Carmilla

Carmilla https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60512/bmid_carmilla-Xfd-60512.jpg 4 188 46

Oslňujúca novela írskeho spisovateľa Josepha Sheridana Le Fanu (1814 - 1874) vznikla roku 1872, teda takmer štvrťstoročie pred publikovaním asi najslávnejšieho hororu - románu Dracula. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že Bram Stoker sa pri písaní svojho románu inšpiroval práve dielom o uhrančivo krásnej Carmille. Sheridan Le Fanu napísal svoj strašidelný príbeh v duchu takzvaných gotických románov, no zároveň vytvoril intímnu a na svoju dobu až prekvapivo dráždivú lesbickú lovestory. Tento základný kameň upírskej literatúry patrí k najkrajším literárnym dielam viktoriánskej éry, v ktorých si podáva ruku krása a hrôza, nevinnosť a hriech, láska a smrť.... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Európa

Carmilla , 1872

S1M0NE
26.08.2019 3 z 5

Novela, která byla inspirací pro román Drákula. Je to klasika mezi upírskou literaturou. Sehnala jsem v Levné knize a až později zjistila, že se nejedná o pouhý překlady od Josefa Pepsona Snětivého, ale pan překladatel se podle jeho slov snažil příběh i převyprávět a modernizovat, což je velká škoda. Nevím jestli mé hodnocení je úplné objektivní a zároveň nevím, jak moc novela utrpěla tímto převyprávěním. Každopádně výrazy typu "je v pohodě" v gotické novele z 19. století přímo bijí do očí. Samotný příběh je ale zajímavý, ale doslov od Pepsona opět katastrofa v podobě nicneříkajícího výčtu filmových adaptací, žádný pořádný historický ani literární kontext, raději ho tam ani neměl dávat.

perpe2a
07.07.2019 2 z 5

Gotický upírský román, toto není můj styl, docela jsem se nudila.

Lelaqu
01.04.2019 5 z 5

Carmilla mě jakožto oblíbenkyni seriálu od kinda tv nesměla minout. Hned že začátku mě překvapila tloušťka knížky, která je velmi kratoucka (cca 100 stran). Ze začátku jsem se sice bála, že styl psaní mi ve čtení bude dělat trochu problém, ale nakonec tomu bylo naopak. Moc se mi líbilo, jak kniha byla podána hezky ve vyprávění Laury. Sice mi občas některé věci přišli lehce absurdní, tím způsobem, že určité situace byly do oka bijící, ale i tak mě Carmilla dostala na plné čáře, možná není strašidelná jako se dá předpokládat podle obálky, ale i tak si u mě najde speciální místo a ráda se k ní někdy vrátím.

Kovbojka33
03.03.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla jedním
dechem ,jen škoda že je kniha tak krátká, čekala jsem trochu více napětí,ale i přesto se mě kniha líbila.

Atak
21.02.2019 5 z 5

Drákula v ženské podobě je velice vzrušující myšlenka :)

-Heluš-
14.02.2019 1 z 5

Zvláštní, ale zajímavé.

slawa.cap
01.01.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jak audioknihu. Novela která možná inspirovala Stokera k napsání Drákuly, přivedla na svět upíry v takové formě jaké je známe do teď. Příběh se mi líbil možná trochu víc, než Drákula, ale utekl pekelně rychle a přes svou délku obsahoval i trochu nudné pasáže. Na druhou stranu závěr je brán trochu kvapem.

adriana9101
28.11.2018 5 z 5

Krásná kniha, koupila jsem si jí v Levných knihách, protože mě zaujala anotace a obálka. Doporučuji, připomíná Stefanovy deníky. Upířy, lesbická romance + spojitost s 19.stoletím. Snažím se narazit na více takovýchto typů. Doporučuji k večernímu odpočinku a nebo jen tak na zabití nudy.
Teprve teď se dozvídám z předchozího komentáře a s autorem se shoduji, že od překladatele bylo nefér, když dílo poupravil - vyškrtal nudné pasáže a celkově dílo zkrátil. Souhlasím, že je to škoda.

lenka7348
07.11.2018 4 z 5

Novela je krátká a dobře napsaná, tudíž jsem ji přečetla doslova jedním dechem. I když nejsem moc fanouškem gotických a hororových románů/novel, mohu říci, že se mi Carmilla opravdu líbila. Mělo to spád, žádné zbytečné kudrlinky nebo několikastránkové popisy přírody. Rozhodně to stojí za přečtení.

petrzel
22.05.2018 5 z 5

Krásná oddechovka

inkatenysek
13.05.2018 4 z 5

Tato knižní jednohubka, jejíž přečtení vám nezabere ani jeden den, v sobě ukrývá tajemný, místy až hororový příběh, který se odehrává ve Štýrsku 1.poloviny 19.století.

Hlavní hrdinkou je Laura, která spolu se svým otcem u sebe ubytuje krásnou, ale tajuplnou Carmillu. Po jejím příchodu na panství začne v jeho okolí docházet k sérii podivných úmrtí žen a dívek a ani samotná Laura není ušetřena trýznivého traumatu. A čím déle pobývá Carmilla na panství a čím více se sbližuje s Laurou, tím více se kolem ní vynořuje otázek a záhad.

Kniha je rozdělena na několik krátkých kapitol, v nichž děj rychle plyne, takže než se čtenář rozkouká, tak je už na konci knihy.

Jedná se o příjemnou, nenáročnou oddechovku, s lehce erotickým nádechem, kterou si určitě nenechte ujít, pokud patříte mezi milovníky tajemna a záhad.

Annkag
16.04.2018 4 z 5

Novela v gotickom štýle plná vampyrizmu a lesbickej lásky.Dvorenie vampýrky Carmilli voči mladučkej Laure bolo skvostné.Odhalenie pravej podoby,rozprávanie generála o smrti jeho chovanky a usmrtenie tohto netvora bez zbytočných omáčok,ktoré by nás buď odradili alebo k smrti unudili(ako to žial býva vo vāčšine diel).Na to kedy bola novela napįsaná je odvážna a neomrzí.

85098211
30.11.2017 5 z 5

Výborná povídka, kterou jsem četla během posledních let několikrát. Stejně jako Dracula - i když tohle je možná dost odvážné srovnání - je to klasika, která nikdy nezestárne...

Fiara
22.10.2017 4 z 5

krásná gotická novela na super čtení před spaním

Vidlička
17.10.2017 3 z 5

Kdo rád 19. století, upíry a tajemno, tak nechť sáhne po tomto titulu. Příjemné čtení na večer do postele.

Monolit0713
28.08.2017 3 z 5

Ale jo. Dobrý.

Aríka
19.07.2017 5 z 5

Na knihu jsem narazila opravdu náhodou. Četla jsem si v knize "Upíři: Od Draculy po Smívání" a v posledních stranách knihy se nachází nejznámější upíří příběhy, tak jsem na "Carmillu" narazila. Příběh není moc známý, ale hodně se odlišuje od ostatních upířích novel. Kniha se četla dobře, byla čtivá a celkově je celý příběh zajímavý. Musím říct, že autor se opravdu překonal. Moc se mi líbily popisy všeho. Knihu doporučuji.

Atanone
05.06.2017 4 z 5

Knihu jsem četla hooodně dávno. Vlastně mě k ní přivedla kamarádka,která mi ji převyprávěla při našich horrorových "černých hodinkách" v dětské lázeňské léčebně. Jí už bylo 14,takže se dostala k trochu jiným knihám,než tehdy já. Musím uznat,že po přečtení originálu jsem usoudila,že kamarádčina verze byla lepší.
Ale,ve svých dobách musel být tento příběh hrozitánsky strašidelný. Těžko se dá posuzovat dnešními měřítky, asi se dá těžko srovnávat,čeho se lidé báli tehdy a čeho se bojíme my.nebo co nám připadá napínavé. Proto knihu hodnotím vytřeštěnýma očima svých cca 12 let

Yorika
27.10.2016 3 z 5

Vždy když mám pocit, že čtu příliš tzv. populární literatury sáhnu po staré osvědčené klasice, abych to vyvážila.Tato kniha mě zaujala svým upířím tématem i když jinak tyto tvory v literatuře ani v životě nevyhledávám.
Člověk si musí uvědomit, že kniha byla napsána již před velmi velmi dlouhou dobou a tomu odpovídá obsah a forma vyprávění.Je to takový miloučký, naivní příběh, jenž dnešního čtenáře zřejmě ničím nepřekvapí, natož pak vyděsí.Klasika na sychravé podzimní večery.

čef
30.09.2015 5 z 5

Je dobré si občas přečíst nějakou klasiku z 19. století, abychom si uvědomili, jak doba pokročila. V knize najdeme dobově vytříbeným stylem odvyprávěný příběh, který, ač je to pro nás skoro neuvěřitelné, opravdu děsil čtenáře pouze jednou prohnanou upírkou. Dnes se musí autor mnohem více snažit, aby nenudil. Vůbec již nestačí krásné děvče v nesnázích, hrůzu jen trochu naznačit a ostatní ponechat na fantazii čtenáře. Jako dietka před soudobými děsy ale dobrý.