Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321804/bmid_probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4 1621 1621

Creekwood série

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

asodomkova
02.09.2018 5 z 5

Co na to říct? Prostě můj šálek kávy. Prvně jsem viděla film a ten se mi tak líbil, že jsem si řekla, že si knihu prostě budu muset přečíst.
Ze začátku mě trochu mátla, že začínala až od půlky filmu, ale na druhou stranu, bylo tam spoustu, ale opravdu spoustu scén, které ve filmu nebyli. Ano neměla bych to takto soudit. Film a kniha je obvykle rozdílný, ale mě se moc líbilo oboje.

whiolet
02.09.2018 5 z 5

Velmi milá a oddechová knížka. Simon a jeho svět je něco tak mně známého,že by mě překvapilo,kdybych hodnotila jinak.

Daxania
30.08.2018 5 z 5

Jedna z mála knih, která mě vtáhla a nechtěla pustit. Nutila mě číst dál a dál.
Je teda pravda, že já už někdy v půlce knihy měla podezření, kdo je vlastně Blue, ale to nic nemění na tom, že jsem si knihu užila až do posledního slova.
Film jsem viděla, rozhodně taky hodnotím kladně, super teen komedie. (která bavila i mou mamku, a té se zavděčit je celkem oříšek. :) )

blazensknizkou
30.08.2018 4 z 5

Já osobně mám LGBT četbu ráda. Tohle nebylo špatné, četlo se to rychle a bylo to napínavé. Ale, co mi opravdu nesedí je filmové obsazení. Ano, každý má představivost trochu jinou, ale mě to prostě nějak nesedlo. Ale kniha jako taková byla velmi povedená a Becky je určitě moje nová oblíbená autorka.

Verry148
23.08.2018 5 z 5

Wooow, tak toto byla vážně pecka. Konec jsem naprosto nečekala. Knížka byla celou dobu napínavá četla jsem pořád a pořád dál, protože jsem se chtěla dozvědět kdo je ten záhadný Blue. A opravdu mě překvapilo kdo se skrývá za touto přezdívkou.

BarkaS
23.08.2018 4 z 5

Zajímavé, milé a vlastně i poučné čtení. I když bylo od začátku jasné, kdo je kdo (jak se Blue objevil na scéně, byť zatím pod svým pravým jménem, hned bylo jasno). Člověk si ani neuvědomuje, co všechno se může odehrávat v hlavě někoho, kdo se chystá na coming out. Nevím, kde načerpala Albertalli inside, ale z mého pohledu se jí to docela povedlo. Je trochu zvláštní číst si o lásce nebo i líbání dvou kluků, když jste hetero, ale už je na čase!

Edlik
23.08.2018 5 z 5

Absolutně úžasná kniha. Připadalo mi to i hodně autentické, to jak by takový kluk myslel. Myslím, že knihu by si měli přečíst rozhodně všichni rodiče, kteří mají děti ve věku okolo 13 - 14 let. Pokud by se něco takového týkalo i jich, tak by aspoň věděli, že ta reakce může ovlivnit vztah s jejich potomkem po zbytek života.

petra3242
16.08.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla čtivá a děj rychle ubíhal. S tématem homosexuality (u kluků) jsem se v knize setkala poprvé, respektive poprvé byl hlavní hrdina gay. Hlavní postava Simon je zlatíčko, rychle si ho oblíbíte. S napětím čekáte na každý e-mail od Bluea. A když jsme u toho, vůbec jsem netušila, kdo se skrývá za přezdívkou Blue. P. S. při čtení jsem měla neustále obrovskou chuť na sušenky Oreo :D

bara0452
13.08.2018 3 z 5

Odpočinková četba po které jsem sáhla, protože se mi líbil film a chtěla jsem porovnání s knihou, ale upřímně...kniha mě moc nebavila, asi mi nesedl autorčin styl, protože si jinak myslím, že téma a zápletka jsou skvělé:) Pro mě teda rozhodně film vítězí.

Magdyla.8
12.08.2018 5 z 5

Kdybych měla více času, tak bych knihu přečetla za den. Zajímavé čtení o mladém klukovi, co se pomalu zamilovává. Nevadilo mi ani téma gay a obdivuji autorku, že se s tímhle tématem velmi elegantně poprala. Stále dokola jsem přemítala kdo je Blue a na konci jsem už jen fandila Simonovi, aby to zjistil a byl šťastný. Velmi dobrá kniha :)

leotwain
08.08.2018 5 z 5

Zajímavé zpracování ne úplně lehkého (a stále ještě i dost tabuizovaného tématu) coming outu, gay identitě a dospívání. A nejen v Americe. Samozřejmě, autorka některé věci líčí dosti snově a krásně, ale proč si na chvíli neodpočinout od docela drsné reality. Rozhodně by nebylo naškodu nahlédnout do některých věcí poněkud hlubší sondou, když už se autorka zabývá tímto tématem (například zcela chybí nějaká silnější sexuální Simonova sebereflexe a myšlenky; chodí se dosti kolem pomyslné "horké kaše"). Chápu, že kniha je převážně určena teen čtenářům, takže i tak jsou některé věci ohledně homosexuality stále tabu. Ale kniha je dosti čtivá, upoutá od první strany. Žádné rozvleklé začátky "kdo je kdo". Korespondence s Bluem je pro mne nejlepší část příběhu. Rozhodně doporučuji. I film, který se sice dosti drží oné "zidealizované reality", ale rozhodně jsou oba, jak v knižním, tak filmovém světě, krásným příkladem svěžího závanu pohledu na danou problematiku.

Christianne.K
08.08.2018 3 z 5

Všichni si knihu vychvalují do nebes a mě vůbec nenadchla. Nevím proč, ale četla jsem už lepší. Možná dám autorce ještě šanci s podělaným na vrch...

Luciatta
08.08.2018 5 z 5

Možná jsem už cílovou věkovou skupinu překročila, nicméně kniha mě polapila již od první stránky a já se v ní rozpustila jako oreo sušenka v mléce :) Všechny postavy působily, jakoby je člověk znal vlastně už hrozně dlouho. Nejednou se mi při čtvení na tváři rozbalil úsměv a celý příběh byl vlastně jako tabletka na spravení nálady. Super pohodové čtení, ke kterému se určitě ještě někdy vrátím.

Ekiara
04.08.2018 5 z 5

Pane bože. Já nevím, co na tuto knihu mám napsat.
Tato knížka mě zajímala už delší dobu, jen jsem zkrátka nevěděla, jestli mi sedne, když je to romantika dvou kluků, jelikož jsem do té doby četla jenom holka + kluk, víte co.
JEŽIŠ, JAK JÁ NELITUJU, ŽE JSEM TU KNIHU ČETLA DÁL. Ze začátku jsem byla mírně zmatená, ale věřte, že se do knihy rychle dostanete, i postavy se dají lehce zapamatovat a navíc, co se mi líbilo - každá postava byla aspoň něčím zajímavá - nebylo to, že by tam byly jen tak pro okrasu.
Strašně se mi knížka líbí, myslím, že teď už nebudu číst ostatní romantické knihy tak dychtivě, jako právě u Simona :D
Strašně ji doporučuju, myslím, že právě stala jednou z mých nejoblíbenějších knih.
Doufám, že se někdy dočkám pokračování :)

Niky Coffee
01.08.2018 3 z 5

Bylo to milé čtení kvůli té nevinnosti a roztomilosti, když si člověk uvědomí, že se taky tak choval, když byl zamilovaný. Moc mě bavil formát emailů, kterými byla kniha prokládaná. S kamarádkou jsme se shodly na tom, že bychom četly jen ty emaily. Ale až křečovitě působilo, jak měl Simon podporu v přátelích, rodině i ve škole a neobjevil se ani jeden blízký člověk, který by s tím měl problém, plus, když přičtu k nálepce gay, černoch a žid, to je už i na happyend moc. Bylo to milé, ale znova bych to nečetla, nejedná se o nějakou kvalitní knihu, spíš takové letní čtení na oddych.

Blondebookdevil
01.08.2018 5 z 5

Tohle bylo vážně moc milé. Bohužel se stalo neštěstí - dřív jsem viděla film v kině a v knížce jsem pak byla chvílemi zmatená. Nejsem tu však na hodnocení filmu, ale knížky, a ta se četla opravdu příjemně. Dokonce jsem pak neměla tušení, kdo vlastně Blue je. :D A
občas jsem se přistihla při přihlouplém usmívání a rozplývání. :D Určitě zkusím od autorky víc.❤️

cathyblack
31.07.2018 3 z 5

Mila kniha pro mlade, kterou nepohrdnou ani starsi. :)

okeey
28.07.2018 5 z 5

Jo, jo, jo a ještě jednou jo! Tohle bylo skvělý a moc se mi to líbilo, vzhledem k tomu, že znám pár gayů, tak jsem mohla nahlédnout také do podobné mysli. V souvislosti s touto knihou mě napadá slovo úsměv, jelikož jsem ho skoro celou dobu měla na rtech. Trochu napětí ve mě vyvolal záhadný Blue, protože už jsem prostě potřebovala vědět sakra, kdo to je!

applause
28.07.2018 5 z 5

Moc se mi tahle knížka líbila. Bohužel jsem napřed viděla film a nemohla se od něj odpoutat. Ale protože se mi líbil, tak jsem si knížku přečetla. Pak jsem začala brát knihu samostatně a film mi sloužil pouze pro představivost. Samozřejmě se v mnohém, jak to bývá lišili. V knize byla více rozvedená myšlenka:" I když si myslíme, že někoho dobře známe, tak ho přitom neznáme, tak jak si myslíme, protože nevíme, co si myslí."
Ta mi příjde opravdu zajímavá a pravdivá. Tuhle knížku jednoznačně doporučuji. Já sama jsem ji zhltla za týden a nevěděla jsem, že se mi bude tak líbit. Řekla bych, že je to jedna z nejlepších knih žánru Young Adult. Myslím si, že může mladým pomoci poznat sám sebe a být sám sebou, ať už jde, o co jde.

wiix
23.07.2018 4 z 5

Také milé teenage prevedenie sladkého amerického sna, kde je náročné a predsa jednoduché vyjsť najavo so svojou sexuálnou orientáciou, pretože máte zaujímavú rodinu a super kamarátov. Ale čítalo sa to ľahko, zaujímavo, presne na leto.