Pán much

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/3645/pan-much-ZHu-3645.jpg 4.22050
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Maťa
Orig. název:

Lord of the Flies (1954)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (309)

Kniha Pán much

Přidat komentář
Disease
16. května

Dva roky práznin bez příkras.

Podobenství, které se dá v pohodě číst i jen jako příběh.
Těm, kdo tu píšou, že děj je nepravděpodobný doporučuji přečíst knihu MASA A MOC.

Rossel
07. května

Hlavní myšlenka je palčivě jasná a děj relativně drsný. Kniha ukazuje zajímavé praralely na uspořádání společnosti, ale... zkrátka mě nějak neuchvátila. Forma a uchopení vyprávění pro mě v tomto případě dokonale pohřbívá obsah. Tak nějak jsem čekala více...

Sarah01
30. dubna

Přečetla jsem si předchozí komentáře a musím se smát, co některým čtenářům vadí :-) Většina nebo snad jen někteří (?) musí mít vše jasně podané jak na podnose, nesmí číst popisy přírody a musí se pořád a nejlíp hned od začátku něco dít, jinak je to nuda :-)
Já jsem naopak ráda, že všechna literatura není psána jak podle šablony, každá kniha mě svým způsobem poučí a přinese další poznání. Pán much taktéž. Že jsou děti občas zatracení spratkové, ví asi většina z nás, obzvlášť ti, kteří se v dětství setkali s šikanou. Tady je to ještě dovršeno davovým šílenstvím a anonymitou masek. Poprvé vydáno v roce 1954, přitom symbolika mi připadá nadčasová.
Ještě poznámka na závěr....na rozdíl od některých zde se domnívám, že uvažování hlavních postav odpovídá cca 12ti letým dětem s mírnými rozdíly, což je pochopitelné.

jarabr
27. dubna

Nemám rád příběhy "kde se vzal, tu se vzal" bez následného alespoň nastínění proč a jak. Tady se najednou vynoří kluci na ostrově, ale nikdy se nedozvíme proč. První dvě třetiny knihy mně nebavily, pořád se to motalo v kruhu, vývoj téměř žádný. Už jsem i přemýšlel, že knihu odložím a nedočtu. Poslední třetina celkový dojem trochu vylepšila, ale stejně moc nerozumím tomu, proč je tohle dílo tak vysoko ceněno. Z pohledu čtivosti za moc nestojí, dějově je to taky slabší. Jsem rád, že ji mám za sebou, víckrát se ke knize vracet nebudu.

RHorse
24. dubna

Tak upřímně, vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Čekala jsem nějaký dobrodružný román, říkala jsem si, že to budu číst dětem před spaním, prostě nějaká robinsonka. Tak jsem se trochu sekla. Knížka super, ale možná bych si to představovala ještě více propracovaný děj. Každopádně zajímavý vývoj chování chlapců, bohužel hodně realistický.

ocean3
17. dubna

Čekala jsem od této knihy trochu více...

JessieEx
12. dubna

Většinou se shoduji s ostatními čtenáři, co se klasiky a obecně kultovních knih týče, a sdílím veřejné nadšení. V případě Pána much ale bohužel cítím spíš zklamání. A přitom ta hlavní myšlenka, to, co svým příběhem chtěl autor sdělit, je geniální (za to ty dvě hvězdičky). O tom, že zlo je všudypřítomné, není pochyb. A výjimkou nejsou ani děti, u kterých se také objevuje nejen pud sebezáchovy ale i čistě agresivní chování, jakmile jsou vybočeny z normálu, z pocitu bezpečí a nejsou jim vytyčeny žádné hranice dospělými. Vlastně už podle anotace jsem věděla, co přibližně se bude dít... Než jsem se k "tomu" ale dostala, několikrát jsem knihu odložila. Na to, jak je tenoučká, se čte prostě hrozně. Forma je v tomto případě mizerná. Možná jakýsi pokus o konverzační román, ale dialogy mi tady přišly zvlášť špatné. Zkrátka a dobře se to nedalo číst. Bohužel nemohu hodnotit lépe, ale myslím si, že kdyby byla podobná myšlenka napsána jiným spisovatelem a jiným stylem, možná i příběh by mohl zůstat z větší části zachován, bylo by moje hodnocení mnoooohem lepší...

Colletka
04. dubna

Nedočteno ...