Číslo do nebe

Číslo do nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161255/cislo-do-nebe-161255.jpg 4 189 30

Novým aktérem, kterého Ivan Kraus v minulých povídkách záměrně nepustil ke slovu, se v knize Číslo do nebe stává politika, přesněji řečeno historické katastrofy, které v posledních padesáti letech navštívily Československo: nacistická okupace, únor 1948, invaze jednotek Varšavského paktu. Ale nebyl by to humorista Ivan Kraus, kdyby i tyto nepřízně osudu neodlehčil, kdyby se jim nevysmál. Dobře totiž ví, že proti jakémukoliv totalitnímu režimu je humor často jedinou možnou obranou. Dotisky v roce 2002 a 2003 (ISBN 978-80-200-0432-1)... celý text

kap66
19.11.2018 5 z 5

Ivan Kraus píše výborně - vtipně, svěže, dojímavě; to vím už z jeho předchozích knížek. Tuto řadím zatím nejvýš. Řazením povídek tvoří ucelenou vzpomínkovou prózu, díky které nahlédnete do rodiny židovskokatolickokomunisticko... (doplňte sami), abyste si na konci zase uvědomili, že láska bez nadhledu a smyslu pro humor možná funguje, ale mnohem hůř. A taky to, že čím horšími osudy rodina projde, tím je schopnost dívat se na svět optimisticky důležitější.
Řadím do kategorie knížka-pohlazení.

ditul
23.08.2018 4 z 5

Příjemné oddychové čtení..

Chesterton
18.12.2017 5 z 5

Některé hořkosmutné, jako ta titulní, všechny kouzelné a nenapodobitelné, chytré s jemným přesahem.

uhoř49
03.06.2017 4 z 5

Moc pěkně se četla,určitě si přečtu ještě nějakou a pak se uvidí.

happy-smile
21.07.2016 4 z 5

Když to srovnám s knihou "To na tobě doschne", kterou jsem četla těsně před touto, tak tyto příběhy se odehrávají v kontextu režimu narozdíl od první jmenované knížky, která od toho byla tak nějak odpoutaná. To ovšem není nijak na škodu. Můžeme vidět, jak se rodina snažila vypořádat se s různými nešvary, které díky tomu vznikaly. A to opět s humorným nadhledem, který Ivan Kraus ve svých povídkách používá.

Dixinka
21.02.2015 5 z 5

Kniha krátkých, velice vtipných povídek mě nadchla. Opravdu odpočinkové pěkné čtení.

petranecka
17.02.2015 5 z 5

Super knížka na odreagování, a humor jeden z nejlepších :)

xxtom
30.11.2014 5 z 5

Příjemné nenáročné čtení. Všechny povídky od Ivana Krause se hezky čtou, jeho smysl pro humor se mi líbí.

xxtom
30.11.2014 5 z 5

vlabl
30.11.-0001 5 z 5

Nevšedně ale skutečně nevšedně vtipná kniha. Ivan, mající stejný druh humoru jako jeho bratr Jan Kraus, vzpomíná na léta dětsví v jeho početné rodině. Přestože to bylo období bezesporu velice těžké, vyrovnává se s ním autor skutečně po svém.