Proč? 13x proto

Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček – krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové – jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17539/proc-13x-proto-Ai4-17539.jpeg 3.7696

Cool Girl

Romány, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Albatros (ČR)

Thirteen Reasons Why, 2007

Kniha Proč? 13x proto

capricorn__
včeraodpad!

(+ SPOILER) Tohle je ale děsná knížka!
Zajímá mě, kolik toho autor ví o psychologii a jestli vůbec někdy mluvil s někým, kdo pomyslel na sebevraždu nebo se o ni pokusil. Hádám, že jeho úmyslem bylo snížit počet sebevražd mladých, jenže jeho provedení - a možná ještě horší seriál na Netflixu - dělá přesný opak.
Autor dává dívce, která spáchala sebevraždu, příliš velkou moc - je mrtvá, ale i tak zasahuje do životů ostatních svými kazetami, mstí se. (V seriálové verzi se vyskytuje doslova její duch...) K tomu je její osobnost strašně jednoduchá a nemá žádnou hloubku - z toho, co jsem se o ní dočetl, jsem pochopil, že to rozhodně neměla lehké, ale i tak na mě působila, jako kdyby snad čekala, než se nějaký důvod stane, aby ho mohla nahrát a přidat na kazetu. Neviděl jsem u ní jakoukoliv introspekci, otázku: "A co bych mohla změnit? Jak naložím s tím, co se mi stalo? Co budu dělat?" A především: "Chci si nechat pomoct? Dovolím ostatním, aby mi pomohli?" - My jsme ani neměli šanci si přečíst, co se jí honilo hlavou, když k tomu došlo a jestli nepochybovala nebo necítila zkrátka cokoliv, co by ji nutilo odklonit se od záměru se skončit. Nic. Hannah se chtěla zabít, tak to udělala.
Psaní charakteru pubertální osoby, která spáchá sebevraždu, je opravdu těžké a zatím jsem skoro u nikoho neviděl, že by to zvládnul dobře (možná v Norském dřevu...), proto je někdy původní záměr autorů úplně zbytečný a nakonec udělá více škody než užitku.
O této knížce - a seriálu - se vede spousta debat, a co mi vyšlo z všemožných komentářů lidí, kteří se se sebevražednými myšlenkami potýkali, je: mladí, kteří byli v problémech, po přečtení knihy nechtěli vyhledat pomoct, ale místo toho hledali důvody, proč odejít a pomstít se. To rozhodně není dobré, proto knihu nedoporučuju nikomu, kdo si zrovna prochází těžkým obdobím...
A jako třešnička na dortu: tahle knížka ani není napsaná dobře! Autor píše jak nějaká třináctiletá holka z Wattpadu!

majdamar
20. říjnaodpad!

Veľmi ma sklamala. Dielko, v ktorom som cítila len hnev a negatívne emócie a urazenosť a žiadne odpustenie... Nič mi to nedalo, len sa nalepil pocit nevraživosti voči celému svetu a toto by som si z kníh odnášať nechcela.

dawson321

Knihu jsem začal číst po zhlédnutí seriálu, abych porovnal, jak moc se od sebe obě díla liší. Kupodivu seriál až na pár menších odchylek poměrně věrně kopíruje knihu (1. série). Proto se divím poměrně nízkému hodnocení knihy a vyzdvihování seriálu. Je jasné, že bez této knihy by nebylo ani seriálu, což si asi mnozí neuvědomují. Mínusem je opravdu dětinská a graficky odporná obálka prvního českého vydání. Ale chápu, že je to pár let nazpět, co už vyšla...

GrasselováL

Dívčí romány jsem nikdy nečetla, ale na stará kolena jsem to zkusila :-D

Doporučení od kamarádky a musím říct, že to bylo zajímavé počtení. Zkusím i seriál :)

Ke knize - puberta - všichni proti všemu, nedoceněnost, spiknutí celého světa, nikdo mě nechápe, kontroverzní nálady. Každý jsme si tím prošli.:) A to není negativní komentář ke knize, ba naopak. Líbila se mi, má své kouzlo.

any37

Oproti seriálové verzi (nejsem velký fanoušek) je to výborné, avšak oproti jiným podobným knihám je to takové nemastné neslané. Námět je zajímavý, děj už trošku nedomyšlený a nudný.

anet.myblog

Knížku jsem četla v angličtině. Jako první jsem viděla seriálovou formu. Knížka mi přišla jako zajímavé čtení. Dozvěděla jsem se víc o Clayových myšlenkách a pocitech než v seriálu. I tak se mi víc líbil seriál než knížka (kniha je přeložena i do ČJ)

Marbla2004

Četla jsem po shlédnutí první série 13RW a trochu mě to zklamalo. Kniha byla taková nic moc, ale rychle se četla.

Ivetinka

Příběh nebyl špatný, žádný fiasko... ale je taaak strašně jednoduchý obvinit ostatní. Každý je svého štěstí strůjcem. Ano, těch 13 důvodů jí to moc neusnadňovalo, ale byla to ona. Ona to vzdala, ona přestala bojovat a ona to “vyřešila” sobecky. Časem se sněhová koule rozpustí a ty problémy, které se na ní nabalily, se z části vytratí. Chce to jen čas...který nechtěla...

Život jedna báseň
Život jedna báseň