Cesta ke svobodě

Cesta ke svobodě https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32706/cesta-ke-svobode-32706.jpg 4 56 8

Cesta ke svobodě představuje základy jak pro širokou veřejnost, tak pro pokročilejší čtenáře, kteří chtějí proniknout do tibetského buddhismu. Výklad se opírá o významný buddhistický text známý pro názvem Lam Rim čili Stadia cesty k osvícení, který pochází z patnáctého století.

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Pragma

The Way to Freedom , 1994

parxel
11.03.2023 4 z 5

Cestu ke svobodě jsem si vybral, protože jsem se chtěl dozvědět něco o budhismu. A přišlo mi, že nejlepší je jít přímo ke zdoji. Tedy ke knize napsané hlavním duchovním vůdcem tibeťanů Dalajlámou. Je to kniha stručná, ale obsahuje vše podstatné. Osobně její přínos spatřuji zejména v tom, že si postupně uvědomuji, že některé na první pohled abstraktní "myšlenky" mohou mít velmi konkrétní a praktické dopady na můj vlastní život.

Neznamená to, že budhismu věřím nebo rozumím, ale zkrátka po mnoha letech, kdy pro mne byl zahalený mlhou nejasnosti, mne jeho myšlenky začínají oslovovat a to nejenom v rozumové rovině, ale zejména v rovině vnitřního prožívání. V tomto smyslu kniha naplnila mé očekávání a doporučuji ji každému, kdo vnitřně cítí, že se potřebuje posunout dál a neví jak. Domnívám se, že tato kniha vám může poskytnout mnoho cených podnětů.

painthers
23.05.2020 4 z 5

Srozumitelný teoretický úvod do buddhismu, který vás nezahltí přílišnými detaily. Pokud o buddhismu nevíte moc, rozhodně vám dá nové myšlenky a podněty k přemýšlení.

Eldar80
04.10.2019 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. S odstupem času jsem úplně zapomněl jaký klenot to je. Přečetl jsem spoustu duchovních a esoterních knih a tahle patří k nejlepším. Platilo to před 10 lety a platí to i dnes. A to jsem tehdy nebyl žádný Dalajlamův nadšený fanoušek. Právě naopak. Dalajlama nepatřil mezi mé oblíbené autory a pro mou autistickou mysl působil vždy příliš poťouchle.
Po přečtení této knihy jsem ho však musel začít respektovat jako přirozenou autoritu. Text knihy je totiž precizní. Je srozumitelný a snadno pochopitelný. Nic náročného nebo intelektuálního. Výklad je jednoduchý a místy působí až neuměle.
U mnoha duchovních knih jsem byl zvyklý na různé chyby. A tady nic. Nejsou zde rozpory a vše dává logický smysl. Ve výsledku je tak jedno, zda třeba reinkarnace existuje nebo ne. Učení má sice vést k osvobození, ale Dalajlama to pojímá spíš jako návod na rozumný přístup k životu.
Buddhismus je zde popsán ne jako nějaké podivné náboženství z Indie, ale jako logické a prakticky použitelné učení. Dalajlama na velmi malém prostoru vysvětlil základy buddhismu a zároveň ukázal jejich návaznost na běžný život.
Čtení je poučné a užitečné úplně pro každého. Jako úvodní kniha skvělé. Jedna z knih díky kterým jsem se začal o buddhismus víc zajímat. Možná proto, že je to napsané z pozice tibetského buddhismu.
Kniha neobsahuje žádnou nadbytečnou teorii a skoro každá věta má význam a své místo. Až na odlehčující pasáže a některé příběhy. Kapitoly jsou třeba o smrti, čtyřech pravdách, znovuzrozování a karmě. Z 10 kapitol se poslední dvě věnují mahajáně. Ty jsou již náročnější. Jednoznačně doporučuju. Kniha se navíc hodí k opakovanému čtení. 95%

rarášek
08.04.2018 5 z 5

Nalezeno v Levných knihách a jsem ráda za její pořízení. Je plná užitečných mouder a rad, které se mohou opravdu hodit. Dá se jim opravdu dobře porozumět a podněcuje to k zamyšlení. Jsem zvědavá, jestli v LK vyjdou další knihy od Dalajlamy a knihu doporučuji všem, kdo se o toto téma zajímají a rádi by praktikovali buddhismus. :)

Otas17
07.07.2017

Osobně mám rád knihy od jeho svatosti Dalajlami. Přestože může kniha někomu připadat složitá, mně se četla dobře. Kniha je určena těm, kteří by se rádi vydali na cestu buddhismu.

SilviaKovacikov
21.05.2017 5 z 5

Čítala sa veľmi príjemne, mám rada knihy od Dalajlámu.

Makyskas
10.11.2016 5 z 5

Jak uvádí Dalajláma, buddhismus znamená vést boj mezi negativními a pozitivními silami v mysli. S pomocí této knihy si snáz uvědomíme co a jak můžeme pozitivně posilovat, a tak se vydat na cestu k přetvoření mysli.

f.enjoy69
29.09.2013 4 z 5

Docela pěkné a moudré počteníčko ;)