hlavně proto, že jsem se chtěla podívat na film. Za mě je kniha určitě lepší, ale to je v mém případě vždycky. Stalo se mi jen jednou, že byl film lepší jak kniha.
Postavy jsem si oblíbila a chápala jsem starch obou chlapců z přiznání své orientace. Nedokážu si ani představit jaké to musí být pro tyto lidi. Natož puberťáky a rádoby drsňáky, kteří ovšem mají také city a bojí se, jak se k tomu postaví rodina, přátelé, spolužáci a ostatní lidi.
Každopádně kniha byla fajn a četla se skoro sama. Myslím, že pro cílovku s tímto ,,problémem" je i inspirativní.

sar.janurova
04.05.2019 4 z 5

Asi jsem od této knihy díky referencím čekala víc, než jsem dostala. Bavilo mě to, o tom žádná, ale některé části byly natolik velkým klišé, že jsem nad tím jen kroutila hlavou a nechápala, jak autorka mohla něco takového vůbec napsat. Nevím, čekala jsem trochu jiný styl psaní jeho myšlení, které spíše odpovídalo nějaké po uši zamilované čtrnáctce. I přesto mi ale příběh nějakým způsobem přirostl k srdci a já si ho oblíbila. Uvidím, jaký bude film.

oblakaknih
02.05.2019 5 z 5

Skvělá oddechovka s hlubším námětem! Postavy sympatické, úplně jsem si je zamilovala.
Bylo to skvěle napsané, plné emocí. Text byl příjemně doplněn
emaily.
Dokonce jsem se při čtení i zasmála.
Bavilo mě to jako žádná jiná kniha tohoto žánru.
Jediná drobnost, co mě napadá je, že jsem při čtení emailů měla pocit, že je Simonovi a Blueovi víc než šestnáct.
Knihu jsem přečetla za den. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Upřímně jsem od toho nic moc neočekávala, protože jsem viděla film a znala jsem děj. Překvapilo mě to!
Za mě je rozhodně lepší knížka.

Ales04
29.04.2019 5 z 5

Krásný romantický příběh a zároveň napínavý.

Kami97
28.04.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha ! Četla jsem v angličtině předtím, než šel do kin film. Simona si prostě od první stránky oblíbíte. Byla jsem ráda, že Blue byl nakonec takový sympaťák :)

dawson321
25.04.2019 5 z 5

Poslední dobou si rád čtu young adult literaturu a zvlášť, pokud se jedná a gay téma. Knihu jsem přečetl během dvou dnů a určitě doporučuji. Jedna z nejlepších YA, které jsem četl.

simona5r
23.04.2019 3 z 5

Typická young adult knížka. Je to milé, romantické, mírně napínavé, plné sympatických postav. Ale prostě už nejsem cílová skupina a zpočátku jsem se do knihy musela dost nutit.

Kamilajznik
08.04.2019 4 z 5

I kdyz nejsem cilova skupina, tak se mi kniha moc libila a misty mi prisla nesmirne romanticka, az jsem se pristihla, ze se usmivam od ucha k uchu :-)

eliska2126
31.03.2019 5 z 5

Tuto knihu doporučuju všemi deseti! Je až obdivuhodné, jak je jednoduchá a čtivá, přitom řeší tak kontroverzní téma. Já, Simon je taková oddechovka, kterou zvládnete klidně i během jednoho, dvou dnů. Příběh je poutavý a jen tak vás nepustí, musíte prostě vědět, jak to se Simonem bude dál. Prozradí se jeho tajemstvím nebo ne? Kdo je vlastně tajemný Blue, kterého tak touží poznat?
Navíc nikdy nespadnete do takové té monotónnosti popsaných stránek, díky tomu, že se vlastně střídá kapitola emailů, které si vyměňuje Simon (pod přezdívkou Jacques) a Blue, s kapitolami, které popisují průběžný život samotného Simona.

Yoh
26.03.2019 4 z 5

Hrozně čtivá knížka, možná mi jen trochu chyběl hlubší popis Simonovejch kamarádů. Je to hlavně fakt zábavný

Trina1
23.03.2019 5 z 5

Jedním slovem - úžasné!
Nemám, co bych k tomu víc dodala. Snad jen ještě doplním, že Bluea jsem si tipla správně, že rodina i Simonovi kamarádi jsou sympatičtí a Simon sám je boží a já ho žeru :-D

Džungle_knih
21.03.2019 3 z 5

Čteno po zhlédnutí filmu.
Film mi přišel zmatený a po přečtení knihy to začalo dávat víc smysl (ach, ti filmaři a jejich výběr důležitých částí). Simon je sympatický hlavní hrdina, jeho rodina je sympatická, ale jeho kamarádi u těch jsem občas kroutila hlavou. Lea a Abby se přes svoji rozdílnost chovaly jako přes kopírák. Nick tam byl jen do počtu. Oblíbila jsem si podrazáka Martina, protože svého hanebného skutku nakonec litoval, ale odpuštěno mu nebylo. Vše nemůže být dokonalé jako pocity Simona k Blueovi.

Odkdy je trend cpát do všech knih zmínku z Harryho Pottera. Já ho mám taky ráda, ale je tolik dalších knih.

todilka
19.03.2019 3 z 5

Kdybych to měla zhodnotit jedním slovem: Milé! Sympatické postavy, kdy ani ten zlosyn nakonec zlosynem vlastně není, nadčasové problémy mládeže, laskavý ale i sarkastický humor, všechno zabalené do jedné milé útlé knížečky.
*čtenářská výzva 2019: Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou

adellk28
14.03.2019 3 z 5

Na tuto knihu jsem se moc těšila i když jsem nejdříve viděla film. Knihu jsem nemohla přestat číst, ale chvílemi byla zdlouhavá. Pro mě měla pomalý spád. Příběh se mi líbil a zaujal, ale i tak si myslím, že kniha je přeceňována. Možná pokud si ji přečtu znovu, budu mít jiný názor, ale zatím bych ji zařadila k průměrným knihám.

Nikola131
06.03.2019 4 z 5

Tak to byla paráda.

Byla jsem u toho přilepená až do dvou ráno a pořád dokola hádala, kdo je Blue. Měla jsem všechny možné i nemožné tipy, div jsem nepodezírala i Simonova psa, ale nakonec jsem se stejně netrefila, protože mě autorka zmátla. I pak jsem si ještě musela projít znovu ony e-maily a k tomu i interakce mezi Simonem a jeho dopisovatelem, abych získala úplný obraz o tom, jak se to vyvíjelo.

OniDourou
03.03.2019 5 z 5

Přidávám zde komentář jen proto, aby to tady nebyla samá holka.
Jinak super kniha.. :P

betule3
28.02.2019 5 z 5

Tak tohle byla pecka! Na začátku mi sice chvíli trvalo se začíst, ale potom jsem už nemohla knížku odložit. Simon mi neuvěřitelně přirostl k srdci. Co se týká mého tipu na Bluea, tak to jsem byla úplně mimo. :D Knihu můžu rozhodně doporučit a momentálně se chystám i na film, tak doufám, že bude alespoň stejně dobrý.