Chlapec, krtek, liška a kůň

Chlapec, krtek, liška a kůň https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463504/bmid_chlapec-krtek-liska-a-kun-SoY-463504.jpg 5 857 223

Tento univerzální, laskavý příběh je určen pro všechny bez rozdílu věku. Vypráví o přátelství mezi zvídavým chlapcem, lačným krtkem plným chuti do života, liškou, kterou strázně naučily ostražitosti, a moudrým, něžným koněm. Všichni čtyři objevují širý svět. Navzájem si kladou otázky. Cestou procházejí bouřemi. Učí se milovat. Óda na nevinnost a laskavost vyprávějící o životních ponaučeních, která si již získala srdce více než milionu čtenářů.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Příběhy
Vydáno: , Pragma

The Boy, The Mole, The Fox And The Horse , 2019

knihovniceS
03.10.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň
Je to kniha, o které se nedá říci „přečetla jsem si ji“. Knihu jsem si prohlédla za několik minut. Hezké kresby doprovázené několika řádky a moudry o přátelství chlapce a zvířat. Text je psaný psacím písmem, máte pocit, že si prohlížíte dětský deníček. Představuji si , že knihu si prohlíží dospělák s dítětem a diskutují o moudrech. Dávám 4 hvězdy a doporučuji.

Jaehyun
21.09.2022 2 z 5

Krásné kresby ale jinak mě kniha vůbec neoslovila. Půjčila jsem ji ale mamce a té se zase líbila, tak aspoň vím co k Vánocům.

petrarka72
20.09.2022 5 z 5

Knížka na jeden úsměv. Moudrost Malého prince v obrázcích. Díky.

"Je tvoje sklenice poloprázdná nebo poloplná?" zeptal se krtek.
"Myslím, že jsem vděčný, že mám sklenici," odpověděl chlapec.

stelka_knihomol
09.09.2022 5 z 5

Úžasná, úžasná , úžasná! Myslím, že je to poprvé a naposledy, co dám nějaké knize klidně i 10/10. Další umělecké dílo našeho světa! Doporučuji všem.

Rowana
30.08.2022 5 z 5

Laskavé jednoduché pravdy o životě, sebepřijetí a přátelství (a zákuscích).

Anitram22
24.08.2022 5 z 5

Krásný příběh,krásné ilustrace a krásné pohlazeni na duši. Knihou stačí jen listovat a najít si v ní to, co zrovna potřebujeme slyšet, aby vám bylo lépe. Za mne doporučuji. Krásná....

kristyna.havlov
20.08.2022 5 z 5

Nádherná kniha, líbí se mi i psané písmo, krásné ilustrace. Je kratoucka, za chvíli ji přečtete. Je v ní mnoho krásných citátů na zamyšlení. Sice knihu za chvíli přečtěte, ale je hezké se k ní občas vrátit a zase ji prolistovat.

Olous1
19.08.2022 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Je určena hlavně pro děti,ale já myslím, že i pro dospělé. To byla nádhera, hodně na zamyšlení a ta nádherná ilustrace. Určitě si ji stojí zapůjčit v knihovně. V dnešní době je to krásné pohlazení po duši.100%.

Šebestová3
18.08.2022 4 z 5

Moc hezká kniha o přátelství a vděčnosti, nádherné ilustrace.

Gabi13
20.07.2022 5 z 5

To jsem takhle přišla unavená z práce, sedla jsem si s kávičkou do svého křesla a udělala si 15 minut krásných. Díky této knížce.

Marekh
10.07.2022 4 z 5

O této knize jsem již slyšel v minulosti hodně chvály, a tak jsem se začetl. Byla to jednohubka na jedno posezení. Je to příběh o přátelství, ve kterém jsou hlavními postavami chlapec, krtek, liška a kůň, jak napovídá název knihy.

Kniha je moc pěkně zpracovaná včetně nádherných ilustrací. Určitě se v knize nachází hodně myšlenek, které stojí za pozornost, ale žádné citáty jsem si nevypisoval, poněvadž jsem je už v milosti četl v jiných knihách, takže z tohoto pohledu autor nepřichází s ničím převratným. Ale to vůbec nevadí, jen jsem možná čekal, že příběh bude více propracovanější a delší. Sotva jsem začal číst, tak se blížil závěr. :(

Kniha je určená pro děti, ale i dospělé čtenáře. Na zamyšlení je určitě vysoká cena knihy, která určitě nebude dostupná pro všechny čtenáře, ledaže by si čtenáři knihu půjčily z knihovny. Z druhé strany ilustrace v knize jsou nádherné – barevné i černobílé, včetně předsádky v knize. Kniha je vytištěna na kvalitním papíru, ačkoliv není křídový. V knize se nenachází číslování stránek. Ne všechny strany jsou zaplněny textem, anebo ilustracemi. Kniha má velký font písma, takže se čte dobře.

Květi62
10.07.2022 5 z 5

Zajímavá, krásné ilustrace, poučná, každý se v ní najde.

Bustedka
08.07.2022 5 z 5

Tohle je jedna z těch knih, co stojí za to mít doma v knihovně. Je nádherná. Ať otevřete jakoukoli stránku, můžete jen koukat, kochat se a přemýšlet.

nela3812
18.06.2022 4 z 5

Milé čtení na jedno odpoledne. Krásné ilustrace. Jediné, co mi v knize chybělo byl celistvější příběh, čekala jsem něco plynulejšího, než pouze útržky konverzací. Nicméně i přesto musím říct, že jsem v knize našla spoustu krásných citátů a myšlenek, ke kterým se ráda vrátím.

Aleen
17.06.2022 3 z 5

Něha, laskavost a víra v dobro. Vyjma poděkování jsem knihu přečetla hned dvakrát za sebou, abych našla ty momenty, které činí v očích tolika čtenářů tuto knihu tak výjimečnou. Srdce mi opravdu něžně pohladila, ale... Některé obrázky byly až příliš rozevláté a již za hodinu po přečtení jsem věnovala své myšlenky něčemu novému. Třeba si jednou vzpomenu.... Ale spíše ne.

ZÓNA
13.06.2022 4 z 5

Nejde mít výhrady k lásce...
O to čistší nám připadá, když ji vytváří na stránkách knihy nevinný chlapec a zvířata, jež jsou svým způsobem pohádková.
Poetická rozmluva cestou k naplnění srdcí je milá. Rušivě působí vyspělost chlapce, některé jeho otázky a vnímání odpovědí. Naopak moudrý kůň a chytrá liška krásně vystihují obraz těchto tvorů. Pomyslně slepý krtek je naopak velice věrohodný ve své výřečnosti a přátelském duchu.
Ne každému může forma příběhu vyhovovat. Je jednoduchá, heslovitá a nepříliš něčím objevná. Ale podání je žensky jemné, až něžné...
Autor nabádá k určité přepjatosti okolo užívání knihy. Může se stát i vhodnou omalovánkou pro děti, moderní s texty, které u běžných omalovánek nenajdete.
A vybarvovat s dospělým? Výborná, mimořádná zábava.
Kniha je o míru mezi lidmi. Potlačuje nelidskost a takovou ji je potřeba vnímat.
Potřeba probudit lidstvo je nutná. Ovšem vím, že takováto kniha nemá až tak vysoké ambice.
Ale drobnými krůčky třeba jednou lidé pochopí, že mají přestat zrazovat své milé, naopak je objímat a myslet nejen na druhé, ale i na sebe, a to především...

Anna 13
12.06.2022 3 z 5

"Domov není vždycky jen místo, viď?"

Upřímně? Kolikrát jsme tohle už četli nebo slyšeli... Vzhledem k tomu, jak silně byla kniha propagovaná, jsem očekávala, že bude také výjimečná... Ale většina citací je jen ohraným klišé, zasazeným do něžného příběhu čtyř netypických postav.

Grafická podoba knihy je úchvatná... Desky knihy svádí k myšlence, že držíte doslova klenot. Nicméně nadšení se u mě nekoná...

Jako dárek dětské duši... to určitě ano. Neboť dítě "uslyší" prostřednictvím knihy tyto věty poprvé... A dostane je krasopisně napsané, doprovozené laskavými malůvkami.
Nadchne, protože to všechno bude nové - dosud neslyšené...
Starší čtenář knihu buď přijme nebo se do ní rovnou zamiluje, či ji odsoudí jako vykradačský počin...

Kniha vede k laskavosti. Je plná dobra. A to je něco, co jí nelze upřít. Proto ji i přes své zklamání nezavrhuji... A pokud v lidech bude plodit lásku a dobro, má důvod být mezi námi.

Andynka
10.06.2022 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale po dočtení knihy se nestalo nic.
V knize jsou nádherné ilustrace, ale text k nim ( myšlenky) jsou tuctove. Malo která myšlenka mě oslovila. Spíše mi to přišlo, jako vytržené z kontextu.
Více by se mi líbilo, kdyby to bylo napsané spíš, jako příběh. Klidně nějaký jednoduchý, ale ta myšlenka o životě, lásce a přátelství by pak dostala větší hloubku.
Teda takhle, ta kniha je psaná tak. Že ma konec i začátek. Ale mě k tomu prostě chybí celý ten příběh.
Takže za mě rozhodně vedou ilustrace a pár myšlenek se mi líbilo. Ale to je bohužel vše. Čekala jsem prostě víc knihu k zamyšlení, jako je Malý princ. Toho jsem se zde bohužel vůbec nedočkala.

Ocásek
09.06.2022 5 z 5

Tohle byla taková nádhera!
Jednoduchý a přesto krásný a kouzelný příběh o přátelství, lásce, laskavosti, upřímnosti, bolesti i odpuštění, který ve mně tolik zanechal.
Lepíky jsem opravdu nešetřila a zanechala je skoro na každé stránce a vím, že se k tomuto pokladu budu nesčetněkrát vracet a vsadím se, že v knížce objevím zase trochu jiný význam než nyní, protože v téhle knížce si každý najde to své!
Navíc je knížka doplněná o dokonalé ilustrace i písmo a já jsem hrozně vděčná, že ji můžu mít ve své knihovně!

5/5⭐️

knihomolka27
06.06.2022 2 z 5

(SPOILER) Ehm, vím, že mnoho lidí nedá na tuto knihu dopustit...já necítím nějakou zvláštní potřebu jí někomu nějak zvlášt doporučovat. Prostě nemám ten pocit, že by kniha byla něco převratného, geniálního nebo tak. Představovala jsem si to, jako ucelený příběh s nějakým skrytým filozofickým podtextem a nadhledem....což jsem tak úplně nedostala. Spíše než Malému princi se kniha podobá sbírce citátů od Atticuse. Což není určitě špatně, ale také to není úplně to co jsem od toho chtěla dostat.

...
Obálka je jedním slovem prostě úchvatná. Všechny kresby jsou krásně osobité, jakoby náčrtové, ale jsou neuvěřitelně čisté, prosté a prostě kouzelné. Za mě tu ale jaksi forma zvítězila nad obsahem, což by filozofové obecně asi slyšeli poněkud neradi. Obzvlášt ten začátek mi přišel takový hodně rozjezdový, citáty nebo motta, takové nijaké, nebo naopak až příliš melancholické. Já osobně dávám přednost spíše příběhů, které se tváří, že jsou pro děti, ale jsou hlavně pro dospělé, ale tím chci hlavně říct, že mám radši když je ten pravý význam knihy skrytý, a člověk si na něj musí přijít sám, a má v té jeho interpretaci volnější ruku. Než když je nám všechno naservírováno pod nosem a je to bráno jako ocelová pravda. Chvílemi to trochu zavání levnými klišé citáty, kterými nás krmí od dětství nebo ve filmech a my je tak strašně neradi posloucháme....ale ano sluší se říct, že některé mají opravdu něco do sebe.

...
Druhá půlka knihy je pro mě daleko lepší, a dokáže lépe obhájit existenci samotné knihy. Citáty pro mě dávají větší smysl, kresby jsou taky od stránky hezčí a hezčí...a i ten ,,příběh" je trochu ucelenější. I tak bych si, ale představovala, aby ty postavy dávaly větší smysl, chápu, že tu nejde o nějaké velké prokreslení charakteru...o to ani nejde, ale když už je liška vykreslená jako ta co se stydí, je vážná ...tak by měla dostat taky víc prostoru, stejně jako kůn....prostě mi přišli zbytečně takový nevyužití, narozdíl od krtka a chlapce. A ani si moc neumím představit, že by nějaký malý klučina mluvil takhle, nebylo by přirozenější ho vykreslit jako malého typického klučinu, a né jako nějakého přestárlého filozofa? Prostě mi přijde, že ty postavy a jejich interakce, není až takovou alfou a omegou knihy, jaká by ale měla být...chybí mi tam jejich lepší zapojení.

Na druhou stranu musím říct, že krtkova přirovnání života k dortu, je přesně ta provázanost a metafora, kterou bych v této knize čekala na kždé druhé stránce, a né ke každé 10. Nemůžu se zbavit dojmu, že autor používá povětšinou klasické věty, které tak trochu ,, vykradl" z jakékoli první motivační knížky. Chybí mi tam víc kreativních nápadů a pohledů na věc....zaobalených do něčeho co říká životní pravdy, ale jinou, originální a procítěnou formou, která se ale nepřibližuje až příliš patosu. A proto se mi v knize líbily ty nápady s krtkový dortem, ty kresby, nebo chlapcovu ani poloprázdnou nebo plnou sklenicí. Jenomže je jich tam málo, a ještě mín těch co by si člověk zapamatoval. Ale to je můj názor... možná, že v tom ostatní vidí to co mi uniklo, a nebo naopak to co tam vůbec není. Důvod proč autor knihu napsal, je samozřejmě milý sám o sobě a jak jsem už řekla, z grafického hlediska doopravdy nemám co vytknout. Já osobně bych si to představovala víc jako příběh s nějakým klidně i primitivním dějem...a jako jo, dalo by se říct, že tématem téhle knížky je cesta domů...a co to domů vlastně je a znamená. Ale myslím, si že by kniha fungovala líp jako celistvý příběh. A za tím si stojím. Takhle je to prostě milá kniha mot a citátů s větším či menším přesahem....ovšem nic, co by bylo extra nadprůměrné.

přátelství láska pro děti citáty pro mládež motivační knihy laskavost autorské ilustrace

Charlie Mackesy
anglická, 1962
2021  90%Chlapec, krtek, liška a kůň
2022  89%Chlapec, krtek, liška a kůň: Kreslený příběh

Kniha Chlapec, krtek, liška a kůň je v

Přečtených1 139x