Cizinka

Cizinka
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2351 2351

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander , 1991

msjadepaton
04.12.2016 4 z 5

Opravdu skvělé.
Četla jsem v angličtině, protože jsem si chtěla tu knihu užít se vším všudy, včetně skotského nářečí, takže to šlo trochu pomaleji. Alespoň zezačátku, kdy jsem musela občas i sahat po slovníku, než jsem si zvykla. Možná i proto jsem několikrát měla pocit, že je knížka až příliš zdlouhavá.
Jedna věc je, že tempo je opravdu volné. Gabaldonová nikam nespěchá a klade důraz víc na atmosféru a na vykreslení tehdejšího života ve všech jeho podobách, než na děj jako takový. Mnohdy je děj spíš záminkou k tomu, aby se dostala k podrobnostem o nějaké tradici nebo společenských záležitostech. To mi ale nevadilo a naopak mi to přišlo zajímavé. Zasekávala jsem se spíš v částech, kde se v trochu jiné podobě opakovaly dějové zvraty, které se už v knize odehrály. Po nějaké době to ztratilo na efektu a začalo to trochu nudit.
Ve skutečnosti to byl opravdu malý problém, který Gabaldonová vykompenzovala brilantním, čtivým stylem a zajímavými epizodami, ale co se týče výstavby děje, je to rozhodně nedostatek, za který jde jedna hvězda dolů.
Hlavní postava, tedy Claire, je žena, která si opravdu zaslouží, aby byla středobodem celé série. Nedovedu si představit, jak by se s něčím podobným vypořádávala nějaká moderní studentka z velkoměsta. Pravděpodobně by nepřežila ani prvních 50 stránek.
Co se týkalo vztahu Jamieho a Claire, přišel mi celkem realistický. Rozhodně to v drtivé většině knihy nebyla žádná romantická idylka. Neměli si vzájemně co vyčítat, co se týkalo konfliktů, které mezi nimi pravidelně nastávaly, a oba měli ke svému chování jasné a pochopitelné důvody (ne nutně racionální, ale pochopitelné ano).
Vzhledem k tomu, že má kniha pokračování, zůstalo hodně nezodovězených otázek a otevřených konců, takže nemohu moc hodnotit jak příběh držel pohromadě. Zatím je prostě vidět, že je to teprve začátek.
Celkově je to velmi podařený začátek. Autorčin jazyk a schopnost vykreslit atmosféru dělají z knihy něco výjimečného. A přestože má příběh fantastické prvky, v podstatě bych dost váhala, ji označit za fantasy, protože cokoliv nadpřirozeného se tam odehrává je tak skvěle zakomponováno do toho prostředí, že to vlastně působí jako jedna z věcí, která se prostě v téhle části Skotska běžně děje. Život tam je opředený mýty a pověstmi a není těžké uvěřit, že se mnohé zakládají na pravdě.
Já jsem velmi spokojená.

RyxiraAmyGinger
04.12.2016 4 z 5

Dlouho, dlouho jsem váhala s hodnocením, nakonec jsem nechala čtyři hvězdičky, snad abych dala dalším dílům šanci na plné hodnocení. Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji docela rozkouskovaně, dvakrát týdně ve vlaku (cca 2 hodiny v kuse), takže mi možná nějaké drobnosti unikly. Nejdřív jsem teda začala koukat na seriál, ale dokoukaný celý ho nemám, možná to napravím, knižní pokračování mě ale nicméně láká víc... P. S. Herec, který hraje v seriálu Jamieho, je prostě dokonalý :)

haki34
17.11.2016 5 z 5

Tak.. Precetla jsem si komentare a nazory lidi se celkem ruzni - a ja se zarazuji k vasnivym fanynkam :D ke knizce jsem se dostala nahodou, zacatek byl pomaly a nic moc zazivny, ale prenosem v case zabava zacla gradovat...zajimave prostredi - skotska vysocina , vsude pobihajici sikovni skotove v kiltech, to je neco pro me !!' (Jeste dlouhe vlasy a martensky ci jine glady na nohach ;))) namotala jsem se a nemohla od knizky pdtrhnout, hltala jsem pribeh Claire a Jamieho do konce a uz se tesim na dalsi !!!
Jinak - musim souhlasit s jiz vice napsanymi nazory - sexu je tam vic nez dost, a i z tohoto pohledu by stalo za to vice se vyjadrit k hygiene a pod. ( cetnost soulozi C &J vs. Cetnost koupani ci jine hygieny hrdinu - jak to asi zvladali ??? ) vice popsat bezny zivot , zvyky, jidlo, spanek, wc obyvatel vysociny ....
Nasili - asi to v te dobe bylo bezne, a asi jsem utlocitna, ale pasaze s Jamieho mucenim u kpt. Randalla se mi teda cetli velmi tezce, s prestavkama a mela jsem chut tuto pasaz vynechat... Pak dramaticky konec s Jamieho lecbou, slzy v ocich, kdyz chcete, aby to vse dobre dopadlo a fandite jim ( a ano, doufate ze to co prozivate vy je taky takova opravdova laska s osudovym " Jamiem" :D)
Ano ano, rozhodne jsem veelky fanousek, knihu vsude doporucuji a aktualne mam rozecteny druhy dil - a musim priznat - opet tolik sexu, ze to proste neni normalni - hlavne u tehule, ktere je furt blbe, aby do toho jeste soulozila jak kralik :D i kdyz tam vladne brutalni magicka pritazlivost ;) ale... Jaa to nepsala, ja jen muzu kecat ;) tak vzhuru za dalsim dobrodruzstvim !!!!

AnetaKor
15.11.2016 1 z 5

Z knížky mám hodně rozporuplné pocity. Úvodní část ze "současnosti" mě k příběhu přitáhla, ale jakmile se hlavní hrdinka přesunula do minulosti, tak jí okamžitě klesne IQ na úroveň čtenářky Upířích deníků. Jamieho neustálé "blití" zážitků z dětství, dospívání, vztahu s otcem mi lezlo neuvěřitelně krkem. Knížka ztratila jakýkoliv příběh nebo děj, prostě jen pořád jeli na koni a občas to proložili historkou. Podle komentářů jsem čekala opravdu pecku, od které se nebudu moc odtrhnout, ale musela jsem se nutit knížku dočíst. Druhý díl číst určitě nebudu. Opravdu mám pocit, že současnost a minulost psala jiná osoba.

Kubajs_CZ
08.11.2016 5 z 5

Nejdřív jsme s přítelkyní z koukli seriál v TV, hned potom jsme si museli pořídit knížku a ta je ještě daleko hezčí než seriál. :) Krásně se to četlo. I za nás Plný počet ! :)) Určitě doporučuji.

ritz
31.10.2016 5 z 5

Historie, dobrodružství, romantika, moc hezké, krásně se četlo. Za mě plný počet.

Turiel11
15.10.2016 5 z 5

SKVĚLÁ kniha!!! Většinou mi to chvíli trvá, ale do příběhu Cizinky jsem byla začtená od první stránky. I já jsem nejdříve shlédla obě řady seriálu a snad právě díky tomu, jsem byla schopná knihu alespoň občas odložit ( nedovedu si představit ty nervy, kdyby tomu bylo jinak). :-P Příběh je svižný, má spád, neustále se něco děje, ale přitom má všechno hlavu a patu, veškerý popis je stručný, jasný, výstižný, ale dokonale dostačující. Ani chvíli jsem se nenudila. Prostě pecka. :-)

Jája92
15.10.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Přečetla jsem jí za jediný den, tak moc byla dobrá, doufám, že se mi podaří přečíst i další knihy a podívat na seriál Cizinka :-)

kristyna6626
11.10.2016 5 z 5

Byla jsem z téhle knihy naprosto nadšená. Prvně jsem sice viděla seriál (jen 1 sérii), ale i tak to byla BOMBA! :3
Já osobně jsem milovník historie takže mě oslovila hned jak "odcestovala". Fandila jsem Claire a Jamiemu, protože bylo očividné, že je to "true love" a modlila jsem se, aby se nakonec nerozhodla vrátit :D Hůř se mi četlo, o incidentu Jamieho a Randalla, ale zase by to nebylo ono, kdyby se ta část jen tak přelítla.
Můžu tedy vřele doporučit a ještě víc další díly :) Nikdy se jednoduše nebudete nudit. :)

Michelinecka84
10.10.2016 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí obou řad seriálu a musím říct, že v knize některé pasáže, které v seriálu jsou chybí. Většinou to bývá naopak a proto mě to překvapilo. Nicméně je kniha pěkná a člověk pochopí to co třeba v seriálu nezachytí. Za mě ale rozhodně seriál lepší :)

namido
05.10.2016 4 z 5

Přestože jsem již viděla seriál ani minutu jsem se u knížky nenudila a nemůžu se dočkat až se vrhnu na druhý díl.

jitvav
04.10.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem se zorientovala v množství postav a než jsem se ponořila do drsného prostředí Skotské Vysočiny 18. století, ale potom už to šlo samo. Neviděla jsem seriál, tak nemám možnost srovnání, ale kniha je psána velice poutavě a krásným jazykem, hlavní postavy jsou sympatické. Určitě si přečtu i další díly.

astroweb
29.09.2016 5 z 5

Všechny hvězdičky a ještě je jich málo. Mám rád cestování časem a historické romány a tady je všechno pohromadě velice vkusně a čtivě napsané, myslím, že díky patří i překladu, kniha se prostě četla sama a určitě sáhnu i po dalších, dosud přeložených a vydaných dílech.

pettrass
26.09.2016 5 z 5

Ano, je to romantika a slaďák, ale kniha mě zaujala a neskutečně jsem fandila Jamiemu a Claire. Trochu mě udivuje, že autorka minimálně řešila změnu způsobu života Claire. Pro mě by to byl naprostý šok a nevím, jestli bych se s tím dokázala vyrovnat, ale Claire to prožívá naprosto samozřejmě a bez jakýchkoliv rozpaků. Docela by mě bavilo, kdyby autorka více rozebírala rozdílné jídlo, hygienické návyky, změnu společenského postavení apod. Vůbec se mi nelíbilo, že autorka neustále ubližovala hlavním postavám, určitě to byla doba velmi neklidná a nebezpečná, ale ne každý je neustále přepadáván a napadán apod. Klidně by kniha mohla mít o třetinu méně stran. Nemyslím, že by to příběhu nějak ublížilo, spíš naopak prospělo. Ale i přes mírné výtky se mi kniha velmi líbila a měla jsem ji, i přes velký rozsah, hned přečtenou.

adorjas
19.09.2016 1 z 5

Na mňa asi príliš "lovestoryovské". Pripomína mi to časy mladosti, keď som do knižnice chodila po tie paperbackové vydania, na ktorých boli zobrazené divošky ženy spútané vášňou svalnatého, veľkého milenca. Dve hviezdy dávam, že sa autorka snaží aj o náznak dobrodružnosti...

Marry123
11.09.2016 5 z 5

Skvela kniha :) Necekala jsem ze me tak chytne a uz mam pripravene pokracovani na precteni... prubezne jsem mela uz tu cest i se serialem... je dobry ale serialovy jamie me trochu rozciluje :D
Nic nemeni na tom fakt ze knizku miluju :) a tim padem ziskava i plny pocet hvezdicek

optimistka
15.08.2016 5 z 5

Velmi poutavý příběh plný lásky a napětí. Takový Jamie je snem každé ženy :-). Krásně popsané scenérie. Kniha mi brilantně doplnila již viděný seriál, skotská krajina je výjimečná. Pro příznivce seriálu by měla být povinnou četbou, vysvětluje řadu situací, které v seriálu buď ani nezazněly nebo byly pouze okrajově zmíněny.

renataab
14.08.2016 4 z 5

Četla jsem i viděla seriál, nedokážu se ubránit srovnání. Za mě 4-5 hvězdiček - 4 hvězdičky pro knihu, 5 hvězdiček pro seriál. Díky knize jsem pochopila více souvislostí, v seriálu mě více upoutal milostný příběh na úkor dějové historické línie. Naštěstí pro mě - tam kde došlo k odklonu od knižní předlohy, bylo ku prospěchu příběhu. Propadla jsem celému příběhu a určitě opět zkombinuji knihu i seriál.
Krásné Skotsko, pro mě dosud málo známé - kniha mě oslovila i po této stránce a začala jsem se zabývat historií i přítomností Skotska.
Milostný a erotický příběh v jednom - romantika i realita (určitě ještě zkreslená) v jednom. Pozastavuji se jen nad násilím na konci tohoto dílu - jak někdo mohl něco takového vymyslet a zakomponovat do příběhu; za mě - klidně by stačilo ubrat na tomto násilí.

Palele
10.08.2016 2 z 5

Mě to vůbec nechytlo. Na základě obrovských ohlasů jsem byla natěšená, mám ráda historické příběhy, ale tohle mě neoslovilo. Další díl už asi číst nebudu.

perpe2a
09.08.2016 5 z 5

Jedním slovem: nádhera!!! Rozhodně doporučuju k přečtení a hned se vrhám na druhý díl "Vážka v jantaru".