Chrám Matky Boží v Paříži

Chrám Matky Boží v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31620/bmid_chram-matky-bozi-v-p-31620.jpg 4 1709 233

Slavný román Victora Huga se odehrává ve středověké Paříži v době vlády francouzského krále Ludvíka XI. Dominantou je pařížská katedrála Notre Dame (Chrám Matky Boží), s níž jsou spojeny životní osudy hlavních postav, hrbatého zvoníka Quasimoda, cikánské tanečnice Esmeraldy a kněze Frolla. V roce 1956 natočil filmové zpracování tohoto slavného příběhu Jean Dellanoy s Ginou Lollobrigidou a Anthonym Quinnem v hlavních rolích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Academia

Notre-Dame de Paris , 1831

farbi
18.11.2015 4 z 5

Čítala som ju už veľmi dávno a spomínam si, že všetci sa ponosovali na to, že prvá časť je strašne nudná a zdĺhavá kvôli opisom. Mne tá prvá polovica celkom v pohode zbehla, nemohla by som povedať, že ma to nezaujímalo, aj keď musím popravde priznať, že to neboli dejové state. Mne to ale nijako zvlášť neprekážalo. Proste to bola súčasť knihy a k pochopeniu atmosféry boli tieto opisy potrebné. Druhá polovica knihy zbehla o to príjemnejšie vďaka svižnému dejovému tempu. Koniec som si predstavovala romantickejší, aj keď niekto by práve toto nazval tou pravou, absolútnou romantikou.

spojka
24.10.2015 4 z 5

Úplně první věc, která mě na knize zarazila a zároveň příjemně překvapila, je tón knihy - kdo má rád sarkasmus, ironii, parodii a vtip, tomu se bude kniha líbit. Ať už se jedná o úsměvné či vysmáté průpovídky, komentáře nebo přímo celé scény:-)

Kdo však čeká strhující romantický příběh, bude zklamán, jelikož tato "romance" stojí spíš v pozadí příběhu a sám Quasimodo má v knize poměrně málo prostoru.
Dílo jsem četla v překladu s názvem "Zvoník u Matky boží" a tento název je vskutku zcestný, jelikož Quasimodova úloha je v porovnání s chrámem téměř nicotná. Chrám by skutečně mohl být považován za hlavní postavu (také díky krásným personifikacím). Bohužel konec (na to jak byl začátek rozvětvený) by se dal shrnout dvěma slovy: hrk hrk.

Příběh není smutný a tragický (jen) kvůli lásce Q. a E., ale především kvůli vztahu mezi Quasimodem a celou tehdejší společností. Na tom také staví celá kniha. Na mentalitě společnosti, kterou se Hugo zabývá a kterou také kritizuje, což je patrné už od samého počátku knihy. Většina členů společnosti je primitivní, hloupá, povrchní (miluje kardinála, protože se hezky obléká, takže mu odpustí pletky se ženami i alkoholem), pověrčivá (v knize až do absurdních, komických rozměrů), pomlouvačná, nespravedlivá, sobecká, zlá. Právě kvůli takové společnosti se jedinec, který se liší od většiny (jako Q.) nemůže bránit. Fyzicky a už vůbec ne psychicky. Hnusní lidé ho udělali hnusným. Krutost společnosti a bezbrannost Q. a E. mě skutečně nadzvedly ze židle. Ještě že autor příběh prokládal efektivním humorem, jinak by mě kniha naštvala jako geniální Farma zvířat (odi et amo).

(Pár postřehů: Esmeralda se nenarodila jako cikánka, Quasimodo má cikánský původ. A nevím proč jsem si vždycky myslela, že Q. je nějaký starý chlápek. Ve skutečnosti je mladík v nejlepších letech, má cca. 20 let. Tímto pro mě tento příběh dostal úplně nový rozměr. Pokud jste viděli zpracování od Disneyho, určitě vám v paměti utkvěla postava Clopina, kterou jsem v knize nenašla, protože jsem až ke konci zjistila, že se Clopin do ČJ překládá jako Kulhavý Špindíra. Frollo je psychopat a stalker, z jehož postupně se zatemňující mysli jde skutečně strach. A ještě bych chtěla vypíchnout scénu, která popisuje Quasimodovu čistku před chrámem, scéna je dosti brutální a syrová:)

Spajdy
16.08.2015 4 z 5

Tuhle knížku jsem jako jedinou z povinné literatury dočetl do konce - a k tomu navíc s chutí, což už něco opravdu znamená. Výborně popsané prostředí, charaktery postav a silný příběh... jinými slovy skvěle vystižený duch tehdejší doby. Člověk si při čtení uvědomí, že každý děláme chyby a nikdo není jen dobrý nebo jen zlý...

Lucie18
04.08.2015 5 z 5

Podle mého by si tu to knihu měl přečíst každý. Je zde úchvatně popsán Notre Dame, život člověka, který se liší ale má city tak jako každý znás. Tahle kniha ikdyž pochází a popisuje život 19 století ukazuje, že člověk se v určitých věcech nezměnil. Doporučují přečíst :)

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Mistrné dílo literatury 19. století. Pamatuji si, že jsem ji ze zvědavosti začal číst, když mi bylo asi 19 a čekal jsem nudnou klasiku. Opak byl pravdou.

Daniel.95
19.07.2015 4 z 5

Ke knize jsem se dostal díky povinné četbě k maturitě a nelituji toho. Vážně skvělá kniha.

CAM
05.07.2015 5 z 5

Na knihu jsem si vzpomněla při návštěvě katedrály Notre Dame. Po příjezdu jsem knihu začala číst a četla s nadšením. Autor zde hodně popisuje život ve středověku, popisuje tehdejší Paříž. Nevadilo mi to, právě naopak. Cítila jsem atmosféru doby, ve které se tento krásný příběh se smutným koncem odehrává.

Nunee
15.05.2015 5 z 5

Už je to pěkných pár let, co jsem tuto knihu četla, moc si z ní nepamatuji, ale pocity se zapomenout nedají... Jedním slovem - geniální příběh.

Rade
05.05.2015 5 z 5

Četla jsem jako dítě a kniha se mi zdála prostě úžasná, nesmírně působivá... Žádný film, který jsem později viděla, se jí nevyrovnal. Quasimodo jako vládce katedrály Notre Dame, Quasimodo jako mstitel bezpráví.... Na žádný kostel jsem se pak při svých turistických cestách tolik netěšila, jako právě na katedrálu Notre Dame. Jako dospělá jsem se ke knize už nedostala, ani po tom asi netoužím, možná by se to velké nadšení už neopakovalo.

Iwíček
30.03.2015 5 z 5

Zaujala mě už v době, kdy jsme si o ní povídali ve škole a pak jsem si ji vzala a přečetla a nadšení mi vydrželo. Na to kolik má stran, tak jsem se toho docela bála, ale byla fajn. Jediné, co mi trošku vadilo, byl celkem dlouhý popis města, ale to byla jediná vada na kráse.

aji
30.03.2015 4 z 5

Dobrovolně bych ji nikdy číst nezačala. Četla jsem ji jen kvůli povinné četbě. Knížka mě ale velice oslovila a oblíbila jsem si ji.

linhi22
23.02.2015 5 z 5

Málokdy se mi poštěstilo číst něco velkolepějšího... Symbol doby i francouzské literatury

ehoos
31.01.2015 4 z 5

Docela mě mrzí počet špatných komentářů. Není to jistě nejlepší Hugův román, ale rozhodně patří mezi nejlepší. Nějak nedokážu pochopit, jak si někdo může stěžovat na nedostatek děje. Já jsem se velice ráda nechala strhnout hned čtyřikrát a jistě se ke knize vrátím ještě mockrát. Úžasný příběh o tom, že nikdo vlastně není úplně dobrý ani úplně zlý. Každý děláme chyby a i když už jednu postavu odsoudíme, za chvíli nás stejně napadne, že ji musíme i trochu litovat. Hugo dodržel svůj klasický vzorec - ti nejnevinnější dopadnou nejhůř a největší zmetek (jediný, kdo jako by neměl srdce) si kráčí dál po světě jako by nic. Geniální.

tomas5557
25.01.2015 4 z 5

Nemám příliš v lásce statická vyprávění, kde se něco načne na straně 40, 300 stran se o tom nemluví, aby se závěrečná pointa vyjevila na straně 450. Naštěstí si vkus dnešních čtenářů vydobyl o poznání dynamičtější způsoby vypravování. Ale celkově je můj dojem pozitivní. Zvláště obdivuji popisy, které působily svěže a ač jsem to nečekal, užíval jsem si je. Způsob vykreslení postav byl vynikající. Pasáže Phoeba a slečny Lilie jsem si vyloženě užíval, stejně jako dramatické a mistrovské minipříběhy typu kajícnice, které opravdu člověkem svou surovostí otřesou. Bohužel zbytek byl spíše nuda. Na podobný způsob vyprávění bych si představoval tak pětkrát hutnější a zamotanější děj.

Matt Baker
04.01.2015 4 z 5

Až na velmi vyčerpávající architektonické popisy a náboženské a filozofické úvahy jsem knihu přečetl jedním dechem. Mám rád historická díla odehrávající se ve Francii.

lenka1048
30.12.2014 5 z 5

Kniha je zajímavá a příběh velmi poutavý. Je to taková klasika pro vášnivé čtenáře. Jistě, jsou tam dlouhé pasáže, zabývající se popisem tehdy středověké Paříže, ale myslím si, že to dodává jistou atmosféru a vůbec mi nevadilo je číst, naopak. :) Záleží na co je člověk zvyklý.

LukinIV
05.12.2014

Nebudu knihu hodnotit a to z jednoho důvodu: 1) Popisy v této knize jsou tak dlouhé že jediné hodnocení by bylo odpad. Ovšem pokud se nad tím zamyslím, autor možná chtěl čtenáři přiblížit právě onen detailní vzhled katedrály Notre-Dame a Paříže vůbec. Pokud tedy vyhledáváte příběh budete se muset prokousat velmi tlustou vrstvou popisů. Pokud však hledáte popis tak jste u cíle vašeho hledání.

Knižní špajz
28.10.2014 2 z 5

Kniha je rozhodně jiná, než film či pohádka. Nebýt těch zdlouhavých částí a nekonečných popisů, snad bych si čtení i užil...

Salome D.S.
11.09.2014 2 z 5

Děj knihy je velmi poutavý a zápletka zajímavá, jenže než se ji podaří vyplést ze zbytečně rozvleklých a poměrně častých pasáží popisů, už člověk knihu zklamaně odkládá! Musela jsem ji číst na dvakrát, abych ji dokázala dočíst. Na můj vkus je tam opravdu příliš mnoho popisných částí!

77michaela77
10.09.2014 3 z 5

Je pravdou, že tato kniha má SPOUSTA zbytečných, táhnoucích se popisných pasáží. Ty jsem prostě přeskočila a věnovala se samotnému ději, který mě upoutal a bavil. Podovka k čaji, kávě, do deštivých dní.