Cesta kolem světa za 80 dní

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh začíná 2. října roku 1872 v Londýně a jeho hlavními hrdiny jsou bohatý, osamělý a svobodný anglický džentlmen Phileas Fogg se svým francouzským sluhou Passepartoutem (v některých českých vydáních označován jménem Proklouz), který se nechal u Philease Fogga zaměstnat, protože věřil, že díky pánovým pravidelným zvykům bude mít klidnou službu. Netuší, že jeho pán si odpoledne v Reformním klubu, jehož je členem, přečte v The Daily Telegraph článek o otevření nové železniční tratě v Indii a spočítá si, že díky tomu je nyní možno vykonat cestu kolem světa během osmdesáti dnů. Když ostatní členové klubu vyjádří své pochybnosti o provedení takovéto cesty, vsadí se s nimi o celé své jmění (dvacet tisíc liber), že cestu uskuteční....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274874/big_cesta-kolem-sveta-za-80-dni-tHb-274874.jpg 4.4953
Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Romány

Vydáno: , Josef R. Vilímek
Originální název:

Tour du monde en quatre-vingt jours, 1873


více info...
Nahrávám...

Komentáře (137)

Kniha Cesta kolem světa za 80 dní

sgjoli
28. května

Cestu kolem světa za 80 dní jsem poslouchala jako audioknihu, konkrétně jako dramatizaci. Nevím, do jaké míry to bylo proti originálu zkráceno, možná trochu ano, ale nevadí, protože jsem si to vlastně dost užila. Nehodnotím plným počtem, na to se mi tato dramatizace zdála místy trochu po povrchu klouzající. Ale určitě mne to bavilo víc než Patnáctiletý kapitán.
Líbil se mi protiklad mezi tajemným, skoro až mysteriózním Phileasem Foggem, který kolem sebe postavil jakousi neproniknutelnou zeď, a jeho sluhou Passpeartoutem, který je takový otevřenější a přímější. Přesto mi přišlo, jako by se právě těmito povahami docela dobře doplňovali. Phileas Fogg mi tu přišel jako skvěle vykreslený typický lord z Anglie se vším všudy. Tak trochu chladný čumák, za každých okolností uhlazený a bezchybný, bez nějakých přílišných emočních extempore, poněkud snob. Nevím, jestli to Verne myslel jako karikaturu, to si netroufám odhadovat, nicméně mne to hrozně bavilo.
Zápletka sama o sobě není zas tak složitá, ale to nic nemění na tom, že audiokniha sama o sobě byla vskutku zábavná, měla švih a dějově to nepostrádalo rozličné zákruty a překážky, které naši hlavní hrdinové museli překonávat.
Příjemný zážitek z audioknihy jsem dostala i díky příjemné interpretaci řady narátorů - na audioknize se podíleli např. Jiří Adamíra, Svatopluk Beneš, Ladislav Mrkvička či Petr Nárožný. Audiokniha se mi poslouchala velmi dobře.

TheRaven
07. května

[lehké spoilery] "Správný Angličan nikdy nežertuje, když jde o tak vážnou věc, jako je sázka." Cesta kolem světa za osmdesát dní je jedenáctou knihou z cyklu Podivuhodné cesty a jednou z těch vůbec nejslavnějších. A není divu. I když se autor přirozeně vyřádí na zeměpisný pasážích, není jich zase tolik, aby se čtenář neuvyklý Vernovu stylu stihl nudit (proto patrně tuhle verneovku zatím nevykleštil Ondřej Neff, pokud vím). Naopak se jedná o příběh originální, svižný, dobře vypointovaný a skvěle a vtipně napsaný. K celkovému vyznění přispívá i samotná hlavní postava, Phileas Fogg, který rozhodně není typickým cestovatelem, zato je (dle autora) typickým Angličanem. Na cestu kolem světa se nevydává z touhy poznat daleké kraje, nýbrž aby prokázal, že má pravdu (že takovou cestu lze v dané lhůtě vykonat), a vyhrál sázku. Z toho důvodu neprojevuje sebemenší zájem o místa, jimiž projíždí, a zůstává v lodní kajutě či vlakovém kupé, kde věnuje se svému milovanému whistu či propočítávání, zda cesta probíhá dle plánu. A i když neprobíhá, obvykle neprojeví ani špetku rozčilení: "Zdálo se, že není o nic vzrušenější než palubní chronometry."

Samotná výprava obnášející skákání z jednoho dopravního prostředku na jiný by samozřejmě čtenářovu pozornost po celou dobu neudržela, proto Verne svému hrdinovi do cesty nastraží několik nápaditých překážek. Závěrečná pointa je vynikající, byť se v ní skrývá jedna logická chyba (tedy pokud z Ameriky do Liverpoolu neodjíždí parník téhož jména každý den). Výtečná verneovka, která oplývá humorem a nadsázkou (podobně jako třeba Ze Země na Měsíc), a i díky tomu zůstává čtivá i pro dnešního čtenáře, třebaže jej možná zarazí (pobaví) trochu stereotypní popisování různých národů či jedna naturalistická pasáž plná krve a cárů masa. Škoda také, že autor víc nepracoval s postavou paní Audy, která se nakonec byla spíše suvenýrem, než skutečnou postavou, ale to už bychom asi chtěli příliš.


Aerine
03. března

Jako dítě jsem měla moc ráda animovaný seriál se zvířaty v hlavních rolích. Ke knize jsem se dostala až jako dospělá a přišlo zklamání. Pan Fog je studený čumák - jakási představa typického Angličana, nic ho nerozhází, jako by mu bylo vše jedno. Akce je překvapivě málo. Spoiler: překvapení, že předběhli čas je naprosto nepřekvapující, bylo mi to jasné už od začátku, a svatba byla už očividným klišé.

Ale jak už tu někdo zmiňoval. V době vzniku musela kniha způsobit ohromný boom.

los
19. února

jelikož jsem viděl několik filmových zpracování, nebylo pro mne čtení napínavé, ale aspoň jsem se zaměřil na popisy a francouzské vtipkování o Angličanech

Kabuky
30.12.2022

Kniha mého dětství.

Mája777
29.12.2022

Po dlouhé době jsem opět otevřela knihu pana Vernea. A uchvátila mě stejně, jako kdysi. Ano, autor velice rád popisuje cokoli - společnost, města, přírodu …, ale musíme obdivovat jeho znalosti. A zároveň i jeho předvídavost. Určitě si znovu přečtu i jeho další knihy.
(29. 12. 22 - 28 877 - 65)

Sisi394
11.12.2022

Precteno jako audiokniha. Bylo to fajn dve a pul hodiny, skvele nacteno vicero lidma.

maja8148
26.11.2022

Poté, co jsem se pokusila přečíst Tajemný hrad v Karpatek a někde zhruba v třetině jsem to vzdala, jsem došla k názoru, že Jules Verne není pro mě a ač se neustále vydává a lidé jej kupují a dříve jeho literaturu vážně četli a dnes je to přežitek a je to jeden z autorů o kterém všichni slyšeli a učili se, ale reálně ho nikdo (nebo skoro nikdo) nečte a jeho knihy se prodávají z povinnosti.

Ovšem pak jsem narazila na člověka, který je opravdu čte a baví jej. Nevěřila jsem tomu. Vážně ne. Ale byla jsem přesvědčena, ať mu dám ještě jednu šanci.

A víte vy co?

Ano Hrad v Karpatech, je pro mě pořád kniha u které by jeden umřel, ovšem toto je něco úplně jiného! Bavilo mě to i když Foga jsem občas nechápala (a ještě více teď nechápu jeho filmovou verzi z roku 2004) a nerozuměla jsem Figovi, ovšem oblíbila jsem si Passepartouta a jeho filmové veze mě už asi nikdy nebudou uspokojovat (jeho animovaná asi i nadále ano).

A hlavně mě tato kniha přesvědčila, že Verne je dobrý spisovatel, který se dá číst i v dnešní době a rozhodně se ještě do nějaké jeho knihy pustím.

1 ...