Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37101/bmid_cizinka-lPC-37101.jpg 4 2335 614

Cizinka / Outlander série

Jsme v roce 1945 a armádní zdravotní sestra Claire Randallová přijíždí se svým mužem Frankem na skotský venkov, aby tu prožili své druhé líbánky. Po válečných hrůzách, kdy Claire pracovala v polní nemocnici ve Francii a svého muže, jenž také sloužil v armádě, viděla za celou dobu jen třikrát, se konečně oba radují ze společně strávených chvil a plánují budoucnost. Poklidná skotská vesnice se jeví jako ideální místo pro vzájemné sblížení a jaro láká k výletům do romantické a pověstmi a mýty opředené krajiny. Frank, který miluje historii, tu navíc nachází stopy po svém anglickém praprapředkovi, kapitánu Jonathanu Randallovi, jenž byl velitelem anglické vojenské pevnosti Fort William v polovině 18. století. Poklidný idylický venkov však skrývá nečekaná tajemství a překvapení. Jsou to především dávné mýty a pověry, které zdejší obyvatelé úzkostlivě dodržují i ve 20. století, ale také místa, kde se dějí nezvyklé a nepřirozené úkazy. Jedním z nich je kopec Craigh na Dun, na němž při jedné ze svých botanických expedic objeví Claire megalitickou stavbu. Je to kamenný kruh podobný proslulému Stonehenge v Jižní Anglii. Dotkne se jednoho z menhirů a pak se to stane. Ve změti zvuků a neurčitých představ se přenese o dvě stě let zpátky. Do časů kapitána Randalla, který bojoval se skotskými klany a krutě hájil zájmy anglické koruny na Skotské Vysočině...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plejáda

Outlander , 1991

RozaD
27.08.2021 5 z 5

Tak ani já neodolala a mám hotovo. Jelikož jsem si nebyla serii vůbec jistá, tak než abych si prvně kupovala knihy, koukla jsem na seriál, který mne pohltil a nepustil. Následně tedy přišly na radu knihy a musím říci, ze jsem nadšena- ještě nikdy jsem neviděla tak přesně zpracované filmové/seriálové vydání podle knihy! Jsem tedy nucena přiznat, ze kolikrát mi byl více milejsi dokonce seriál než kniha, což se mi také ještě nikdy nestalo. Ovšem to neznamena, ze by knihy byly napsaný špatně, to vůbec ne. Po různých recenzích jsem čekala hodně dopodrobna a zbytečně rozepsánou historii a zdlouhavé popisy, což mi ale ani jednou nepřišlo ( v teto první knize), a naopak podle ocekavani mi chyběly dlouhé podrobné popisy sexuálních scén, jak jsem také cetla, ze jich bude spousty- a nic, vždy to autorka nacpala a šlo se dal. Celkové jsem se těšila na mnohem více romantiky, které zde je na můj vkus poskrovnu. Ale alespoň jsem pak více nadšena z toho mála.
Celkové jsou knihy úžasné a budu je určitě číst zase znova a znova.
Každopádně trochu mimo- jsem jediná koho přivádí k šílenství jak je na zadní straně napsáno “Skotska odpověď na Hru o truny.”? Možná se mýlím, ale dle mého je cizinka napsána/vydána v roce 1991, kdežto hra o truny o pět let později, tedy 1996?

LenaWirus
24.08.2021 3 z 5

Kniha byla celkově povedená, postavy i okolí dobře vykreslené, nicméně příběh se mi zdál po nějaké době trochu repetitivní. Stojí za přečtení, ale nehodnotila bych plným počtem bodů.

MijamiMysel
23.08.2021

Po shlédnutí seriálu Cizinka jsem se rozhodla že si přečtu i jeho knižní předlohu.
Byla jsem dost skeptická ale po několika stránkách se mi knížka zalíbila.
Styl psaní v první osobě mám ze všeho nejradši takže už jen to ji připisovalo body, násilí které mi připadalo v seriálu až moc časté mi v knížce až tak časté nepřišlo takže jsem byla na nejvýš spokojená. Pro ty co stále váhají můžu už jen dodat že kniha je mnohem lepší než seriál s více informacemi o postavách i historii a mnohdy lepšími scénami.

Aaron Lewis
18.08.2021 4 z 5

Těžko hodnotit, když jsem seriál viděla jako první a on je vlastně důvod, že jsem si knihu dokonce koupila. Četlo se to snadno a rychle. Je to červená knihovna. Škoda, že to není víc román, bylo by to zajímavější. Takové ty epické:) a la Slova paprsků:). Claire mi byla sympatičtější v knize (spoustu věcí, které dělala Claire v seriálu a kvůli kterým mi nebyla úplně pochuti, tu nejsou). Jamie seriál:). Na svůj věk bych řekla, že má hodně narvh.

Zajímalo by mě, co bych si myslela, kdybych četla knihu jako první. Takhle jen tak.

brunettlibrary
26.07.2021 3 z 5

Takhle rozporuplné pocity jsem z knížky ještě neměla. Prvních 300 stránek nuda, opravdu jsem myslela, že to nedočtu… Ale poté se promíchaly “karty osudu hlavních hrdinů” a já jsem hltala každé slovo. Napětí ‘jak příběh dopadne’ mě drželo až do posledního stránky. Opravdu zajímavé. Dávám autorce plusové body za talent poutavě popisovat situace, charaktery a každý sex mezi hlavními hrdiny. I když mě knížka nenadchla natolik, že bych si chtěla přečíst další díly, určitě je lepší než seriál, to nekompromisně. Knížku doporučila hlavně čtenářům co mají rádi historii, protože ta je tam vykreslena dokonale.

Lutzinka
22.07.2021 3 z 5

Přečteno z lásky k tomu skotskému fešákovi a musím říct, že seriál knihu občas kopíruje skoro doslova, což se moc nestává.
Seriál za mě lepší.
Nápad knihy je podle mě skvělý, ale ten styl psaní mi připadal tak nějak obyčejný, bez toho "NĚČEHO" navíc... Bavil mě obsah, ale ne způsob toho popisování událostí, nevím jak to přesně popsat...
Napsat tohle Rowlingová, tak se zblázním nadšením, jestli mi rozumíte :-)
Atmosféra Skotska = nádhera.
Kontrast moderní poválečné doby (1945) s 200 let starou historií je taky super, přestože některé věci zůstávají stejné v každé době ;-)

Jessica007
19.07.2021 5 z 5

O knize jsem věděla už dlouho, hodně se o ní mluvilo a psalo. Ale její čtení jsem odkládala - hlavně kvůli tomu cestování v čase. Ale teď jsem si ji přečetla a hodně se mi líbila. Cestování v čase tam mělo svůj smysl a to dobrodružství a hlavně romantika, sympatické hlavní postavy... A moc jsem se od ní nemohla odtrhnout.

I.Zi...
17.07.2021 3 z 5

Mno..kdyby se očesaly ty sexuální a brutální scény plné mučení a utrpení, byl by z toho tak dvousetstránkový románek. Na můj vkus tam hlavně to mučení bylo rozepisováno až moc, na úkor příběhu. (trochu mi to v těch nechutnostech připomělo román Na smrt od Kariky) Nevím, zda to v těchto intencích jede i dál, ale pokračování mě neláká. Koukla jsem pak i na pár dílů seriálu, a ten na mě kupodivu zapůsobil lépe, i když to bývá většinou naopak.

Pralinka1910
10.07.2021

Tohle mne opravdu mrzí! Dlouho jsem se na knížku chystala, vybojovala ji v knihovně, (už na ni čeká další dychtivý zájemce), odvezla jsem takovou bichli na dovolenou a nejsem schopna to přečíst.
Není to úplně hloupé, ale autorka moc tlačí na pilu a tím snižuje čtivost. Škoda.

Kjája
30.06.2021 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Autorka se často opakuje a kniha by se dala zestručnit na polovinu. Když se dívám na počet stran dalších dílů, moc se mi do nich nechce.

Always a reader
22.06.2021 5 z 5

Asi nejsem tak náročný čtenář, ale knížka se mi líbila a řekla bych, že pro takové letní lehké čtení nezklame. Myslím že u takového žánru se musí s jistým klišé počítat.
Přestože je kniha celkem obsáhlá, nenudila mě. Naopak bych i uvítala některé lehce naznačené situace popsat podrobněji.

ujunka
13.06.2021 3 z 5

Nic moc... Příběh plný klišé. 3/4 děje bez nějaké výraznější akce. Stokrát jsem se dozvěděla, jak má Jamie zrzavé vlasy, chloupky, vousy a nevím co všechno... Pořád se tam někdo třásl nebo se smál tak, že až nemohl dýchat, mluvit, stát a to i v situacích, které vtipné nebyly. Spíš to začalo být trapně ohrané. A Claire mi taky nějak extra sympatická nebyla... Další díl ale stejně zkusím, protože jsem zvědavá :-D a za to dám o hvězdu navíc :-)

justynaG.
12.06.2021 odpad!

Nadšení z této propagované knihy se nedostavilo. Ze začátku jsem čekala historický román, ale ten stále nepřicházel. Historie je zde použitá jen jako kulisa pro nasládlý milostný románek dvou hrdinů. Děj v knize není skoro žádný, jen spousta nedůležitých epizod, které děj nikam neposouvají. Spousta vaty, planých až banálních rozhovorů (které mě občas svou naivitou alespoň rozesmály).
Také mi vadilo, že chování hrdinů neodpovídá jejich věku. Claire jednala a mluvila jako náctiletá naivka, ne jako 27 letá armádní sestra z druhé světové války. Navíc se chovala dost nelogicky.
Postavy jsou ploché a nepropracované, stejně jako vztahy mezi nimi.
Autorka v knize v podstatě zazdila všechna témata, které by mohly být zajímavé a dějové (přesun časem, kamenné kruhy, čarodějnictví, povstání jakobitů,..).Napsala jen obyčejnou telenovelu, která se odehrává o 200 let nazpět.
Jsem ráda, že mám knihu za sebou, byla to ztráta času. Další díl si určitě nepřečtu.

Knihodrak
10.06.2021 1 z 5

Ne. Víc jsem té knížce dát nemohla. Snad všem knížkám ( cca 35 ), co jsem letos četla, jsem dala vždy pět hvězdiček, až na pár výjimek, kdy jsem dala čtyři. Šlo až přesně do 330 strany, kdy se mi Jamie nadobro zprotivil. Nejhorší snad bylo, jak se to autorka snažila nějak vyřešit, přejít, opustit ten problém nebo já opravdu nevím o co se snažila, ale DUPALA V TOM JAK SLON V PORCELÁNU! Nejenže to pořád připomínala další 250 stránek, ale Jamieho pohnutky ještě zhoršovala, ukazovala, že jiní muži se můžou i v té době chovat líp a jeho postavu pro mě vrhala do stále horšího světla. Kdyby se vysloveně omluvil, tak bych to přešla, ale takhle prostě NE. Jsou věci jako NÁSILÍ ( zvlášť na ženách ) přes které se přenést nedokážu. To jak se k tomu záhy postaví Claire mi přišlo opravdu hloupé a její špatný postoj se zde opakuje vícekrát. Ani nedokážu spočítat kolikrát jsme knihou chtěla mrštit o zem ( i když bych to nikdy neudělala, ale neměla jsem k tomu daleko ) a to opravdu nejsem vznětlivý osoba a hodně dlouho jsem se tak strašné nevytáčela. Ke konci už to bylo dobré, Jamie se choval RELATIVNĚ dobře. Kdyby to autorka tak nepokazila v polovině knihy, byla bych z ní nadšená, ale takhle pro mě už asi napořád zůstane částečně Jamie sadistický bastard ( omlouvám se ) a vždy jeho chování obracím z obou stran. Zkrátka autorka ho skoro zbytečně v půlce knihy znechutí a tím podupe celou knihu. Poslední věc PROSÍM NASTUDUJTE SI NĚCO O STUARTOVCÍCH! BYLI TO PANOVNICI KTEŘÍ CHTĚLI VLÁDNOUT ABSOLUTICKY A ROZPOUŠTELI PARLAMENT, což zde autorka vůbec nepopisuje, takže se může zdát, že Skotu bojují za správnou věc, ale není tomu tak! Kdyby tenkrát neprohráli mohlo to změnit celé dějiny k horšímu.
Druhý díl mám již doma koupený a teď přemýšlím, jestli si mezitím nepřečtu něco jiného a jestli to tím dílem neskončil, protože autorka sice píše docela napínavě a je to zajímavé, jen kdyby mi nezprotovila Jamieho. Kdyby se v půlce knihy nestalo, to co se stalo, byla by ta kniha skvělá a dala bych ji pět hvězdiček, ale takhle.....Nevím jestli knihu doporučit, záleží na VÁS, za mě je to tak půl na půl :(

Bmisarova
10.06.2021 5 z 5

Kniha mě uchvátila. Už dlouho jsem měla v plánu si ji přečíst, inspiroval mě k tomu seriál Cizinka, a tak jsem začala. Za několik dní jsem ji přečetla a moc doporučuji. Kdo má rád dobrodružství a romantiku, ideální kniha.

DericCaster
08.06.2021 5 z 5

Někde jsem zachytil informaci, že román Cizinka je o cestování časem, což mne jako pravověrného sci-fi fandu ihned zaujalo. Po knížce jsem sáhl začal číst a nemohl odložit. Že je to román pro ženy, jsem zaregistroval až někdy v průběhu čtení a jsem za to rád. Normálně bych si totiž řekl: "to bude nějaká uslzená romantika" a knížku z této škatulky asi nečetl... Příběh skutečně asi je tak trochu uslzená romantika, ale v 18. byl život přeci jen asi trochu drsnější a snad proto mně knížka zaujala natolik, že jsem ji nemohl odložit a už teď plánuji pustit se do dalších dílů.

1v8na
06.06.2021 5 z 5

Příběh byl opravdu dobrodružný, napínavý, plný akce, romantiky a taky i sexu.
Obdivuji hlavní hrdinku Claire, jak se dokázala vyrovnat s tím, kde se zničehonic ocila a jak se dokázala velmi rychle adaptovat nové situaci.
Historické pozadí bylo vykresleno nádherně a tak detailně, že si ho čtenář dokáže velmi barvitě představit.
Jamie je velmi sympatický.
Příběh se četl naprosto sám.
Jsem velmi zvědavá na druhý díl.
Teď mám rozkoukaný seriál, jsem u čtvrtého dílu a nestačím zítra, jak moc je autentický.

Jita160
24.05.2021 5 z 5

Co napsat o knížce,která vás naprosto zhltne?Nemám slov,chybí mě výrazy chvály.
Clarke a Jamieho si prostě nejde zamilovat.Poutavy, čtivý,návykový a naprosto dokonalý příběh.
Autorka je famózní jak popisuje místa ve Skotsku,mladou a žhavou lásku a neskutečného utrpení,které se v té době dělo.Chvilemi jsem cítila smrad z ulic a boles týraného Jamieho.
Až po přečtení jsem shlédla seriál,který byl tak autentický ,že mě spadla brada.
Vůbec neváhejte a poďte do Cizinky...nebudete litovat.

Schary
14.05.2021 3 z 5

Nedokážu si představit, co bude v dalších dílech, když v tomto bylo už všechno. Nevěřila bych, že se do 660 stran vleze tolik děje.Myslím, že to knize trosku uškodilo...

Mája873
16.03.2021 5 z 5

Knižku jsem dostala jako dárek ( který jsem si vybírala sama) . Dostala jsem se k ní náhodou, popravdě mi padla do oka, kvůli tomu, že jsem viděla asi tři díly seriálu...No a pak se mi hezkých pár dní válela doma. Den kdy jsem jí začala číst asi nezapomenu, byla jsem naprosto uchvácená a úplně mě vtáhla do děje. Spoustu let jsem se ke čtení nějak nemohla dostat a tenhle návrat doslova do minulosti, byl úžasný. Oba hlavní hrdiny jsem si na první pohled zamilovala, Clařin i Jamieho osud jsem prožívala při čtení v každém slovu. Celou sérii knih bych určitě doporučila všem co rádi čtou.