Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války

Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3237/bmid_cerny-jestrab-sestrelen-9Fa-3237.png 4 168 32

Devětadevadesát elitních amerických vojáků padlo do pasti uprostřed nepřátelského města. Když padla noc, obklíčily je tisíce střelců. Jejich ranění krváceli k smrti. Docházela jim munice, voda i zdravotnický materiál. Toto je příběh o tom, jak se tam dostali - a jak se odtamtud probojovali. Je to příběh jedné války. Černý jestřáb sestřelen vás strhne do přeplněného tržiště v srdci somálského Mogadiša spolu se speciálními silami americké armády - a vtáhne vás doprostřed nejintenzivnějšího boje amerických vojáků od války ve Vietnamu. Žurnalista Mark Bowden, nositel literární ceny, dramaticky zachycuje tento trýznivý osud očima mladých mužů, kteří ten den bojovali. Využívá rozsáhlé rozhovory s účastníky z obou stran a rovněž i video záznam z boje a přepisy rádiových hlášení, aby maximálně oživil jejich příběh.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Academia

Black Hawk down , 1999

zuzanka2352
14.04.2016

Je sranda že niekedy prečítam knihu a potom zistím, že na druhý deň ide film ako v tomto prípade. Pekne som si to porovnala. Inač ma ani neohúrila ani nesklamala. :-)

koki.veru
10.04.2016 4 z 5

Velice zajímavá knížka, ale ne úplně můj šálek kávy. Přesto jsem ráda, že jsem se odhodlala do ní pustit a přečetla si jí. Zajímavě napsané, knížka plná napětí a válečných příběhů. Asi nikdo si nedovede představit, co se tam skutečně dělo.

VeverkaJo
21.10.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Ze začátku jsem se do ní nemohl začíst, ale pak už jsem ji téměř nepustil z ruky. Líbí se mi, že autor do knihy zařadil i pohled somálské strany, a také popisuje politické pozadí události. Chvílemi jsem měl problémy zorientovat se v postavách, ale po pár řádcích kapitoly už jsem věděl, kdo je kdo. Příběh je dobře shrnut v epilogu, který v člověku vyvolává pocit zmaru a beznaděje.

Emlo
19.08.2015 5 z 5

Je to dobrá kniha. Autor sa snažil zdokumentovať jednu z najväčších bitiek modernej doby a myslím si, že sa mu to aj podarilo.

HŠ
25.05.2015 4 z 5

Jedná se víceméně o reportáž, ale tak skvěle napsanou, že jsem se cítila uprostřed boje. Musel to být masakr a peklo.

ferda
21.08.2014 4 z 5

Potřeba knížku číst před filmem, protože pak to nutí pořád srovnávat. Ale i takto stojí za to.

danekdj
26.07.2014 4 z 5

Přečteno až po filmu, kniha skvělá. Ale trochu mi dělalo potíže si v hlavě uspořádat kdo je kdo se všemi jeho vlastnostmi... zkrátka v knize je toho tolik že nemáte v hlavě jedno město nýbrž celý kontinent, místo 100 příslušníků Rangers jsou jich tisíce a Somálci se nedají spočítat. Pokud se ale občasným zmatením dokážete prokousat, skvělá kniha. :-)

Ládja
07.08.2013 3 z 5

Pro mě osobně docela zklamání. Čekal jsem něco jako Bratrstvo neohrožených, do kterého jsem se ponořil a nechal jsem se nést, ale zde to nešlo. Něco mi na tom všem vadilo. Nejdříve jsem několikrát viděl film a až potom jsem se pustil do knihy, ale musím říci, že v tomto případě je pro mě lepší film než kniha. Skutečně jsem čekal něco jiného, lepšího.

MildeZ
24.07.2013 5 z 5

Můj oblíbený film, tudíž kniha byla povinnost. A nutno dodat, že se potvrdilo otřepané: nelze ve filmu vyobrazit vše, co nabízí literární předloha.

tobal
14.01.2013 4 z 5

Ze začátku se kniha čte dost ztuha, a proto také mnoho mých přátel odradila. Ale věřte, že stojí za to vydržet, a dočíst ji do konce. Ta kniha je fakt dobrá.

Donatello
02.01.2013 5 z 5

Rangers lead the way! Nejdříve jsem viděl film a když jsem potom četl knihu, naprosto přesně jsem věděl o jakou scénu z filmu jde. To svědčí o výborném zpracování a natočení filmu z bezvadně napsané předlohy. :D

Dera
27.08.2012 5 z 5

Jednoznačně nejvíc akce co jsem kdy četl. Film je akce sama, kniha ještě více.

americká armáda podle skutečných událostí

Mark Bowden
americká, 1951
2008  84%Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války
2017  86%Zabít Pabla - Lov na největšího psance světa
2013  84%Poslední akce: Zabití Usamy bin Ladina

Kniha Černý jestřáb sestřelen: příběh moderní války je v