Černá a purpurová

Černá a purpurová https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448802/bmid_cerna-a-purpurova-l4n-448802.jpg 5 566 169

Příběh lásky mezi slovenskou židovkou a nacistou z Osvětimi inspirovaný skutečnými událostmi Milena Zingerová, dívka z respektované slovenské židovské rodiny, je v koncentračním táboře Osvětim odsouzena k smrti. Osud jí však dává šanci: Má zazpívat na narozeninové oslavě brutalitou proslulého příslušníka SS Franze Weimerta. V navenek bezcitném muži se jejím zpěvem něco zlomí, takže se o ni začne zajímat. Milenina počáteční nenávist k mladému nacistovi se pomalu mění – a tak se rodí jeden z nejneobvyklejších milostných příběhů holokaustu. „Černá a purpurová vypráví příběh velmi složitého vztahu mezi dvěma mladými lidmi, ale především ukazuje komplikovaný vztah mezi katem a obětí.“ – gloskultury.pl... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

Czerń i purpura , 2013

bábuška
28.11.2021 5 z 5

Přečetla jsem dost knih s touto tématikou, ale v této popis všech krutostí které se děly v tomto příběhu, překonaly snad vše. Citace pár slov z knihy: "Všechna slova, která kdokoliv vyřkl, ztratila svůj smysl a rozpadla se na písmena bez významu. Lidský jazyk byl zbytečný a hlas starých biblických knih, v něž kdysi věřil, se proměnil v syčení starozákonního hada plazícího se v prachu země". Osvětim je přirovnávaná k pekelné propasti končící v nicotě a já se skláním před všemi kteří tímto peklem prošli. Je to kniha všech možných hrůz které dokázal vymyslet někdo, kdo se nemůže ani nazývat člověkem.

Arwen777
23.11.2021 5 z 5

Po Tatérovi z Osvětimi se mi už do žádné literatury o holocaustu nechtělo. Ale na rozdíl od zmíněné knihy, kniha Černá a purpurová rozhodně patří mezi nejlepší, které jsem o této tématice četla.
A to i přesto, že mi styl autora nesedl úplně, jeho vyjadřování je zvláštním způsobem strohé, jakoby odosobněné. Na druhou stranu perfektně zvládl vykreslit pohled obou stran a hlavně vývoj uvažování hlavních postav na pozadí předválečných a válečných události. Skvěle popsal neochotu lidí uvěřit, že by se nějaká taková zvěrstva mohla dít a zároveň ukázal věrný vývoj vlivu demagogie, zmanipulování celého národa a vnuknutí jim myšlenky nadřazené rasy. To se podařilo autorovi vyjádřit velice působivě.
Další opravdu silná stránka tohoto díla byl popis života v Osvětimi. Nelibuje si ve zbytečných krutostech, ale věcně a věrně vykresluje chod tábora se vší tou nepředstavitelnou hrůznou mašinérií. Síla je v popisu těch věcí okolo, transportu, rozřazování, třídění věcí, hromad věcí, a to postupné uvědomování si obrovského rozsahu této tragédie.
Příběh je prezentován jako příběh lásky z protichůdných stran barikády, ale já to jako to nejdůležitější nevnímám. Přijde mi to složitější a nemyslím si, že by tato láska vznikla za jiných okolností. Ve mně zůstává spíše hrůza z toho, jaká maličkost kolikrát rozhodla o tom, kdo přežije a kdo ne a jak moc riskovali všichni, kdo se rozhodli pomoci druhému. Zároveň dobrý pocit, že se takoví lidé našli. Bohužel toto peklo přežil jen zlomek lidí. A dokážu pochopit pocity přeživších, kteří se těžko vyrovnávají s tím, že právě oni byli ti vyvolení.
Příběh je založen na skutečných postavách a co do autentičnosti je to jeden z těch dobrých, i když emocionálně velmi náročných příběhů. Doporučuji.

Nieroccoon
23.11.2021 4 z 5

Pro mě to byla jedna z prvních knížek s tématikou holokaustu a musím říct, že se mi líbila a nalákala mě na další takové knížky. Člověku pak přijde absurdní, že přesto v jakém komfortu teď žijeme, si pořád stěžujeme na věci, které třeba někteří nemají a bereme je jako samozřejmost. Kniha byla velmi čtivá a nemohla jsem se od ní skoro ani odtrhnout. Romantická linka a popis atmosféry plné veškerých emocí (od lásky až po nenávist) za mě úplně excelentní.

jasmína
02.11.2021 5 z 5

U knihy jsem si poplakala, vždy mě toto téma vezme u srdce, a tentokrát mě to vdalo hodně, a knihu doporučuju, ač na začátku jsem si říkala, zda se bude něco dít, ale nečekala jsem dlouho , a dělo se až moc, ale bohužel samé hrozné věci, jak už to u těchto knih bývá a bylo v realitě, bohužel.....

Vůbec si neumím představit prožít jen minutu tohoto pekla.....

cori
25.10.2021 3 z 5

Autor se inspiroval skutečným příběhem Slovenky Heleny Citrónové, která měla svého ochránce Franze Wunsche. Dutka se držel faktů a naštěstí si nic nevymýšlel, na rozdíl od jiných knih, těžících z holocaustu, např. Najdi Rebeccu. Jako první píše i o Jehovistech, kteří jako oběti nacismu moc zmiňováni nejsou.

Markéta555
24.10.2021 5 z 5

Příběh Heleny Citronové a France Wunshe jsem znala z knihy Osvětim.
V této knize je skutečnost obalená do lásky i krutosti z prostředí koncentráku..
Hezky se mi to četlo moc hezky napsané..

Amitiel76
20.10.2021 5 z 5

Napsat o téhle knize že byla pěkná, mi přijde poněkud divné. Ale tato opravdu byla. Velmi dobře a čtivě napsaná. Dokonce i ten samotný příběh, se od ostatních podobných knih trochu odkláněl. Jednalo se tu o "milostný" příběh, na pozadí válečných hrůz v Osvětimi. Příběh kata a jeho oběti. Příběh založený na skutečných událostech, ze kterých i otrlému člověku vstávají hrůzou vlasy na hlavě. A myslím, že je úplně jedno, že máte s touto tématikou už ledacos načteno. Vždy vás to prostě dostane. Nepředstavitelná hrůza, utrpení, beznaděj a všudypřítomná smrt.... Jen němě zadržujete dech a nechápete, jaká zvěrstva je schopen člověk spáchat na druhé lidské bytosti.

Gabriela143
19.10.2021 5 z 5

Jedna z najlepších ale aj najsmutnejších kníh aké som doteraz čítala. Ešte dlho vo mne bude doznievať...

MartinaBart
10.10.2021 4 z 5

Úžasný román, který se mi strašně dobře četl. Až dokonce jsem doufala v happyend, to by bylo tááák krásný. Ale bohužel... To by bylo nereálné, hlavně když je inspirován skutečným příběhem.
Opravdu moc pěkná kniha, doporučuji všem co mají rádi romány z druhé světové.

pavlinececcka
04.10.2021 5 z 5

Velmi poutavý příběh. Moc se mi líbil styl psaní autora. Tyto příběhy o koncentračním táboře ve mě vždycky dlouho zůstávají ( a někdy je opravdu i ve snech prožívám ) a tím ze je příběh napsaný na motivy skutečného příběhu je o to silnější. Nedivím se jak knížka skončila, myslím ze je to opravdu reálný konec příběhu i lidi, kteří to prožily. Provedena knížka, opravdu!!

sissque
02.10.2021 5 z 5

Už když jsem se do knihy pouštěla, mi bylo jasné, že tohle bude takový "jiný" příběh z Osvětimi.

Prvně musím zmínit styl psaní autora, ten mi okamžitě sednul.
Téma zpracoval velmi kvalitně a důstojně.

Zpočátku jsem se bála, že bude příběh příliš romancí nadnesený, například jako u Tatéra z Osvětimi.
Mně se to líbilo, jen mi to místy přišlo takové "neuctivé" a působilo to pak ne příliš reálně.
Jinak to byl ale také příběh moc hezký a zase z trochu jiného pohledu.
Protože láska, láska je něco, co nám pomáhá překonat mnohé.
Díky ní máme dostatek odvahy, síly a cítíme se lépe. Dává nám pocit jistoty.

Přesně v tomhle příběhu vidíme, že člověk je stále pouze člověkem.
Ani jeho rozhodnutí, jednání a okolnosti neovlivní to, co cítí uvnitř a co mu srdce napovídá, že je správné.
Každý je pouze z masa a kostí a tak i člen SS je samozřejmě schopen lásky.
Lásky k židovské dívce.

Při čtení jsem si vzpomněla na citát z Harryho Pottera:
"Štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších dobách, pokud si člověk vzpomene, že se má obrátit ke světlu."

Samozřejmě jsem doufala v lepší konec, ale oceňuji, že autor zachoval realitu, bylo to pro mě mnohem více uvěřitelné.
Myslím, že tahle kniha ve mně bude rezonovat ještě dlouho.

Kara28
26.09.2021 4 z 5

Velmi čtivý, silný a poutavý příběh. Sice začátek byl takový, že jsem se do čtení hodně nutila, ale pak jsem se od knihy nemohla odtrhnout.

Nikusha
22.09.2021 5 z 5

Já se prostě nepoučím. Říkala jsem, že už takové knížky nebudu číst. Říkala jsem to. Tak proč to pořád čtu?

Mudry
18.09.2021 5 z 5

Vše už bylo řečeno v komentářích níže. Není co dodat. Velmi silný a ohromně čtivý příběh, na který pravděpodobně nezapomenete.

LucyBooks
08.09.2021 5 z 5

I když jsem četla knihy se stejným tématem tato byla jiná. Velmi smutná, až člověku ukápne slza ani neví jak.
Bylo mi moc líto hrdinů. Opět se mi potvrzuje, že nechápu, jak se taková zvěrstva mohla dít. O to horší je to, že příběh vychází ze skutečného základu. Poutavě napsáno (na mě i moc brutálně).

HanulkaK.
01.09.2021 5 z 5

Přečetla jsem za tři dny, poutavě psaná, strašně smutná jako všechny knihy s touto tematikou.

bakamova
25.08.2021 5 z 5

Kniha se četla sama. Poutavý příběh. Doporučuji.

ydnac
19.08.2021 5 z 5

Příběh židovské dívky Mileny a příslušníka SS Franze mě opravdu hluboce zasáhl.
Milena musela bojovat o svůj život v koncentračním táboře a autor zde popisuje všechny hrůznosti, které se zde odehrály.
Franz na straně druhé se dopustil ohavných vražd a časem bojoval o zbytky svojí lidskosti.
Láska k Mileně mu pomohla otevřít oči a najít v sobě ten malý kousek citu, kdy mu opět začalo záležet i na druhé osobě.
Nemohl už zvrátit co zde spáchal, ale snažil se Mileně (a nejen jí) pomáhat přežít.
Neumím si ani představit jak mohl člověk na člověku spáchat tolik příšerností.
Trnula jsem s lítostí a strachem nad osudy všech uvězněných lidí :-(
Jejich smutek, strach, bolest, hlad, ponížení a beznaděj nesmí být zapomenuto a já na tuto knížku budu ještě dlouho vzpomínat...
DOPORUČUJI !!!

josska
19.08.2021 5 z 5

Knih z Osvětimi už jsem četla dost,ale Černá a purpurová je jiná,,,ještě ted mám husí kuži a slzy v očích,,zakázaná láska v pekle Osvětimi,,sice jsem doufala v jiný konec,to by byla ale pohádka,tohle je totiž skutečnost!!!Kniha je rozdělena na 4 částí a všechny jsou zajímavé,čtivé,musela jsem ji odkladat a prodýchat ji,,ty hruzy co se děly,nepochopím!!

JaninaV.
13.08.2021 5 z 5

Na knihu jsem čekala docela dlouho, než na mě přišla řada. Po prvních stránkách jsem z knihy byla zklamaná - měla jsem problém se stylem psaní (ale to je asi můj problém). Po 1/4tině knihy se to otočilo. Nejen, že příběh nabral na síle, ale i styl psaní už mi nevadil - a četla jsem to jedním dechem.