Buzíčci

Buzíčci https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166110/bmid_buzicci-TbY-166110.png 4 250 75

Líbající se muži nebo dívky vedoucí se za ruce jsou dnes výjevy asi stejně pohoršlivé, jako když někdo nosí do sandálů ponožky. A to je dobře. Spisovatelé pak totiž nemusejí aktivisticky dokazovat, že gayové a lesby jsou „stejní lidé jako ostatní“, nebo naopak ostentativně vystavovat své nejrůznější úchylky. Důvodem k příběhu už zkrátka nemusí být fakt, že homosexuálové „jsou“. A právě to si velmi dobře uvědomuje Jan Folný ve sbírce povídek Buzíčci. Už sám název jako by naznačoval autorův postoj k jejich „hrdinům“, balancující mezi ironií a soucitem. Frustrovaný otec od rodiny setkávající se v gay baru s vietnamským mladíkem, slavný zpěvák, který nepřijede na třídní sraz, zamilovaný ligový fotbalista, starý muž chystající se do domova důchodců a řada dalších postav zde defi luje ve vzájemně provázaných příbězích. Folný přitom dokáže přesvědčivě střídat žánry a styly vyprávění, a jasně tak dokazuje, že toto téma konečně i u nás vykročilo z ghetta, aby se stalo literaturou. Seznam povídek: Buzíčci Box of Roses Supertalent Dán jen se dvěma rukama Neviditelný Dort pro Honzíka Změna času Poste restante, Bao Loc Post Office, Lam Dong, Vietnam Třídní sraz Slohové práce žáka páté třídy Jana F. Praha plná buzíčků... celý text

Niki
04.05.2014

Co to bylo? Naprostá kravina, raději jsem knihu po přečtení pár desítek stránek odnesla zpět do knihovny.

Xterka
25.02.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, určitě stojí za přečtení, nenechte se odradit první povídkou.

Verrrunka
16.02.2014 4 z 5

Vcelku čtivé, čekala jsem buď nějakou rádobyšokující frašku nebo ubrečenou story, ale tohle bylo živé, uvěřitelné.

Adi.h
14.02.2014 5 z 5

Kniha mě hodně mile překvapila. Nečekala jsem takové propojení, promyšlení a hloubku celého textu. Dobře se četla a byla příjemným zpestřením mých dnů. Jen bych asi volila jinou úvodní povídku, která mě moc nenadchla. Celkově ale musím hodnotit velice kladně.

Eskandriel
12.02.2014 4 z 5

Lepší být teplý než studený:)

miuk
21.12.2013 1 z 5

Asi jsem divná, ale nějak mě to nešokovalo. Vztahy jsou stejné všude, u kohokoliv, bez ohledu na cokoliv.

RADOST
11.12.2013 4 z 5

Bylo to jako exkurze do jiného světa. Jsem ráda, že jsem četbu po první šokující povídce nevzdala. Problémy homo světa jsou stejné jako v hetero vztazích; všichni hledáme lásku, pochopení, souznění - nejen sex. Střídáním stylů a provázaností povídek autor tlumočí odlišnost a osobitost svých postav a zároveň jejich menšinovost, která vede k určitému omezení výběru. Čtvrtou hvězdičku dávám autorovi za odvahu takto téma publikovat.

calipsso
21.11.2013 5 z 5

Perfektní knížka ..měla jsem ji přečtenou za 2 dny a strašně dobře se mi četla. První povídka byla teda pěkný nářez a to jsem si myslela, že bude celá v tomto stylu ale nakonec jsem zjistila, že se jedná o povídky různých ,,případů´´ :-) Pobavila mě a líbil se mi styl psaní. Propojení některých příběhů mi vůbec nevadilo, byla to nenásilná forma, takže za mě super kniha.

kormoran78
04.11.2013 5 z 5

Téměř všechny povídky se mi líbily, každá z nich přinesla určitý pohled na život menšiny. První povídka mi sice dala trochu zabrat, nečekal jsem takový "nářez", ale poté, co jsem to "rozdýchal" musím uznat, že to bylo k dobru věci. Možná to propojování jednotlivých příběhů bylo až příliš cílené a zbytečné, ale budiž...

babyboar
31.10.2013 5 z 5

Knížky s touto tématikou mne zajímají a tato se mi velmi líbila. Sice první příběh mi přišel příliš bláznivý a trochu jsem se bála, že ve stejném duchu bude pokračovat i zbytek, ale nakonec se tato doměnka nepotvrdila. Líbilo se mi jak autor knihu zpracoval. Jednotlivé povídky jsou navzájem propojené a ukazují jeden svět. Kniha rozhodně není jen pro "buzíčky" a tápající. Přináší pohled na mezilidské vztahy, moderní dobu. Nejvýše hodnotím povídku "Neviditelný" a povídku psanou z pohledu dítěte lesbických maminek. A zároveň řadím na seznam k přečtení Od sebe/ k sobě.

Pavo.Klima
29.10.2013 4 z 5

3 a půl * by možná lépe vypovědělo, jak se mi tento růžový kaleidoskop v knize líbil....Prolínání postav v různých příbězích jako by ukazovalo jistou početni omezenost - malost českého homorybníčku... v uvozovkách každý zná v uvozovkách každého a přitom za tímto osudovým sarkasmem se skrývá osobní smutek, nenaplněnost a touha Prahy plné Ahasverů.... Opravdovost takových osudů se možná některým bude zdát přitažená za vlasy....není... o fabulaci vůbec jít nemusí. Kniha je jistou dobovou výpovědí růžových lidí dneška... vážím si odvahy autora ukázat tomu českému světu takové růžové Směšné lásky... do Kundery však Folnému ještě něco chybí... povídky, které zaujaly: Box of roses, Supertalent a Neviditelný...

evasamankova
08.10.2013 4 z 5

Výborné povídky popisující krátké životní etapy několika jedinců. Rozmanité střídaní vypravěčů a stylů tomu dodalo určitý náboj. Autor skvěle místy jednotlivé příběhy propojil. Veskrze jde o poměrně smutné příběhy, opuštění lidé hledající v životě to něco nebo někoho. A nezáleží na tom zda jde o hetero nebo homosexuála.
Nejvíce se mi líbila povídka Nevidelný a Supertalent.
Buzíčci jsou jednou z těch knih, která se těžko hodnotí, je třeba ji přečíst a nechat proplouvat v hlavě.
Výborná kniha o Buzíčcích, pro ně (a ještě více pro heterouše).

Brabikate
29.09.2013 5 z 5

Buzíčkům nedokáži nic vytknout, protože ačkoli je v knize hodně negativního, nic z toho tam autor neumístil omylem. Není to kniha pro každého, ale o to cennější bude pro ty, kteří si ji oblíbí. Buzíčci jsou dost nevšední povídkovou sbírkou. K dobru jí navíc svědčí i fakt, že se autor dokázal odpoutat od jakéhokoli hodnocení a tendenčnosti, byť by k tomu téma mohlo svádět. Jan Folný ve své knize naštěstí nehodnotí společnost a ani neagituje za sexuální menšiny.

Pihtipudas
27.08.2013 5 z 5

Výborná knížka! Přiznám se, že jsem nečekala, že mě kniha tak zaujme - zvlášť po první povídce, která na mě byla trošku moc. Líbilo se mi střídání žánrů pro každou povídku, střídání postav i jejich následné propojení, živý jazyk, kterým autor ani chvilku nenudí. Po přečtení málokteré knihy se mi chce začít zase od začátku - u Buzíčků jsem to tak měla.

janaapavel
20.08.2013 5 z 5

Kamrád mi zrovna půjčil tuhle knížku. Sám už ji přečetl, je z ní nadšený. A ji teď čtu od rána do večera, je skvělá, trochu hardcor ale chytrá! Doporučuji! Jana