Tajemný cizinec

Tajemný cizinec https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40577/bmid_tajemny-cizinec-hJc-40577.jpg 5 238 61

Děj Tajemného cizince se odehrává v 1590 v rakouské vesnici Eseldorf, neboli Oslov, neboli vesnice hlupáků. Děj není nijak epický, nejde o žádnou vystavěnou zápletku, spíše jde o filozofické úvahy psané románovou formou. Jde o řadu symbolů, odkazů a paralel na reálné fungování života, něco jako popis ne příliš zábavného Kocourkova. Už samotný název vesnice Oslov a úvodní věty, kde se dozvídáme, že tam děti školou nijak netrápí, spíše je učí být dobrými křesťany, neboli nemyslet, nebádat, nemít vlastní názor, ale poslouchat, neptat se a začlenit se do stáda.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko

The Mysterious Stranger , 1916

vlkcz
11.03.2022 5 z 5

Tuhle knížku je snad hřích jenom číst, když je k dispozici v podání takových mistrů jako Jan Hartl a Boris Rösner.
Knížka mě překvapila. Přeci jen mám Twaina zařazeného především jako humoristu a satirika, který mi moc nesedí. A on najednou překvapí takovýmhle až filozofickým spiskem. Tím nadhledem nad všedním lidským pinožením, snahou nevybočit ze společenských stereotypů a podobně trochu připomíná Komenského Labyrint světa. Ale nenabízí Komenského záchranu v náručí pravé víry. Naopak, církev to taky dost schytává. A tam, kde Twain popisuje budoucí války, se člověku s jejich znalostí zatají dech nad přesností jeho postřehů.

jaghut
15.02.2022 5 z 5

(SPOILER) ...v démonickém podání Borise Rösnera se zdrcující kritika veškerého konání lidského rodu zdá přesvědčivá a téměř neprůstřelná, nic nepomáhá neméně kvalitní obrana člověčenství od Jana Hartla
...ani po více než 100 letech kniha nepůsobí omšele a má nám co říct, čarodějnice už nepálíme, máme teď jiné cíle, které likvidujeme se stejnou vervou
...jedinou nadějí v temné nicotě nekonečně prázdného vesmíru tak zůstává možnost, že ani Satan nám neříká pravdu
...třeba máme ještě šanci, doufám, věřím

Usire
27.01.2022 5 z 5

Tohle jsem opravdu nečekal. Kniha, která je od autora 19. století a zaujme natolik současnými filozofickými a morálními otázkami. Budu se muset na pana Twaina zaměřit trochu více a přesvědčit se, že tato kniha nebyla jen takovou náhodou z jeho rozsáhlé publikační činnosti.

milan3144
13.12.2021 5 z 5

Posloucháno jako skvěle namluvená audiokniha.
Audioknihy, nebo rozhlasové hry si pouštím pravidelně před spaním a mají na mně povětšinou vliv ten, že do 15 minut už nevnímám, takže mi vydrží poměrně dost dlouho. Tato kniha ale na mne měla dost často přesně opačný účinek. Místo postupného ukolébání se dostavil stav, kdy ne a ne usnout a myšlenky mi v hlavě vířily jedna přes druhou. Opravdu kniha, která ve mne zanechala hlubokou stopu. Třeba tím, jak si pleteme, nebo spíš možná neumíme přesně pojmenovat, co je vlastně dobro a co zlo. A nebo spíš, jak to zlo dokážeme za dobro vydávat i úmyslně v rámci našeho viděné světa. Řadím se mezi ty, u kterých toto dílo zanechalo v nitru plno emocí a souhlasím s tím, že ve své době to muselo být hodně šokující a v tomto ohledu to platí za mne i pro současnost.
Pět velmi dobrých, nadčasových a hlubokomyslných hvězd.

Chytuš
26.09.2021 5 z 5

Uchokniha, mimochodem naprosto skvěle načtená!
Fascinují mě synchronicity - a Tajemný cizinec je pro mě jednou z nich. Ještě jsem se nestačila oklepat z Davida Ickeho a bum, cestu mi zkříží knížka, která je už víc než století stará, ale myšlenkově hodně sladěná...
Na Tajemného cizince se pravda dá nahlížet z různých úhlů pohledu - kritika nesmyslného lidského počínání a chování, které se nemění - když lidé dostanou možnost volby, v devíti z deseti případů si vyberou zlo... Kritika základních systémů lidské společnosti - od křesťanské církve, přes právo, až po vládní systémy. Hodně alternativní náhled Marka Twaina na život a svět - tohle musela být před sto lety víc, než jen kacířská myšlenka! Už jen nechat vstoupit na scénu anděla jménem Satan může být i dnes pro spoustu lidí nepřekousnutelný oříšek, natož pak před sto lety!
Naprosto nadčasová knížka s odzbrojujícím závěrem, ve které si pozorný čtenář může najít opravdu hodně věcí, nad kterými je možné se zamyslet... Rozhodně jsem neposlouchala naposledy!

evineckY
25.09.2021 5 z 5

M. Twain byl génius. Jako bych poslouchala proroka , který popisuje lidský rod
a naši přítomnost. Poslouchala jsem audioknihu fantasticky načtenou. Úplně mně mrazí. Nemůžu uvěřit, ve které době to napsal.
Opravdu všem vřele doporučuji.

'' Lidé jsou ovce, vždycky se budou podřizovat menšině, která nejvíc křičí....''

stepankoby1
21.07.2021 5 z 5

Nejcyničtější, nejbezvýchodnější a nejkrutější dílo, které jsem kdy četl. Výsměch absolutně všem lidským ideálům od náboženství přes vládnoucí systémy až po primární hnací emoce života doprovázený dokonalým alegorickým podtónem, který ve stylu Bílé nemoci volá po pozitivním rozřešení. To už si ale v příběhu (potažmo životě, pokud bychom chtěli začít filozofovat) bude muset najít každý sám. Pro mě osobně nadčasová, mrazivá knížka, která ve mně zanechala obrovský dopad už kdysi při poslechu VÝBORNÉ audioknihy, a rozhodně se k ní ještě mnohokrát budu vracet. Pozn.: Historie kolem knížky je zajímavá, a fascinuje mě, jak při poslepování kompletně odlišných nápadů mohl vzniknout tak úžasný celek. Někdy bych rád přečetl studie o knížce z kalifornské univerzity tisku a přezkoumal nyní už dávno publikované původní rukopisy.

los
12.05.2021 3 z 5

pěkně zapracovaný motiv "efektu motýlích křídel", který později vědeckofantasticky rozvedl Bradbury; Twain se ale drží romantického úzu snu

renefer
12.04.2021 4 z 5

Bylo to zajímavé. Nezbývá mi, než souhlasit se Satanem, ve většině věcí má pravdu. Jako člověk se nechová žádné zvíře.

camelopardus
29.11.2020 5 z 5

Ač se neztotožňují se vším, co v tomto díle padne, jsem okouzlena tím mimořádným množstvím hlubokých, moudrých a zajímavých myšlenek,z nichž většina mi mluví z duše. A protože jsem knihu naposlouchala v audio provedení, bylo mi dopřáno užít si hlasový koncert Jana Hartla a Borise Rösnera. Doporučuji tedy právě tuto verzi, protože stojí za to!

mataj
22.10.2020 5 z 5

(audiokniha)
Děj povídky Tajemný cizinec je sice zasazen do středověku, ale kriticky vyobrazuje chování "lidského rodu" všeobecně, jak lehce se dají lidé zmanipulovat křičící menšinou a chovají se jako stádo. Mně se knížka líbila hodně.

Disease
16.09.2020 3 z 5

Tom Sawyer vs Satan :-)

Je to už takové čtení ala "film pro pamětníky". Co se týče náhledu na lidstvo, čekal jsem větší deziluzi.

Četl jsem vydání od Mati, čili jen titulní novelu, hodnocení někde mezi 3-4*.

Evaho73
22.08.2020

S Tajomným cudzincom sme si akosi nesadli v svetonázorovej otázke, a preto toto dielo nebudem hodnotiť, lebo by som nebola objektívna.

Greenfingers
29.03.2020 5 z 5

Kniha obsahuje celou řadu výborných vtipných povídek povětšinou popisujících autorovy zkušenosti z práce novináře, přednášejícího a veřejně činné osoby.
Stěžejní povídkou v celém výběru je však Tajemný cizinec, který tématicky navazuje na Adamův či Evin deník - skvělé parodie na biblický příběh stvoření. Tentokráte je to Satan, který coby neznámý mladík dramatickým způsobem zasáhne do poklidného středověkého městečka kdesi v Rakousku.
Na pozadí odehrávajících se událostí Twain brilantním způsobem pranýřuje náboženství a církev. Autorovo oblíbené téma je zpracováno formou, která nenechává nikoho na pochybách o jeho světonázoru. Sžíravá kritika, sarkasmus a parodie - to jsou hlavní Twainovy zbraně proti náboženským dogmatům.
Vřele doporučuji!

jan.votoupal
04.03.2020 4 z 5

Zajímavý děj, který je tak akorát dlouhý, aby neztratil dech. Pro mě osobně má však největší hodnotu její konec. Respektive poslední kapitola, která sice sama nevynikne bez celku, ale i tak mi dokázala dát více, než např. Alchymista od Paula Coelha.

ChrisSparrow
12.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla (resp. slyšela audioknihu)... Až mě z toho mrazí, rozhodně doporučuju!!!

Skawin
22.10.2019 5 z 5

Tak to jsem opravdu nečekala... Poslouchala jsem jako audio knihu a nevěřila vlastním uším. Naprosto geniální Mark Twain. Boris Rösner jako Satan a Jan Hartl jako vypravěč - to se nedá poslechnout jenom jednou, mimořádné dílo!

martina5069
06.06.2019 3 z 5

Posloucháno jako audiokniha : 4hod 10min
Upřímě vůbec sem nevěděla do čeho du, pořád sem si myslela, že Mark Twain píše něco jako pohádky nebo dobrodružné knížky ale to sem se hodně spletla. Při poslouchání některých pasáží mě až mrazilo a překvapení došlo až na konci, kdy sem zjistila, že jde vlastně o pomatení mysli. Tenhle příběh má hloubku a poselství. Jsem sice na jiné žánry a tohle nebo spíš klasiku bych asi nečetla za to díky, že právě existují audioknihy a přednes pana Jana Hartla a předmluvy pana Borise Rosnera sou fascinující. Je to vlastně kniha popisující život a smrt, nebo vrtkavost okamžiku, že stačí chybné rozhodnutí a osud se ůplně změní a konec vás donutí zamyslet se. Přemýšlela jsem kolik mám dát hvězdiček a skončila sem u počtu 3,5* Příběh byl sice fascinujíci a hodně na přemýšlení ale pořád je tam to malé ale....

Sarajana
13.05.2019 5 z 5