Čo Clara zanechala

Čo Clara zanechala https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296349/bmid_co-clara-zanechala-CZv-296349.jpg 5 1019 341

Sedemnásťročná Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca, a odsúdili ju na doživotie. Izzy, zdrvená matkinou zjavnou stratou zdravého rozumu, ju odmieta navštíviť vo väzení. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne. V záplave opustených osobných vecí pacientov Izzy v batožine Clary Cartwrightovej nachádza kôpku neodoslaných listov, starý denník – a svoju vlastnú trinástu komnatu. Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a ocitla sa v životnej etape, keď ju ubíja spolužitie s panovačnými rodičmi a jej jedinou nádejou je láska k chudobnému prisťahovalcovi z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali, a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, po páde na burze však prichádza o majetok. Claru preto premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu, kde liečba na úrovni doby prináša ľuďom viac utrpenia ako úľavy. Zatiaľ čo Izzy čelí výzvam, ktoré prináša nová etapa jej života, Clarin príbeh je úzko spätý s minulosťou. Napriek tomu majú niečo spoločné. Ak Clara nikdy netrpela žiadnou duševnou poruchou, čo by mohlo vysvetliť či obhájiť násilný čin Izzinej mamy? Skladaním mozaiky Clarinho života je Izzy nútená prehodnotiť svoje vlastné životné kroky. Závery sú nečakané a ohromujúce.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

What She Left Behind , 2013

sonkovaj
16.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha. Autorka mě opět nezklamala a postarala se mi o krásný víkend, kdy jsem byla plně ponořená do strhujícího příběhu. Čtení jsem si moc užila a opravdu se ani jednou nenudila. Knížka vůbec nešla odložit. Pokaždé se mi už zdálo, že jsem přišla všemu na kloub a pokaždé samozřejmě bylo všechno jinak, tak jak jsme u autorky zvyklé. Zkrátka napětí až do poslední stránky. Jsem sestra, takže vím něco o tom, co se v minulosti dělo v psychiatrických léčebnách i v ústavech pro mentálně postižené, přesto mě popis praktik personálu vůči klientům šokoval. Zaplať pánbůh, že je ta doba již nenávratně pryč. Propletenec postav musel dát spisovatelce ohromnou práci a příprava rešerší ke knize asi taky. Je to dokonalé dílo. Konec možná trochu ála americký film, ale to autorce velkoryse odpouštím. Knihu doporučuji všem k přečtení a nemám důvod nedat nejvyšší ohodnocení.
A taky moc děkuji za nalezení této knihy, o které bych nic nevěděla, nebýt databáze knih.

katerina5544
16.05.2021 5 z 5

Už je to chvíle co jsem knihu četla, ale vím, že jsem ji měla prectenou za par hodin a byla tak drsna,ze jsem ji poslala dal,znovu uz bych ji cist nechtela. Nicmene je vyborna a doporucuji.

tofudo
13.05.2021 5 z 5

Skvělá knížka. Poutavý příběh, skvělě napsaný. Hrozně příjemně se čte, líbí se mi střídání kapitol minulost/přítomnost. Prostředí blázince téměř vždy zajistí děsivost příběhu. Přečetla jsem jedním dechem

essene
15.04.2021 3 z 5

Pěkná kniha...

Allys
06.04.2021 5 z 5

Ku knihe som sa dostala v rámci akcie v SK vydaní a v dobrom prekvapila. Nečakala som taký silný a mrazivý príbeh. Z dvoch prebiehajúcich dejových línií sa mi páčila viac tá historická.
Súčasná s Izzy nebola zlá, ale vo viac častiach mi dej prišiel príliš tendenčný. Prepojenie oboch línií však bolo spracované výborne.
Dejová linka venujúca sa minulosti popisuje život v psychiatrických liečebniach v danej dobe a čo bolo naozaj desivé, popisuje aj ako ľahko sa tam dalo dostať. V podstate človek mohol byť úplne zdravý, stačilo, že bol niekomu nepohodlný a mohol tam skončiť aj na celý život. Niektoré "liečebné" metódy boli nie len z dnešného pohľadu pritiahnuté za vlasy a o efektívnosti nemohla byť ani reč.
Príbeh Clary bol dojemný, je však až k neuvereniu, čoho sú ľudia schopní. Kniha sa čítala super, dej plynul sám, napätia bolo tak akurát a emócií taktiež viac než dosť, v závere som mala slzy v očiach.
V CZ vydaní mám pocit, že obálka aj názov sú zavádzajúce - kniha vyzerá ako mrazivý thriller, čo však nie je. Viac ako o Willarde je príbeh o Clare.

broskev28
25.02.2021 3 z 5

Po dočtení jsem pozorně pročetla všechny komentáře a děkuju především těm, jejichž autory jsou Vendisek a Sidonka3. Prvnímu za to, že jsem po dočtení měla podobné pocity, druhému za velmi solidní a logické zdůvodnění.
Obálka byla jedním z důvodů, proč jsem po knize sáhla, ale vzhledem k obsahu mám pocit, že byla zvolena zcela nepatřičně. Já jsem si tmavé zdi Willardu představovala úplně jinak. A nechce se mi věřit ani tomu, že by takhle mohl vypadat třeba Clařin domov.
Jazyková úroveň textu není nijak oslnivá, ovšem je otázka, nakolik oslnivý byl originál; kde nic není, ani čert nebere, jak praví lidová moudrost. Původní název knihy mi však připadá výstižnější než ten český. Poslední odstavec na s. 308 (resp. jeho druhá věta) mě opravdu překvapil, nedokážu si vysvětlit slovo sešité.
A na závěr: obávám se, že praktiky v některých zařízeních tohoto typu byly možná mnohem horší, a to ještě v poměrně nedávné době. Kdo viděl film Frances s J. Lange v hlavní roli, ten asi ví, co mám na mysli.

pavpaz
15.02.2021 5 z 5

Velmi zajímavé čtení, chvílemi děsivé. Byla sem velmi zvědavá, jak vše skončí.

suiteki
13.02.2021 4 z 5

Špatně se mi začítalo, ale pak mě příběh pohltil a měl spád.
Z beznaděje kterou Clara cítila mi bylo hrozně smutno. Kniha byla opravdu emotivni, ale jsem asi jedna z mála které se víc líbila kniha Pro tvoje dobro.

Pavlina50
11.02.2021 5 z 5

Moc pěkný příběh – dvě časové linky, kde v současnosti sedmnáctiletá Izzy s docela složitým životem pátrá v minulosti další mladé dívky Clary z první poloviny dvacátého století.
Co přivedlo na první pohled šťastnou a zamilovanou Claru do psychiatrické léčebny s téměř nelidskými metodami „léčby“? Byla opravdu blázen, který už se z ní nikdy nedostal? A co se stalo s její velkou láskou? Spousta otázek, otazníků ale také nalezených odpovědí přivádí Izzy k postupnému poznávání a pochopení vlastních životních traumat. Závěr je docela překvapující, což mě na knihách vždycky moc baví. Víc se mi líbila časová linka Clary, její strašný osud jsem s ní fakt prožívala a moc jsem jí přála, aby se jí podařilo dostat se ven a žít normální život, který si zasloužila. Příběh Izzy byl pro mě trochu slabší, možná proto, že se podobal spíš knihám pro teenagery z prostředí středních škol, kde standardně vždy skupina oblíbených a dominantních dívek trápí hlavní hrdinku, která stejně nakonec nejzápornější dívce odloudí nejen její „kamarádky - posluhovačky“, ale většinou i kluka. Ale i přes toto slabší místo knihy jí dávám plný počet hvězdiček, protože čtení bylo opravdu poutavé, napínavé a v případě osudu Clary i mimořádně silné.

cukrovka
15.11.2020 4 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu velmi zajímavý a pochmurný příběh z psychiatrické léčebny 30. let 20.století a na druhou klasická jednoduchá romantika z americké střední. Ta historická linka byla opravdu zajímavá a opět jsem si uvědomila jak těžký byl život žen, jak byl jejich život ovlivňován muži ať už otci nebo manžely, kteří nad nimi měli neomezenou moc. Naopak současná linka mi připomněla young adult literaturu - láska ze střední (chudák přehlížená proti místní krasavici a tyrance). Ty 4 hvězdičky jsou hlavně za historickou linku.

Sidonka3
11.11.2020 4 z 5

Super, zaujalo mě to. Přečetla jsem jedním dechem. Kniha bohužel doplácí na žánrovou nevymezenost. Někdo si stěžuje, že je příliš romantická a některé prvky jsou jako z červené knihovny, jiný podléhá melancholii a bezútěšnosti, protože těm postavám v ústavu se zde dějí hodně tragické věci, z kterých běhá mráz po zádech. Tohle není klasický béčkovej slaďák ani umělecky hodnotná artovka, je to odpočinkový román, u kterého si úplně neodpočinete. :) Já si myslím, že kdyby to vsadilo víc na reálnější příběhy a velké myšlenkové přesahy, počet čtenářů by značně klesl, protože o bezmoci a útrapách po těžkém dni číst nechcete. Takže je to takovej kompromis. Příběhy o dvou ženách, z nichž jedna měla zničený život a prožila si svoje (traumata). Román pro ženy a thriller současně z psychiatrické léčebny. Knížka má spád, napětí, zabavila. Dávám čtyři a půl hvězdičky, protože temnou harlekýnku, odehrávající se převážně v blázinci jsem ještě nečetla. Dobrý nápad. Dobré melancholické podzimní počteníčko u okna, které jsem vstřebávala schoulená pod dekou, s výborným čajem v ruce, kočkou na klíně, no, co si přát víc?

luculi
08.11.2020 5 z 5

Dvě dívky, dvě odlišné doby a obě zažívají těžké časy. Izzy hledá své místo v životě a rodinu, Clara se snaží přežít brutální zacházení v ústavu pro choromyslné. Bylo to temné, drsné a především čtivé.

fénix56
08.10.2020 1 z 5

Asi jsem četla tuto knihu ve špatnou dobu a raději jsem měla číst něco míň depresivního. Podle mého názoru je téma duševních nemocí a traumat lépe zpracováno v knize Eleanor se má vážně skvěle.

Káčule259
29.09.2020 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem...

PetaZ
16.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla, silné příběhy obou hlavních postav.. Četlo se to samo..

Ráčkajda
01.09.2020 5 z 5

Já jsem spokojená.....miluji knížky, kde se prolíná minulost a přítomnost, za mě super.

LilianaFalcon
31.08.2020 3 z 5

Asi jsem si neměla číst ohlasy. Měla jsem příliš velká očekávání.
Tohle postupné odhalování minulosti a hledání pozůstalých je vděčné a hojně využívané téma. Četla jsem i mnohem lepší.
Řekla bych, že tím, že jsem si nemohla zvyknout na Izzy, jsem neměla šanci si celý příběh pořádně užít.
Clary mi bylo hrozně líto, ale nějak mi to nesedělo, přišlo mi, že by tam mělo být ještě nějaké dovysvětlení, čím Henry odklizením své dcery dosáhne. Kdyby ji nechaly provdat a pak těhotnou odklidit... možná, ale takhle???

twigxi
28.08.2020 2 z 5

Velke zklamani! Porad mi vrtalo hlavou, proc se mi to zda tak povedome, az jsem si precetla komentar od Eremites (ktera naprosto vystihla i me pocity z knihy). Hodne se to podoba filmu Podivny experiment, ktery jsem uz kdysi videla a nijak uchvacena jsem z nej nebyla. Z knihy taky ne. Je totiz napsana velice jednoduchym jazykem, neustale se opakuji ta sama vetna spojeni a pusobi to tak, ze autorka neni prilis slohove vyzrala. Kniha je take plna preslazeneho kyce, klise a nejzajimavejsi mi na ni prisel nazev a obalka. Nebo takto - obalka a nazev me ocekavani naladily na uplne jiny zazitek. Toto bych (hlavne kvuli lince s Izzy) oznacila jako young adult literaturu - a byt v tom danem zanru, hodnotila bych jinak.

Corly
14.08.2020 5 z 5

Noo, tak tohle bylo opravdu hodně silné...Nemám moc ráda knížky, kdy se střídají dnes a kdysi...většinou takové zavání červenou knihovnou ( viz. Dopisy, které nikdo nečetl ). Tady to bylo úplně jiné...i ta současná linie mě bavila :) A na konci to prostě nešlo, brečela jsem i já... Doporučuji moc!

Janinka1412
19.07.2020 5 z 5

Poslední dobou moc knihy slovně nehodnotím,ale tentokrát musím. Příběh velmi silný,velmi smutný,psycho,i na kapesníček došlo. Jen tak na tuto knihu nezapomenu.Vřele doporučuji .