Proč? 13x proto

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17539/proc-13x-proto-Ai4-17539.jpeg 3.8560

Cool Girl

Thirteen Reasons Why (2007)

Romány, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Albatros

anet8843
včera

Knihu jsem četla podruhé, poprvé to bylo před asi devíti lety, kdy se jednalo ještě o tu zářivě růžovou knihu, kterou mám pořád ještě doma. Velmi mě zasáhla při prvním čtením, je to skvělé téma pro teen čtenáře k zamyšlení. Podruhé už se nekonal ten překvapivý efekt, ale stejně to byl zážitek.

Ivka14
04. listopadu

Viděla jsem seriál a chtěla přečíst i knihu a musím říct ikdyz nerada, že seriál byl lepší. Určitě je tohle skvělý a originální nápad na knihu, ale tohle bych do dětského oddělení v knihovně asi nezařadila

čohynka

Wau!! Slovy z Červeného trpaslíka: "Kdyby ten fíkus mohl mluvit, nic by neřekl, jak moc byl v té chvíli překvapený.." Asi tak.. :D

book123

Kniha mě bavila, protože jsem předtím už znala seriál. Docela mi vadily vulgární výrazy, dle mého názoru byly zbytečné. Bylo to psáno zvláštním způsobem, občas čtivým, občas ale ne. Rozhodně ale neříkám, že to nebylo dobré! Za mě takový průměr, tři nebo čtyři hvězdičky.

GraceC
17. říjnaodpad!

Kniha se mi četla tak špatně, že jsem toho po třiceti stranách musela nechat. Nevím, jestli ji tak hrozně psal již sám autor, nebo je problém u překladatele, ale je tam spousta věcí, které mi po jazykové stránce nedávají smysl. (Například nechápu, proč popisuje, že se na mapě učili rozeznávat "sever, jih, východ, západ". Tato čtyři slova by se dala mnohem lépe zapsat dvěma, "světové strany", přičemž by to bylo mnohem méně zarážející.) Ano, možná jsem hnidopich, ale takových drobností si prostě všímám a rozčilují mě. Navíc mě dráždila povaha Hanny Bakerové, která mi stále víc připadala jenom jako ufňukaná holka, která si prostě potřebovala postěžovat a tato touha ji pronásledovala očividně až za hrob. Viděla jsem seriál a to mi asi stačí, kniha mě rozhodně nijak nepotěšila.

Leenah

Když jsem si knížku půjčovala v knihovně na dětském oddělení, skoro jsem se až zastyděla - fialová obálka mi přišla lehce infantilní na to, jaké ukrývá téma a jak je hluboká. Prostě vypadala jako typická lovestory pro 13leté slečny. Samotný příběh ale stál za to. Vzhledem k tomu, že pracuji s mládeží se mě hodně dotýkalo vyjadřování pocitů dívky, které se postupně hroutil život a nenašla jiné východisko než sebevraždu. Tím, že je už na začátku jasné, že opravdu svůj život ukončí, na to všechno člověk kouká s určitou vážností, všímá si detailů, nad ničím nemávne rukou. Je to jak dobrá young-adult kniha (mládež by si ji měla přečíst, aby si uvědomovala, jak určité drobnosti můžou ničit druhé), tak sonda do duše náctiletých pro dospělé. Dala bych možná i pět hvězdiček, ale chvílemi mi Hannah přišla hrozně pomstychtivá - mohlo to být celkově citlivější, míň obviňující...

Bee.M

Pane bože, na tuhle knížku jsem se těšila a zároveň jsem měla strach, že mě zklame. Nezklamala mě ani v nejmenším. Slyšela jsem kritiku, že některé důvody sebevraždy Hannah jsou příliš nicotné, ale ono o ně samotné právě nejde. Jde o to, co představují a jak ovlivňují další průběh událostí jejího života. Jak se na sebe nabalují a "pomáhají" jí ztrácet víru a snahu. Celou dobu cítíte z Hannah její potřebu, aby jí někdo zachránil, i když sama neví jak, až nakonec končí naštvaná, zklamaná a odevzdaná smrti. Přesto se omlouvá a odpouští. Silný nádherný příběh, který když správně uchopíte, zasáhne vás hluboko. Tak jsem si zase pobrečela. Nádherné a neskutečně mi přirostla k srdci postava Claye.

Emičkazknihy

Možná budu opakovat ostatní, ale musím se vyjádřit. Když jsem četla Vánoční zázrak, nesmírně jsem si opočinula. Když jsem četla PROČ? 13krát PROTO, tekly mi slzy proudem, i když se důvody mladé Hannah se zdají nicotné, dohromady dávali něco nekonečného, snad pohlcujícího. Když jsem četla nebyla jsem schopná myslet žít nebo dokonce dělat něco jiného než přemýšlet. Člověk přemýšlí co se bude dít dál, i když konec už zná, SMRT. Dlouho poté jsem přemýšlela jestli Hannah potkalo po smrti ne)ěco lepšího. Něco co si zaslouží každá lidská bytost klid. TAké jsem přemýšlela jestli bych dokázala mladé Hannah v její situaci pomoct a jestli obviňuji všechny z kazet, nebo jen některé. Nevím jestli znáte pocit klaustrofobie, ale myslím že tak se musela hlavní hrdinka cítit, jako kdyby se na ni lepil další a další sníh, plný malých částeček skla zařezávající se po kůži. Dlouho jsem přemýšlela a říkala si že pomluvy hýbou světem, ale kdo má právo pomluvy roznášet a formovat do konečné verze, takové verze, která nejvíce ublíží.

Vikos

Některé naše činy, které se zdají nicotné, můžou mít velký dopad a někomu ubližovat. O tomhle pojednává tahle knížka. Starší - rodiče - prarodiče to možná nepochopí. Tuhle skvěle napsanou knížku by si měli přečíst všichni, kteří někomu kdy ubližovali. Já jsem s Hannah na jedné lodi, cítila bych se stejně, kdybych byla ve stejné situaci jako ona. Naštěstí mám narozdíl od ní přátele, kterým můžu vždy věřit a kteří mě chápou natolik, nakolik potřebuju.
,, Jestliže si zahráváte s jednou částí něčího života, zahráváte si s jeho životem jako celkem."
Knížka se mi líbila. Nejenže skvěle zpracované téma, ale taky skvěle napsané a bylo to prostě boží!
- tím nemyslím "boží" osud Hannah, ale samozřejmě tu knížku :)

Zlatinka.Emilly

Na tuto knihu jsem slyšela pochvaly a proto mě o to víc zklamala skutečnost. Čekala jsem mnohem víc a ne, že půjde o zpověď puberťačky, která ve své sobeckosti nemyslí na své rodiče. Co si dokazuje? Chudinka ublížená!!!
Každý z nás by mohl natočit takovéto kazety, protože vždycky je na koho si stěžovat. Ale nejde jen o to, jak se různí lidé podepsali na našem životě, ale upřímně si každý sáhněte do svého svědomí a objevte tam, jak vy jste se podepsali na životech těch druhých. Tak kdyby pak měl každý řešit nějaké ty problémy a posměchy a co kdo o kom řekl podle Hannah, asi by nebylo vyhnutí a musely by spáchat sebevraždu (podle této knihy) všichni. Pozitivum je v tom, že se můžeme hlouběji zamyslet nad tím, jak může některé naše slovo či gesto druhému ublížit. No a co se týká seriálu, stáhla jsem si zatím pět dílů a jsem zklamaná. Je to komunikace o ničem, o takových amerických žvástech, které pak nutně vedou tam, kam dovedly. Mnohdy jsem vůbec nechápala, o co jde.

blonde_elis

Tenhle příběh, zejména jeho seriálová podoba, změnil můj pohled na svět jednou provždy. V lecčem mi otevřel oči. Nejděsivější je jeho reálnost. To, že chování lidí, které se v knize řeší, není nijak přibarvené a člověk v něm často poznává situace ze svého vlastního života. Taková je prostě realita, ve které žijeme.
Je to příběh o nás a o sněhové kouli. Příběh o tom, jak v uvozovkách málo může někdy stačit k velkému neštěstí. Protože často nemáme schopnost posoudit, jaký dopad mohou mít naše činy.
Jednu hvězdičku strhávám jen proto, že seriál je ještě o level lepší a určitě ve vás zanechá víc, lépe pochopíte.

psychousek

Když poslouchám lidi kolem sebe, většina (ať už cizí nebo moji blízcí) si myslí, že pro sebevraždu je vždy velký, ale zároveň stupidní důvod - vyhazov z práce, šikana, zlomené srdce, alkohol. Jenže Hannah ukazuje, že ne vždycky to tak je. Jistě, kniha je napsaná zvláštním způsobem, je jednodušší, místy zmatené vyprávění Hannah, ale je to její příběh, příběh puberťačky, která se zabila. Myslím si, že by si ji měli přečíst právě puberťáci, ale i mnozí dospělí. Třeba pak jednoho dne pochopí, co mohou mít činy za následky...

Jeckyyy

Tak tohle je jeden z mála případů, kdy seriál (film) je lepší než kniha..... ta se sice četla dobře a bavila mě, nicméně mi přišlo, že se Hannah nic tak hrozného neděje a jen si vše moc bere. Seriál je natočen jakoby "vážněji", dává víc smysl. Ale zatím jsem ho nedokoukala do konce, tak se ještě uvidí co bude dál :)

verulik196

Knihu jsem si přečetla ze zvědavosti, abych zjistila, o čem ten slavný (nebo alespoň mě to tak jednu dobu přišlo) seriál je.
Krátce řečeno, mám z ní hodně smíšené pocity. Začnu nejprve tím pozitivním. Líbí se mi celá ta myšlenka s kazetami. Četla jsem už mnoho knih, ale na nic ani vzdáleně podobného jsem dosud nenarazila. Knížka je taktéž čtivá a celkově mě bavila.
Tak v čem je problém? Čekala jsem, že Hannah měla opravdu, jakože opravdu těžký život, jenže ono to zas tak strašné nebylo. Chápu, každý je jinak citlivý, co jednoho rozbrečí, s druhým ani nehne.. ale sebevražda byla opravdu přehnaná reakce. Jaké je tedy poselství této knihy? Proč si to s lidmi vyříkat, když se můžete zabít?

domino1701

Musím říct, že tohle je bohužel jedna z mála knih, kdy je lepší seriál. Kniha by mě určitě bavila víc, kdybych neznala děj, takhle mi nepřišla tak napínavá. Navíc jak už je zde psáno Clayovi myšlenky mně v příběhu vadily.

Doporučuji pro ty, co neznají seriál. :)

lee5747

Od knížky jsem nic nečekala, asi proto mě tak zaujala. Dokázala jsem se do hlavních hrdinů rychlé a hluboko vcítit. Rozhodně stojí za přečtení.

Sonča2

Jako matka budoucích teenagerů bych tuto knihu a seriál zavedla povinně do školních osnov, aby si všichni uvědomili, jak lehce jsme zranitelní. První jsem viděla seriál, kde byl dán jednotlivým postavám větší prostor. Knihu jsem přečetla za dopoledne, rozhodně mě nezklamala. Prostě stokrát nic umořilo osla.

fvalek

Ou, tady si někdo zase vybral dívčí knihu... No co už, knihu jsem si přečetl na základě fajn seriálu, ale zklamala mě. Celkově je ten styl promluv Hanny a myšlenek Claye dost zmatečný a celkově je kniha nudná a ne moc zajímavá. Hrozně mě štvalo jak je Clay afektní a Hannah taková divná. Prvních pár kapitol jsem si říkal, že to je sobecká ukřivděná královna dramatu, některé důvody byly fakt pitomé. Ta její neuvěřitelná sebejistota a arogance na kazetách odrážela nejen to, jak jí ublížili, ale podle mě byla celá taková trošku moc přehnaná. Po dočtení jsem si samozřejmě řekl, že jo, že prostě měla dost blbých zážitků, ale stejně to nemuselo vést k sebevraždě. Nebudu tu moc zvažovat nějaké morální dopady, četl jsem, že nějaký kluk v Americe se zabil a nechal taky nahrané kazety, lidé jsou hloupí a určitě by to neměl číst někdo nevyrovnaný. Chytrému napověz (že sebevražda není řešení), hloupého kopni (a on se zabije). Je to prostě takové dramatické čtení, nicméně já tohle moc neocenil a nemělo to pro mě takovou hloubku, jak se v seriálu zdálo.

AWKWARD.

Nejsem nějakým fandou nebo milovníkem něčeho co jsem viděla. Tedy, spíše si raději přečtu první knihu a pak se teprve podívám na film/seriál. Ale zde to bylo opačně a viděla jsem seriál první a až po několika měsících se mi dostala do ruky kniha. Je pravda, že i přes to všechno se mi to líbilo, ovšem vždy jsem si představila postavy (herce) ze seriálu a to mne trochu štvalo. Samozřejmě kniha se od seriálu liší. Něco je v knize navíc a něco naopak chybí. Stále jsem ale zamilovaná do Justina a Alexe. A i Zach si našel místo v mém srdci. Bohužel stejně jako v seriálu mne irituje Clay. Hrozně se mi ale líbí zpracování této knihy, z jakého pohledu jsou určité pasaže psány. Stejně jako v seriálu se mi líbila pozice mrtvé Hannah jako vypravěče. Ale i tak kniha se mi zdála moc zdlouhavá. Možná to je tím, že jsem věděla jakým směrem se to bude ubírat či jak to nakonec dopadne. Ale i tak se kniha řadí mezi ty lepší co jsem měla za poslední rok v ruce. ♥

DK197

Na začátek musím říct, že styl, jakým byla kniha psaná, mě vlastně dost rušil. Ale snaha o originalitu se cení, to zase jo... Jenže já ještě v půlce nevěděla, jestli mě to baví, či nikoli, a jestli nečtu jen, abych se dostala na konec.
A výsledek? Ten je, že si to musím nechat uležet v hlavě. Já vám nevím. Někdy mi přijdou leckteré důvody z třinácti malicherné, leckdy nafouknuté, ale... jak by bylo mě na jejím místě? A nezapomínejme, že lidé jsou různě citliví. Jakmile se navíc dostane do určitého bodu deprese, už si prostě berete všechno... Takže - byla hlavní hrdinka děsná ufňukaná kráva, která si za pár věcí mohla i sama, nebo to bylo děsně reálné a je vám jí nakonec líto? Já se ještě nerozhodla... A moment - rozhodla. Kolik náctiletých se v tom motá? V emocích, v situacích... A místo, aby si pomohli, topí se víc. To se mi nelíbí. Vůbec. 70%
Tahle kniha mi zamotala hlavu, to teda jo. Protože myšlenka: "Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí," rezonuje tak, či onak stejně varovně.

Peace

"Nikdo neví s jistotou, jak velký dopad má jeho jednání na život dalších lidí."

Nejdříve jsem viděla seriál, který si mě absolutně získal a považuju ho za jeden z nejlepších, jaké jsem viděla. A musím také konstatovat, že se mi líbil více, než kniha, což se mi běžně nestává.
Kniha nešla tolik do hloubky, Hannah na mě chvílemi působila i značně nesympaticky, což mě mrzí.

Francesca14

Asi před rokem jsem viděla seriál a knihu jsem vzala do ruky spíš jen ze zvědavosti, abych se podívala, jak vypadá původní zpracování a jak moc je mu seriál podobný. A skoro vůbec mě to nebavilo. Nejspíš na tom mělo velký podíl to, že jsem děj už znala, takže jsem nebyla zvědavá, kdo se na další kazetě objeví a kdy přijde na řadu Clay, ale obecně mě to celé nějak nezaujalo. Styl psaní je v pohodě, ale občas se člověk ztrácí ve střídaní toho, co říká Hannah a co Clay a i když díky tomu můžeme celou věc vidět ze dvou úhlů pohledu, chtěla jsem se prostě soustředit na vyprávění bez toho, aby mi tam Clay furt skákal. Hannah mi je nesympatická, některé její důvody jsou prkotiny a Claye mi je sice líto, ale k srdci mi taky dvakrát nepřirostl. Rozhodně knižní zpracování není lepší než seriál, ale ani horší. Obecně u mě příběh prostě nezabodoval.

Nicol13

No.. Kniha asi úplně není pro jedince trpící depresemi nebo slabší povahy.
Mně totiž přišla hodně depresivní, takže to opravdu nedoporučuji každému.
Je to hodně čtivý, nechápu, že mě to tak vtáhlo. Slyšela jsem o seriálu, ale ten šel mimo mě... Řekla jsem si, že ani kniha mě nejspíš nezaujme, potřebovala jsem něco oddechového, ale tohle... to jsem nečekala. Vůbec to není oddechový.

Celý je to jakoby náhled do dívčina deníčku. A čím se blížíte ke konci, tím to nabírá na rychlosti, až vás to ke konci semele jak vlna a pak... konec... a co je dál? Nic.. prostě konec. Konec jednoho života a možná víc životů?
Je to o životě, o smrti a o tom, že svět se řítí do háje... v týhle knize je shrnuto pár chyb a charakterů, který mi bereme už úplně normálně. Ale normální to prostě není. No a najdou se jedinci, kteří tuhle realitu nedávaj. Není to jejich chyba. Není jejich chyba, že si nezvykli na tuhle dobu. Není jejich chyba, že jsou citliví... Chyba je, že jim nikdo moc nerozumí a nikdo jim téměř nepomůže. Hlavně, že máme příručky, ale čučíme do mobilu a na uších máme sluchátka.
Je to prostě o všímavosti lidí kolem Vás...

Každopádně na seriál kouknu. Snad bude trochu rozvedenější.

dancat

Kniha se četla dobře, námět byl zajímavý. Hlavní hrdinku v podstatě chápu, každý je jinak citlivý a každý zvládá kritiku jinak. V tomhle věku je asi těžké vyrovnat se sám se sebou natož s intriky ostatních. Bohužel kdybych neviděla nejdříve seriálové zpracování asi bych se ztratila v tom, kdo je kdo. :)

kikies

Knížka je moc příjemně napsaná a je velice čtivá, i nápad lze pochválit. A to není málo. Ale vzápětí je třeba zamyslet se nad samotným sdělením, o čem to vlastně je? ... O holce, které zřejmě nikdy nikdo nevysvětlil, že svět není pohádka, že se v něm vyskytují problémy a zlí lidé? A že když nevyřeším jeden problém, může se k němu přidat další a pak už se to zdá stále jen horší a horší? A že je v pořádku spáchat sebevraždu a pak "ze záhrobí" ukazovat na ty, kteří za to údajně mohli? Je tohle to, co má kniha předat mladým čtenářkám? Jestli ano, tak si dovoluji označit ji za nebezpečný blud, protože Hannah Bakerová měla jen jediný důvod, a to sice k zamyšlení, nikoli k sebevraždě! A ze své sebevraždy může obvinit leda tak sebe! Potkalo ji dost nepěkných věcí (očima puberťáka viděno samozřejmě jako konec světa!), měla fakt smůlu, několik hodně blbých dnů a černé svědomí, protože se k některým věcem měla postavit jinak. Ovšem to, co provedla nebylo řešení, ale zbabělý a nezodpovědný útěk. Sebevražda mladé holky, která ještě nic nezažila, ví prd o opravdových problémech a neohlíží se na své blízké, je jen sobeckým a slabošským jednáním.
Ale věřím tomu, že seriál to mohl být pěkný...

Jasomknihomolka

Pravdivo napísane. Presne vystihuje dnešných väčšinu ľudí. Malo by to byť ako povinné čítanie. :-)

betule3

Kniha naplnila má očekávání. Příběh byl napínavý a čtivý. Hlavního hrdinu jsem si okamžitě zamilovala. Jen mě občas štvala Hannah, protože mi přišlo, že ze sebe občas dělala až moc velkou "chudinku". Jinak ale nemám co vytknout a rozhodně doporučuji.

marta14

Napřed jsem viděla seriál. A až potom knihu. Je pravda, že nebýt seriálu, tak si tohle nepřečtu. V knize to bylo takové nic moc. Ale nebylo to hrozné. Jen v seriálu byly dost velké změny. Musím ale říct, že je skvělý nápad, něco takového napsat. Doporučuji.

Renata98

Po knize jsem sáhla poté, co jsem shlédla seriál. No.. jak už vidíte, počet hvězdiček, které jsem dala asi mluví za vše. Seriál jsem si zamilovala, ale do děje knížky jsem se absolutně nemohla dostat. Čtu poměrně rychle, ale 13RW jsem četla 14 dní.. znovu už ne :)

SelenaDemi428

Na začátek - ten starý obal je fakt úděsný. Něco na knihu pro devítileté holky. Jsem ráda, že vyšlo nové vydání s jiným obalem. Bohužel já mám ještě ten starý přebal a dokáže to doopravdy kazit dojem.
Teď k příběhu, jsem velká fanynka seriálu, zamilovala jsem si všechny postavy. Seriál je dle mého názoru lepší než kniha, hlavně ohledně příběhu č. 12, jsem ráda, že ho v seriálu udělali tak, jak ho udělali (i když je to strašné).