Učení dona Juana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První kniha „fenoménu Castaneda“, která se rázem stala kultovní knihou své generace a mezi filosofickými bestsellery světa se drží už 30 let. Tato jedinečná zpráva o setkání s jakijským čarodějem donem Juanem nás zavádí do světů, v nichž platí jiné časoprostorové zákony, ale které jsou stejně skutečné jako ten, na nějž jsme zvyklí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152712/uceni-dona-juana-DPE-152712.jpg 4.2147
Série:

Castaneda 1.


Žánr:
Literatura světová, Duchovní literatura

Vydáno: , Chvojkovo nakladatelství (Jiří Chvojka)
Originální název:

The Teaching of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge, 1968


více info...
Nahrávám...

Komentáře (27)

Kniha Učení dona Juana

Žhy
26.09.2021

Je lepší vytáhnout si z knihy jen určité zajímavé pasáže. Jinak hrozí, že se támata dost opakují.

Aaron Lewis
18.08.2021

Já vím, nemůžu si pomoct, ale jak někdo mohl mít s tím klukem trpělivost? Don Juan si zaslouží svatozář! Ty jeho otázky!!!

No, nedočetla jsem to. Dočetla jsem jen ty jeho zkušenosti a jak tam pak začal vysvětlovat ty analýzi a blbosti, tak jsem přestala:). Asi to nebylo, co jsem očekávala. Třeba ty ještěrky a moc rituálů a pravidel… temná magie je to pro mě, to já nemusím.


Kinison
14.12.2020

Více než příběh se jedná o dokumentaci procesu transformace učně (neznalého člověka, v tomto případě odkojené západní civilizací) v čaroděje, vědomého člověka schopného pracovat s jinou realitou, kterého učí mexický "čaroděj".

Na mnoha místech byl zbytečný detail postupu (např. jak připravovat durman), ale celkově bylo zajímavé tento proces sledovat a jisté připomenutí dávných setkání s jinou realitou bylo příjemné. Závěrečná strukturní analýza zaujala i jistou obecností pro běžný život.

Neznal jsem a jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání.

Jelitovna
16.08.2020

Carlos se ptal, zda je možné dát kouř každému, kdo by tu zkušenost chtěl zažít, a don Juan mu povídá: "Dát kouř komukoliv je jako ho rovnou zabít, protože nemá nikoho, kdo by ho vedl."
Už jste tohle od nějakého drogového dealera slyšeli? Já tedy ne, a to mi je na Václavském Václaváku nabízeli už za totáče.
(Mimochodem, registrovali jste možnost, že volně dostupný lék paracetamol působí oploštění emocí? Česky třeba tady: https://magazin.aktualne.cz/le-monde-paracetamol-podle-vedcu-potlacuje-emoce/r~345dc60efa1311e4ae1b002590604f2e/ Užívají ho i malé děti.)
Kdyby v době, kdy jsem četla "Učení" poprvé, existovala Databáze, a kdybych na ní nějakým omylem už byla, vytlačila bych s určitým sebezapřením maximálně tři bodíky. Ale nepohrdla jsem dalším dílem a postupně jsem je přelouskala všechny. Uteklo od té doby dost času, letos jsem si první díl poslechla, už mi nevadily nudné popisy ani návody, nějak mi začaly dávat určitý (ne chemický) smysl, a slyšela jsem i věci, kterým jsem kdysi nevěnovala pozornost. Nevnímalo je asi dost lidí, jinak by se nemohli ptát, proč se ti mocní čarodějové neubránili evropským kolonizátorům, ani by nikdo nepředpokládal, že se člověk změní v havrana ve fyzickém těle či světě. (Doporučuji prokládat čtením vtipného úvodu do fyziky "O čem víme prd", jejímiž autory jsou profesor experimentální částicové fyziky a komiksák z robotiky.)
Zkrátím to. Přestože drogy neberu, nepočítám-li kávu, a jsem spíše jejich odpůrcem, dávám čtyři plus 1.

kamibe
29.06.2020

Děkuji své kamarádce, že mě přivedla ke čtení Castanedových knih. Když jsem četla jako první Sílu ticha, řekla jsem si, že to musím vzít z gruntu. Tak dobře - dozvěděla jsem se tu o třech možnostech, s kterými se autor dostával do stavu jiné skutečnosti. Bavily mě podrobné popisy příprav, vyhledávání míst i samotných autorových prožitků a také mě bavily Castanedovy otázky a odpovědi dona Juana. Všechno jsem to četla se zájmem, včetně poslední části, kde vlastně znovu souhrnně popisuje, čím vlastně prošel, a kde odůvodňuje, proč už nechce pokračovat dál. (Zřejmě pokračuje, jinak by nenásledovala celá řada dalších knih.) A četla jsem to celé se zájmem i přesto, že jsem narážela na slova, jejichž význam jsem neznala a musela je vyhledávat. Některé termíny popisů mi nejsou jasné ani po dočtení, ale to mi nevadí a budu se pídit po další knize.
s. 131 "Jediný možný svět je pro tebe svět lidí a ty si nemůžeš vybrat, jestli ho opustíš nebo ne. Jsi člověk. ... A být člověkem znamená být odsouzen žít v tomto světě. Jsi ješitný a myslíš si, že žiješ ve dvou světech. Ale to je jen tvá ješitnost. Pro nás existuje jen jeden svět. Jsme lidé a musíme se spokojit se světem lidí."

Jeronym
19.03.2019

Carlos potká indiánského drogového strejdu a ten mu poskytne nějaká ta kouzla. Z jedné strany mince. Z té druhé... zamysleli jste se někdy nad tím, že je jiná skutečnost, než ta běžná, každodenní?
Trošku mi nesedí rádoby vědecký závěr, ale sám netuším, jaký měl být účel knihy. Autorův život neznám. Něco by snad zvládl popsat i lépe.
Tak či tak, každý si stejně musíme najít svou vlastní cestu za poznáním a v knize je dost podstatných mouder.

welcomeboredom
29.08.2018

kniha, která všem patnáctiletým hipíkům pomůže ospravedlnit jejich první experimenty s drogami a dát jim tak pocit, že dělají něco víc než dělají..

my přízemní realisté tomuto asi nikdy neporozumíme

C.lementine
25.06.2018

Komentář k celé sérii knih o Donu Juanovi. Do ruky se mi dostal poklad, obrovská studnice vědění, filozofie a léčení. Jde o opravdu rozsáhlé učení a získávání vědomostí. Carlos se setkává se starým indiánským čarodějem, který mu postupně odhaluje moudrost a vytrvalost bojovníka. V první knize učení Dona Juana ještě Castaneda nemá tušení s kým se setkává. Popisuje své zkušenosti s přírodníma halucinogenníma drogama, jako vize a návštěvy druhého světa. Teprve v dalších knihách se ukazuje, že drogové experimentování není hlavním bodem učení, že je to jen cesta, jak uvolnit naše vnímání ze zajetí rozumu. Castanedovo učení u Dona Juana je dlouhé více jak deset let a jeho charakter a vnímání světa se mění, jeho racionální jednotvárné vnímání reality se pomalu rozpouští. Postupem se čtenář stále více zamotává do toho, co z Castanedova vyprávění je realita, co už je vymyšlená fikce. A právě v tom, myslím, tkví pointa série. Náš rozum nad tím, co doopravdy je a co není, se tříští stejně jako ten Carlosův. Kniha samotná působí dokumentárním stylem a my tomu chceme věřit. Náš rozum běží na plné obrátky a brání se přijetí této jiné zkutečnosti. A osočování Castanedy z toho, že je podvodník, je na světě! Teprve po několik knihách mi došlo, že učení, které Castaneda popisuje odpovídá toltécké filozozii, kterou u nás známe především skrze Čtyři dohody.

1