Pán much

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Již klasický příběh chlapců z britské internátní školy, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově. Hra na Robinsony se však brzy změní v boj všech proti všem, v němž je hlavní předností síla, autorita a schopnost šířit strach. Kniha se obrací ke stále aktuální otázce: Je civilizace v našem chování opravdu tak silně zakořeněna, jak si namlouváme? Nebo jsme stále jen příslušníky smečky?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3645/big_pan-much-ZHu-3645.jpg 4.12488
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Maťa
Originální název:

Lord of the Flies, 1954


více info...
Nahrávám...

Komentáře (400)

Kniha Pán much

capricorn__
21. listopadu

Konečně jsem se dostal ke knize, která prý inspirovala moji (dříve) nejoblíbenější reality-show Survivor. Román jsem otevřel včera a zavřel dnes odpoledne, nikdy jsem se nenudil a nikdy jsem nepřemýšlel o tom, že bych knihu odložil. Autor píše velmi poutavě, líbí se mi, jak vygradoval děj, že vždycky šel ke středu problému a nikdy nezahltil čtenáře nepotřebnou omáčkou okolo. Nejvíce se mi líbí atmosféra a úplný závěr, to, jak promyslel symboliku a jak tento román souvisí s historickými událostmi té doby. Takže tato část je perfektní. Za co hvězdičku strhávám, je uvěřitelnost, nad kterou jsem přemýšlel celou dobu. Zkrátka nemůžu uvěřit, že by malé děti byly schopny jednat a mluvit tak, jak jednaly. Kdyby jim bylo jen o pár let víc, třeba čtrnáct-patnáct, pak bych problém neměl.

Maevie
08. listopadu

Krátký román s dětskými hrdiny, který nás všechny a především dospělé čtenáře nutí položit si otázku, zda by se děj knížky opravdu mohl stát i ve skutečnosti. Je možné, aby v krizové situaci zvítězily zvířecí pudy nad zdravým rozumem? Odvrhneme tak jednoduše návyky a chování získané v civilizovaném světě?

Pán much je psychologickým románem, u kterého je jasný autorův zájem, přesto mě jako mnoho jiných čtenářů zamrzely chybějící informace, nepropracovanost příběhu a zjevné nedostatky, kvůli kterým dostal příběh trhliny a snížila se tak jeho uvěřitelnost.


teratera
22. září

Knihu jsem objevila v knihovně 11ti leté slečny, které jsem dělala AuPair v USA. Mazec. Skvělá kniha, skvěle napsaná a strašně krutá v tom jak nám nastavuje zrdcadlo. Lidé jsou k sobě zlí a na tomhle malém ostrůvku, kde se snaží přežít skupinka dětí, se projeví většina lidských charakterů jak je známe. Výborná kniha i pro zamyšlení se sama nad sebou. Jak bych se chtěla chovat v krizové situaci já a jak na tom pracovat, abych taková opravdu byla.

niki-chan
22. září

Zvláštní kniha. Na jednu stranu zajímavý námět - společenství kluků vydané na milost a nemilost ostrova a svým vnitřním já, na druhé straně jako celek mi příběh moc nefungoval. Příliš dlouho se řešilo nijaké fungování a během pár stran se vyřeší odluka nového kmene, smrt, destrukce i záchrana...

intelektuálka
20. září

Pozoruhodná studie - dílo, vyvolávající polemiku ....

Poklidná atmosféra ostrova - anebo boj o přežití ....
Co dělá civilizaci civilizací - a barbara barbarem ?

Jsou to životní podmínky ? Je to morální kredit člověka ?

Zvítězí racionalita Ralpha anebo predátorství Jacka ?

A stojí vůbec za to pozice " Pána much " ?

Na to v tomto díle naleznete odpovědi ....ale nevím, zda potěší ....

martineden
16. září

Děti prý nemohou být zlé! A tak byl pro autora problém s vydáváním této knihy. My naštěstí cenzuru nemáme, proto si můžeme toto nadčasové dílo vychutnat. Doporučuji!

666Jitka
15. srpna

Skvělá alegorie o tom, jak se snaží několik dětí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově, vytvořit fungující systém - jakousi demokratickou společnost založenou na určitých pravidlech, ale brzy se názory skupin dětí začnou zásadně lišit a začínáme být svědky počínajícího fanatismu, který se brzy změní až ve skutečné zlo, nenávist a krutost, které jsou v člověku bohužel zakořeněny už odedávna.

Shashlick
14. července

[SPOILER] Nejvíc mi neseděla Ralphova neutuchající víra v lidský rozum. Lidé žádný rozum nemají.

1 ...