Bůh v troskách

Ve svém skvělém románu Život za životem, jedné z nejprodávanějších knih pro dospělé v roce 2014, zkoumala Kate Atkinsonová možnosti nekonečných příležitostí – Ursula Toddová prožívala znovu a znovu převratné události dvacátého století. V Bohu v troskách obrací Atkinsonová pozornost k Ursulinu milovanému mladšímu bratrovi Teddymu – adeptu básnictví, pilotovi bombardéru RAF, manželu a otci – a sleduje ho na jeho cestě mezi nebezpečími a pokroky 20. století. Navzdory tomu, co zažil v bitvách druhé světové války, bude pro Teddyho nejtěžší prožít budoucnost, v niž ani nedoufal....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280957/buh-v-troskach-77U-280957.jpg 4.170
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Argo

A God in Ruins, 2015

Kniha Bůh v troskách

tamara1351
21.07.2020

Nádherný román,složité vztahy i postavy,překvapivý závěr.Zkrátka výborný a poctivě psaný román v tom nejlepším smyslu slova.

Šárka_D
16.07.2020

Mám ráda kladné hrdiny, a tím Teddy Todd je. V knize sledujeme celý jeho život od idylického dětství v Liščím zátiší přes životní poslání pilota bombardéru RAF, které ho natolik naplňovalo, že po konci války nemohl najít další směr, přes jeho roli manžela, otce a nakonec dědečka, díky kterému vnoučata Sunny a Bertie konečně poznají jaké to je, být milovaným dítětem. Racionální studená Nancy, jeho dětská láska, si čistě dle mého názoru Teda vůbec nezasloužila, jejich manželství bylo "přirozenou" volbou, a možná právě to bylo špatně. A nebo se nic z toho nestalo a Teddy skončil pohřbený na dně Severního moře, v troskách svého halifaxu F-Fox?

MatoLenka
28.05.2020

Velké zklamání. Dvě knížky od Kate Atkinson (V zákulisí muzea, Neuzavřené případy) mě dostaly tak, že jsem si je koupila a budu se k nim opakovaně vracet. Tahle je od první stránky úplně jiná liga - bohužel v tom špatném smyslu slova. Těžkopádná, kostrbatá, nečtivá... Je to opravdu stejná autorka???? Že by to bylo překladem? Danu Vlčkovou vystřídala Veronika Volhejnová a její styl mi evidentně vůbec nesedí.

Katka2382
01.05.2020

Pro mě malinko zklamání,čekala jsem že to bude víc podobné prvnimu dilu "Život za životem".Viola mi lezla příšerně na nervy, tento druh matek fakt nemusím.Toda mi bylo upřímně líto a ten konec no nevim co si o tom myslet.

petrarka72
08.04.2020

Pro mne první kniha autorky, jejíž znalost je podle některých nezbytná... Rodinná sága a cesta do hlubin duší bytostného letce Teda, věcné Nancy, do sebe zahleděné Violy, Sunnyho a Bertie a dalších. A co by bylo, kdyby nic z toho nebylo? - Závratné nadšení se nekoná, i když zpráva o válce (nejen) podle členů Královského letectva (a všech ostatních, jen o málo méně "spotřebního zboží") je působivá - a Život za životem si pravděpodobně časem dám.

makemake
23.11.2019

Chvíli mi to trvalo, to tedy jo. Knížce dám většinou tři dny až týden, ale tady jsem se prokousával od léta. Udělal jsem tu chybu, že jsem očekával to, co mě tolik zasáhlo u předchozí autorčiny knížky Život za životem. To vyprávění jsem miloval od úplného začátku, kdežto tady jsem měl problém přijmout fakt, že někdo jako Tod může mít tak nesympatickou dceru. Pasáže o ní jsem četl opravdu po stránce, protože mě mladá Viola strašně vytáčela a přiznám, že jsem knížku i přes svoje vysoký hodnocení na dva měsíce úplně opustil s tím, že na ní musí asi dozrát čas. Dozrál. Naštěstí, protože zpětně by mi bylo strašně líto nedočíst tenhle dokonalý opus stárnoucího a umírajícího Toda a znovu s ním prožít Světovou válku z pohledu pilota Královského letectva, který měl prostě jen trochu víc štěstí, než ostatní. Bylo mi přijemné vrátit se i zpátky do míst tak známých, jako Liščí zátiší a Domu u Kavek a potkat znovu lidi, co jsem miloval z každého předchozího Ursulina života. Za mě krásná knížka o zmaru lidskýho konání a o tom, že ač jsi pro svět důležitý a děláš všechno pro to, abys zajistil budoucnost dalším, stejně skončíš jako ti, kteří neudělali pro svět nic - sám, starý, nemohoucí ve vlastních výkalech....

000nugatovej
01.04.2018

Nutnost být jedním z miliónů aktérů velkých dějinných údalostí (Teddyho účast v bombardovacích akcích Královského letectva patří k nejsilnějším okamžikům románu - odvaha, hrdinství, smrt, pochybnosti, nevíra, že ho čeká nějaký život i po válce), ale i poválečný život, který měl být klidný a prostý, přináší složité situace, které je nutno řešit (je přitom Teddy laskavý, jak si usmyslil?). Takový je lidský úděl.

Podobně (ač ne tak intenzívně) jako v předcházejícím románu Život za životem si tu autorka pohrává s možnými variantami života svých hrdinů. Aktuální vyprávění se tu propojují s trsy "vzpomínek na budoucnost". A nakonec je ta možná budoucnost zpochybněna závěrem. Jako by autorka chtěla zdůraznit, že jde o uměleckou fikci. Čtivou fikci, která vypovídá o zákrutách života a jeho složitostech ve XX. století.

salamandrina
17.03.2018

Kniha, která chytne a nepustí. Příjemné překvapení - Život po životě mě moc nebavil a do této knihy se mi moc nechtělo. Jsem ráda, že jsem jí dala šanci. Vzor, jak bych chtěla umět psát.