Citadela

Citadela
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469610/bmid_citadela-XMM-469610.jpg 4 477 477

V edici Světová próza vychází již v 6. vydání úplný překlad Saint-Exupéryho Citadely. Text, který se našel v autorově pozůstalosti, byl z poloviny autorem neupravovaný a na mnoha místech docházelo k opakování myšlenek. To bylo také důvodem, proč u nás nejdříve vyšel výbor z tohoto stěžejního díla. Při krácení textu byly vybrány metafory, které byly nejvíce výstižné a které nejpřesněji vyjadřovaly Saint-Exupéryho myšlení. Naopak vynechány byly, které nemohly vyjít z ideologických důvodů. Kompletní překlad Citadely z pera zkušené překladatelky Věry Dvořákové ocení všichni, kdo chtějí sledovat utváření autorových myšlenek a jeho básnické řeči. V tomto komplexu je také nejvíce zvýrazněna duchovní linka autorovy básnické meditace.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Vyšehrad

Citadelle, 1948

rabor
25.08.2014 5 z 5

Náročnější četba plná ničím neohraničených citatú, filozofický úvah, životních mouder a cedru. Trocha ušmudlaného papíru durch nasáklého potravou pro vnímavou mysl.

budíček
20.06.2014 5 z 5

Citadela rozhodně není jednoduché čtení, a kdo čeká hezké citáty o životě, bude zklamán. Některé Exupéryho citáty se v ní objevují a uznávám, že jsem netušila, že pocházejí zrovna z Citadely, přesto je to spíše knížka autorových filosofických úvah o životě, lásce, smrti, vládnutí a o všem, co ho zrovna napadlo. Přiznám se, často jsem s ním nesouhlasila a přemýšlela, proč mi ta a ta jeho myšlenka nesedí a nemůžu s ní souhlasit... Jednou byla odpověď strašně jednoduchá a jindy jsem ji i přes přemýšlení prostě nenašla, byl to spíš vnitřní pocit nesouhlasu, než že by šlo o konkrétní důvod. I přesto, že to není lehké čtivo, tak je to zatraceně dobře odvedený kus práce, a kdo tuhle knihu odhodí s tím, že ho to nebaví nebo čekal něco jiného, tak vůbec neví oč se připraví... Jde o to, chvilku se zastavit, nehledat akční zážitky, pointy, děj či atrakci za každou cenu... Ne, jen se zastavit a chvíli zapřemýšlet, jako byste sledovali pouštní duny a klid karavany po ní kráčející, vždyť "Cenu má pouze cesta. Pouze ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka...", jak říká sám autor. A i přesto, že s ním často nesouhlasíte, tak po dočtení doslovu pochopíte, že možná právě o to mu šlo, ne o to, abyste s ním slepě souhlasili, ale probudili své myšlení k životu...

hedvika3637
23.05.2014 odpad!

Právě ji začínám číst.....bude to na dlouho a na debaty s partnerem

kaliope123
21.04.2014

"Pravda, je špatné, když jeden člověk drtí stádo lidí. Ale to největší zotročení je jinde - když stádo drtí člověka."

tkometka
05.03.2014 5 z 5

Na tuhle knížku si člověk musí udělat klid. Je hrozně těžké ji číst. Není to knížka na zkrácení volného času! Ale to není žádné filozofické dílo.
Je v ní spousta myšlenek které se přez sebe převalují a konkurují si. Někdy jsem s myšlenkami souhlasila jindy ne. Stokrát jsem chtěla knížku odložit ale každou další větou mě to do ní zase vtáhlo. Donutila mě přemýšlet nad všedními věcmi a skutky z jiné strany. Uvědomit si že smysl každodenních věcí je úplně v něčem jiném. Rozhodně se k ní jednou vrátím a věřím že mi bude její obsah zase o něco bližší.

felia
17.01.2014 5 z 5

Citadelu jsem četl vícekrát. Je zajímavé, že pokaždé na mě zapůsobí něco jiného. Je pro mě jednou z mála knih, které dokáží ovlivnit myšlení. Čtení běžně považuji za oddychovou činnost. Citadela je výjimka.

Monty
06.01.2014 5 z 5

Citadela rozhodně nebude knížkou, kterou přečtete během pár dní či týdnů. Nejde o nějakou lehkou četbu, ale rozhodně nebudete litovat. Tolik důvodů k zamyšlení jsem doposud v žádné knize nenašla. Rozhodně Citadelu zařadím mezi nejlepší díla, které jsem kdy přečetla a jistě se k ní budu mnohokrát vracet.

Thanyss
20.09.2013 4 z 5

Kniha doslova napěchovaná životními moudry, filosofickými úvahami a rozjímaním o životě a jeho smyslu.
Citadela se rozhodně nedá strávit najednou, je třeba ji číst po kratších částech a delší dobu, aby se to, co vám sděluje, stihlo klidně vstřebat do vaší mysli.

kniper
31.08.2013 5 z 5

Při čtení jsem zažíval podivnou uklidňující atmosféru jakoby bych byl někde na tiché poušti, přičemž mi nic nechybělo a vychutnával jen ten všeprostupující klid (a to nemám to vydání s velbloudy na obálce).
Rozhodně nechci tvrdit, že jsem knihu plně pochopil - ani jsem se o to nesnažil protože souhlasím se Sigasovým příspěvkem - "z téhle knížky sklidíte jen to, co ve vás už předtím samo vyrostlo". Takže vůbec nevadí, když vám nedojde úplně vše, ale už jen kvůli té jedinečné atmosféře - pocitu či jak to nazvat stojí knihu otevřít, v tichu se začíst a doufat, že alespoň jedno semínko padne na úrodnou půdu aby mohlo vyrůst něco nového dalšího - krásného.

Monty
18.08.2013 5 z 5

Kniha, která v sobě skrývá mnoho moudrosti...

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Kniha plná pečlivě destilované moudrosti. Otázky smyslu lidského života se otvírají v prostých, názorných, ale přeci hlubokých a výstižných obrazech. Pro mě tak trochu zjevení - jak je možné říci pomocí pár prostých symbolů věci, na které učencům často chybí slova. Uzel, tvář, snop, čajová konvice. A jaký význam může najednou mít věta: “Dnes ráno jsem prořezal růžové keře.” Zkrátka nádherné. Na druhou stranu si dovedu představit, že pro někoho je Citadela jen nudné mentorování, protože z téhle knížky sklidíte jen to, co ve vás už předtím samo vyrostlo.

nef7
22.06.2013 5 z 5

Ach, ano - Citadela změnila můj život. Alespoň pro dnešek. Jestli tomu tak bude i zítra, nevím. Ráda bych, kdyby její síla zpomalovat čas a nořit se do nitra věcí, očím neviditelných, přetrvala. Ale pro dnešek pro mě zůstává tichou modlitbou.

------

Poznámka pod čarou pro všechny budoucí čtenáře: Myslím, že je lepší začít od doslovu. Knihu to vrhne do zcela jiného světla. Ušetří vás to možná některých možných nelibostí. Alespoň v mém případě tomu tak bylo. Doslov jsem četla asi v její půlce.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Kniha plná filozofie a veľkej pravdy o živote. Umenie podať hlboké myšlienky tak kvalitne a nádherne dokáže snáď len Exupéry. Je to proste kniha, ktorú môžete otvoriť kedykoľvek a vždy okúzli, nadchne, poučí a natrvalo ostane v nás.

emptyRow
15.03.2013 4 z 5

Láska znamená a predstavuje mnoho, je hodna viac ako výchor slov. Láska nekričí, láska hovorí šeptom, len v tejto tichosti ju možeme počuť, zacítiť a prežiť. Po tom ako som už dávnejšie dočítal Camusov Mýtus o Syzifovi som sa zapovedal, že už niečo podobné čítať tak skoro nebudem. Pri tejto knihe je potreba sedieť v tichosti bez rušenia a striehnuť na každé slovo, ktoré Exupéry zveční na belobu listu papiera. Je to pre mňa prácne a dlhé čítanie, no kniha svojimi úvahami o ľudskej duši túto prácnosť dokonale vynahradila. Čo na koniec ?? Akými slovami ešte mám vyjadriť to čo sa slovami vyjadriť nedá ?? Slová sú zbytočné, ďalej staviam svoju citadelu k nebeským výškam.

čohynka
12.12.2012 5 z 5

Četla jsem ji s tužkou v ruce a podtrhávala si všechno, co mě zaujalo... Výsledkem je podtržená téměř celá knížka. Sice jsem ji celou četla jen jednou, ale k oblíbeným citátům se často vracím.

Mercatino
11.12.2012 5 z 5

Toto je kniha na celý život, jak jsem jí měl v ruce poprvé,tak jsem jí přečetl jedním dechem, od té doby se k ní stále vracím, jako věřící ke své bibli. Četba v této knize nejvyšší moudrosti nikdy nekončí. Pokaždé můžeme objevit nový smysl věcí, nové uzly a nové myšlenky. Kniha si vyžaduje celkovou čtenářovu pozornost a soustředění, proto je dost čtenářů náročná.

Atuin
24.10.2012

Nejdříve jsem si ji půjčila z knihovny, záhy jsem zjistila že to nejde abych ji neměla při sobě a od té doby co jsem si ji koupila neopustila můj noční stolek.

Dominik_13
02.09.2012 3 z 5

Kdybych měl hodnotit formu bez obsahu, byl bych nadšený. Citadela je krásná meditace, jeden z vrcholů literatury. Ale pokud při hodnocení beru ohled i na myšlenkovou stránku, z pěti hvězdiček rázem dvě spadnou, protože přestože některé úryvky jsou hodné zapsání do sešitu s citáty, s celkovou Exupéryho představou světa zásadně nesouhlasím.

marsejkap
16.07.2012

přečetla jsem pár stránek a musela jsem ji odložit...bohužel jsem ji absolutně nepochopila..

dusty
15.07.2012 2 z 5

Nějak pořád nevím, co téhle knize zajišťuje tak vysoké hodnocení. Podle mě je to nudná filozofie vůle.