Byl jsem nablízku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po celá dlouhá léta jsme si s Eduardem Hakenem psávali navzájem dopisy. Ty jeho byly často k dění u nás velmi kritické. Když mne vyšetřovali, musel jsem některé z nich zničit, aby se nedostaly do nepovolaných rukou. V dopise z 28. února 1972 se mi zmínil o tom, že na něj v té době přišlo sedm „stížností“. Pozvali si jej i k pohovoru na ministerstvo. Ve stejném dopise mi také napsal: Ale já jdu svojí cestou a jsem si vědom poslání českého umělce a drtivá většina posluchačů mi rozumí. To dnes připomínám proto, abych ukázal, že v umění Eduarda Hakena nešlo nikdy pouze o zpěv, ale o jeho celkové statečné vystupování v těžkých časech. Byl jedním z těch, kteří národu zpívali a pozvedali jeho srdce k novým nadějím. V knize Byl jsem nablízku, která vychází už počtvrté, prochází známý kněz a spisovatel František Lukeš mnohá inspirativní setkání a přátelství svého života. Vzpomíná na své dětství, rodiče, rodný podkrkonošský kraj, začátky kněžství a na svá přátelství s umělci: Karlem Svolinským, Vilémem Přibylem, Josefem Vlachem, Jaroslavem Seifertem, Eudardem Hakenem, Vladimírem Komárkem a dalšími. Každého z nich si pro něco vážil, ale spolu s nimi vždycky obdivoval jejich stvořitele, Umělce všech umělců a Dárce veškerého umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154331/byl-jsem-nablizku-154331.jpg 3.65
Žánr
Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno, Karmelitánské nakladatelství
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Byl jsem nablízku

Přidat komentář
novecento
11.12.2017

,,Byl to krásný den a zdrojem té záře byl nový Boží tvor, který byl vítán s radosti a vědomím, že skrze dítě je život nesmírně krásný..,, Úkolem kněží je spíše vábit než vnucovat. Vábit tak, jak to umí růže. Krátké příběhy člověka-kněze, který s nezdolnou vírou věřil, že v tomto světě bude poslední slovo patřit lásce.

cori
23.11.2014

První část knihy tvoří vzpomínky na rodiče, bratra a babičku. Idylické dětství, chudá rodina, ale měli se rádi. V druhé části autor vzpomíná na pěvce Eduarda Hakena, Antonína Zlesáka, Josefa Vlacha, Martu Karasovou, Viléma Přibyla, milovníka poezie Bohouška Chlumeckého, Vladimíra Komárka. Nejvíce vzpomínek věnuje Karlu Svolinskému a jeho manželce, s nimiž ho pojilo skoro třicetileté přátelství. Milé počtení plné pochopení pro lidské slabosti.


vejnar
26.05.2013

Knihu jsem dostal darem na oplátku za poskytnutí fotky na obálku (vydání 2013) http://www.vejnar.com/lide6/ Jsem uveden i na zadní straně;) Rád jsem si ji přečetl..

Jedna z pasáží, která mě zaujala: "Nedávno mi Vladimír Komárek řekl, že maluje pro lidi oltáře útěchy. ... Podle jeho slov mají jeho obrazy hrát podobnou roli v každém bytě - být protipólem denně zakoušeného nebo viděného násilí. Aby člověk vycítil, že přece jen existuje jiný svět, pro který lze žít. Pro tuto ideu Komárek neobjevuje nové zvláštní světy lidských představ, ale činí novým ten svět, v němž žijeme."

Doporučujeme

Bible Svatá
Bible Svatá