Čarodějnice dřívější a budoucí

Čarodějnice dřívější a budoucí https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491267/bmid_carodejnice-drivejsi-a-budouci-GZW-491267.png 4 123 45

Čarodějnice neexistují. Zatím. V roce 1893 už se čarodějnice na světě nevyskytují. Pokud žena na sklonku 19. století hledá alespoň špetku moci, může ji najít jen u volební urny. Když se však sestry Eastwoodovy připojí k hnutí sufražetek Nového Salemu, začnou pátrat po prastarých rituálech, díky nimž by feministické hnutí mohly proměnit v hnutí čarodějnické. Aby dosáhly svého cíle a přežily, musejí oživit zapomenutá zaklínadla – jen tak dokážou vzdorovat temným silám, které jim kráčí v patách.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Once and Future Witches , 2020

Kenan
27.10.2022 3 z 5

Po vypálení Starého Salemu, vzniká Nový Salem - město bez hříchu, a také bez čarování.
Nit osudu, ale znovu svede dohromady tři sestry, které žily dlouho odloučeně. Bella je ze všech sester nejmoudřejší, sečtělá. Prostřední Agnes je nejsilnější, vyrovnaná, neohrožená a nejmladší Juniper je nejdivočejší, mazaná. Připojují se k hnutí sufražetek, později zakládají svůj čarodějnický spolek a hledají zapomenutá slova a cesty k prastarým zaklínadlům. Moc se mi líbilo, jak tyto cesty ke kouzlům vychází ze starých pověstí, pohádek, které předávají matky dcerám. Na začátku každé kapitoly je malá říkanka a cesta, jak ji změnit v rituál. Příběh byl fajn, atmosféra, čarodějky, sufražetky, temné zlo. Přes to všechno jsem se nemohla do knihy začíst, stále jsem ji odkládala, četla se mi špatně. Mrzí mně to, protože jsem si myslela, že to bude jasný pětihvězdičkový příběh.

girdi
03.10.2022 4 z 5

Tři sestry, které pojí víc než jen krev. Křivdy minulosti, strachy, bolest, zrada, zlo, ale i naděje, láska a přátelství. Sesterské pouto, které projde tou nějtěžší zkouškou. Nezačetla jsem se hned, ale čím dál jsem byla, tím víc jsem si příběh užívala. Nakonec mi stránky utíkaly pod rukama, přestože se mi nepodařilo si k hrdinkám vytvořit nějaké bližší pouto. Fandila jsem jim jako všem ženám, která bojují za své místo na slunci. Velmi podařený překlad, ve kterém se neztratila kouzla slov.

Ann1307
26.09.2022 4 z 5

Poslední dobou si ke čtení vybírám samé tlusté bichličky.
Téhle jsem se trochu bála, ale byla nádherná! Jak zvenku, tak obsahem.

Příběh vypráví o třech sestrách, které za sebou mají minulost plnou křivd, ale teď se znovu setkávají a společnými silami se snaží změnit svět.

Kniha je plná feminismu a čar a kouzel.
Také je plná sourozenecké lásky a naděje.
Je napsána neskutečně malebným jazykem, který mi připomněl nádhernou Addie LaRue

Za mě tedy ano! Kniha rozhodně stojí za přečtení. Těch 600 stran uteklo jako voda. Na konci jsem knihu ani nechtěla dočíst, jak se mi nechtělo s příběhem loučit.

rajcatko
20.09.2022 1 z 5

Tahle kniha mi vůbec nesedla a já měla co dělat, abych jí dočetla. Což se mi po dlouhé době nakonec podařilo a já jí celá šťastná můžu vrátit zpět do knihovny. Tedy, až se dokončí její oprava, neboť, a to mi přijde velice příhodné, hořela.

cathyblack
04.09.2022 5 z 5

Byly nebyly tři sestry, které se po letech odcizení opět setkaly. Poznáte je už od prvního pohledu. Bella je ta s brýlemi a knihami v podpaží. Stojí hrdě a hledí kamsi do dáli. Agnes Amarath je ta nejkrásnější ze tří, tiskne k sobě hebký uzlíček, jehož obsah vytuší každá matka. I ona stojí hrdě, hledí však přímo. A James Juniper, ta nejvzpurnější, rozcuchaná s tvrdým pohledem člověka, kterého se někdo pokusil kdysi zlomit, ale ona srostla o to silnější. Každá je jiná a přitom dýchají tak nějak společně. Sestry Eastwoodovy vypráví svůj příběh plný čar a kouzel, bylinek, zaříkávání. Zní to jako pohádka? Už od mala nás učí, že v každé pohádce se skrývá pravda, stačí ji pečlivě hledat. Krutost inkvizitorů, téměř nulová práva žen, rasová diskriminace - to vše na pozadí pohádky o třech čarodejnicích, které navážou pouto s minulostí, aby ochránily nejen sobě blízské. Za mě skvěle napsaná kniha, která si své fanoušky určitě najde. Příběh si tak plyne sobě vlastní rychlostí, ale neřekla bych, že je bez napětí či akce. Je nabitý zvláštním kouzlem, které mu propůjčily dobře volená slova, protože jedna z nejsilnějších stránek příběhu je určitě květnatost a krása jazyka. Je to tak dobře napsaný, že se to čte samo.

mnohoknih
03.09.2022 5 z 5

Rozhodně chci být čarodějnice téhle doby. Naprosto úžasný příběh, kdy autorka použila pohádky, vyprávěnky a říkadla jako základ kouzel. Postavy naprosto uvěřitelné. Každá sestra je jiný typ člověka a přesto, co jim provedl otec, k sobě našly cestu zpět. Protože jako parta jste víc než jednotlivec. Moc se mi kniha líbila.

meda2007
15.08.2022 3 z 5

Nápad byl pěkný a dost originální, ale nějak mě to nevtahlo. Kniha se mi četla dost špatně a neustále jsem od ní utíkala někam jinam. Četla jsem ji přes měsíc a to hlavně i z toho důvodu že když jsem ji vzala do ruky, prostě mě uspala. Ani jednu z postav jsem si nedokázala oblíbit a vzít se do ní.

Lenka_S
08.08.2022 3 z 5

Dlouho jsem váhala, jestli dám 3 nebo 4*. Příběh byl hezký, nápad, že v říkankách, pohádkách a písních jsou ukrytá kouzla se mi hodně líbí, ale vůbec mi nesedl styl psaní. Dokonce jsem byla v pokušení knihu odložit, právě proto, že se mi to nečetlo dobře.

strana394
04.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Podle mě si knížka zaslouží být jedním z Humbook tipů, protože ten příběh...no to bylo prostě skvělý. Styl psaní pro mě byl ze začátku trošku náročnější, jsme totiž hozeni přímo do děje, takže chvilku trvá, než se člověk zorientuje. Ale jakmile se začtete, už nemůže přestat.

Tato kniha je spojením několika témat, která spolu až překvapivě dobře fungují. Jako jsou již zmíněná ženská práva, potratová politika, domácí násilí, rasismus nebo homofobie. Kniha čtenářům ukazuje krásu ženské soudržnosti a předává myšlenku, že ačkoliv je život občas nespravedlivý a krutý, nabízí taky skvělé věci, za které stojí za to bojovat.

Magii v tomhle světě jsem si naprosto zamilovala. Kouzla jsou totiž skrytá v pohádkách, říkankách a lidových příbězích, zajišťující každodenní fungování domácnosti a ochranu před nebezpečím. Kromě toho je kniha protkaná klasickými pohádkami, které jsou zakomponovány do příběhu a v souvislosti s ním lehce poupraveny, což se mi moc líbilo.

Máme zde tři sestry, které jsou povahou i vystupováním hodně odlišné. Juniper je vášnivá a divoká, Agnes zase velmi ochranitelská a milující a Bella je ta chytrá, důvěřivá a vzorná. Každá z nich si v dětství prošla peklem a každá z nich se s tím vyrovnává zcela po svém. Skvělé jsou zde střípky z minulosti, díky kterým pochopíme, proč se postavy chovají tak, jak se chovají. Tři hlavní hrdinky jsem si okamžitě oblíbila. Jejich osobnosti se skvěle doplňují a chemie mezi nimi je boží. Skvěle vykreslené jsou i vedlejší postavy, které dodávají knize ještě víc života. Na pozadí se zde objevují hned dvě romantické linky a obě jsem měla moc ráda.

Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

Shaxx
22.07.2022 4 z 5

V první řadě - moc pěkný překlad.
Říkanky a rýmovačky jsou zdařile převedené do češtiny a celé je to psané krásně, občas téměř až lyricky. Jediné, co mě po textové stránce na konci knihy iritovalo, bylo slovo "kloubky" - vyskytuje se tu poměrně často na to, jak je to specifické slovo a mně ta zdrobnělina prostě nějak nezní.
Magický systém je tu jednoduchý a přináší závan starých dob, kdy čarodějky uchovávaly ve sklenicích různé ingredience pro svá kouzla.
Příběh hezky spojuje historii dřívější a a současnou, co se různých forem útlaku týče. Doby, kdy se ženy upalovaly na hranicích při sebemenším podezření, že by mohly být čarodějnice. Ženy odvážné, chytré, ty, které nezapadaly do kolonek pro správnou představu ženy. Ženy, které nemají stejná práva jako muži. Volební právo? Mužská výsada. Kalhoty? Taktéž. Natož odlišná barva kůže, nebo jiná sexuální orientace. Oprese, která stovky let ženy držela vzadu a trestala je, když se rozhodly vystoupit vpřed. Vše pěkně zakomponováno do pozadí příběhu.
Sesterské trio bylo příjemné. Každá sestra byla úplně jiná a i přesto se nezapřelo, že jsou jedné krve. Nesly si v sobě křivdy minulosti, každá jiné břemeno, měly odlišné motivace a představy, jak by něco mělo fungovat a i přesto dokázaly být jedním celkem.
Je to celkem bichlička, 587 stran, ale potěšilo mě, že je to stand-alone.
Rozjezd a tempo je pomalejší, ale k povaze příběhu to sedne. Zkusím od autorky ještě January a Deset tisíc dveří, zda to bude stejně zdařilé :)

Luccinda
07.07.2022 5 z 5

Autorka si mě získala už svou předchozí knihou January a deset tisíc dveří, takže jsem tušila, že se mi pravděpodobně budou líbit i Čarodějnice. To jsem ale ještě nevěděla, jak moc se do téhle knížky zamiluju. Čarodějnice dřívější a budoucí jsou nádherně napsanou fantasy o ženské síle a sesterském poutu, plnou krásných myšlenek a se silnými hlavními hrdinkami, které mi přirostly k srdci.

“Žádné čarodějnice nejsou, ale dřív byly.”

Příběh se odehrává na sklonku 19. století ve městě Nový Salem. Sestry Eastwoodovy - nejmladší Juniper, prostřední Agnes a nejstarší Beatrice - se připojují k hnutí sufražetek bojujícím za politická práva pro ženy. Juniper ale touží bojovat i za něco většího, než je volební právo. Chce, aby ženy získaly zpět svou čarodějnou moc.

“Žádné čarodějnice pořád nejsou. Ale budou.”

Kniha byla prosycená magií a zaklínadly, nesla ale také krásné poselství. Sestry Eastwoodovy byly opravdu silnými a odvážnými hrdinkami, které měly své dobré i špatné vlastnosti, zároveň si ale každá z nich prošla velkým vývojem.

Autorka píše nádherně! Každé slovo, každá věta má v příběhu svůj význam. Lepíků na označování pěkných myšlenek a citátů v knize jsem použila nespočet. Těžko se to vysvětluje, ale pokud jste četli knížky typu Snílek neznámý, tak asi víte, o čem mluvím. Bylo to zkrátka úžasné! Nejlepší kniha za letošní rok a příběh, na který budu ještě dlouho myslet.

bookbug_cz
13.06.2022 4 z 5

Při slově čarodějnice mi vždycky do mysli vpadne vzpomínka na seriál Charmed, který jsem sledovala už víc jak deset let zpět a strašně se mi líbil. Propojení moderního světa s kouzli a magií bylo tehdy dost cool. Vzpomínáte si na ten seriál? Hlavní role hrály holky jako Holly Marie Combs, Alyssa Milano nebo Rose McGowan. Kniha, kterou vám tu dnes chci ukázat, je sice obsahově trochu jiná, ale čarodějnice a potažmo magie tu hrají první housle.

Upřímně – tohle byla docela změna oproti tomu jednoduchému čtivu, které jsem teď hltala jedno po druhém. Styl psaní byl pro mě ze začátku trochu náročnější, docela dost dlouho trvalo, než jsem se začetla, ale jakmile se mi to podařilo, už jsem nemohla přestat číst. On ten začátek totiž nebyla taková ta klasika, kdy se vám nejdřív všichni a všechno představují. Do děje, který už nějak probíhá, jste vtáhnuti a je třeba chvíle, než se člověk zorientuje.

Máme zde tři sestry, které jsou povahou i vystupováním hodně odlišné. Juniper je ta vášnivá a divoká. Agnes zase velmi ochranitelská a milující. Bella pak je ta chytrá a trošku naivní. Nečekejte osudy zalité slunce. Jak už to tak bývá, každá z nich si v dětství prošla peklem a každá z nich se s tím vyrovnává zcela po svém. Nicméně se všechny tři krásně doplňují a společně dávají světu jasný signál – signál společenství a jednoty.

Není tady místo na nějaké detailnější rozebrání, takže vám jen mohu ze srdce slíbit, že se nudit nebudete. Máme zde magii, lásku, ale i trochu té historie. Sufražetky se tu hemží po ulicích a snaží se pro ženy vydobýt lepší místo mezi tvrdohlavými muži. Čekat můžete také detailní popisy míst a pocitů. Styl jazyka asi nesedne všem, hodně se zde používá květnatý styl psaní a čtenář se musí u knihy soustředit.
Pokud se vám nelíbilo January, prosím, nenechte se odradit. Čarodějnice dřívější a budoucí jsou o dost lepší a připraveno dobýt čtenářské srdce.

Za knihu k recenzi děkuji @humbook.
V rámci #humbookblogeri

knihomolkaMist
04.06.2022 4 z 5

Toto bylo... ani nevím. Příběh byl úžasný, hned v prvních kapitolách jsem si zamilovala Juniper a vlastně i obě její sestry... Ale ze začátku jsem se prostě zaboha nemohla začíst. Nevím, čím to bylo (možná tím, jak to je ve škole teď hektické a já se dostala ke čtení až v posteli, kdy jsem u čtení usínala? :D).
Pak se ale příběh rozjel a já nemohla přestat číst! neskutečně dobře napsané a na konci mi málem i ta slza ukápla :)

Kasana
02.06.2022 3 z 5

Obecně jsem šla do knihy, že to bude jasných 5/5 a budu to milovat. Sice to nesplnila, ale četlo se to velmi hezký (btw, čteno v angličtině, ale není tak těžká tak můžete třeba zkusit), sestry byly dost odlišné a zajímavé, nápad propojení čarodějnictví a sufražetky byl velmi chytlavý a i romance v knize nejsou vynucené a hezky tam ladí.
Já osobně měla největší problém s prostředím. Autorka zasadila příběh do našeho reálného světa, akorát si některé věci pozměnila. Nejvíce je to vidět ve jménech jiných autorů zmiňovaných v knize nebo na reagování na čarování na veřejnosti. Pokud změníte detail z klasické historie, musí se udělat těch změn víc, aby to dávalo smysl. A přitom je spousta věcí, která se nezměnila a mně to jenom bilo do očí. Je to také slow-burn a já žiju pro akci, takže toto nehodnotím, jen upozorňuji. Postupně kniha i skákala mezi tématy, takže se věnovala všemu ale prakticky ničemu. Silně jsem i proti tomu, aby se věci řešily násilím. Nevím, nepřijde mi to jako dobrá myšlenka a kdyby byl zde náznak toho, že něco ok není, vítala bych to s otevřenou náručí. Taky, toto prostředí vyloženě vybízí k silné manipulaci skrz kouzla a čáry, ale nedočkala jsem se .
Ve výsledku to není špatná kniha na přečtení, čtenáře si jistě najde a fanoušky to mít bude, ale asi bych doporučila nemít příliš velká očekávání. A kapesníky se taky hodí.

Libris_Na_Ex
02.06.2022 4 z 5

Že Čarodějnice nemají šanci překonat January jsem věděla ještě než jsem se do knihy pustila. January a deset tisíc dveří je pro mě výjimečná kniha, která se mě dotkla jako ještě žádná jiná předtím. Bohužel Čarodějnice se u mě nedostanou ani do TOP10 knih za rok 2022, což jsem doufala, že dokážou.
Největším kámen úrazu byl počet témat, které autorka do příběhu zakomponovala. Je jasné, že hlavní pozornost mají ženská práva a čarodějnictví. Pak jsou tam ale ještě práva černochů, LGBT, mateřství, domácí násilí, sesterské vztahy a sexuální obtěžování, což jsou všechno strašně zajímavá témata, ale bylo jich na mě moc. Občas jsem se ztrácela v tom, co prožívá která sestra a nedokázala jsem se do nich úplně vcítit, i když byly napsané velmi dobře.
Stal psaní je krásný. Ale v January mi prostě přišel nápaditější.
Kniha je jinak velmi dobrá. Má skvělý námět a velmi jednoduše vás pohltí. Na pět hvězdiček to ale nemělo.

KatChiss
02.06.2022 5 z 5

Byly nebyly tři čarodějnice. Beatrice Belladona. Agnes Amarath. James Juniper. Tři vzpurné sestry Eastwoodovy.
Příběh mnou rezonuje ještě týden po dočtení. Původně jsem neměla v plánu knihu číst, jelikož mě autorčina předchozí kniha - January a Deset tisíc dveří - příliš nenadchla. Tímto bych chtěla moc poděkovat Marky alias @endlessbibliophile, která knihu navrhla do společného čtení v rámci #ctisnami. Přečetla jsem si anotaci, zjistila, že je to stand-alone a souhlasila. Ještě že tak!
Hned na prvních stranách jsem se zamilovala do stylu psaní, který je květnatý, popisný, poetický a plný krásných přirovnání. Zamilovala jsem se do tří sester, z nichž byla každá jiná a na každé z nich jsem si cenila něčeho jiného. Zamilovala jsem si jejich vývoj a změnu jak v chování, tak v myšlení. Zamilovala jsem si čarodějnictví, které v tomto příběhu zaniklo a tyto sestry se ho snažily vzkřísit. Zamilovala jsem si #girlpower, které je v této knize velmi silné. Cením například sestry Grimmovy a jejich slavné pohádky. Zamilovala jsem si všechna zaříkadla na začátku každé kapitoly a kdyby mi bylo náct, hrála bych si na čarodějnici a tato kouzla zkoušela.
Závěr mě rozplakal a roztrhal mi srdce. Tušila jsem, že přijde něco bolestného, tak jsem si natočila autentickou reakci, ale po zhlédnutí mi to přijde falešné a hrané a navíc to vůbec nevystihuje, jak hrozně jsem se cítila. Ano, tak moc na mě příběh zapůsobil. Tento příběh tří sester/čarodějnic zůstane navždy v mém srdci.

Local_Bunny
01.06.2022 3 z 5

Upřímně jsou Čarodějnice dřívější a budoucí kniha, která utekla mojí pozornosti. Já si teď dost jedu na vlně čarodějek, takže jsem ráda, že na mě kniha díky skupině Humbook blogerům vykoukla a také mi zde byla v rámci spolupráce poskytnuta ke čtení.
Jako první vás možná zarazí délka, která upřímně mohla být kratší. Kniha se zaměřuje spíše na své okolí, budování atmosféry a primárně na vztah mezi třemi sestrami, jejichž osud zde sledujeme. Nečekejte hromadu akce, spíše velký slow burn. Ze sester mě nejvíce zaujala Juniper, která měla pořádně prořízlou pusu. I když byla každá sestra jinak, ocenila bych, kdyby jejich kapitoly byly nějak lépe označené, jelikož mi později dost splývaly v kapitolách do sebe.
Kniha je vizuálně strašně nádherná a líbí se mi zaklínadla na začátku každé kapitoly a stejně stejně obohacení o různé pohádky. Čarodějnice jsou zde na ten klasický způsob, kdy si pomáhají přírodními materiály a kouzelnou formulí, většinou ve formě básně a primárně chtějí svoji mocí lidem pomáhat. Budování covenu a celkově boje za práva žen mě hrozně bavilo, ale ve výsledku mě mrzelo, že takový počet stran nic moc nepřinesl. Hlavního záporáka odhalíme relativně brzy a spolu s tím i jeho plán, o který usiluje. Samotný konec knihy mě taky úplně nepřekvapil, jelikož bylo zřejmé, k čemu bude postupně směřovat a co se stane.
Jsem z knihy dost rozpačitá, jelikož nebyla vyloženě špatná, ale bohužel mě nedokázala zaujmout. Možná právě to zaměření na tolik prvků okolo celého příběhu pro mě osobně knize ublížilo.

vandalindakova
01.06.2022 5 z 5

Tohle je taak kouzelný příběh. Ať už čarodějnickou atmosférou prodchnutou magickými říkankami, předměty či tajemnými uskupeními žen, které chtějí bojovat za svá práva. Nebo možná za moc. A nebo taky obojí, tak i stylem, jaký autorka používá. Kniha se přirovnává k sérii Snílek Neznámý, a tohle je přesně ten důvod. Těch 600 stran není nabitých akcí, ale vy si užíváte ten příběh plný krásných hlášek, obratů a kudrlinek.
Hlavními hrdinkami jsou tři sestry, které se rozdělí a následně po několika letech se jejich cesty opět kříží. Musí vyřešit staré křivdy, a zároveň aktuální situaci ve městě. Setkáváme se zde s odhodláním, s utlačováním žen, naopak s bojem za svá práva a větší svobodu.
To je doplněné pohádkami a příběhy, které tomu dávají takovou tu jiskru. Přesně jsem z toho cítila ten witchy vibe z minulosti, kdy se na čarodějnice pořádaly hony, zatímco ony léčí a chrání pomocí soli a bylinek, atd. Asi až na June, která má v sobě hlad a energii po pomstě. Nejradši jsem asi měla Belu, která se hrabe v knihách.
Bonusem navíc je přirozeným způsobem přidaná LGBT linka.

Za mě dokonalost, a posouvám mnohem výš její první knížku na svém tbr seznamu.

Kniha mi byla poskytnuta k recenzi od Humbooku v rámci Humbook blogerů.

sidonka
30.05.2022 3 z 5

Tak jsem nějak plná rozporů, chvíli mě ta kniha bavila, chvíli jsem jí chtěla odložit a nedočíst, tohle prostě není můj šálek kávy, dočetla jsem jí, ale žádný "odvaz", žádná euforie

ondrejxbooks
29.05.2022 5 z 5

Stale vlastne nevim, co mam o tehle knize napsat. Dala mi totiz vse, co jsem od ni cekal: magii, kterou miluju, sufrazetky, ktere jsou tady strasne dobre popsane, svetla i temna mista, sestersti, rodina, historie. A nabidla toho mnohem, mnohem vic.
Strasne jsem si uzil myslenky hlavnich postav. Moc me bavil jejich overthinking (je ho tam hodne lol), ale i vztahy s ostatnimi a hlavne stripky minulosti, ktere se objevuji po celou dobu knihy. Na zacatku jsem to totiz moc nechapal, netusil jsem, proc se postavy chovaji tak, jak se chovaji, ale postupne se vsechno vysvetlilo a zacalo to davat smysl. Vsechny tri sestry si me nakonec ziskaly a tak jsem si pribeh uzival jeste vic.
Magie je skvela. Cela sestava z detskych rikadel, basnicek a pisnicek, coz bylo moc fajn. Na druhou stranu me nicim neprekvapila, doufam jsem v tarot, ktery jsem tam bohuzel nenasel. Na druhou stranu me moc bavil popis i celkovy pribeh carodejnic v teto knize.
Jedna z nejlepsich veci na teto knize je jazyk. Autorka pise krasnym, kvetnatym jazykem a nezkazil ho ani preklad, ktery taky doporucuju. Prestoze byla kniha fakt extremne dlouha (600 stranek), cetla se pomerne rychle a i pres pomalejsi pribeh jsem se nemohl odtrhnout.
Knihu nemuzu hodnotit jinak nez 5/5 a urcite se u me objevi na seznamu nejlepsich kniz za rok, jelikoz zasahla presne tam, kam mela. Cele to byla jizda, kterou vam muzu jen a jen doporucit!
diky za knihu humbook blogerum:)

pro dívky

Alix E. Harrow