Cit slečny Smilly pro sníh

Cit slečny Smilly pro sníh https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7868/bmid_cit-slecny-smilly-pro-snih-QTE-7868.jpg 4 806 184

Román dánského autora, jehož základní osnovou jsou tajemné okolnosti smrti malého kamaráda hlavní hrdinky, grónského chlapce Izaiáše. Odhalování záhady vede přes tajné archivy pochybných společností a patologických ústavů, přes kodaňské podsvětí na loď, která odplouvá s tajemným posláním k ostrůvku u západního pobřeží Grónska.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

Frøken Smillas fornemmelse for sne , 1992

Nay
Nay
11.03.2024 4 z 5

Nebýt severské tématiky a osobitosti, tak nevím jestli by ledoborec projel prvním ledem, ač knihy jen nerada vracím s nálepkou nepřečteno.
Je to trochu jako s lidmi, ne všichni jsou hned na první možnou těmi, co vás okouzlí a naopak.
Tohle listování chce bezesporu nejednu dávku trpělivosti. Prokousat se všemi popisy a informacemi, které občas postrádají trochu písmenkového kortizolu. Dlouhodobě záhadné - k čemu to vše spěje? Jako snaha prokouknout politika, nabalují se na sebe archivní informace, osoby, všechno to jsou stopy ve sněhu, pro ty, co nespěchají. Pečlivost nad pečlivost.

Led, Grónsko, Inuité, drzost/svéráznost Smilly, mechanikova příprava jídel a nápojů (sakreže(ru) pečlivost), moře a lodě -- kdo má tohle rád, tak směle za Smillou, dokud kalendář říká březen, za kamna vlezem.

Anchie
Anchie
04.03.2024 3 z 5

V tomhle případě ojediněle platí, že film je lepší než kniha...

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
06.01.2024 5 z 5

Velmi zjednodušeně vyjádřeno je to vlastně příběh "souboje" dvou posedlostí. Než jsem si přečetl komentáře níže (z nichž nic takového neplyne), myslel jsem si, že právě v tomto základu je možná skryt zádrhel a důvod, proč kniha přes svou - z mého pohledu - nesmírnou poutavost a napínavost nemá příliš vysoké hodnocení mezi čtenáři. Obě hlavní postavy - kladná i záporná - a jejich chování totiž mohou na někoho působit nereálně. Na druhé straně - jak z vědeckých prací, tak z mých vlastních, hlavně pracovních, zkušeností plyne, že duševně nemocných jedinců a jedinců s různými poruchami osobnosti je v populaci slušné procento a řada z nich trpí různými, až neuvěřitelnými bludy a posedlostmi. Navíc knize možná ublížil i ten zvláštní závěr. Pro mě to ovšem bylo výborné čtení a nějakou knihu od autora ještě určitě do ruky vezmu.

puczmeloun
puczmeloun
21.11.2023 3 z 5

Velmi zvláštní kniha kombinující čtivé a zajímavé části se stránkami zmatenými, nejasnými a nezábavnými. Nejsem si jist, zda jde o záměr autora a tedy velmi dobrý překlad, nebo naopak překlad, který se v některých částech s originálem nesetkává. Stránku po stránce se totiž sám text dosti proměňuje - začátek je detektivní, ponurý, noirový, plný severských myšlenek. Někde uprostřed se kniha změní na špionážní dobrodružnou jízdu plnou akce a přehánění. A závěr se překlopí do filozofického sci-fi prošpikovaného grónskými výrazy pro různé druhy pevného a kapalného skupenství H2O a všemi souvisejícími atmosférickými i živočišnými jevy.

Čtení (a možnou interpretaci) navíc autor rozhodně nijak neusnadňuje - přímou řeč (jen v odrážkách) proplétá s myšlenkami, historií i různými odkazy. Až skoro náhodně odhaluje některé části případu, ale tak, že člověk bez velmi dobré paměti na jména prostě nemá ponětí, o co jde. Například se po desítkách stránek objeví odkaz na nějakou teorii, ale čtenář, který knihu neslupne najednou nebo nemá skvělou paměť, už nemůže vědět, o čem byla. V knize jich je totiž zmíněno mnoho - od matematiky přes sociologii po filozofii. V tomto případě pomůže Google. Když ale přijde náhodně jistá dánská ulice s nějakou autoopravnou, která odhalí jeden z největších zvratů knihy, jak mám vědět bez znalosti Kodaně, k čemu to odkazuje? S kým má co společného. Proč? No nakonec pomohla na internetu "ležící" anglická verze knihy...

A ještě k tomu všemu je v textu umně propletena realita (události, živočichové, místa) s fikcí, která se kromě znalostí a googlení nedá z kontextu odhadnout. Existuje tento ostrov? Udělalo Grónsko toto politické rozhodnutí? A co tento živočich? S blížícím se koncem to navíc hezky graduje... Každopádně velmi zajímavé byly faktografické i beletrické části odkazující na vztah Grónska a Dánska, kde jsem si realitu snažil ověřovat i v jiných textech. V tomto ohledu rozhodně pro mě něco nového a do dneška nepoznaného.

Z výše uvedeného musí být trochu jasné, že až do konce člověk neví, co vlastně dostane. I já mívám u podobných knih obavu, jaký bude konec a zda čtení bude mít uspokojivý smysl. A tady musím přiznat, že jsem velmi spokojen. Čekal jsem něco "normálního" a dostal jsem zajímavou záhadu. Za mě tedy silné 3,5 hvězdičky.

petrarka72
petrarka72
28.10.2023 3 z 5

... a pro led - ten především... Upřímně, byl to boj. Před Smillou jsem utíkala, nevyznala se v ní, otravovala se s ní. Tři čtvrtiny knihy jsem střídavě obracela oči v sloup - to u "thrillerových" částí - a střídavě se kochala - to u informací o ledu a Grónsku. Poslední čtvrtina, byť je ta filozofická nadstavba spíš ala Dan Brown než Eukleides, mě vcelku uspokojila. A Grónsko snáším ve všech ohledech lépe než Afriku.

Metla
Metla
20.10.2023

Více než 14 dní jsem louskala 25% knihy a končím, nenašla jsem dostatečnou motivaci k bitvě s podivným autorovým stylem. Nesedla mi hlavní hrdinka, vedlejší postavy taky ne, zápletku si ještě matně vybavuji z filmu... Možná časem dám slečně Smille a jejímu citu pro sníh novou šanci, momentálně je pro mě nevstřícné uspořádání vět s matoucí časovou posloupností příliš obtížně stravitelné.

Akvabela
Akvabela
07.10.2023 3 z 5

Chystala jsem se na tuto knihu dlouho. Pak jsem ji začlenila do čtenářské výzvy. Nenadchla mě, k dočtení jsem se musela opravdu nutit.

karol.cadex
karol.cadex
02.09.2023 3 z 5

Tak moc velká depka od začátku do konce. Nevím, jestli mě víc utloukla ta příšerná zima, příšerná hlavní hrdinka nebo příšerná pointa, kterou jsem prakticky ani nepobrala.
Domnívám se, že určité knihy pochopí opravdu jen ti, o kterých autoři píšou a komu jsou jejich knihy věnovány. Respektive nemyslím si, že na mě jako představitelku nižší střední třídy v České republice bude nějak extra působit lingvistický um slečny Smilly, která na každé straně knihy mele jen o podobě sněhu, jelikož v ní koluje eskymácká krev a dává to pěkně sežrat svému dánskému otci jakožto představiteli nejvyšší socioekonomické vrstvy, a celkově i Dánům, jak kdyby za to snad mohli. Že ona musela zabíjet nebohý ptáky se svou tradiční matkou a vyvrhávat tuleně.
Popravdě ani nevím, jak tento komentář zakončit. Miluju severský detektivky, úplně se v nich rochnim a lebedím, ale toto mě bohužel minulo.

Radimka
Radimka
24.06.2023 3 z 5

Čekala jsem něco nadpozemskýho a dočkala se divný slátaniny. Nevím, kde ostatní našly ty úžasný myšlenky. Já četla podrůměrný thriller. Film taky nic moc.

MoonR
MoonR
09.06.2023 3 z 5

Úžasne zhrnuté vedomosti a skúsenosti ohľadne snehu a ľadu - praktického aj vedeckého charakteru, histórii Grónska a Dánska, charakteru ľudskej povahy na týchto územiach a osobitosť hlavnej postavy. Človek, ktorý sa o tieto témy zaujíma, bude rozhodne nadšený. Ja, ako laik, by som vedela hádam aj 1/3 textu zredukovať, pretože mi ide predovšetkým o dejovú líniu. Neznamená to však, že kniha nie je vo svojej podstate pútavá. Neustále je prítomné napätie, v rôznych úrovniach, či už sa jedná o záležitosti súkromné alebo pracovné. Záver ma nečakane prekvapil, čo považujem za veľké pozitívum. Kniha si vyžaduje sústredenie a čas, no keď postupne pospájate všetky "nite", výsledok je fascinujúci.

a304
a304
17.05.2023 5 z 5

Tři česká a tři slovenská vydání představila severskou detektivku plnou napětí a zápletek. Sice smutný příběh, takové kriminálky jsou, ale bez brodění se v potoku krve.
Doporučuji za citlivý přístup k přetěžké ztrátě, dál se rozepisovat je nadbytečné, hodnotím pěti hvězdičkami.

Víla
Víla
15.01.2023 5 z 5

Když jsem ji četla poprvé, naprosto mě uchvátila i přes všechnu drsnost. Té by se člověk neměl vyhýbat, jinak nevymyslí, jak se před ní bránit, kdyby skutečně přišla. Jediné, co bych knize vytkla, je popis jiné ženské sexuality než by odpovídala skutečnosti–takhle to holky prostě nemají. Od autora jsem pak četla i další knihy, ale už se jí nevyrovnaly.

Evišťátko
Evišťátko
18.12.2022 3 z 5

Styl jakým je kniha napsaná asi ne každému sedne.Do její poloviny jsem byla vcelku nadšená a udržovaná v příjemném napětí.Pak se mi příběh začal pomalu bortit aby na jeho konci mi z něj zůstala jakási pachuť. Škoda...

katerina6763
katerina6763
21.08.2022 1 z 5

V ději příběhu jsem se od samého začátku nedokázala zorientovat, přišlo mi to nějak zmatené. V textu se vyskytovala velká spousta neznámých pojmů; z počátku jsem se ještě snažila pochopit vše, ale postupně jsem to vzdala. Ani v polovině knihy jsem si nebyla jistá, co to vlastně čtu. A stejný pocit jsem měla až do závěru knihy. Bylo to pro mě moc zmatené a nepřehledné. Ovšem dozvěděla jsem se hodně informací o životě v Grónsku.

lexikon_tf
lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Mysteriózní dánský román, který začíná záhadnou smrtí malého grónského chlapce, čemuž se hlavní hrdinka Smilla snaží přijít na kloub. Toto nesnadné odhalování tajemných okolností nás zavede do tajných archivů národních společností a nakonec až na loď-ledoborec, která vyplouvá s tajemným posláním do mrazivého Grónska.
Dozvíme se toho také hodně o ledu. A o Eskymácích.
Ideální čtení na zimu, perfektně se mi kniha strefila do nálady a ze čtení jsem byla nadšená. Doporučuji všem, kteří vyhledávají mrazivou zimní atmosféru a příběhové tajemno!

Liturgievpatek
Liturgievpatek
18.02.2022 2 z 5

Byl to slibný příběh se slibným začátkem, ale nerozjel se.

janavom
janavom
09.02.2022 5 z 5

Také zajímavá kniha. Líbila se mi, četla jsem dvakrát.

Sagisia
Sagisia
06.02.2022 4 z 5

Říká se, že Eskymáci mají až 100 výrazů pro sníh. Nakonec je to prý jen pověra, ale v této knize se o strukturách sněhu a ledu ledacos dozvíte. Moje rozdělení sněhu se omezuje na krásný třpytivý, lepivý na sněhuláka, protivný tvrdý sajrajt a na břečku. Tady se však z nebe snáší qanik, který způsobuje laviny sesouvajicí se rychlostí až 200 km/h. Z šestihranných vloček se pak stávají staré rozpadlé vločky s nejasnými obrysy a z těch postupně zrnitý krystal, kompaktní sníh, firn, névé a velký hranatý ledovcový krystal. Příběh je jinak geniální, ale velmi špatně se čte, hlavně kvůli popisným pasážím, u kterých se musíte soustředit jak při čtení učebnice. Naopak krásné mi připadaly ty úryvky, ve kterých mechanik vaří. A ty o grónské kultuře. Není to úplně odpočinkové čtení, ale je to hodně zajímavé.

Šungitka
Šungitka
20.01.2022 3 z 5

Na mě trochu zmatené...

Susan94
Susan94
03.10.2021 3 z 5

První polovina knihy mě moc bavila. Jiný pohled na Dánsko. Pro mě spousta nových informací o Grónsku... Po tom co se Smilla dostala na Cronos přestala jsem chápat děj, nedokázala jsem se orientovat ve jménech. Čekala jsem něco jiného.