Pod znakem orla

Pod znakem orla https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31411/bmid_pod-znakem-orla-XHw-31411.jpg 4 497 88

Orel série

Scarrowovy nesmírně hluboké znalosti římské historie se snoubí s literárním talentem, který čtenáře zatáhne přímo do centra bouřlivých událostí naplněných krví, potem, slzami, strachem i radostí z vítězství a umožní mu prožívat je s jeho hrdiny. Píše se rok 42 našeho letopočtu a ke II. legii, nejúdernější jednotce celé římské armády, právě dorazil do Germánie nový rekrut Quintus Licinius Cato. Mladý voják, který se až dosud potýkal především s knihami, se musí vyrovnat nejen se všemi těžkostmi tuhého vojenského režimu, ale také čelit odporu svých spolubojovníků – poté, co vyjde najevo, že díky svým kontaktům u císařova dvora byl jmenován do vyšší hodnosti než oni. Stává se zástupcem Macrona, neohroženého centuriona a zkušeného bojovníka, a musí v nadcházejících vojenských akcích prokázat mnohem více schopností než všichni ostatní vojáci. Ti zjišťují, že po krvavých střetech s bojovníky germánských kmenů je další tažení zavádí do země, které se v divokosti žádná jiná nevyrovná – do barbarské Británie. Po dlouhém pochodu na západ musí Cato a Macro splnit zvláštní úkol, díky němuž proniknou do nejhlubších tajů spiknutí, které nemá za cíl nic menšího než svržení císaře… Dokonalá kniha pro všechny milovníky Cornwellových románů, kteří ocení její smysl pro detail a úžasný dějový spád.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

Under the Eagle , 2000

tygřík2
10.03.2017 4 z 5

Čtení na dovolenou, když má člověk chřipku, když nemá nic lepšího. Nenadchne, ale ani neurazí. Ale také si na nic jiného nehraje. Celá série se čte dobře.

Hadati
03.03.2017 4 z 5

V prvním díle se seznámíte s mladým Catonem, propuštěným otrokem, který svou svobodu musí vykoupit tím, že vstoupí do armády. A služba v římské armádě v době 42 n. l. je na nejméně 25 let, takže je zřejmé, že o příběhy nebude nouze ani v dalších knihách.
Odborně posoudit reálie nedokážu, ale přestože je příběh fikcí, je postaven na historických skutečnostech jako je tažení do Británie, i skutečných postavách jako je Vespasianus, Flavia, Vitellius nebo Narcissus.
Catona i jeho přímého nadřízeného Macra si velmi brzy oblíbíte a s napětím očekáváte, jak se bude jejich vztah i kariéra postupně vyvíjet. Zápletka příběhu je slabší, dalo by se říct, tuctová, tak doufám, že se autor v dalších knihách rozepíše a v budoucnu to bude zajímavější.

Peleus
24.01.2017 3 z 5

Poté co jsem o víkendu narazil na YouTube na pěkný dokument Vzestup a pád říše Římské (13 dílů), dostal jsem neodolatelnou chuť umocnit zážitek rovněž dílem ze světa literatury. Suché faktografie byly razantně zavrženy. Naopak, sáhl jsem po této beletrii, neboť jsem na jejího autora několikrát narážel v diskusích na Databázi v souvislosti s historickými romány.

Knihu mám za sebou a před sebou nesnadný úkol, jak co nejkorektněji popsat dojem, který z ní mám. Nezbývá tedy než sáhnout po pomocné ruce, kterou mi vydavatel mimoděk nabízí. Na přebalu totiž stojí citát připisovaný Bernardu Cornwellovi "Taková konkurence dá spisovateli zabrat." Osobně musím souhlasit a podepsat. POKUD ovšem jde o stejnou paralelu, jako když Zdeněk Pohlreich poklepe Láďu Hrušku po rameni a řekne něco v podobném duchu.

Nerozumějte mi špatně. Kniha má světlé okamžiky. Pokouší se i o humor. Navíc využívá klasického modelu, kdy je čtenář přítomen hrdinovu výcviku, což následně jejich "vztah" utužuje. Jenomže.

Jenomže nesmíte znát lepší historickou literaturu, z níž Pociťujete, že jste Tam, v daleké Minulosti, mezi dalekými Předky na vzdálených Bojištích, kde cítíte přítomnost tamějších Bohů a svíravý pocit v žaludku, neb dost možná jdete do poslední Bitvy.

Pakliže máte rádi odlehčenější literaturu (někde v diskusi jsem zahlédl vtipné označení "sandálové čtení") a vcelku očekáváte chování a mluvu postav na úrovni dnešní střední a filmu Olověná vesta, prosím. Lepší než gladiem do oka.

klokan.1905
23.01.2017 4 z 5

Pod znakem orla...
Moje první knížka od Simona Scarrowa a můžu s jistotou napsat, že ne poslední...
V úvodu nás autor krátce seznámí s tím, jak byla organizována římská legie, za což jsem mu byl poté, co jsem knihu pročítal, vděčný... Samotný příběh mladého vojáka Catona se mi líbil - jeho nástup do armády a seznamování se s vojenským režimem... Cato se díky kontaktům u císařského dvora stává hned zástupcem centuriona Macrona, což ostatní vojáci těžce snáší... Více prozrazovat nebudu, za přečtení tato knížka určitě stojí...
Za mě určitě ano, váhal jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami, nakonec dávám 4 ;-)

Atuin
21.01.2017 3 z 5

Jednoduché a na historický román trochu slabé. Na odpočinkovou literaturu zasazené do daného prostředí je to svérazné, akční, taková ta pop vlna v současné literatuře. Oddychové i pro autora. Trošku to možná přepísknul s těmi některými výrazy, např OK mě docela pobavilo. Ale na druhou stranu si to na nic nehraje, nesnaží se to vnutit čtenáři představu že drží v ruce vzdělávací literaturu,ale takovou legionářskou " kovbojku". Potenciál to má, jen jaksi zůstal ( a možná je to dobře ) v jistých limitech akční,dobrodružné literatury, nikoliv historické...3,5/5 v rámci subžánru to není špatné ( dala bych rovné čtyři hvězdičky, protože mě to v podstatě baví, ale ten kdo hledá historický román tady narazí, to za prvé a za druhé někdy je to mluva dost paradoxní a termíny zajímavé)

Brace
11.01.2017 3 z 5

Souhlas s komentářem pode mnou; kniha rychle odsýpá, ale bez jakékoliv přidané hodnoty. Příběh je strašně jednoduchý, legionáři mluví jako lidé 21. století a některé dialogy jsou dokonce hodně otřesné. Možná jsem psí čumák, ale zamilovaným románkům (i když zde hodně malým) nefandím. Přesto zkusím další díl a jen čas ukáže, jestli zdolám celou sérii. Osobně bych si to přál, legie a římská říše jsou atraktivní téma.

Pepa0216
07.11.2016 3 z 5

Úvod slibný, ale co dál? Kdo se zajímá o historii tak ať jde k jiné knize, tohle je více čtivý román, než sonda do Římské historie. Velice se mi zamlouvali obě hlavní postavy Macro i Cato. A proč jen tři hvězdy? Celková zápletka je vykreslena opravdu hodně jednoduše, což pro mě snižuje kvalitu knihy. Na obálce se zmiňuje Cornwell, že tato konkurence dá zabrat, což mě ani nepřijde. Myslím si že kdo hledá opravdu kvalitní historický román měl by přeladit právě na Cornwella. Uvidím co další díly ...

tlllk
06.10.2016 4 z 5

Tematická oddychovka ...

davidurban1973
27.04.2016 4 z 5

Pěkně napsaná kniha o vojácích v římské legii. Čtivé.

MarkétaLore
27.04.2016 5 z 5

Zrovna dočteno, a za mě určitě ano. Samí odvážní chlapi, super akce. Dobrý příběh , jednoduchý ale s hlavou a patou. A pokud si několikrát přečtete úvod, zapamatujete si strukturu armády, dozvíte se kdo byl optio, kolika lidem velel centurion, kolik kohort měla legie a kdo vlastně byl ten legát, generál, a další a další. Taky se potkáte s panem Vespasiánem, Viteliem, Narcisem , mimochodem existoval ten Narcisus nebo ne? Takže ta poslední půlhvězdička je za to, že jsem zas o něco vzdělanější.

jindrich7442
15.04.2016 4 z 5

Příběh velice zaujal. Skvěle přibližující tehdejší způsoby života doplněno jednoduchou zápletkou, napětím a podtrženo diskrétní dávkou humoru. Doufám, že v tomtéž duchu se potáhnou i další části celé série.

rabor
14.06.2015 4 z 5

Není to kniha, u které bych napětím nedýchal, rval si vlasy hrúzou nebo se smál až bych spadl ze židle. Ani historickou přesností (mluva i myšlení je jako ze současnosti) nebo slohovými prostředky mě neohromila. Přesto se četla tak krásně lehce a nenáročně. Děj neměl hluchých míst a bavil mě od začátku do konce.
(plus za jednoduché a stručné vysvětlení struktury římské armády)

SteveG
26.04.2015 5 z 5

Řekl bych,že celá série je skvostná,ale nic se nemá přehánět, tudíž by to chtělo zakončit(mám na mysli celou sérii) a to klidně i záporně.Těch dobrodružství už oba hrdinové prodělali spousty.
Nechtěl bych,aby spisovatel udělal z celé série nesmrtelného Richarda Sharpe od Cornwella.

ferda
23.03.2015 4 z 5

Řakl bych" Sharpe " od B. Cornwella v římském vydání.Třeba se dozvím něco z římských dějin, o kterých nemám ani ponětí.Knížka má dobrý spád a většinou se tam pořád něco děje.Takže valím pro další díly.

braunerova
31.08.2014 4 z 5

Výborný historický román. Cato i Macro jsou normální vojáci, po supermanech z knih Richese (Římané) nebo Camerona (Tyran) je to úleva. Příběh se sice odvíjí ve skutečném historickém rámci, ale jinak je to čirá fikce. Hrdinové mluví moderním jazykem britských vojáků. Doplněno popisem organizace římské armády.

FerryTaz
21.08.2014 5 z 5

Kniha je velmi poutavá. Má docela velký spád a je to velmi příjemné čtení.

flanker.27
07.08.2014 5 z 5

Velice čtivý román, s ne příliš komplikovaným dějem, ale to v tomto případě považuji spíše za klad vzhledem k poměrně realistickému popisu prostředí římské legie. Jak jsem napsal u dosud posledního u nás vydaného 9. dílu, celou sérii jsem přečetl téměř na jeden zátah, což o mnohém vypovídá.

Centurion
08.07.2014 4 z 5

Nelze jinak než souhlasit s předchozím hodnotitelem. Autor dokáže v táhnout čtenáře do příběhu a ten nepřestane čist dokud nedojde do konce. Mohu jen doporučit a vrhnout se do dalšího dílu

Pižmoň
19.03.2014 5 z 5

Přečetl jsem doposud vydané všechny knihy tohoto autora a jsem s jejich obsahem, který se odehrává ve skutečně se odehrané historii nadšený. Nebylo nijak těžké se vžít do hlavního hrdiny a všechny jeho pocity vnímat sním. Nemohu se dočkat vydání dalšího dílu.

Edana
19.02.2014 3 z 5

Kde jen najít skutečně kvalitní historický román? Nějak se mi asi vyhýbají... Nebo jsem příliš náročná. Protože tato kniha asi není úplně z těch nejhorších, ale těch nedostatků je stejně dost. Nabízí se mi srovnání s "Pilíři země" od Kena Folleta. To pro mě bylo skutečně peklo. "Pod znakem orla" není až tak naivní, má i celkem schopnou zápletku, dovede si udržet napětí a není tam tolik červené knihovny... Ale stejně. Nadávky z dnešní doby by působily nepatřičně i v románech z 19. století - natožpak v císařském Římě (tuto oblast krásně zvládl třeba Mika Waltari v Egypťanu Sinuhetovi). Postavy mají opět stejné vzorce chování jako dnešní lidé. A jako bonus to nepokryté "fandění" Britům (nejen když se Catonovi více líbila řeč Britů než Germánů). Celkem dávám 2,5 bodu.

starověký Řím 1. století legie historické romány

Simon Scarrow
britská, 1962
2010  87%Pod znakem orla
2012  90%Orlova kořist
2011  89%Orel na lovu
2010  88%Vítězství orla
2014  88%Gladiátor

Kniha Pod znakem orla je v