Ve 2. dílu Červené knihy je zahrnuto celkem 114 druhů z řad kruhoústých, ryb, obojživelníků, plazů a savců. Výběru druhů předcházela diskuse na IV. celostátní konferenci československých zoologů v Bratislavě v roce 1981 i zvážení mnoha dalších návrhů a rozborů. Podle stupně ohrožení jsou uvedené druhy a poddruhy zařazeny do šesti kategorií: vymizelé, kriticky ohrožené, ohrožené, vzácné, zachráněné a vyžadující další pozornost. Statě věnované jednotlivým druhům jsou psány s ohledem na poslání publikace. Stejně jako v 1. dílu zde proto nenajdeme popisy živočichů, ale pouze údaje důležité z hlediska ochrany. Členění těchto údajů je jednotné. Po vědeckém, českém a slovenském názvu následuje status, rozšíření a početnost, popis stanoviště, biologie, hodnota druhu a ochrana....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246062/big_cervena-kniha-ohrozenych-a-vzacnych-kCw-246062.jpg 4.610

whack
02.04.2016

Popis niektorých známych druhov a poddruhov kruhoústnic (6), rýb (31), obojživelníkov (13), plazov (10) a cicavcov (51), ktoré u nás žijú, alebo žili. Nie sú to všetky druhy: „V červených knihách obratlovců ČSSR je zařazeno celkem 257 druhů, což představuje 55,8% druhového spektra naší původní fauny.“ Pri každom druhu a poddruhu je mapka jeho výskytu, a prekvapilo ma, ako málo ich žije/žilo na území Česka. Väčšina ich je zaznačená iba na častiach mapky patriacich územiam Slovenska. Máme naozaj pestrú prírodu, jednu z najzachovalejších v Európe, a o to väčšou povinnosťou a samozrejmosťou by pre nás malo byť ju chrániť. Nejaké nové aktualizované vydanie knihy by vôbec nebolo na škodu!

příroda ryby sladkovodní ryby plazi savci obojživelníci zvířata, fauna vzácní živočichové vzácné rostliny

Vlastimil Baruš
česká, 1935
1989  Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČSSR 2 - Kruhoústí, ryby, obojživelníci, plazi a savci
1995  Fauna ČR a SR. Mihulovci (Petromyzontes) a ryby (Osteichthyes) (1)
1995  Fauna ČR a SR. Mihulovci (Petromyzontes) a ryby (Osteichthyes) (2)
1983  Ryby v našich vodách
1992  Fauna ČSFR. Plazi - Reptilia

všech 6 knih autora

Kniha Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČSSR 2 - Kruhoústí, ryby, obojživelníci, plazi a savci je v