Červená, bílá a královsky modrá

Červená, bílá a královsky modrá https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444810/bmid_cervena-bila-a-kralovsky-modra-pmW-444810.jpg 4 1089 282

Co se stane, když se syn americké prezidentky zamiluje do britského prince? Alex Claremont-Diaz je pohledný a nesmírně charismatický mladík. Pro Bílý dům představuje marketingový poklad. Jediný problém je, že si dvakrát nerozumí s Henrym, princem na opačné straně Atlantiku. Když se navíc v bulváru objeví závěry, na nichž se Alex hádá s Henrym na královské svatbě, má to neblahý dopad na americko-britské vztahy. Hlavy rodin a států proto sestaví plán, jak napravit škody – Alex a Henry pro veřejnost sehrají divadýlko a uzavřou příměří. Jejich fingované přátelství ale postupně přerůstá v cosi mnohem hlubšího a taky nebezpečnějšího. Kdyby se totiž jejich přísně utajovaný vztah provalil, mohlo by to zmařit probíhající prezidentskou kampaň a zcela změnit vztah obou národů...... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Red, White & Royal Blue , 2019

Kráska
16.10.2023 1 z 5

Ach jo
Na knihu jsem se šíleně těšila. Dostávala se ke mně skvělá zpětná vazba, která nejspíš ovlivnila mé přílišné očekávání. Přiznám se, že druhou polovinou knihy jsem proplouvala, aniž bych si všímala každé stránky. Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že čtu fanfikci. Dílo si našlo své publikum a já to nechci s Casey McQuiston úplně vzdávat. V mých vodách však romance modré krve utonula v moři zapomnění.

Janiss_89
16.10.2023 4 z 5

Celkově mě to bavilo. Ale ty jejich dopisy to bylo pro mě mučeni. Obzvlášť, když tam citovali xodstavců různých spisovatelů atd.

mnohoknih
09.10.2023 3 z 5

Alex a Henry, chlapci z lepší společnosti a rázem tu máme LGBT romanci. Pro mě krok ze čtecí zóny, který jsem si užila. Pohádky s dobrým koncem mám moc ráda. Počáteční nechuť a následné vysvětlení v kumbálu je uvěřitelné, i když samozřejmě klišojdní. Ale když to funguje v jiných příbězích, proč toho nevyužít. Načrtnuté charaktery postav taktéž odpovídají pohádkám, všichni kladní a když trochu zazlobí, je vám to sympatické nebo se proto najde později pozitivní vysvětlení a hned je vám to taky sympatické. Kdo se mi doopravdy líbil, byla matka prezidentka. Tvrdá, ale láskyplná, cáklá i pragmatická. Její prezentace a rozbory situací mě pokaždé rozesmály. U autorky oceňuji, že když mezi hrdiny mělo dojít na věc, tak se toho nebála. Žádné mlžení a přelet labutí přes scénu. No a zazvonil zvonec a pohádky je konec.

Kenan
07.10.2023 3 z 5

Alex, syn prezidentky USA, a Henry, člen královské rodiny, k sobě nechovají zrovna přátelské vztahy a jejich nepřátelství je probíráno, s ohledem k jejich postavení, samozřejmě tiskem. Za účelem zlepšení pohledu na americko-britské vztahy musí oba zahrát divadlo o jejich skvělém přátelství. Při jejich vzájemném poznávání, vztah dospěje k něčemu, co je pro oba ale také nebezpečné. Celý příběh probíhá na pozadí prezidentských voleb, takže se v knize setkáváme i s dostatkem politiky. Oba chlapci mi byli sympatičtí, jen Henry je stále záhadný a o jeho životě se toho moc nedozvíme. Nebylo to špatné, četlo se to rychle, atraktivní prostředí Bílého domu a anglických paláců příběhu pomohlo, ale jinak za mně ne příliš originální. Četla jsem už bohužel lepší knihu, kdy na mně vnikající romantické vztahy, jejich zpracování, zapůsobily víc mileji.

Pauvka
30.09.2023 4 z 5

Me se kniha moc libila. Cetla se svizne a je pekne napsana.

Kerberos
28.09.2023 3 z 5

Ne že by kniha byla úplně špatná,ale to téma mě neoslovilo.Brala bych to spíš jako parodii.

kedlis
20.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Knihu jsem nedočtenou odložila někdy před dvěma lety, ale potom jsem viděla trailer na film a musela jsem se k ní vrátit a víte co? Nevím zda mi neseděl český překlad, nebo jsem ji četla ve špatný čas, ale opravdu mě to bavilo. Alternativní svět ve kterém láska překoná všechno a USA má prezidentku, komu by se to nelíbilo, jasně od realistického zobrazení politiky to má daleko, ale já to opravdu nečetla pro získání informací o politice. Co se mi opravdu líbilo byly e-maily, které vykreslovaly hloubku vztahu a lásky mezi Henrym a Alexem.
Hodnocení je 3,5/5.

gutman
19.09.2023 1 z 5

Ve výsledku trapná politická agitka.

oblakaknih
12.09.2023 3 z 5

(knihu jsem četla v angličtině)
Po dlouhé kniha, od které jsem čekala opravdu hodně a moc jsem se na její čtení těšila! Četla jsem většinou nadšené ohlasy, takže jsem očekávala milou, oddechovou knížku. Toho se mi vlastě i dostalo, ovšem celkově jsem z knihy dost rozpačitá.
Hlavním tématem knihy je zakázaná láska, což, když už nějakou romantiku vyhledávám, je jedna z mých oblíbených linek. Tady mě to navíc bavilo i ve spojení s prostředím.
Postavy jsem si okamžitě oblíbila a jejich vývoj mě dost zajímal, ale v těch méně výrazných jsem měla poněkud zmatek. Postupem času jsem začala mít pocit jakési neúplnosti. Děj se točil v kruzích, byl zbytečně natahován a bylo i poměrně jasné, jakým směrem se ubírá. Dost mě překvapilo množství sexu v knize, dle mého názoru působil často na sílu a dost nepatřičně. Rozhodně zde nejde o YA, přestože se tak kniha na první dojem může tvářit.
Jak už jsem zmínila, romantická linka mě zaujala, ovšem její zpracování už tak ne. Kniha by klidně mohla být kratší.
Celkově bych knihu neoznačila za špatnou, rozhodně si své čtenáře našla a další určitě najde, jen mně zrovna nesedlo hned několik věcí.
Na závěr ještě zmíním, že zde pro mě bylo poměrně velké množství neznámých slov, které mi tak znesnadňovalo čtení. I to mohlo můj konečný názor ovlivnit.

ellypusik
11.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha se četla velice dobře. Měla spád a zajímavý děj. Byla to má první přečtená kniha s LGBT tématikou a mile mě překvapilo, jakou formu to autorka podávala. Děj obsahoval dávku romantiky i erotiky. Hlavnímu páru jsem opravdu fandila a těšilo mě, jak se s tím vším popraly jejich rodiny, hlavně maminky.
Myslím si, že je kniha určena náctiletým věkovým kategoriím a kdybych ji četla ve 14 letech byla bych z ní daleko unešenější. Teď mi někdy humor postav nesedl a celkově mi to občas přišlo až naivně sentimentální, př. představa, že mi maminka ve dvaceti řekne, ať se rozhodnu, zda je to s někým navždy nebo ať od toho jdu, je za mě trochu už přetažená za vlasy. Konec byl samozřejmě milý, ale za mě až moc pohádkový. Na druhou stranu, jak sama autorka prozradila v poděkování, chtěla se oprostit od reálného světa a přinést něco odlehčenějšího.

YellowQueen
08.09.2023 5 z 5

Miluju to! To byla tak rozkošná kniha. Pořád jsem se jen smála, nebo mračila nad zvraty nebo se červenala nad explicitními zamilovanými scénami. Každopádně jsem se do celého příběhu totálně zamilovala!

Schmetti
06.09.2023 3 z 5

Ačkoliv má kniha 423 stránek, tak se četla velmi svižně. Dokázala jsem se vžít do postav, cítila jsem jejich úzkost a smutek, to se autorce opravdu povedlo. Přiblížila nám to, jak se musí lidé z královských rodin podřizovat a nejsou vůbec svobodní. Často jsem při čtení myslela na Prince Williama a Henryho a přemýšlela, jak asi žijí oni a jak se cítí, i když se pro veřejnost usmívají.

Knížku Červená, bílá a královsky modrá doporučuji mladým lidem, kteří hledají sami sebe, svou sexuální orientaci nebo se chtějí uvnitř sebe či s okolím poprat. Najdou zde odvahu. Dále ji doporučuji opravdu lidem mladším, kteří ocení tu bouřlivou sexuální stránku. A taky těm, co trochu mají v oblibě politické dění.

Vzhledem k tomu, že mi vadilo přespříliš sexu, ve kterém jsem necítila moc emocí a musela jsem číst spoustu úryvků z milostných dopisů různých slavných osobností a občas zbytečně dlouhému popisování situací, tak knihu hodnotím takto.

martina1199
03.09.2023 5 z 5

Občas se stane, že i takový cynik jako já si zatouží přečíst něco romantického. Musím taky přiznat, že jsem napřed viděla film, který se mi moc líbil, a až pak se dostala ke knize. Příběh mi dal vše, co byste od romantické pohádky pro dospělé čekali. Bylo to vyprávění o lásce v mnoha jejích podobách, a o odvaze jít si odvážně a čestně za svým štěstím.

RozaD
01.09.2023 5 z 5

MILUJU!!!! Konečně příběh, kde nemám jedinou výtku. Konečně se zamilují a řeknou si to prakticky hned, a můžeme si tu romantickou linku, kde už jsou konečně téměř cely příběh opravdu spolu, aniž by si to tajili, užit naplno. Čtu ji stále dokola.

Knihomolka97
31.08.2023 4 z 5

Červenou, bílou a královsky modrou jsem měla na seznamu delší dobu, ale neustále jsem ji odkládala. Když jsem viděla ukázky k blížícímu se filmu, věděla jsem, že to musím přečíst co nejdřív!

Alex a Henry si mě získali a já jim tak fandila.
Nejdřív mě zamrzelo, že je kniha vyprávěna v er-formě, ale co se dá dělat. Bylo to velmi vtipné, až mě překvapilo, jak jsem občas vyprskla smíchy. Bavily mě konverzace v e-mailech a jiskření mezi A a H. Krásné, romantické, dojemné.

Příběh ale na mě působil zdlouhavě a místy nudně, nezáživná politika, takže nedám plné hodnocení.

_Lucie_97
30.08.2023 5 z 5

Naprosto jsem se do toho příběhu zamilovala! Knížku znám už velmi dlouho, ale nějak jsem ji odkládala a nevěnovala ji moc pozornosti, protože jsem si myslela, že mě nebude bavit. A jak jsem se spletla. Knížka je plná něhy, hlubokých myšlenek a velkých uvědomění a po dlouhé době mě knížka pohltila natolik, že jsem zapominala na starosti běžných dni. Takže jestli váháte - jdete do ni

Wajny
28.08.2023 3 z 5

Knihu Červená, bílá a královsky modrá jsem měla v plánu číst již dlouho, až blížící se film mě donutil k tomu, abych ji začala.

Samotný příběh nabízí mnoho složek - romantiku, drama a politiku. Líbí se mi, že se tyto aspekty vzájemně doplňují a ovlivňují. Zejména romantická linka má širší kontext a vliv na další postavy, což dodává příběhu hloubku.
Kniha nabízí alternativní realitu, která je propojena s naším světem a obsahuje dost popkulturních odkazů. Svět je zde hodně idealizovaný.
Motiv zakázané lásky je dobře zpracován, i když jsem čekala více komplikací při jeho odhalení. Nejvíce z celé knihy mě bavila komunikace přes emaily, která byla vtipná a opravdová.

Bohužel se najde i dost nedostatků. Začátek knihy je pomalý a místy zdlouhavý. Chybělo mi také více informací a zpracování životů obou hlavních postav - syn prezidenta a syn z královské rodiny. I když to byl hlavní motiv, tak mi to přišlo spíše jako kulisa, která dobře vypadá.
Dalším bodem, který mě zklamal, byla rychlost, s jakou se Alex "smířil" se svou sexualitu. Chybělo mi více přemýšlení a vnitřní reakce a zdůvodnění tím, co se dělo v minulosti, mi nestačilo.

Co se týče stylu psaní, tak jsem nebyla vůbec nadšená. Kniha se mi četla opravdu špatně. Er-forma, kterou je kniha napsána mě zaskočila, preferovala bych spíše Ich-formu, která je osobnější. Při četbě jsem narazila na pasáže, které jsem musela číst opakovaně, aby mi daly smysl. Někdy to bylo krkolomné a některé postavy byly pojmenovány různě, což bylo matoucí a nepochopitelné. Zda je to vina překladu, či anglického originálu, nevím. Tak mi prosím dejte vědět, kdo četl obě verze.

Hlavní postavy, Alex a Henry, mě ihned zaujaly. Líbí se mi, že se musí vyrovnávat nejen s komplikacemi kolem jejich vztahu, ale také s vlastními problémy. Oceňuji, že příběh nekončí jen u jejich spojení, ale pokračuje dál, což přidává na uvěřitelnosti.

Příběh nakonec hodnotím lepším průměrem. A to hlavně kvůli nevyužitému potenciálu, některým jeho nedotaženým částem, ale hlavně kvůli stylu psaní, který mi vůbec nevyhovoval.

Instagram - Nikmakbooks

dancacizkova
28.08.2023 5 z 5

Úžasná srdcovka, ke které se ráda vracím. Vybírám si teda jen pár pasáží, protože místy mě kniha vytáčí a chvílemi nudí, ale přesto nemůžu jinak než říct je to skvělý příběh. Zato film mě nesmírně zklamal. Jestli můžu poradit, nejdříve se podívejte na film a až pak přečtete knihu, protože jinak z filmu odejdete vytočení, protože spousta informací je vynechána. A i hlavní hrdiny i přestože jsou oba krásní, jsem si při čtení představovala jinak.

M.anon
27.08.2023 5 z 5

Krásný, roztomilý, prostě super. :-)

czeliza
25.08.2023 4 z 5

Hrozně pěkná kniha, sympatické postavy a potřebná dávka naděje a optimismu. Zajímavé kontrasty i rodinná dynamika, zvláštní místo u mě má Raphael Luna a jeho malá část příběhu. Feel-good, ale ocenila jsem zabíhání i do složitějších témat tak, že kniha působila trochu jako sladká fanfikce a zároveň měla smysl, vzhledem ke skutečným událostem "našeho světa". V poslední třetině trochu slabší, na můj vkus možná někdy až moc přeslazené - kéž by ta "enemies" část z enemies-to-lovers vydržela o chlup déle. Ale Alexe s Henrym žeru. Tak, a teď už se konečně můžu jít podívat i na film.

homosexualita zfilmováno romantika prezidentská kampaň královská rodina gayové LGBT, queer, LGBT+

Casey McQuiston
americká, 1991
2020  83%Červená, bílá a královsky modrá
2022  73%Poslední stanice
2023  66%Políbila jsem Sharu Wheelerovou

Kniha Červená, bílá a královsky modrá je v

Přečtených1 396x