Vážka v jantaru

Kniha navazuje na první díl s názvem „Cizinka“. V něm se mladá žena Claire, která tráví na skotském venkově po konci druhé světové války své druhé líbánky, ocitá po doteku záhadných menhirů o dvě stě let zpět v období, kdy vrcholí snahy Stuartovců o znovuzískání skotského trůnu a do boje jsou vtaženy i skotské rodinné klany. Claire je přinucena pod vlivem krutých okolností provdat se za Skota jménem Jamie Fraser, do kterého se postupem času velice zamiluje a místo možného návratu ke svému prvnímu manželovi a do moderní doby zůstává s ním. Tento díl nás přivádí do Francie, kam se Jamie se svou manželkou Claire ukryl před brutálním útokem velitele anglické pevnosti ve Skotsku, který jej neprávem nařkl z vraždy a udělal z něj tak psance. Jeho příbuzný mu nabízí nejen střechu nad hlavou, ale i luxusní bydlení a přístup do vyšší společnosti tím, že ho v jeho nepřítomnosti bude zastupovat a povede mu obchod s vínem. V Paříži se také u dvora objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/74_/74937/cizinka-vazka-v-jantaru-74937.jpg 4.4584

Cizinka (2.)

Dragonfly in Amber (1992)

Vydáno:, Plejáda

Kniha Vážka v jantaru

Stoklaska

Druhý díl série Cizinka je podstatně slabší než díl první. Děj se místy dost vlekl, až posledních 100 stran bylo napínavých.

crazyslunicko

POZOR SPOILER
Posílám čtyři hvězdy za objem knihy. Tak jsem ji konečně dočetla, dala jsem si na to týden. Už ji čtu podruhé, ale poprvé jsem ji nedočetla. Nyní jsem si na ni nechala dostatek času. Příběh Jamieho a Claire se mi velice líbí. Na začátku knihy se ocitáme v přítomnosti Claire a její dcery. Claire se s pomocí Rogera snaží dopátrat v minulosti, zda její Jamie žije, či padnul v bitvě. Zatímco se Roger ponuřuje do historie, zamiluje se současně do dcery Claire Brianny. V dalších částech se již ocitáme v minulosti Claire a Jamie, kteří se ocitají v Paříži ve Francii a snaží se změnit budoucnost.

missana

Problémem historických románů je, že do jisté míry tušíte jak se bude děj vyvíjet. Zvláště pak prozradí-li vám to autorka hned v úvodu knihy. I přesto jsem příběh slupla jako malinu a stále doufala v nějaký zlom, ke kterému vlastně nakonec ani nedošlo... Po prvním dílu s nádechem červené knihovny chápu, že pro někoho už bylo historie a politiky až příliš, já jsem však byla opět spokojená. Jen najednou pociťuji jistou averzi vůči Angličanům :D nikdy jsem si asi neuvědomila jak ohromně hrdý a tvrdý národ to je....

dr.romca
21.12.2018

První díl s názvem Cizinka byl lepší. Možná kdyby byl děj zkrácen a na méně stranách, dala bych hodnocení vyšší.

Aya81
31.10.2018

Nebylo to špatné, ale.... seriál jsem neviděla, resp. asi jeden díl, ale domnívám se, že v tomto případě bude lepší volbou než kniha. Kniha je příliš rozvláčná, příliš romantická, příliš se opakující. Přiznám se, že jsem se už těšila na konec, abych mohla přesedlat na jiný žánr. Možná byla ode mne chyba číst Vážku hned po Cizince. Napsaná není špatně, jen prostě nebude mým šálkem čaje. Mořeplavce si možná přečtu s větším odstupem, uvidím.

zdencaaa
14.09.2018

Velice jsem se s ní natrápila. Oproti Cizince, kterou jsem přečetla jedním dechem, nic moc. Možná proto, že Skotsko je pro mě mnohem lákavější, než Francie Ludvíka XIV., která je už trochu obehraná.

Jirka99
15.08.2018

Čtu tuto knihu a to už docela dlouho. Jelikož čtu knihy pouze v posteli před spaním, o něčem to vypovídá. Jde to číst, ale je naprosto nevyužitý potenciál člověka, který se vrátí do minulosti a v hlavě má vědomosti vlastně z budoucnosti. To, že se "podřekne", že je to jako na fotbalovém zápase a na dotaz, co to říkala odpoví, že nic, tak to je opravdu slabota. Jo ještě u pacientky poznala cukrovku a tudíž věděla, že se pro ni nedá v té době nic udělat. Tedy vlastně ještě využila sterilizaci a mytí rukou při operacích. Prostě toto není dotaženo. Možná si příště přečtu ten první díl Cizinka, který tady mnozí chválí, ale teď si dám po přečtení oddych od autorky a přečtu něco jiného

dzejkbeltygros
05.08.2018

První díl byl naprosto super, pohlcující. Tohle bylo taky super, ale občas jsem se nevyznala v historických popisech, kterých tam naštěstí bylo jen pár. Už se těším na třetí díl.

Lee7
03.07.2018

Líbila se mi, ale první díl byl zajímavější. Konec skvělý a počkám co bude v třetím dílu...

Brambor16
01.07.2018

Slabší verze prvního dílu. Někde i nudné posáže které jsem měla tendenci přeskakovat ale jinak je to stále velice zajímavá kniha k přečtení s překvapivým zakončením.

Denisa153
20.06.2018

Po prvním dílu trošku zklamání. Občas jsem se ztrácela v postavách, místech a záměrech jednotlivých postav. Ale bylo to opět čtivé a konec byl napínavý.

ufounek173
08.06.2018

Jéžiš to je tak pěkný,že mi ani ta tloušťka nevadí, a to jsem to odtahala v kabelce a četla všude kde byla i malá chvilka.

keselylenka
08.06.2018

První díl série Cizinka jsem otevírala se skepsí. Slyšela jsem, že je podle knih seriál, ale nikdy jsem ho neviděla. Zatímco první díl mě zaujal, druhý už zcela pohltil. Tisíc stran se v tomto případě ztratí jako nic a člověk chce další a další dávku příběhu.

SlamLenka
07.05.2018

No vida! Když jsem četla Cizinku, moc se mi líbila nálada knihy a hlavní nápad, vadily mi ale až kýčovité milostné scény. Nebyla jsem si jista, zda se vůbec mám dát do Vážky, nakonec jsem to zkusila a nelituji, zpětně dokonce hodnotím pozitivněji i Cizinku (v mezičase jsem přitom shlédla seriál).
Musím říct, že jsem doufala v návrat do Skotska, které je mi bližší, než pompéznost Francie, [POZOR, následuje SPOILER], a nebyla jsem zklamána. V první části knihy mi chyběl Murtagh, autorka ho dost opomíjela. Oblíbila jsem si ale Ferguse, hlavně však vyspěly postavy Claire a Jamieho, jejich charakter se krásně vybarvil. A závěr? Pěkné zaháčkování pro další knihu. No jo, tak já si ji tedy koupím, no. =)

Terez25
20.04.2018

Právě jsem dočetla druhý díl Cizinky. Uf a že mi to dalo... Upřímně řečeno se mi Vážka v jantaru líbila o chlup míň, než Cizinka. Bylo to možná tím, že zde bylo příliš obšírného popisování politické situace a historických faktů (i když to asi do historického románu patří). Postupně jsem se v postavách náčelníků klanů, princů a Jejich Výsostí ztratila. Ovšem napínavý konec ve mě opět rozhořel plamínek zvědavosti a touhy, co bude dál! :-)
Nicméně už na mě čeká Mořeplavec... Plný počet však této překrásné sérii knih prostě patří a Jamieho a Claire prostě nejde nemilovat. :-))

Rea1307
09.04.2018

Těžko bych posoudila, jestli byla Vážka v jantaru hezčí než Ciznika. Začátkem jsem se prokousávala docela dlouho, ale pak se příběh rozjel a já opět nedokázala přestat číst. Bylo ta napínavé, romantické občas i trochu vtipné. Objevuje se zde spousta nových postav, ze kterých jsem si bohužel dokázala zapamatovat jen ty nejdůležitější. Děj má někdy rychlý spád, jindy se trochu táhne, ale jako celek působí kniha uceleně. Rozhodně se pustím do třetího dílu, protože chci vědět jak to bude pokračovat. SPOILER! Scény z dvacátého století a vznikající vztah mezi Brianou a Rogrem, mě trochu nudily. Snad to bude v dalším díle lepší.

milena8281
05.04.2018

Pořád ještě velmi pěkný příběh. I když jsem se dílem prokousávala déle, než jsem čekala. Vůbec mě nenapadá, co by se mohlo odehrávat v dalším díle. Asi si ho budu muset přečíst.

galinek
28.03.2018

Začala jsem číst tento druhý díl - a byla jsem docela v šoku, ...a naštvaná:-),...ale tááááák děsně zvědavá.... Jdu na to - těžko se pak přinutit knihu odložit....Takže jasný záměr autorky...

Nomia
12.03.2018

A mně se naopak druhý díl Cizinky líbil mnohem víc. Je na něm sice patrné, že Gabaldonová si stále ujíždí na na romaticko/erotické lince, ale v průběhu čtení si na tuhle skutečnost zvyknete a přijmete autorčin nastolený styl vyprávění, naopak co velmi oceňuji je, že Vážka v jantaru obsahuje mnohem víc z historie, intrik a politikaření. Celou knihu to osvěžuje a nepůsobí pak jen jako čistokrevná romance.
Je pravdou, že v tomto díle autorka popustila uzdu své grafomanské obsesi, knize by rozhodně prospělo drobné zeštíhlení, aby děj nabral větší spád a působil plynuleji. Ale i tak se autorce podařilo vytvořit čtivý román z nádherného prostředí, tentokrát jsme si mohli navíc vychutnat nejen krásy Skotsko, ale i fascinující intrikami prosáklou Francii. Proplétaní dvou časových rovin bylo rovněž celkem vydařené.
Chcete-li zábavnou a napínavou historickou romanci, které je okořeněná fantasy prvky, pak je tato série tou správnou volbou. Autorka prostě umí zacílit na ženské čtenářky a dávkuje jim přesně to, po čem notná část z nich touží. Smekám před jejím umem vytvořit takovou mužskou postavu, ze které je říčná notná část čtenářek. S Vážkou v jantaru jsem spokojená a jsem zvědavá, jestli i v třetím díle se autorka bude jen lepšit a lepšit...

TerryDee
05.03.2018

Konečně dočteno! Ale že to trvalo. Upřímně, druhý díl Cizinky se mi líbil, i když o trochu méně než předešlý. Nejspíš za to může francouzské prostředí a jeho intriky. Ale zase to zachraňovalo skotké prostředí a lišácký lord Lovat. Samozřejmě, že Jamieho zbožňuji,o tom žádná, co se týče Claire tu tolik nemusím (hlavně, jak se chovala ve Francii, tam byla na pár facek).

tatjana1737
01.03.2018

!!! POZOR SPOILERY !!!

Musím říct, že druhý díl se mi líbil podstatně víc než první, možná proto, že jsem nebyla zatížena předsudky seriálu. Tam, kde jsem viděla pár dílů první série, se mi čtení nesnesitelně vleklo a musela jsem se do něj nutit, protože na knihu byla v knihovně fronta rezervací a byla jsem limitovaná časem. Na nějakou dobu jsem tak dala k ledu jiné knížky, ovšem s chýlícím se koncem Vážky v jantaru jsem litovala, že kniha už končí. Protože ke konci to dostalo docela slušný spád a poslední věty zaúčinkovaly tak, jak měly, takže i když jsem Outlanderovi dala šanci jen proto "abych věděla, jak to dopadne", teď chci vědět, jak to dopadne :-).

Scény ve 20. století mi překvapivě nevadily, ačkoli ty ke konci knihy mne bavily podstatně víc než ty na začátku. Jen Geillis mohlo být trochu víc - vysvětlení co je zač apod. Ale reverendův původ, když už je řeč o Gillian, byl dalším dobrým momentem v knize, který jsem si vychutnala.

Při návratu Claire s Jaimem do Skotska jsem v duchu nadávala jako špaček, že autorka nedotáhla do konce ta pařížská přepadení, kdo byl útočník s mateřským znaménkem na ruce apod. (Jsem ráda, že tohle jsem v seriálové formě neviděla, protože Amíci jsou magoři a ukázali by i to znásilnění se vším všudy.) Ale i v tomhle ohledu byla nakonec moje zvědavost upokojena, ačkoli by mne zajímalo, zda S. byl či nebyl jakobita.

Přestože jsem k druhému dílu Cizinky přistupovala spíše s despektem a hledala neustálé mouchy, nakonec jsem byla velmi příjemně překvapena a kdyby moje knihovnička neměla omezenou kapacitu, dokážu si představit, že bych do ní tenhle svazek zařadila. Vytkla bych jen místy nesrovnalosti v překladu (zeť a zeď jsou opravdu odlišná slova, i když znějí podobně!) a blbiny (možná opět dané překladem: klouzavá látka sametu - neměl to být satén??) a Randallovu obsesi Jaimem (stále považuji za odpornost a projev zvrácenosti autorky, ačkoli s ohledem na Frankův původ - který se dal vytušit v okamžiku, kdy na scénu vstoupil Alex Randall - to mělo svůj smysl).

Reálie, včetně informací o každodennosti, neposoudím, neb tak kovaná nejsem, takže mohu autorku podezírat z fabulace, stejně jako přiznat, že si vše důkladně nastudovala a zrešeršovala. Osobně mne potěšila informace o tom, čím si na skotské vysočině utírali zadky, protože o tomto tématu jsme onehdá diskutovaly s kamarádkami :-).

Gabaldonové nemohu upřít um práce se slovy, kdy si čtenář prostředí představuje do detailů, takže vše působilo uvěřitelně.

...Kromě Jaimeho samozřejmě, ten je prostě tak dokonalý, že je pro mne animovaný :-). to už víc věřím tomu manželskému sexu plného neutuchající vášně, kdy člověk nepotřebuje předehru a ihned dosáhne orgasmu. Co by ne ;-).

A Dougal? Škoda ho... Sice jsem věděla, že má v tomto díle zemřít i čí rukou, přesto mne zajímalo jak. A v knize mi to přišlo trochu ošizené, takže si nakonec přece jen asi pustím seriál, protože tam k tomu mělo dojít v kruhu z kamenů.

Tirisa
12.02.2018

Příběh se mi líbí a jsem zvědavá, jak bude pokračovat. Bohužel ale i u tohoto dílu mi vadila zbytečná rozvleklost. Měla jsem pocit, jako kdyby spisovatelka natolik milovala své postavy a jejich osudy, že se rozhodla, že nikdy nepřestane psát a přidávala zbytečné pasáže a popisy jen proto, aby nikdy nemusela přestat psát. Teď mi tu leží třetí díl a když vidím jeho tloušťku, začínám se trochu bát.

asam
11.02.2018

848 stránek - opravdu těžká literatura. Do MHD určitě nevhodná. Přečetla jsem ji, ale dalo mě to. Polovina by určitě stačila. Někdy méně znamená více.

stavinohova
11.02.2018

Na knizku jsem byla po prvnim dile hodne natesena, ale musim napsat ze me zklamala.

Veronika248
04.02.2018

Jsem nekde ve ctvrtce a oproti prvnimu dilu mi to nejde cist autorka se strasne zdlouhave rozepisuje o pletichach na dvore kdo kde s kym a moc postav... Soubezne si poustim serial a autorcinych 250 stranek se veslo do dvou dilu serialu

Kalear
02.02.2018

Začátek mě bavil, u větší části knížky jsem se musela hodně přemáhat, abych to dočetla. Byla jsem ale moc zvědavá, jak to dopadne. A dobře jsem udělala, finále opět skvěle napsané. Škoda, že autorka psala tak rozvláčně...

Lil30
24.01.2018

Kniha se mi líbila méně, než první díl. Dost jsem se ztrácela v množství osob ve Francii, jejich vztazích a tím, k jaké straně se přiklání, proto jsem ji četla déle a prokládala i epizodami seriálu ( který se mi mimochodem moc líbí, i když jsou některé situace vykresleny jinak). Už jsem se obávala, že jí budu muset odložit, ale druhá polovina knihy se mi líbila, jsem ráda, že jsem to nevzdala a jsem po tomhle konci zvědavá na další pokračování.

Julinka679
21.01.2018

Druhý díl stejně dobrý jako ten první, možná i lepší :-) ...velmi rychle jsem byla vtažena do děje a jen čekala, co se Jamiemu a Claire přihodí tentokrát. Vážka v jantaru je pro mě mnohem dramatičtější než první díl, stále se zde něco děje a to je dobře. Už se těším na další díl protože ten konec je "šílený"! :-)

Vlastina67
20.01.2018

Jsem hodně ovlivněná seriálem - vlastně jsem knížky začala číst až když jsem ho shlédla. Proto jsem neměla problém se vyznat v některých složitostech děje a síla knihy mě neodradila - spíš naopak - užívala jsem si, že mi vydržela dlouho. Faktem ale je, že některé pasáže by se zkrátit daly.

Petass
16.01.2018

Cizinku jsem přečetla jedním dechem. Brala jsem ji jako oddechovou četbu, což skvěle splnila. Od Vážky jsem očekávala to samé a zpočátku to i plnila. Bohužel mi přijde Vážka až moc překombinovaná, zdlouhavá... po 1/3 jsem si začala říkat, ať už to konečně vyřeší... ať už tam jsou... Dočetla jsem, ale prostě už to nebyl ten svižně plynoucí zábavný děj. Mořeplavci dám šanci, ale obávám se, že nedočtu. I když... kdo by opustil Jamieho :)