Člověk musí hořeti

Člověk musí hořeti https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65712/clovek-musi-horeti-65712.jpg 5 49 12

Rozhovory s želivským opatem Bohumilem Vítem Tajovským vznikaly od dubna 1998 do srpna 1999 při návštěvách Aleše Palána a Jana Paulase na Želivě. Autoři nahráli zhruba šedesát hodin zvukového záznamu, který pak přepsali, upravili a strukturovali. Závěrečné znění rozhovoru B. V. Tajovský autorizoval; prvního vydání knihy se však už nedočkal. Název titulu je převzat z básně Jana Zábrany, která vyšla ve výboru Jistota nejhoršího. Předmluvu k prvnímu (i nynějšímu druhému) vydání namluvil Tajovského přítel Anastáz Opasek týden před svou smrtí; autorizovat ji však už nestačil. ... celý text

ondras666
17.12.2023 5 z 5

K této knize jsem se dostal náhodou po návštěvě kláštera při putování za Santinim.
Pan opat byl velmi silná osobnost a vše, co prožil a na co zde vzpomíná, bere s nadhledem a bez zášti, kterou jiní mají. Opravdu krásné čtení.

marca_m
13.10.2022 5 z 5

Obsáhlý ale velmi čtivý knižní rozhovor, z něhož přímo pryští, jak výjimečnou osobností byl opat Tajovský. Na pozadí jeho života lze sledovat vlastně i historii dvacátého století, je fascinující jak se během té doby proměnil každodenní život, ale také život a praxe katolické církve. Skvěle byla vyprávěním o dětství a dospívání vystihnuta např. atmosféra venkovského života v první polovině 20. století. Zajímavý byl i vhled do životů mnoha opatových přátel. Je opravdu trochu škoda, že už se nepodařilo zachytit jeho duchovní a teologické myšlenky.

freejazz
17.09.2022 5 z 5

úžasná kniha o obdivuhodnom človeku a jeho osudoch v zvrátenej krajine plnej donášačov a nohsledov.
vďaka autorom za námahu pri odhaľovaní hlúposti lúzy, ktorá sa dostala k moci, aby ju znásilnila a pokúsila sa zničiť všetko, čo sa tu podarilo vybudovať generáciám našich dedov.

rozhodne stojí za prečítanie a mňa teší, že som sa k nej dostal síce ako slepé kra k zrnku, ale predsa ju mám.

mirektrubak
15.08.2022 4 z 5

Rozhovor mi výborným způsobem doplnil nedávno čtenou knihu Dům na skále, která se věnuje komunistickým perzekucím vůči československému duchovenstvu. Ale zatímco Václav Vaško (v opatových vzpomínkách také zmíněn jako jeden z mnoha spoluvězňů) je strohý a věcný a ze stránek jeho knihy je cítit totalitní krutost a byrokratický chlad a cizost, zpověď otce Tajovského je emočně na opačném pólu. Snad v každé větě je vidět, jakou je pan opat vyrovnanou osobností, jaký je to člověk plný laskavosti, dobroty a Kristova pokoje – jako vlídný následovník Krista ve velmi nevlídných časech.
S radostí jsem si tedy přidal k faktografickým informacím o vězněných duchovních portrét jejich lidství – otcové Kajpr, Braito nebo opat chuligán Opasek jsou mi zase o něco bližší a sympatičtější! Rozněžnily mě také pasáže věnované básníkům Renčovi a Zahradníčkovi a zvlášť silné bylo „setkání“ s generálem Karlem Kutlvašrem. Opat Tajovský o nich všech píše s takovou něhou a vděčností za společně strávené chvíle, že jsem občas až málem zapomenul na to, v jak bezútěšném prostředí se jejich společenství uskutečňovalo.

Láskyplný pohled na skoro všechny lidi v jeho okolí byl jednou z nejhezčích stránek knihy, ale zároveň paradoxně i její slabinou – někdy mi totiž všichni ti milí a úctyhodní lidé opatova života až splývali a byl jimi Tajovského příběh trochu přeplněn (jako by dobrý pan opat při rekapitulaci svého života nechtěl nikoho opomenout :-). Ale to mě příliš nemrzelo. Mnohem víc mě mrzelo, přesně jak na to upozorňuje i Mánička178, že jsem neměl možnost nahlédnout do spirituálních hlubin opata Tajovského – tak jako bylo zajímavé, být svědkem toho, co se dělo kolem něj, bylo by neméně zajímavé vědět, co duchovního se odehrávalo v něm.

tonysojka
08.02.2022 5 z 5

Začal jsem poslouchat audioknihu a vyprávění mě tak zaujalo,že jsem si pořídil knihu tištěnou a dočetl.Je pro mne informačně cenná,co se týče jak období padesátých let a pronásledování a věznění církevních představitelů,tak vzpomínek jak to bylo s tzv. "Čihošťským zázrakem",nebo "Babickým případem".Také jsem se dozvěděl několik podrobností o přátelích pana Tajovského,jakými byli třeba Jakub Deml, Jan Zábrana,Bohuslav Reynek,Anastáz Opasek a jiných.Výpovědní hodnota vyprávění o průběhu procesu a životě ve vězení je pro mě velmi vysoká.
Kniha je doplněna vzpomínkami známých pana opata,fotografiemi a ukázkami z dobového tisku.
Myslím,že tak dobrou práci jsem ještě nečetl.

Juagustin
17.03.2020 5 z 5

Nádherná a hodnotná životopisná kniha, čiší z ní optimismus, smíření a odpuštění, naděje. Doporučuju každému, ale zejména lidem sympatizujícím s extrémními politickými názory.

hrebmi
05.12.2019 2 z 5

Na knihu jsem se těšil, ale docela mne zklamala. Čekal jsem velké myšlenky, životní moudrost a supernadhled. Namísto toho je to celkem detailní popis života plný zajímavých informací pro životopisce, ale filosofično se koná pouze v náznacích. Na druhou stranu nechci nijak zpochybňovat, že to byl velký muž s dramatickým životem, kterého osud hodně vyzkoušel a paměť měl na svůj věk fenomenální.

nadali
09.07.2019 5 z 5

Dobře položené dotazy a moudré a laskavé odpovědi :-) Krásná kniha, ve které - přes všechna úskalí - naděje neumírá.

Mánička178
30.04.2018 4 z 5

Obdivuhodný život želivského opata zachycený v opravdu důkladném, promyšleném a podrobném rozhovoru. Jednou z věcí, kterou ve vás utvrdí je to, že komunismus byl a je opravdovým zlem, ale samozřejmě se dozvíte nejen to.
Jeden fakt mě však na knize velmi mrzí a myslím, že jí hodně ublížil - Vít Tajovský je bezesporu velkou křesťanskou osobností a jistě by v rámci rozhovoru měl velký potenciál říci mnoho cenného i v duchovní oblasti. Ač mě kniha lákala svým názvem "Člověk musí hořeti", z duchovní oblasti se v čistě život popisných rozhovorech objevilo pramálo :( A ačkoli autoři mohli tuto další rovinu vynechat záměrně, já to považuji za promrhaný potenciál. Protože proč byl Vít Tajovský takovou ikonou?
Jistě ne jenom proto, že strávil tolik let v kriminálu a byl perzekvován za totality, ale zejména proto, jakou sílu ducha měl... Tak se budu muset dopídit v jiných knihách :)

bleska
20.06.2014 5 z 5

Výborná!

Clara del Valle
13.03.2014 5 z 5

Strhující vyprávění o neobyčejném životě. V záplavě zbytečných a marných memoárů je toto skvost.

Pejak
29.01.2013 5 z 5

Doporučuji přečíst všem, kteří stojí o exkurzi do našich nedávných dějin a nechtějí dál žít v iluzi, že "za komunistů to přece tak zlé nebylo" nebo "dnes by se to přece stát nemohlo". Omyl, jen si najdou jiný způsob! Člověk (lidstvo) má tak krátkou pamět, až z toho mrazí...

duchovno rozhovory spiritualita

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Jan Paulas
česká, 1965
Bohumil Vít Tajovský
česká, 1912 - 1999

Kniha Člověk musí hořeti je v