Chaloupky

Chaloupky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474036/bmid_chaloupky-TY3-474036.png 4 790 222

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

maryzka
09.10.2021 5 z 5

Čtenářka Tereza 7090 to popsala velmi výstižně. Já připojuji to, že autor je ročník, který válku nezažil a nezažil tuto dobu, tak není, že by to nějak zpolitizoval, prostě píše tak, jak to bylo a jak jsme to znali vyprávění z pamětníků, dokonce jsme na toto téma diskutovali i ve škole v dějepise( učitelka byla rozumná v tomhle směru). Takže z této knihy vyplývá, že sousedé mají držet pospolu a stačí jeden fanatik a všechno je jinak.

tereza7090
04.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha popisující celá desetiletí osudy lidí v pohraničí.
Příběh začíná prologem jedné z výraznějších postav, Rity Zehrmannové, která se vrací po letech do své vlasti a vzpomíná na události, které se zde odehrávaly a daly do pohybu směr dějin...
Vyprávění nás zavede do doby před první světovou válkou, do těžkého života českého lidu. Hlavní hrdina Florián Talich se vydává kvůli své touze po dobrodružství do Krušných hor, do vesničky Chaloupky. Tam ho pak po válce následuje, spíše nedobrovolně, jeho největší přítel z mládí František Hrubý i se svou matkou, manželkou Annou a dcerou Haničkou. Osudy místních lidí, převážně Němců, se s nimi prolínají a zpočátku se zdá, že našli ráj na zemi. Jenže se blíží druhá světová válka a Sudety už nejsou pro ně bezpečné. Rita, které již v té době žije s Floriánem musí snášet odsouzení a křivdy. Ani pro Františka a jeho rodinu to není příznivá doba. Musí se vyrovnat se smrtí blízkého člověka, společně s Ritou a matkou se stará o obě dcery. Lidé kolem nich začínají být čím dál více nepřátelštější a nebezpečnější...Z místních lidí se vlivem doby stávají fanatici a z přátel nepřátelé. Jen málo lidem zůstane cit a jen málo si jich zachovává svoji tvář. Jenom hrstka lidí je ochotna pomoci a neodvrátit se.
Kniha se četla velmi dobře, měla jsem ji přečtenou za dva dny, chvílemi mi i vytryskly slzy. Příběh je silný, emotivní, tak jak to z válečného období bývá.
Je tam větší množství postav, chvilkami jsem se v nich ztrácela, což ovšem není úplně rušivý prvek.
Postavy a hlavně prostředí jsou vykresleny velmi realisticky, charaktery postav nejsou od počátku dané, postupně se vlivem doby a okolí vyvíjejí. Příroda je ovšem stále krásná, i když pro lidi drsná a chudá.
Knihu doporučuji a dávám jí plný počet hvězdiček.

pajaroh
23.09.2021 3 z 5

Příběh z pohraničních hor, kde příroda hraje důležitou životní roli, ale osudy určují zase jen lidé. Styl vyprávění je jednoduchý, nezachází do detailů, důležité zvraty v životě postav (narození, smrt...) jsou popsány v pár větách. Podle mého autor zachytil příliš mnoho postav a větší časové rozpětí zahrnující důležité mezníky dějin na necelých 300 stránkách - to do hloubky ani jít nelze. A to je škoda.

capar
21.09.2021 4 z 5

Jsem ze severu, knížka mě zajímala hlavně proto, že je to kus našich dějin...a nebylo to vůbec zlé, osudy lidí, vhled do myšlení za zlomů v historii...za mě takové lidské nahlédnutí do toho hnusu, co se odehrávalo...

mil
18.09.2021 4 z 5

Začátek mi úplně čtenářsky nevyhovoval. Postupem se to zlepšilo. Dala jsem 4* především za téma. Bylo to velice zajímavé a odkrylo mi část dějin z jiného pohledu. Za to jsem velice ráda.

Knižní střípky
17.09.2021 3 z 5

Chvíli mi trvalo se začíst, bylo toho opravdu hodně a děj je velice popisný, dialogů pomálu, docela často jsem si připadala jak na nějaké přednášce z dějepisu, ale po pár desítkách stran si to sedlo a já už věděla, že musím zjistit, jaké osudy autor našim hrdinům připravil.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Katerina015
17.09.2021 3 z 5

Kdyby autor ubral pár postav a ostatní více rozepsal, byla by to senzační kniha... Takto musím dát knize pouze 3 hvězdičky... Nechci tvrdit, že je kniha špatná, to vůbec... Čte se velmi dobře, ale jiné knihy na podobné téma mě chytly za srdce daleko více...

Ivana11
17.09.2021 4 z 5

Po přečtení jsem dala knize 4 hvězdičky, přestože jsem uvažovala i 3, jelikož mi dost vadila veliká spousta postav, ve kterých jsem se často ztrácela, i příliš jednoduchý styl psaní mi moc neseděl. Ale od dočtení knihy musím na její děj stále myslet, knihu mám stále v hlavě. Navíc na internetu procházím staré fotografie Jelení a Chaloupek, dost mě to vzalo.

acheska
13.09.2021 4 z 5

Souhlasím s komentáři níže, na začátku hodně postav a téma, co už tady bylo vícekrát. Ale! není to tak dlouho, co jsem dočetla Šikmý kostel 1,2 a bylo zajímavé porovnávat ten "blahobyt" první republiky v pohraničí- v jedné knize s Poláky, ve druhé knize s Němci.
Jinak příběh milý, ačkoliv nebyl veselý, tak nějak zahřál na duši, hezky popsaná lokalita Krušných hor (hned bych tam vyrazila na pořádný výšlap). Pokud bude autor ve tvorbě pokračovat, ráda ho podpořím.

květáček
10.09.2021 1 z 5

Četla jsem na doporučení, bohužel musím konstatovat, že úplně nedočetla. Styl psaní se mi nelíbil. Za jedno, jazyk je na mě až příliš pohádkový a navíc (za druhé), tak moc kopíruje jiné knihy na stejné téma.
Je mi to líto, protože jsem byla celá natěsena, že si po dlouhé době přečtu dobrý kus.

pastelkakg
07.09.2021 3 z 5

Nečekala jsem teda že to bude taková červená knihovna, ale nakonec fajn knížka. Škoda stylistické neohrabanosti, jinak bych dala čtyři hvězdičky, ale je vidět že psaní jde autorovi od srdce, takže se těším na příští počiny!

zdehan
04.09.2021 5 z 5

Moc pěkná kniha která se četla sama doporučuji.

certik003
01.09.2021 3 z 5

Nalákala mě obálka i anotace. Počáteční množství postav se mi moc nelíbilo, ale dalo se v nich zorientovat. Jenomže jak jsem četla dál, udělala jsem něco, co dělám hodně výjimečně - podívala jsem se na komentáře, jestli se to zdá jenom mně nebo jestli má problém s touto knížkou i někdo jiný. A mám pocit, že to L.Helena napsala za mě. Měla jsem pocit, že čtu učebnici dějepisu, v které jsou nějaké postavy, aby to nebylo tak suchopárné. Co mi vadilo snad ještě víc, je to černobílé vykreslení charakterů. Postavy byly buď svaté nebo svině, co se postupně neštítí vůbec ničeho. Němci byli až na úplnou výjimku všichni špatní, Češi až na dvě černočerné ovce v každé rodině hotoví svatouškové. A teď si představte, že jejich dvě velmi hodné, a jak autor nezapomene zdůraznit, spravedlivé děti, si po skončení války taky najdou svoje Němce, aby si do nich mohly zakopat. Vím, že se tohle dělo, že to dělala spousta lidí, i dětí, a nikdy bych si nedovolila je za to soudit, ale to předchozí zdůraznění jejich kladných vlastností potom zní jako špatný vtip. V té době jsem pochopitelně nežila, prarodičů jsem se jako malá na tyhle věci neptala a teď už se nemám koho zeptat, ale tak nějak žiju v domnění, že v každém národě (jakékoli skupině) jsou lidi povahově velmi různorodí. Na knížku jsem se moc těšila, měla od ní velká očekávání, ale pro mě to bylo zklamání. Nejenom způsob vypravování, ale právě i ten do očí bijící kontrast. Napřed neustálé vyzdvihování sounáležitosti, protože jinak to na horách nejde, potom celá jedna skupina šikanuje druhou, aby se to po válce obrátilo. Nepochybuju ale, že knížka bude mít spoustu fanoušků a bude mít velmi vysoké hodnocení.

berila
26.08.2021 3 z 5

Dobrý román a na to, že je autor tak mladý, tak klobouk dolů.

L.Helena
21.08.2021 3 z 5

To mohl být tak krásný román… Jenže:
Hned od začátku hrozně moc postav, jejich představení bylo strašně suchopárné a hlavně všechny téměř naráz, takže čtenář okamžitě ztratil přehled. Kdyby byly jednotlivé postavy do děje přidávány postupně a zaobalené do nějakého příběhu či události, bylo by to o moc přehlednější. Knize nelze upřít čtivost, ale to spíš díky obsahu než způsobu vyprávění, ten byl takový nějaký odtažitý, neosobní. Občas jsem si připadala, jako bych četla učebnici dějepisu, či v lepším případě zápisky obecního kronikáře, a ne historický román z pera spisovatele.
Škoda. Jinak celkový příběh a osudy postav byly velice zajímavé, i když vesměs smutné. Ale to jde na vrub spíše samotné historii, než panu autorovi.

kasavubu
18.08.2021 4 z 5

Na osudech jednotlivých hrdinů bylo krásně poukázáno, k čemu všemu vedl vzrůstající německý nacionalismus v pohraničí a jak dokázal narušit fungující a dosud poklidné vztahy mezi sousedy. Rozvíjí se zde hned několik životních osudů - celoživotních kamarádů Františka a Floriána, Rity a jejího manžela, členů bohatého německého rodu Grossů a dalších rodinných příslušníků Františkovy manželky (zde bylo nutno se trochu zorientovat). Celkově to bylo moc zajímavé a pěkné počtení. Jediné, co na mě působilo trochu rušivě, byl poněkud šablonovitě popsaný vývoj událostí, místy jsem si připadala jako bych četla pasáže z učebnice. Také závěr věnovaný osudu Němců po válce mi přišel zbytečně stručný, mohl být více rozveden.

JitaJL
16.08.2021 4 z 5

Krásný, ale smutný příběh, se spoustou na pozadí probíhajících historických událostí první poloviny 20.století. Díky knihám s touto tematikou se dozvídáme víc, než ve škole z hodin dějepisu. Jak a proč byly obsazeny Sudety, a také jak lidé v těchto končinách žili. Že to nebyl život jednoduchý a že soused může začít nenávidět souseda, se kterým byl donedávna nejlepší přítel... Jedna hvězdička chybí v hodnocení proto, že bych příběh místy ocenila více rozvinutý.

tittanie
11.08.2021

Určitě je to zajímavá kniha, která se velice dobře čte. Postavy byly sympatické. Je pravda, že jich bylo hodně, ale orientovat se v nich dalo.
Co mi přijde zvláštní je, že pro první světovou válkou bylo vymezeno víceméně pár stran a pro druhou světovou válku bylo vymezeno pár kapitol. Musím si položit otázku čím to je? Byla druhá světová válka horší? A určitě mě to zase donutilo přemýšlet nad odsunem Němců do Německa.

Vladii
08.08.2021 4 z 5

Tento krásný román založený na nešťastném období naší historie jsem si s sebou vzala na dovolenou do Krušných hor. Ze začátku mi vadilo opravdu velké množství postav, ztrácela jsem se v rodinných vztazích a přišlo mi, že příběhy jednotlivých hrdinů této knihy jen kloužou po povrchu a že románu něco chybí. Pak jsem se ale začetla a druhou půlku knihy už jsem se nemohla odtrhnout. Nečekala jsem veselé čtení a kolikrát mi bylo doopravdy do pláče. Nejhorší na tom ale je, že si člověk nemůže říct, že je to "jen" kniha, protože to, co prožívaly postavy v této knize, prožívali před nedávnou dobou skuteční lidé. Poslední den dovolené jsme zajeli na Přebuz, Rolavu, Jelení, ... Každému musí být smutno, když si uvědomí, že tam, kde jsou nyní značené zaniklé obce nebo vesničky s pár místními, bývaly před válkou obce s desítkami domů a stovkami obyvatel. Myslím, že na to, že je to autorova prvotina, se jedná o velmi zdařilý román popisující životy lidí v krásné, ale drsné krajině Krušných hor a na pozadí historických událostí.

petr.trep
06.04.2021 3 z 5

Z knihy mám rozpačité pocity, je pěkná, zajímavá, je z ní cítit silné zaujetí autora prostředím, což je skvělé, ale chvílemi mi přišlo, že čtu prvorepublikový román pro paní a dívky.. Nebylo to špatné, ale má očekávání byla větší. Každopádně jsem ale rád, že děj byl umístěn do tak krásného prostředí.