Bubny podzimu

Začalo to ve Skotsku, u prastarého kamenného kruhu. Uprostřed něj je vchod, který může otevřít jen několik vyvolených, a vede do minulosti – nebo do hrobu. Claire jím už dvakrát prošla a přežila. Její první výlet ji přivedl do náruče Jamieho Frasera, Skota ze šestnáctého století, jehož láska k ní se stala legendou. Příběh o vášni, který skončil návratem do současnosti, aby mohla porodit jeho dítě. Její druhá cesta, o dvě desetiletí později, je znovu spojila v Americe. Ale Claire tu musela někoho zanechat, jejich dceru Briannu...

A Brianna právě cosi zjistila, a to ji přivádí ke kamennému kruhu a skoku do neznáma. Při hledání matky a otce, se kterými se nikdy nesetkala, riskuje vlastní budoucnost, aby se pokusila změnit historii... a zachránit je. Ale jak se Brianna vrhá do neznáma, možná se setká s někým osudovým anebo zůstane na místě, kam patří její srdce i duše.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351986/bubny-podzimu-aYE-351986.png 4.5340

Cizinka / Cudzinka (4.)

Vydáno:, Omega

Drums of Autumn (1996)

Počet stran:1176
Jazyk vydání:český
Překlad:Anna Křížkova
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7390-271-1

Kniha Bubny podzimu

Kachčenka

Pro mě odpočinková četba za odměnu. Krásné pokračování oblíbené cizinky. Těším se na další díly.

Niarra

Pro mě nejlepší díl společně s Cizinkou. Četbu jsem si užívala od začátku do konce. Skvělý a napínavý děj. Jsem ráda, že po druhém a třetím díle mohu dát opět plný počet hvězdiček :)

Owain

Jelikož hltám knihy z doby osídlení Ameriky, tak tento díl byl pro mě úžasný. Dávám plný počet a těším se na další osudy postav =)

Samema

Pěkná kniha,podle mě nejslabší z celé série .....

kykiryki28

V tomto díle se tentokrát přesouváme do Nového Světa (Amerika neboli kolonie), v kterém Claire a Jamie začinají spořádaný život. Touží pouze po svém vlastním zázemím a klidu. To vše nalézají v dalekých horách, hranící se s indiánským územím. Tady začína jejich další dobrodružství. A jejich vytoužený klid? Ten rozhodně nečekejte...

Další bezvadný díl!

Bamboocha

Další super knížka ze série o Jamiem a Claire.

Stoklaska

Takto si představuji oddechovou literaturu. Celá série se dobře čte, tento díl považuji za velice povedený. Popisy prostředí jsou vynikající, podněcují představivost, vůbec nemám touhu podívat se na seriál. Jedinou výtkou je narůstající počet stran, kniha se špatně nosí a čte na cestách.

tatjana1737

!!! POZOR SPOILERY !!!

Obálka: Mrzí mne, že tentokrát nemá vazbu na seriál (byť obálka Cizinky se vyloženě nepovedla a mnohem lepší by bylo použít filmový plakát s Frankovou napřaženou rukou a čekajícím Jamiem). Obálky druhého a třetího dílu byly totiž velmi zdařilé a trochu mne namlsaly.

Rozsah: Při počtu stran nemohu říct, že by se kniha vlekla, anebo pro mne měla nějaké hluché pasáže, přesto však rozsah nepovažuji za praktický, a to protože
a) knihu bych si jen tak na čtení v tramvaji při přejíždění po městě do batohu nevzala, protože by se mi rázem pronesl a volného místa v něm ubylo,
b) při kojení, kdy jsem držela miminko, se mi nedostávalo rukou, které by přidržovaly neustále se přivírající stránky, což bylo krajně protivné hlavně v napínavých pasážích.

Dojmy: Nevím, zda je to odstupem od seriálu, jehož sledování jsem ukončila v polovině 2. série, ale stejně jako Mořeplavec se mi tento díl velmi líbil. Dokonce ve mně vyvolal touhu znovu dát šanci adaptaci, ačkoli uznávám, že valem i díky stesku po Dougalovi alias Grahamovi McTavishovi (budu se opakovat a s Bubny podzimu to vůbec nesouvisí, ale tenhle chlapík by moji kukuřici mohl drtit do aleluja). Jak jsem psala výše, v ději jsem nepozorovala žádná hluchá místa, a reálie, historické narážky, popis krajiny i osob jsem tentokrát Gabaldonové bezvýhradně baštila.

Prostředí Ameriky mne hodně bavilo, možná i díky tomu, že čtení série o Angelice jsem zatím ukončila právě při vylodění v Novém Světě, a ač se Fraserův hřeben nachází jinde, při čtení jsem měla dojmy stejné jako z Akkádie nebo Cooperovy Kanady. Líčení krajiny bylo stejně plastické jako popisy osob, v tom před autorkou musím skutečně smeknout, věřila jsem jí všechno a vše živě viděla před sebou, stejně jako téměř slyšela zurčení horských říček, cítila vůni borovic, jehličí a vlhký pach lesa.

Dějová linka dvojice Claire - Jamie byla taková vyklidněná a dospělá, bez zásadních zvratů, stabilní manželství dvou lidí, co mají něco za sebou, našli sebe sama i toho druhého a klape jim to. Oproti tomu Briana - Roger, to už byla jiná káva, ty jejich tanečky kolem sebe mne už po nějaké době trochu vadily, ale že nakonec budou spolu bylo jasné. Jen ta cesta k druhému byla poněkud trnitější a obtížnější, samotná zápletka kolem dítěte (včetně následné hledání cesty k sobě) mi přišla hodně drsná, a zajetí indiány vůbec. S tím si mohla Gabaldonová ještě psychologicky víc vyhrát, divím se, že to Roger přečkal v duševním zdraví. Nicméně musím říct, jak jsem celou dobu čekala, až na to B + R hupsnou, tak nakonec jsem se dočkala vrchovatou měrou včetně na mne poněkud explicitních popisů toho, jak dlouho se kdo z nich nekoupal. Méně považuji v tomto případě při líčení erotiky za více. Což se pak týkalo i setkání s Leroiem, kterého jsem mohla být coby čtenář ušetřena, zejména co do líčení čichových a chuťových vjemů... V tomto ohledu se děsím, co z toho stanice Starz udělala...

Oceňuji uzavřenost jednotlivých odboček a narážek, ať se jednalo o dvojici MacKenzieho a Morag na lodi, či o Archieho Hayese (chvíli mi trvalo, než mi souvislost sepnula, ale o to víc mne potěšila). Jen je mi trochu teskno z osudů Iana, tak nějak čekám, že se nakonec vrátí mezi bělochy, ukončení jeho příběhu v knize mi moc nesedlo. Oproti tomu takový John Grey si však získal moje rostoucí sympatie a zájem, takže se pak možná vrhnu i na jeho knižní sérii.

Sama za sebe jsem zvědavá, jestli sledování seriálu tentokrát dotáhnu až do čtvrté série; některé z postav, o nichž jsem jen četla, si představuji podle sebe (třeba takového Bonneta jsem vidím jako mnohem víc sličného, než jakého mu vybrali hereckého představitele), takže je otázka, jak na mne budou postavy a vyznění epizod působit. Nicméně musím konstatovat, že jak mne zprvu seriál od knižní předlohy odrazoval, tak nyní probouzí můj stále větší zájem a je možné, že kdybych Cizinku nejprve četla, byl by ze mne zarytý fanoušek. Ačkoli... zcela vážně koketuji s tím, že bych si z e-shopu objednala tartan v barvách MacKenziů :-).