Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2484 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

Ajvy
21.04.2015 5 z 5

Jde o opravdu povznášející literární zážitek, se strhující dramatickou linkou a svěžím humorem. Při čtení budete obslouženi dokonale sloučenou skutečnosti a fikcí, které ve vás vyvolají nejrůznější emoce. Není třeba žádných kouzlených slovních formulí, román prostě stojí a padá s příběhem. Krásným, vtipným i smutným současně - často vše v jednom odstavci. Těžko uvěřit, že autorka zpočátku dostala čtyřicet pět odmítnutí od literárních agentů.

wiix
17.04.2015 5 z 5

Absolútne úžasné čítanie, tak reálne a trefné, že som sa nemohla od toho odrtrhnúť a mala som pocit, že som v Mississippi práve v tých rokoch. Som rada, že to nekončilo happyendom a ani to k nemu zjavne odzačiatku nesmerovalo, taktiež že som nemala favoritku a hlavnú hrdinku ale skupinku správnych žien, takže ma to nevyrušovalo ani nenudilo. Nemám čo vytknúť, chválim!

HalleyM
13.04.2015 5 z 5

Poutavý příběh, u kterého vám mnohokrát jezdí mráz po zádech, kdy se nestačíte ani divit, jaké poměry mohou mezi lidmi kvůli rasismu panovat.

Jihorka
08.04.2015 5 z 5

Krásný příběh, úžasně zpracované charaktery. Knihu jsem přečetla jedním dechem, naprosto jsem se nechala pohltit - hledala jsem si každou volnou chvíli a pak zapomínala, co se děje okolo. Jednoduše jsem se přenesla do 60. let minulého století v Mississippi. Ano, realita byla nepochybně ještě tvrdší. Ale kdo ví? Nastávala 60. léta a pohled na jiné rasy se začínal měnit. Vnitřní svět jednotlivých postav však z pera autorky vyznívá velmi přesvědčivě.
V poslední době mám obavy ze závěrů knih, které se tak krásně čtou ;), ale tady to bylo naprosto zbytečné. Žádný sladkobolný romantický a těžkou uvěřitelný konec. Jednoznačně doporučuji.

Adris
29.03.2015 5 z 5

Úžasná knížka! Dopručila bych ji i k maturitě. Moc se mi líbila a hodně mi dala.

1casper
15.03.2015 5 z 5

Do knihy jsem se nejprve nemohla začíst, a pak jsem se nemohla odtrhnout, byla jsem napnutá, jak dopadne. Co je trochu děsivé, že děj se neodehrává zase až tak dávno.

trudoš
14.03.2015 4 z 5

Příjemně čtivé, zajímavě vyprávěné, ale nakonec nic nového pod sluncem. Je trochu škoda, že se celý příběh točí kolem rasové otázky, na druhou stranu co čekat od románu, který se odehrává na americkém Jihu v 60. letech minulého století. Doslova až mrazí z toho, jak dokážou být lidé zaslepeni společenskými konvencemi, častokrát aniž by si to sami uvědomovali či připouštěli. A taky z toho, že doba popisovaná v knize není zas tak hlubokou historií.

Lusida
14.03.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Jedná nejlepší co jsem kdy četla. Vřele doporučuji, tato kniha určitě patří k těm, na které se nezapomíná.

sarka47
08.03.2015 4 z 5

Malinko dramatické, přesto však oddechové čtení z prostředí amerického jihu 60. let minulého století, kdy segragace byla stále ještě zcela běžnou součástí života. Četba dokáže vtáhnout do děje, a to především díky nekomplikovaně výstižné charakteristice postav a poklidně bez větších emočních výkyvů plyne, aniž by zatěžovala zbytečně složitými historickými fakty. Nenáročný jazyk a stylistika jsou tu a tam příjemně okořeněny vtipnou vsuvkou. Nečekaným zklamáním pro mě však byla zjištěná skutečnost, že kniha není sepsaná dle skutečných příběhů - autorka z nich čerpala pouze jednotlivá fakta, na jejichž základě pak sestavila tuto knižní fikci... Doporučuji jako odpočinkové čtení, nicméně nesmírnou pozornost, kterou tato kniha vzbudila v USA, přisuzuji blízkosti americké čtenářské obce tomuto tématu...jinak se, dle mého názoru, nejedná o nic tak výjimečného...
P.S. A poměrná četnost tiskových chyb na dojmu nepřidá...

Katschka
27.02.2015 5 z 5

Teda! Chvílemi jsem měla pocit, jako by se celý příběh snad odehrával na jiné planetě a jsem pro jednou celkem ráda, že žiju v téhle době.
Má to vtip, má spád, čte se jedním dechem, nemůžu jinak, než dát pět hvězd a doufat, že autorka bude ve stejném stylu pokračovat i dále. ;)

gallovl
24.02.2015 4 z 5

Celkem mě udivoval kontrast technického a mentálního pokroku.
Vždyť oni už v šedesátých letech minulého století používali myčky nádobí, děti si hrály s barbinama, ale v předsudcích a mentálně byli 100 let za opicema, a to nejen v Mississippi.
Trochu jsem se bála, že to bude sladký románek naivní, vysoké a asi ne moc hezké Skeeter, když se tam objevil Stuart, ale autorka tomuto trendu naštěstí nepropadla a musím uznat, že chvílema jsem měla na krajíčku.
Ještě musím vypinknout celkem dost tiskových chyb, což samozřejmě nelze připsat na vrub autorce, ale pro mě to znamená dost rušivý element, který snižuje hodnocení.

Šánka
22.02.2015 5 z 5

Tak tuto knihu jsem si fakt vychutnala a vůbec se nedivím, že se v žebříčku oblíbenosti tak drží.
Je vyprávěna z pohledu černých hospodyň a bělošské dívky neskutečně poutavě, místy i s vtipem. A i když problém rasismu v 60. letech i 100 let po zrušení otroctví zůstává, přesto závěr knihy snad nabízí i naději v lepší časy. Protože vždy budou někde sobecké, závistivé a netolerantní Hilly, ale také obětavé a statečné Aibileen, Minny a Skeeter.
Knihu velmi doporučuji si přečíst, je nádherná!

petrmosna
17.02.2015 3 z 5

Knížka byla poměrně zajímavá. To i z důvodu, že není tak dávno, kdy černé hospodyně byly nedílnou součástí většiny bohatších amerických rodin. Nemůžu ale říct, že by mě knížka až tak chytla. Postavám hospodyň (Aibileen, Minny) jsem tak nějak nevěřil, ačkoli Aibileen mi byla vcelku sympatická. A spíš než náklonnost k černým hospodyním ve mě knížka vyvolala odpor k postavám bílých paniček. Tedy mimo Skeeter. U ní bylo zajímavé sledovat, jak se pro ni mění důvody, proč knihu psát a jak se na hospodyně postupně dívá jinak. Každopádně, kniha nezklamala, ale asi už nebudu mít potřebu číst ji znovu.

luca2429
14.02.2015 5 z 5

Tato kniha a její příběh si mě naprosto získaly. Je vážná, dynamická, vtipná.

elyonka9643
09.02.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Docela mě děsil fakt, že takhle to asi opravdu bylo. Je hrozné, jak se někteří lidí dokáží chovat k druhým jen proto, že mají jinou barvu kůže. Na druhou stranu je většina vyprávění moc pěkná a místy i vtipná.

bookemma
07.02.2015 5 z 5

"Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala."

Kontroverzní kniha, která, určitě na americkém Jihu, vzbudila mnoho ohlasů. Pravdivá. Přímá a nekonvenční. Líbí se mi právě pro tu neokoukanost a citlivost, s jakou je napsaná. Vyprávění černých hospodyň je plné skrývaných pocitů. Těch, které nemohly vyslovit nahlas. Kniha tak dobře popisuje dobu rasové segregace, až máte pocit, že příběh prožíváte s bílými paničkami a jejich hospodyněmi...

krasekr
07.02.2015 5 z 5

Vynikající kniha, která člověku nedovolí ji odložit - je to napsáno čtivě, poutavě a dodává to člověku myšlenky, které by si měl každý položit a zodpovědět. Líbí se mi, že je založena na částečně skutečných příbězích, a dokážu si velice dobře představit, že takhle a i mnohem hůř se k sobě lidé chovali v době rasové segregace.

morella
05.02.2015 5 z 5

Patří mezi moje nejoblíbenější knihy vůbec

Palele
20.01.2015 5 z 5

Nejhorší na tom je, že to celé nebylo ani tak dávno...

debe
14.01.2015 5 z 5

Nedá mi to a musím okomentovat, protože i přes "čtivý" příběh ve mně nějak doutná pocit, že asi to tak všechno růžový nebylo - myslím, všechny ty chápající a správně pečující černé hospodyně, které byly vzdělané, sečtělé, uvědomělé, a naproti tomu všechny ty bílé paničky, do jedné naivní husičky, které jim ubližovaly. No nevím, nějak to vyznělo moc jednostranně a to se mi nechce věřit. I tak dávám plný počet bodů. Je to vcelku podařená autorčina prvotina