Cizinka

Cizinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2355 2355

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander , 1991

scarletblue
28.12.2020 5 z 5

První díl této série mám nejradši. Četla jsem jen první tři díly, protože mi to přišlo zbytečně moc natahované a dál už mě příběh ani nezaujal.
Za mě jde o nejlepší knihu z tohoto žánru. Proto hodnotím plným počtem. Jistě, na některé věci je pohlíženo příliš romanticky, ale to je u těchto knih normální a dle mého názoru i žádané. Pokud bych po každé autorce historických románů požadovala, aby se do puntíku držela historie, tak si rovnou můžu přečíst nějakou kroniku, nebo encyklopedii.
Navíc jde o téma romantické s nádechem fantasy a jak se říká: "fantasii se meze nekladou".
Pokud si chcete přečíst krásný romantický příběh, místy ponurý, tak jste na správné adrese. Pokud ne, tak si stačí přečíst štítky a vše vám bude jasné a nemusíte marnit čas čtením.
Ten komu se tato kniha líbila, tak vřele doporučuji i seriál.

Katri
28.12.2020 4 z 5

Od knihy jsem měla od začátku přehnaná očekávání. Byla to moje chyba, neboť jsem nabyla dojmu, že když je kolem této série takový humbuk, jistě z ní budu úplně očarovaná.
Příběh jako takový byl krásně vymyšlený i napsaný, stránky se otáčely téměř samy, děj příjemně plynul a vůbec jsem nevnímala čas. To bylo velké plus.
Co mě ale zklamalo, byla roztříštěnost příběhu. Doufala jsem v jednu hlavní dějovou linku, která bude sama o sobě dost zapletená, a od ní se budou odvíjet další vedlejší linky, které by tomu všemu daly pořádné koření. Připadalo mi však, že místo toho se hlavní dějová linie točila "jednou doprava, podruhé doleva" a připadalo mi to chvílemi jako přeskakování od jednoho ke druhému.
Také mám dojem, že si autorka mohla více vyhrát s vnitřními pocity Claire, neboť mi připadalo, že se děj více zabývá psychikou Jamieho. Zdálo se mi, že u Claire byla psychologická linka o něco méně komplikovaná, přestože bych to očekávala naopak.
Co se týče samotného Jamieho, ten mi byl během celé knihy velice sympatický. Zhruba ve třetině příběhu jsem však měla pocit, že je jeho osoba až příliš "zahalená hávem romantiky." Ale i přesto zůstal v této sérii mou oblíbenou postavou.
Styl psaní mi sedl, sem tam se v textu objevily zmatky s uvozovkami, ale to se samozřejmě může stát, a při rozsahu knihy se tomu ani nedivím.
Aby moje hodnocení nevyznívalo tak ostře, chci říct, že mě příběh bavil, byl příjemný, čtivý a originální. Dávám čtyři hvězdičky a doporučuji všem, kteří milují historii, mytologii a romantiku.

Radium
05.12.2020 2 z 5

Kniha, kterou všichni odflákli.
Autorka, která nám představuje armádní zdravotní sestru vystrašenou z trochy krve na schodech. Redakce, která autorku nepřiměla rukopis pořádně proškrtat a dovolila i pokračování promluvy jedné postavy v dalším odstavci (za dalšími uvozovkami, aby to vypadalo jako promluva další postavy). I překladatelka, která vyplodí "svatební prstýnek", "zeď jeskyně" a nechá v textu, že vlaštovky zobou drobky.
Dočítala jsem na sílu, spíš abych se pobavila dalšími koninami.

gleti
23.11.2020 5 z 5

Do posledního písmene naplnila očekávání, která humbuk kolem knihy vyvolal. Řemeslně naprosto dokonalá kniha, od které má člověk problém se odtrhnout.

Kniholenka9
10.11.2020 5 z 5

Nejkrásnější kniha (série) co jsem zatím četla. Líbila se mi od prvních stránek a nedokázala jsem přestat číst. Nádherný styl psaní, je to napínavé, romantické, historické se špetkou fantasy. Prostě láska na celý život.

Ahmose
31.10.2020 3 z 5

Ťažko sa mi hodnotí kniha, ktorá je prvým dielom z osem/deväť dielnej série. Kniha má poctivých 707 strán a podľa môjho skromného názoru by jej ani trochu neuškodilo, keby mala o 200-250 strán menej. Začiatok sa mi páčil, prostredie Škótskej vysočiny (Highlands) vytvára skvelú atmosféru. Potom sa nám v jednej kapitole dej výrazne zamotá a hneď na to sa nám objaví zhruba sto nekonečných strán o ničom. A to je hlavný problém tejto knihy, obsahuje kopu kapitol, ktoré tvoria len výplň, ale čitateľovi nič nedajú, postavy sa v nich nikam neposunú, ani v nich nepadne zaujímavá myšlienka.
Ďaľšia vec, čo knihe podľa mňa chýba, je Jamieho pohľad. Miesto tých kapitol o tom, ako hlavná hrdinka trhá na zahrade burinu či je obed by bolo určite lepšie vložiť kapitoly písané práve z jeho pohľadu.
Veľký plus knihy je hlavná dvojica, Claire a Jamie, tieto dve postavy som si veľmi obľúbil a práve kvôli nim si neskôr chcem prečítať aj druhý diel. Ďalšou výhodou knihy je ľahkosť s akou je písaná. Skutočne nehrozí, že by ste sa v deji nejak stratili, všetko je písané tak, aby ste to pochopili na poprvé. Toto je zároveň aj trošku nevýhoda, pretože tým pádom je dej dosť predvídateľný, ale je to ľúbostný román takže čo by sme chceli však ? Každopádne keď Cudzinku porovnám s knihami od Lucindy Riley, ktoré majú podobnú tému cestovania do minulosti, tak sa mi páči viac Rileyina tvorba.

Damonka12
27.10.2020 5 z 5

Má srdcovka, miluji. Nádherný příběh a skvělé postavy. Jamie a Claire jsou úžasní a nejde si je nezamilovat. Četla jsem už podruhé a pořád jsem byla stejně nadšená.

Zelený_Drak
25.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Červené knihovně jsem se vždy vyhýbala. Nikdy jsem nebyla přiliš zvědavá na sladké výlevy hlavních hrdinek, rozplývajících se nad chrabrými rytíři bez bázně a hany. Stejně bylo vždycky i bez čtení jasné, jak to skončí. Dodnes jsem tedy asi četla jen dvě knihy, které by se daly přiřadit do této kategorie, Hot Boys a Cizinku. Z těchto dvou jednoznačně vyhrála Cizinka. Zřejmě dost pomohlo, že jsem nejdřív viděla seriál (který už se taky změnil ve slušnou telenovelu). Text není tak dobrý v popisech a líčení prostředí a celkově mě úrověň slohu trochu zklamala, ale na druhou stranu... Čekala jsem červenou knihovnu, kde se hrdinka (v jejímž manželství došlo k velkému odcizení) ocitne dvě století v minulosti (je to válečná zdravotnice, jasně že z toho neomdlí, viděla horší věci) z donucení provdá za krásného mladšího Skota a budou spolu souložit až do zázračného otěhotnění. A přesně to kniha doručila. Takže nevím, kdo může být s čím vyloženě nespokojen. Historický román jsem od toho skutečně nečekala. Důvod, proč hodnotím knihu poměrně vysoko, i když má spoustu rozvleklých nudných pasáží, je "Black Jack" Randall a jeho (dovršená) posedlost Jamesem Fraserem. Ze seriálu jsem věděla, co mám čekat, ale nevěděla jsem, jak věrně se seriál držel předlohy z roku 1991. Kvůli tomuhle si knihu nejspíš i nechám. Je to ostatně zatím nejlepší (z obou) knih tohoto žánru, které jsem přečetla. Ale další díly číst nebudu. Jedině, kdyby vyšly jako audioknihy, pak bych asi dala dalším dílům šanci. K žehlení ideální (naštěstí ale nežehlím).

MíšaS.
24.10.2020 odpad!

Pokud jste knihu ještě nečetli, tak nečtěte ani můj komentář !

Já tu knihu snad nedokážu ani dočíst, a to jsou opět zavřené knihovny, takhle špatná je.
Hlavní hrdinka totálně nesympatická kráva. Její chování - to jako fakt? Ona se vrátí do minulosti a OK vše v pohodě - jdeme se tu zabydlet a vdát se a š---t jako králíci? - Co ?? .
Ne tohle je prostě jedna z nejhorších knih, co jsem kdy četla.
A chtěla bych v září 1945 vidět tu Skotskou poválečnou prosperitu, haha, asi by si autorka měla napřed něco nastudovat.

Možná tohle není nejlepší komentář, ale nějak se mi nechce to rozmýšlení se nad knihou prodlužovat. Většinou souhlasím se všemi 1 * komentáři v dáli pode mnou. Ale já nemohu prostě dát ani tu jednu hvězdu.

Medasek
17.10.2020 3 z 5

Byla to dobrá kniha, velmi mě bavila. Sice jsem měla problém prokousat se první částí, ale pak se příběh docela rozjel a mě to začalo bavit.

Lena78537
12.10.2020 5 z 5

Skvělé od první do poslední stránky. Moc jsem si knihu užila. Doporučuji!

Didi15
11.10.2020 4 z 5

Seriál jsem neviděla, ke knize jsem se odhodlavala dlouho. Určitě se nedá upřít ctivos, na to ze to ma tolik stran, jsem to prelouskala opravdu rychle. Ale co si budeme povídat, je to takové,, zenske,, čtení, coz neni uplne zanr pro mě. Každopádně námět to byl dobrý a spisovatelka je dobrá vypravecka, tudíž dávám skoro plny počet :)

Hanca_Prochaz
03.10.2020 5 z 5

Miluji seriál a užívám si ten mix scifi, historie a romantiky :) Dlouho jsem knihám odolávala. Ale když jsem se začetla do prvního dílu. Kniha je kniha :) Čtivé, zajímavé a sympatické postavy, děj pěkně ubíhá a k tomu to krásné prostředí. Krásná obálka i provedení knihy. Prostě paráda

HDKate
02.10.2020 5 z 5

Nemám co dodat, jedním slovem úžasné

lencin
30.09.2020 3 z 5

Zajímavý nápad. Lechtivá, čtivá kniha, ke konci už pro mě nudná.
(2016)

Warty
25.09.2020 2 z 5

Námět není špatný, ale autorka z toho v podstatě udělala trochu lacinou romanci. Knihu jsem několikrát odložila, protože mě to prostě nebavilo. Nakonec jsem to dočetla, ale do dalších dílů se nejspíš nepustím.

Siegrid
25.09.2020 3 z 5

Seriál jsem dosud neviděla. Knihu jsem přečetla a další díl už číst nepotřebuji, protože vzhledem k počtu stran mi to přijde jako ztráta času. Kdyby autorka zůstala u prvního dílu, bylo by to výborné a The Best of. Nápad super. Chápu ale, že původně asi psala pro seriál, tak potřebovala vymýšlet dál a dál. Za mě pak ale už jen umělé natahování a hledání.

Nel-ly
15.09.2020 4 z 5

Rozsáhlý historický román (co se týká obou časových linií) odehrávající se v divokém skotsku, jehož hrdinou je jeden dokonalý Skot, kterého prostě musíte milovat.
Hlavní postava je podstatně méně otravná než v seriálu (kde se první sérii v podstatě propila), ale zpracování téhle... opravdu dlouhé... knihy na mě bylo chvílemi až moc rozvláčné. Přesto můj nejoblíbenější díl (už proto, že tady autorka ještě nemá šanci zapomenout, co napsala v předchozím díle,a pak si protiřečit, což se bohužel postupně začíná stávat v pozdějších dílech).

Kulturnice
12.09.2020 4 z 5

Tak já první viděla seriál a až pak narazila na knižní sérii. Musím říct, že první díl jsem přelouskala opravdu rychle. Pro mne byla kniha hodně čtivá a jistá popisnost každodennosti mi i vyhovovala, zejména pro kulisy, kde se příběh odehrává. Prostě anglický venkov je moje srdcovka. Líbily se mi slova v galštině, ale co mne neskutečně štvalo na překladu je "Anglánka" - škoda, že neponechali originální Sassenach. A rozdíly kniha - seriál jsou vždycky, to jinak nejde, v knize mi přišly některé motivy více vysvětleny, což kvituji. Za mne příjemné nenáročné čtení, které potěší romantické duše. Uvidíme, jak další díl....

tittanie
10.09.2020

Viděla jsem seriál a říkala jsem si, proč si nepřečíst i knihu. Téma je zajímavé. Asi nebyl dobrý nápad první vidět seriál a pak si přečíst knihu.