Proč? 13x proto

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/big_proc-13x-proto-Ai4-17539.jpeg 3.7804
Žánr:
Romány, Pro děti a mládež, Dívčí romány

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Thirteen Reasons Why, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (190)

Kniha Proč? 13x proto

PanKrabák
14. března

(+ SPOILER) Viděl jsem první seriál a ten mě emočně rozdrtil na prach. Knižní příběh také nebyl nic jednoduchého ale bylo to o pás stupňů méně obtížné. Kniha je moc dobrý základ ale seriál dotáhl příběh v 1 sérii k dokonalosti. Pokud bych neměl porovnání se seriálem tak nevím jak by dopadlo hodnocení. Nevím jestli to že se příběh odehrával v jednom dni samotné knize ubírá. Příběh sám o sobě funguje hezky ale jsme ochuzeni o téměř jakékoliv interakce s dalšími lidmi na páskách a jejich pohledy na celou věc.

kotoulek
22. ledna

(+ SPOILER) Nejprve musím konstatovat, že jsem nejdříve viděla seriál, a až pak jsem zjistila, že existuje i kniha. Proto nemůžu hodnotit, jak moc kniha byla emotivní a napínavá vzhledem k tomu, že jsem věděla, co bude dál.
Nicméně jsem ji přečetla opravdu rychle, protože kniha byla velice čtivá a líbila se mi, stejně jako seriál, který jsem ovšem víc prožívala. Každopádně jedna věc se mi opravdu nelíbila. Přestože souhlasím, že věci, které se Hannah děly byly hnusné a rozhodně nepříjemné, podle mého názoru přesto nejsou důvodem k ukončení svého života. Těch věcí bylo hodně a nabalovaly se na sebe až jich bylo moc, ale přesto mi přišlo, že místo toho, aby si nechala pomoct, se rozhodovala způsobem, že tu pomoc snad ani doopravdy nechtěla. Proč by jinak vyháněla Claye z pokoje? Proč by utekla z místnosti od pana Portera? Mně to pak na konci přišlo spíš jako rozhodnutí, která jí dávala záminku, aby měla na koho tu svoji sebevraždu svést. Že si nikdo ničeho nevšiml a přesto jí nikdo nepomohl..všechny věci se dají nějak vyřešit, i přesto že je to někdy velice náročné a sebevražda mezi ta řešení rozhodně nepatří.


Vera Silent
02.10.2022

Hej to bylo celkem dobré (hodnotím anglicky originál a ten rozhodně nevyzniva řečově stupidní). Kniha mě chytla a přečetla se rychle.

To ovšem neznamená, že bych se s Hannah ztotožnila. Její reakce byla opravdu přehnaná - děvče, vždyť tys byla oblíbená, si představ, jaké to je být neoblibeny nebo dokonce zažít ve škole otevřenou a nepřátelskou šikanu, to je jiný kalibr a taky jsme se nezabili ba dokonce ani nepřišli na takovou myšlenku. Nadruhou stranu je ale realistické, že někomu prostě stačí min, někdo není automaticky šťastný jenom pro svou krásu a oblíbenost a někdo prostě trpí depresemi bez ohledu na důvod. Je sice pěkné obvinit děcka z toho, že tě k tomu dohnaly, ovšem ty některým z nich v rámci tvého poučení taky možná trvale narušís život. Jak je vidět, kniha opravdu umí vyprovokovat mnohé myšlenky. A už jen kvůli tomu se vyplatí ji precist...

Liduka
03.07.2022

SPOILER: Zpočátku jsem si říkala, proč Hannah spáchala sebevraždu kvůli takovým blbostem, ale postupně se ty problémy nabalovaly a nabalovaly a to hlavně na konci. Nicméně jsem nějak nepochopila, proč Claye, tak najednou vypoklonkovala, když jim spolu bylo dobře a nechtěla mu nic vysvětlit a taky proč lezla s Brycem do výřivky a nechala ho, aby si dělal co chtěl. Každopádně musím, ale uznat, že jsem se nedokázala odlepit a s napětím čekala, co Clay Hannah udělal, že si zasloužil na těch kazetách být.

sgjoli
05.06.2022

(+ SPOILER) Nečekala jsem toho od této knihy mnoho, ale nakonec jsem dostala docela dost. Především citlivě napsaný příběh o holčině, po které svět dupe, jak se mi zachce, a nikdo to nevidí a vidět nechce. O boji se sebou samým. O tom, jaké mohou mít následky naše činy, aniž bychom o tom vůbec věděli. O našich činech, o kterých víme, že jsou špatné, a přesto je uděláme.
Kniha začíná zprvu docela nenápadně, ale pak se postupně nabaluje, jako sněhová koule. Což je i příměr hojně užívaný jednou z postav. A docela trefný. Celkově je kniha dost dojímavá, ale přitom jsem neměla pocit, že by autor záměrně své čtenáře citově vydíral či ždímal.
Příběh mi přišel hodně silný v uvědomění si, že skutečně nevidíte druhým lidem do hlavy, nikdy nevíte, čím můžete kohokoliv zasáhnout. A i když je nemožné se hlídat od rána do večera, určitě alespoň stojí za zamyšlení, zda by člověk nemohl s druhými lidmi jednat citlivěji a víc se starat.
Knihu jsem četla v originále a jazykově mi to přišlo vcelku dobře přístupné a dobře srozumitelné, takže pokud aspoň trochu umíte a chtěli byste něco v angličtině vyzkoušet, tohle by mohl být trochu snadnější start. Aspoň co se jazykové přístupnosti týče. Obsahově to řeší totiž docela těžká témata. (Sebevražda, vina, znásilnění.)
Každopádně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a mohu doporučit. Seriál jsem neviděla a zatím ho ani neplánuju.

Eliska400
01.03.2022

(+ SPOILER) Se sestrou si hodně předčítáme a musím říct, že u žádné jiné knížky se nám nestalo, že bychom se po dvou stránkách zhroutily smíchy. A jakmile se Clay chtěl odplazit do břečťanu už to byl pro nás konec. Knížka napsána tak vrtácky jak to jenom jde. I některý věci z Wattpadu jsou lepší. Začátek kazety zkazil jakoukoliv naši snahu o vážnost. Jako fakt tam Hannah mluví jak z intra Kouzelný školky. Takže obsah cool, autor vůl (idk kdo to zvrtal). Radši si pusťte seriál

anezka1711
15.02.2022

Moc mě kniha nebavila, ten seriál byl mnohem napínavější:(

Mesačnica
30.01.2022

(+ SPOILER) Neviem, ale mne to prišlo dosť prvoplánové, akoby to autor písal odzadu, mal koniec, že teda dievča spácha samovraždu a potom to nejako pozlepoval, aby to dávalo aký-taký zmysel. Už keď má človek niečo odžité, tak kniha sa mu bude zdať asi prehnaná. To akoby som si teraz prečítala Utrpenie mladého Wethera, je to smutné, ale nezasiahne ma to tak, akoby som to čítala v šestnástich. Diela sú aj témou samovraždy podobné, aj keď nechcem porovnávať. Určite viac sa dotkne teenagerov. Hannah to mala ťažké, nehovorím, no keby samovrahovia viac mysleli na iných ako na seba, bolo by menej samovrážd. Tí, ktorí majú temné myšlienky, by si mali uvedomiť, že netrpia sami. Dobré rodinné vzťahy si myslím tiež napomáhajú takýmto tragédiám predchádzať. No späť k dielu, jednu závažnú výčitku si neodpustím. Keď bolo po tej párty a Hannah vedela, že je tá druhá, tak prečo trochu dlhšie nepočkala zavretá s tým psom? Potrebovala sa nadýchať čerstvého vzduchu, okej, niekedy stačí otvoriť okno. No fajn, išla teda von a keď stretla toho hajzla, prečo nezobrala nohy na plecia? Jej hrdosť jej to nedovolila? Nechcela dať najavo strach? Ale prosím vás, vtedy sa vzdala a vzdal to s ňou aj autor, čo je škoda. Prosba o pomoc učiteľa bol len akýsi výkrik do tmy, čokoľvek čo by povedal zle, by mala Hannah zámienku, že môže spáchať samovraždu. A ešte posledná vec, učiteľ zabudol spomenúť, že preniesť sa cez nejakú traumatizujúcu udalosť nestačí, dôležitý je spôsob, ako sa s tým vyrovnávame, čiže liečenie, TERAPIA. To len k tomu, že učiteľ ponúkol dve alternatívy, ak si dobre spomínam. Nech nie som len kritická, tak knihu vítam, pretože si niektorí teenageri uvedomia, že niektorým ľuďom môže ublížiť aj nevinne prenesená poznámka. Kiežby boli viac empatickí a vyvarovali sa šikane a klebetám. Ak kniha rozprúdi debatu týmto smerom, budem rada.

1 ...