Café Groll

Café Groll https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320823/bmid_cafe-groll-R5S-320823.jpg 4 420 114

Originální a čtivá novela o mladém lékaři, který dostal na starost lékařský dohled nad lehkými dívkami v prvorepublikových Českých Budějovicích. Rok 1920. Mladý lékař Rudolf Slíva plánuje otevřít ordinaci a zahájit svou praxi. Mezi zavedenými lékaři však není vůbec jednoduché se prosadit, nováček tedy nastupuje na uvolněné místo lékařského dohledu nad dívkami z veřejných domů. Z popisu práce brzy osobně pozná všechny místní podniky i prostitutky, které v nich pracují. Nejvíce času ovšem tráví v jednom podniku – Café Groll v Kasárenské ulici s vyhlášenou kurtizánou Annou Václavíkovou. Ta záhy změní nejen jeho život, ale zasáhne do osudů dalších slečen i samotné madam. V novele Jana Štiftera se v atmosféře prvorepublikových nevěstinců odehrává souboj zkušeností a prožitků se skutečností a pravdou, která je často jen zdánlivá, protože nikdy nevíme všechno.... celý text

Ctenar1202
31.05.2023 5 z 5

Novela, která nás zavede do jižních Čech. Konkrétně do města České Budějovice. V příběhu poznáváme mladého lékaře Rudolfa Slívu, který má své zkušenosti nasbírat dohlížením nad zdravím svých pacientek. Nejsou to běžné ženy, ale dívky z nevěstince. Píše se rok 1920 a nevěstince jsou muži velice často navštěvované. Mužům nejde jen o sex, ale i o odreagování se například u sklenky, popovídání si a pozorováním hezkých slečen. Rudolf Slíva tak poznává všechny dívky nejen jako zaměstnankyně nevěstince, ale i jako pacientky s jejich různými osudy. Nejvíc ho zajímá Anna Václavíková o které kolují vyloženě legendy a on by ji rád poznal i osobně...

Bylo to krásné čtení, což byste rozhodně u tohoto tématu nečekali. A nečekejte ani nějaké sexuální scény. Kdepak! Pohybujeme se v době První republiky a vše bylo vznešené a noblesní a takové umírněné. Co se odehrávalo za dveřmi už byla čistě soukromá věc...

Já jsem z knihy nadšená, protože se mi líbilo téma a jakým způsobem ho autor pojal a zpracoval. V knize prožijeme s Rudolfem mnoho a mnoho let a já bych klidně četla dál. Měla jsem pocit, že jsem se přenesla přímo do příběhu a žiju v době před 100 lety.

Navíc je knížka v menším formátu, který se krásně bere na cesty a písmo je temně červené, což je nezvyklé, ale bylo to velice příjemné.

bosorka
29.05.2023 4 z 5

Taková rychloknížka, jednohubka, v níž lze rozpoznat Štifterův styl psaní. Je atmosférický, čtenáře vtáhne přímo do budějovických uliček a do jeho prvorepublikových šantánů.

essidaven
18.05.2023 5 z 5

Knihu jsem si koupila na doporučení a udělala jsem dobře! Jedná se o krásně napsaný příběh a přesně to jsem po dlouhé čtecí pauze potřebovala. Líbilo se mi vykreslení atmosféry doby, i prolínání dvou tak odlišných období našich dějin. Skoro mě mrzelo, že se jedná pouze o novelu a ne o plnohodnotný román, klidně bych četla dál. Pan Štifter je prý autor nedořečeného. Ačkoliv to má své literární kouzlo, tak upřímně nemám ráda otevřené konce. A tady? Tady je poslední kapitola velmi překvapivá a otevírá mnoho otázek, odpovědi však už nechává na čtenáři. Závěrem snad jen, že člověk nemusí prodávat své tělo, aby byl kurva.

Knižní střípky
27.04.2023 5 z 5

Krásně staromilské čtení to bylo. Uličky Českých Budějovic mi přímo ožívaly před očima. Je nutno si již konečně přiznat, že mám pro autorovy knihy slabost. A díky němu mám Českobudějovicko ještě raději.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

KaterinaZen
21.04.2023 4 z 5

Zajímavé téma i podání, Štifter umí psát :)

kap66
19.04.2023 5 z 5

Raději čtu než poslouchám, ale tohle mě oslovilo. Příjemný hlas, hudebně podbarvený podmanivými tóny; obojí mě ponořilo do atmosféry 20. let, jak si ji ráda představuji. Myslím, že poslech audioknihy nesmírně pomohl mému prožívání příběhu rozkročenému mezi dvě doby. Jedna byla kouzelná a tragická zároveň, osobně prožívaná, doba mládí a ochutnávání života. Proti ní nebezpečná 50. léta, také tragická doba - celospolečensky - a také osobně zasahující vypravěčovu rodinu. Jak se ale tyhle dvě doby liší! Barvou a tempem, náladou, jak rozdílné jsou v nich třeba i krutost a radost. Ve mně zůstává pocit něhy a krásy. Z autorových knížek - zážitek a požitek zatím nejintenzivnější.

Audrina
18.04.2023 5 z 5

Krátká novelka, která nás zavede do období první republiky a doby šantánů. Štifter psát umí, takže jeho příběhy jsou vždy dobrou volbou

Prateri
21.03.2023 5 z 5

Krásná knížečka. Každého Budějčáka pohladí, potěší. Nezažili jsme Café Groll, ale ty ulice a uličky, včetně nádherného náměstí, zůstaly. A teď, díky panu spisovateli a jeho vypravěčskému talentu, zavítali jsme do světa, o kterém jsme věděli, že existoval, ale jaký život vedli lidé v něm, jaký osud je do něho zavál, jsme netušili. Možná nás ani nenapadlo nad tím přemýšlet.
Je mi, jako bych se dověděla něco nového i milého o někom, koho mám moc ráda.

Vilma232
08.03.2023 4 z 5

Naposloucháno v rozhlase

Rade
01.03.2023 5 z 5

Tohle autor prostě umí; ta nostalgie uplynulých časů a ozvěny starých osudů, stále přítomných v pozdějších změněných kulisách. Uchvátilo mě to už ve Sběrateli sněhu a tady je to obdobné, jen trochu jiný příběh, jiní lidé.
Jsme zase v Riegrově ulici v Českých Budějovicích, ta křižovatka Riegerovy a Otakarovy jako by byla magická; Štifterovy příběhy, ač odlišné, se potkávají právě ve starých ulicích, starých domech, dnes možná otlučených, možná leckdy neexistujících, v místech, kde se setkávají staré a nové lidské osudy. Motiv lidského příběhu, který stále ožívá ve vzpomínkách lidí, je prostě hodně silný.
Jiné příběhy, jiní lidé, ale stejně dojímavé a nutící k zamyšlení.
A co se mi na autorovi ještě líbí - nekritizuje, nehodnotí, bere lidi a jejich příběhy tak, jak se udály, činy dobré, špatné, politováníhodné, prostě tak to bylo a je nutné to nějak přijmout.
Pro Budějčáky to musí být asi úžasné čtení, i já bloudím těmi starými ulicemi aspoň prostřednictvím Street View a přistihuju se u myšlenky, že bych do těchhle míst jednou ráda vyrazila…
A úplný konec? Vypadá jednoznačně, ale pokud čteme pozorně celou knihu, je tam někde schovaný kousek naděje…
„Některé věci se nesmažou, ani kdybyste je schovali do nejčernějšího kouta naší půdy. A i když je spálíte, stejně zůstávají uložené v hlavě. Zmizí až s námi. Až tady jednou nebudeme."

Gabromila
01.03.2023 5 z 5

Milý příběh z Budějovicka, kdy nevěstince byly součástí měst a všude okolo plynul prvorepublikový čas. Pohled na nedávnou současnost a stárnutí i těch největších krasavic je velice hezky popsán.

kob
20.02.2023 5 z 5

Moc příjemné čtení - a ten závěr se autorovi mimořádně podařil!

mnohoknih
15.02.2023 5 z 5

Další super skvělá "štifterovka"! Českobudějičáci musí být nadšeni, že jim někdo přibližuje historii jejich města takovými skvělými příběhy. Asi jsou, když si z této knihy udělali divadelní představení. Taky mohu jen vřele doporučit.

L.Helena
14.02.2023 4 z 5

Audiokniha ČRo Dvojka
Příjemné poslouchání, nečekaná pointa.

Andrea864
12.02.2023 4 z 5

Příběh prodchnutý nostalgií a atmosférou dvacátých let minulého století v jedné časové linii a ve druhé realitou let padesátých. Zajímavé a čtivé vyprávění s překvapivým koncem.

Evaho73
11.02.2023 5 z 5

Autor ma zaujal už knihou Sběratel sněhu, ktorá sa mi veľmi páčila svojim spracovaním, takže pri Café Groll som svojim spôsobom išla na istotu, že i táto kniha ulahodí mojej čitateľskej dušičke.
Opäť sa čítanie stalo pre mňa zážitkom, pri ktorom mi najviac imponovalo dobové stvárnenie čias minulých a úžasná atmosféra.
Užívala som si prerozprávanie spomienok bývalého lekára padlých žien z dvoch perspektív, kde ma zaujala práve rozdielnosť ich vnímania z pohľadu oboch rozprávačov.
Perfektná charakteristika postáv pridáva tejto novele ešte ďalší pomyselný punc kvality. Na záver musím dodať, že sa teším na ďalšie diela tohto talentovaného autora.

ZuzanaK.
09.02.2023 4 z 5

Posloucháno na ČRo. Děj, styl, téma, postavy, přednes, hudba, všechno to do sebe krásně zapadlo. Zaujalo, upoutalo, líbilo.

Marfiel
07.02.2023 4 z 5

Nejsilnější je kniha právě v těch lyrických pomalu plynoucích obrazech, které se před námi vynořují v nostalgickych vzpominkach Rudolfa. Zde je autor originální, přesvědčivý. Cítíme, jak důvěrně zná své prostředí, jeho styl psaní působí tak svěže, lehce... Bohužel zápletka příběhu mě už tolik nenadchla, přijde mi k tomu melancholickemu vyznění knihy trochu umělá, nadbytečná.

Isew
05.02.2023 4 z 5

Velmi čtivá a svým způsobem napínavá kniha. V Jihočeském divadle hrají představení podle této knihy. Pokud se vám Café Groll líbilo, doporučuji k návštěvě. Skvěle dokresluje atmosféru doby. Je to mé druhé setkání s autorem. Určitě se poohlédnu i po jiných jeho knihách.

hanap
03.02.2023 4 z 5

Děkuji ČR2, zajímavé vyprávění, citlivě načteno. Příjemný zážitek.