Černobílý svět

Černobílý svět https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2490 535

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

Violetti Sade
20.07.2014 5 z 5

patas.burda: Nemyslím si, že černoši tam byli všichni vystihnutí v tak skvělém světle. Zářným příkladem toho byl třeba Leroy.

Tak tato kniha se řadí mezi nejlepší knihy, které jsem kdy v životě četla! Když jsem si ji kupovala, vůbec jsem netušila, že mě zaujme takovýmhle způsobem. Líbilo se mi i vypravování z pohledu 3 osob, dalo to knize takový hezký další rozměr.
Teď si stahuju film, tak uvidím, jak moc věrně se držel knižní předlohy.
Úžasná kniha.

patas.burda
13.07.2014 5 z 5

Vynikající kniha, skvělý příběh, sympatické postavy. Jediným mínusem je tu pro mě ta neuvěřitelná stereotypnost (hloupý, naivní, rasističtí běloši a inteligentní, moudří a vzdělaní černoči), ta ubírá příběhu trochu přorozenosti. Stejně ale dávám 5* . Všem doporučuji.

Shardlake
11.07.2014 5 z 5

Krásný příběh o životě bílých lidí a černochů v 60. letech v Americe. Autorka děj knihy čerpala z vlastních zážitků. V dnešní době si už asi málokdo dokáže představit, že černoši neměli stejná práva a povinnosti jako mají v dnešní době. Kniha je velmi čtivá a poutavá. Doporučuji.

Amandaa
11.07.2014

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou. Příběh mě nadchl. Všem doporučuji.

HedušKoč
22.06.2014 5 z 5

Nádherná kniha, u mě jedna z nejlepších.

pobijecmuch
11.06.2014 1 z 5

Film se mně nelíbil a od knihy jsem tedy moc neočekával. Přesto jsem se snažil knihu přečíst, ale potvrdilo mně, že ani kniha není můj vkus. Bohužel hodnotím nízko.

NikaMirka
17.05.2014 5 z 5

Člověk si asi ani neumí představit, jaké to je, být černý! My to asi vnímáme jinak, než Američani, protože nechápu jejich postoj k lidem jiné barvy pleti. Je to hrozné, myslet si, že člověk je něco víc, jen proto, že je bílý. Konec mě zklamal tím, že byl špatný. Chtěla jsem aspoň v knížce dobrý závěr s nadějí, bohužel to se nekonalo. Co jsem ale čekala? Že se najednou smažou všechny křivdy světa a černo-bílý svět, jako lusknutím prstu zmizí?
Určitě bych knihu doporučila všem, kteří nemají ani tuchu o tom, co si lidé s tmavou barvou pleti v 60. letech v Americe prožívali. Je to nenásilnou formou příběh o minulosti, která není tak minulá a ještě stále zasahuje do dnešní doby a světa.

11zuzik
16.05.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Velmi čtivá. Určitě se k ní ještě někdy vrátím. Na konci mi bylo líto, že knížka končí a já se s postavami musím loučit. :)

Teraka
06.05.2014 4 z 5

Lehce čtivá kniha s neotřepaným tématem nabízí pohled tří rozdílných žen na stejnou komunitu a podtrhuje jejich rozdíly v postavení i soukromém životě. Jednu hvězdu ubírám za neúplnost. Něco mi na konci prostě chybělo...

otula
06.05.2014

Tuhle knihu jsem si chtěl přečíst, jenže v knihovně stále nebyla dostupná. A když jsem ji potom jednou uviděl v prodejně knih, nahlédnul jsem do ní ... a chuť mne přešla. Proč musí někdo zprznit knihu tím, že ji celou přeloží do středočeské pamluvy? Rád se podívám na hezká děvčata, ale koukat na hezký děvčata fakt nemusím...

Kate.S
21.04.2014 4 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala už delší dobu, ale byla v knihovně neustále zabraná. Byla jsem proto ohromně ráda, že jsem ji pro sebe dokázala mezi ostatními čtenáři ulovit. Musím říct, že některé části tohoto příběhu doslova šokovaly a po poslední stránce jsem o knize hodně dlouho uvažovala. Řekla bych, že mi změnila pohled na to, co se dělo mezi černými a bílými. A nejhorší na tom všem je, že takové předsudky budou stále přetrvávat. Kniha je opravdu strhující, plná pravd a bravurně vykreslených postav. Ze začátku mi trochu vadil Aibileenin slang, kterým je kniha vyprávěna, ale postupem času jsem si zvykla. Pochválila bych také obálku, která se mi opravdu líbí. S těmi obálkami v dnešní době je to totiž stále horší a horší. Dále jsem také po přečtení ihned shlédla filmové zpracování a byla jsem opět taktéž nadšená. Možná i o trochu více. Myslím si, že Černobílý svět není jen ledajaká kniha a opravdu si zaslouží místo mezi top nejlepšími knihami.

Jonny
16.04.2014 3 z 5

Čtivé, poutavé ale nic převratného

May
15.04.2014 5 z 5

Dočteno ..... a můj názor na knihu? Skvěle napsaná, poučná, zajímavá....báječná. O tomto období amerických dějin jsem toho doposud věděla minimum a jsem velmi ráda, že jsem si knihu přečetla. Po přečtení této knihy stejně jako po přečtení Irvingovy knihy V jedné osobě, jsem stále více vděčná svým rodičům, že mě vychovali k toleranci a respektu k lidem bez ohledu na barvu pleti, sexuální orientaci nebo výběr literatury jíž si zpříjemňuje život :-)))

vygum
04.04.2014 5 z 5

Realita rasove segregace na Jihu pred pouhymi padesati lety (!). Vzacny pripad, kdy film je stejne dobry jako kniha

kiková
30.03.2014

knizku jsem necetla ale nebylo to i zfilmovane?videla jsem film se stejnym nazvem a moc se mi libil.

BUBINA1971
30.03.2014 5 z 5

Krásná a hodně zajímavá knížka.O bílých paničkách a jejich černých hospodyních v Mississipy v 60 letech.Moje srdcovka.
,,Jsme jen dva lidé .Zas tolik nás neodděluje.Rozhodně ne tolik,jak jsem čekala"
Doporučuji, nádherná četba.

Terhalta
25.03.2014 5 z 5

Na první stránce mě uvítal Aibeleenin černošský slang - takhle jako budou mluvit celou dobu, jo? No to se mám na co těšit. Od druhého odstavce už jsem o něm nevěděla a knihu zhltla během 3 dní. Parádní nahlédnutí do "země svobody" a poněkud méně svobodného období její historie. Líbilo se mi, že kniha není o bojovnicích za práva a přesto se člověk třese při pomyšlení, jaké tresty mohou čekat lidi jen za zmínku o tom, že černoši nejsou tolik jiní. Celou knihu vtipně i smutně provází motiv záchodu. Říkám si, že by měl být na přebálce.

dadako
16.03.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Poslední třetinu jsem přečetl v kuse, což je na mně velkej výkon. Opravdu velmi poutavé čtení.

Lucka Most
19.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha - jsem ráda, že jí mám v knihovně - určitě se k ní ještě někdy vrátím

markéta23
18.02.2014 5 z 5

Skvělá kniha!!! Určitě se k ní vrátím! Nezapomenutelná!