Učení dona Juana

Učení dona Juana https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152712/uceni-dona-juana-DPE-152712.jpg 4 160 30

Castaneda série

První kniha „fenoménu Castaneda“, která se rázem stala kultovní knihou své generace a mezi filosofickými bestsellery světa se drží už 30 let. Tato jedinečná zpráva o setkání s jakijským čarodějem donem Juanem nás zavádí do světů, v nichž platí jiné časoprostorové zákony, ale které jsou stejně skutečné jako ten, na nějž jsme zvyklí.... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , Chvojkovo nakladatelství (Jiří Chvojka)

The Teaching of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge , 1968

edysy
08.02.2015 5 z 5

Četla jsem již dávno. Knížka mne zklamala, toto "cestování" mi není blízké. Je mi líto.

tlllk
29.12.2014 5 z 5

Po tejto sérii vám Matrix príde ako komix.

fanciulla
15.09.2014

Knihu som počúvala ako audioknihu cez youtube. Keby som ju mala čítať, asi by som to nezvládla. To, čo si z tejto knihy môže odniesť aj človek, ktorý neverí v pravdivosť príbehu je, že pokiaľ si človek vyberie cestu, má po nej kráčať s nezlomným odhodlaním. Páčila sa mi aj charakteristika života v pravde. Je to život úmyselný, silný. Pre mňa osobne to bolo poštuchnutím k tomu, aby som netrávila čas hlúposťami, ale venovala sa podstatným veciam. Je viacero ciest ako sa dostať za hranice bežnej skutočnosti, cesty popísané v tejto knihe patria k tým nebezpečným, toho si musí byť učeník ustavične vedomý. Don Juan si s Carlosom musia vyjasňovať aj zakladné pojmy, lebo každý z nich pochádza z inej kultúry. Najlepšie boli zážitky s Mescalinom. To, čo je obsiahnuté v knihe je len torzo toho, čo sa mal Carlos naučiť, ale pretože podľahol prvému prirodzenému nepriateľovi - strachu, zutekal. Záver knihy tvorí analýza celého učenia, v ktorej autor nezaprie vedca v sebe.

kadgam
26.09.2013

Opis stavov po požití drog, \"raušov\". Zaujímavo opísaný.

Ikkju
07.09.2013 4 z 5

Na bércournino naléhání bych se rád pokusil něco ke knize napsat. Kromě toho, že se mi osobně kniha velmi líbila, se mi hlavou honí dvě podstatné věci: jednak je otázka, jestli je příběh autentický, druhak věci o kterých autor píše jsou poměrně neuchopitelné.

U toho prvního problému by to bylo spíš na delší úvahu, ona to totiž není žádná vyjímka, že v podobné literatuře je rozpor mezi tím, co autor píše, a tím co se prokazatelně stalo.. Osobně už jsem si těmhle knížkám našel takový postoj, že je jednak neberu jako danou věc, ale ani vše co si přečtu neodmítám; pak mě nutně nemusí vylamovat o 180 stupňů zprávičky, že Don Juan je nejspíš smyšlená osoba, nebo že věčná láska R.Bacha netrvala víc než pár let. Přeneseně by to možná šlo použít na armádu spisovatelů, kteří čtenáře povzbuzují, jak realizovat svoje sny, být svobodnější a podobně. Při pečlivé kontrole bychom jistě zjistili, že kromě svých vydaných bestsellerů jsou to nejspíš stejně obyčejní lidé jako my.

Míra jejich opravdovosti jde prostě těžko posoudit, jistá opatrnost je potřeba, ale pokud jsem si tohohle vědom, je mi v podstatě šumák jak moc je to autentické. Konkrétně u téhle knihy myslím autor nevybízí k užívání durmanu, dokonce jsem si z ní odnesl pocit, že něco podobného zkoušet je celkem nebezpečné... Podstatná je pro mě myšlenka, že podobná zkušenost dokáže změnit pohled na svět, ale je nutno být opatrný a ukázněný.

Tyhle knihy jsou pro mě prostředek, jak se povznést nad běžné duševní obzory, s veškerou opatrností nutnou k podobný výletům... Mimochodem Dona Juana jsem přečetl snad desetkrát, jdu doplnit do svých oblíbených...

bércoun
22.08.2013

Mrzí mě, že zde nejsou komentáře lidí, které tato kniha opravdu zaujala. Vždyť tady přeci nejde o realitu, kniha má mnohem vyšší smysl, tak prosím o komentáře, i když je asi těžké popsat, co si každý odnesl, je to jistě velmi individuální. Já mám knihu zatím rozečtenou, proto se neodvažuji a navíc, i pro mě to není lehké čtení.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Mystická kniha, ktorá odhaľuje niektoré životné pravdy. Ale pozor, treba čítať medzi riadkami a nie je to jednoduché. Kniha môže u niekoho vyvolať pocit, že sú to len nezmysli, ktoré napísal bláznivý šaman, ale keď sa čitateľ správne díva na písmená, ktoré ukazujú nejaký smer, tak táto kniha je viac než pozoruhodná. Ja osobne som úplne neprepadla mánii Castaneda, ani som sa nedala stiahnuť do posadnutosti týmto autorom, ale Učenie Dona Juana som si s chuťou prečítala a skutočne som si to užila. Ak sa mi dostanú do rúk aj iné Castanedove knihy, tak si ich rada prečítam.

LordSnape
04.06.2013 3 z 5

Líbily se mi akorát popisy stavu účinků peyotlu, jinak mě Castaneda zklamal. Je to na mě takové až moc mystické a těžko uvěřitelné. Místama jsou rozhovory mezi autorem a Donem Juanem o stavu prožívání vážně idiotsky otravné...

panHnědý
14.10.2012 5 z 5

Carlos Castaneda mě zavedl do prostředí tajuplných světů "na obrácené straně Měsíce". Vize, které dokáže zachytit do stránek je fascinující, a knihu jsem dočetl za jeden den. Uživatel koubin007, by se měl napít bylinkového nápoje od dona Juana a lítat jako havran (jako já).

koubin007
30.11.-0001 1 z 5

Řeknu to naprosto upřímně. Tato kniha zcela sebevědomě deklaruje naprosté nesmysly. Není fantasy ani sci-fi. Má to být realita, ale nemůže to být pravda. Lidi se prostě nemůžou měnit v havrany ani jen tak skákat 100 metrů a podobně. Možná, když požijou mescalin nebo LSD tak se jim to může zdát, ale fyzicky to prostě nejde. Ten kdo tomu věří je snílek a já ho nechám snít, ale já se od dona Juana učit nechci. Díky.